Jump to content

βοήθεια για επίλυση προβλημάτων(αστροφωτογραφία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μετά από πολλές ὡρες ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να λύσω μόνος μου τα προβλήματα του setup και επειδή δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά που να ασχολείται με αστροφωτογραφία και με τηλεσκόπια γενικότερα παρακαλώ όποιος έχει την όρεξη και την διάθεση να κανονίσουμε ένα βράδυ να συναντηθούμε σπίτι μου η στο δικό του (κατά προτίμηση στο δικό μου λόγω βαρύ εξοπλισμού) και να με βοηθήσει να λύσω τα προβλήματα και να μου εξηγήσει από κοντά κάποια πράγματα , να μου πει αν χρειάζομαι αναβάθμιση σε κάτι κτλπ. ξερώ ειναι δύσκολο ειδικά στις μέρες μας. είναι όμως τόσο δύσκολο να καταλάβω τα λάθη που βλέπω,είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες (collimation,flex,spacing,p.a.,etc.).τα προβλήματα μου είναι με το declination guiding και πιο σημαντικό, το ότι δεν μπορώ να βρω την σωστή απόσταση του διορθωτή μου.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν έχω όλα τα υπόλοιπα σωστά ώστε να καταλήξω κάπου.

 

Θα κεράσω μπύρες, φαγητό, και την βενζίνη αν μένει μακριά. Μένω στο μενίδι, έχω βεράντα με αρκετό χώρο(οπότε μπορούμε να κρατήσουμε και απόσταση λόγω του ϊού).

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου πει να γίνω πιο συγκεκριμένος όσον αφορά τα προβλήματα.

 

Εξοπλισμός

 

Orion Skyview pro 8" (με διορθωτή κόμης)

Skywatcher Neq6 pro (eqmod)

Nikon D5300

Autoguider with guidescope

Software: Sharpcap(για πολική ευθυγράμμιση), APT (για την λήψη)

και το βασικότερο, πολλούς αντάπτορες και extensions.

 

Ευχαριστώ, Σαράντης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης