Jump to content

Δίλημμα για Αγορά τηλεσκοπίου


Chris.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κ από εμένα. Καλος σας βρηκα.

Δεν γνωρίζω πολλά πραγματα για τηλεσκόπια περα από αυτα που εχω διαβάσει εδω μέσα.

Ο λογος είναι η αγορά ενος Τηλεσκοπίου για παιδί 8 χρονών.(οχι ότι Εγω δεν θα το χρησιμοποιώ😉)

Κ επειδή διάβασα αρκετά εδω μεσα απέκλεισα αυτα των 50€. Μου αρεσει το 6”SW dob που προτείνουν αρκετοί αν κ ειναι πάνω από το μπατζετ μου. Το θέμα ειναι αν θα το ευχαριστηθεί η κόρη μου λόγο μεγέθους !! Η θα της φανεί κουραστικό κ δεν θα ξανα ασχοληθεί . Επίσης ειδα ότι πολλοί προτείνουν το heritage 130 αλλά το φοβάμαι λιγο μη γινει κομμάτια διότι εχω κ ενα μικρότερο ζιζάνιο που δεν αφηνει τπτ στο πέρασμα του. Ειδα και κάποια αλλά κ θα ηθελα την γνωμη σας

 

 

https://www.skroutz.gr/s/12604193/National-Geographic-Telescope-Reflector-114-900-AZ.html

https://www.skroutz.gr/s/13491186/Bresser-Solarix-AZ-114-500-Telescope-carbon-design.html

 

 

Ελπίζω να μην κούρασα . Αναμένω βοήθεια

Υ.Γ. Ειδα σε κάποιο ποστ ενα σάιτ από Πολωνία που ειχε καλή τιμή το 6 dob . Μήπως ξέρετε ποσα μεταφορικά πλήρωσε;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Το 6αρι DOB είναι σίγουρα μια δοκιμασμένη και "safe" λύση, που δεν υπάρχει περίπτωση να μετανιώσεις. Απ' όσο βλέπω τις τιμές τις έχουν τσιμπήσει γενικά, ίσως λόγω COVID. Από το Πολωνικό έχω αγοράσει εγώ, αλλά έναν Reducer που δεν θα έχει σίγουρα καμία σχέση το κόστος μεταφορικών σε σχέση με ένα τηλεσκόπιο τάξης DOB. Για αποστολές στην Ελλάδα, ειδικά τηλεσκοπίου, τους στέλνεις mail στο kontakt@teleskopy.pl και σου λένε τα μεταφορικά. Γενικά είναι γρήγοροι στις απαντήσεις. Αν είναι να σου πάει πολύ όμως, θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από το Planitario.gr για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, αν τύχει "κακομεταχείρισης" στη μεταφορά του, αν και προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημήτρη έστειλα μειλ στο πωλονικο σάιτ αλλά δεν μου απάντησαν ακομα.

Στο πλανητάριο που ειδα ειναι εξαντλημένα κ το 6 κ το 8 και το heritage.

Γιαυτο κοιτάω από εξωτερικό

Για αυτα που εβαλα με λινκ έχεις κάποια άποψη;;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.skroutz.gr/s/12604193/National-Geographic-Telescope-Reflector-114-900-AZ.html

https://www.skroutz.gr/s/13491186/Bresser-Solarix-AZ-114-500-Telescope-carbon-design.html

 

Είναι σκουπίδια μακρια απο αυτά.....

Για παιδιά παντως σε αυτή την ηλικία εγώ θα επαιρνα ενα κλασσικό διοπτρικό για αρχη ωστε να ξεκινήσουν.

Θα μπορεί να κανει και επίγεια αν έχει θέα.

Και αν σπασει δε θα στεναχωρηθείτε και πολυ...

Το dob δεν ξέρω αν θα μπορεί να το διαχειριστεί.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αληθεια ειναι αυτο σκεφτομαι κ Εγω , αλλά διαπιστώνω ότι γενικα υπαρχει μεγάλη έλλειψη κ οι επιλογές ειναι κ περιορισμένες

Αυτο με 4,5 “ λεει τπτ

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_365&products_id=4191&lunety=Teleskop%20Orion%20SkyQuest%20XT4%205%20Classic%20Dobson%20114%20900%20f%207%209%2010014

 

Εναλλακτικά σε διοπτρικο βρηκα αυτα

 

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Sirius-70-900-AZ-Refractor-Telescope-with-Smartphone-Camera-Adapter.html

 

https://www.planitario.gr/gr/powerseeker-70-az.html

 

https://www.planitario.gr/gr/70-700-az2.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Επειδή εγώ ενδιαφέρομαι για το 8άρι το ντόμπσον από το πλανητάριο μου είπαν ότι μέχρι τέλη Μαϊου το αργότερο θα έχει έρθει. Λογικά θα κάνουν παράδοση και το 6άρι οπότε πιστεύω αξίζει να περιμένεις.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και έχουν ακριβύνει όλα και το να δώσεις κοντά 200 ευρω για ενα 70αρι είναι κρίμα απο την άλλη γιατί και τα προσοφθάλμια που έρχονται δεν είναι καλα αλλα και οι στηρίξεις και οι ερευνητές είναι χαλια . Η πιο συμφέρουσα επιλογή γιαυτο που προσφέρει είναι ενα dob 6 αλλα σε παιδί 8 ετών να το διαχειριστεί είναι δύσκολο και δεν δίνει τη δυνατότητα επίγειας παρατήρησης που για τα παιδιά αλλά και για μεγάλους θεωρώ οτι είναι πολύ σημαντικό κομμάτι τουλάχιστον μέχρι να μάθουν λίγο τον ουρανό.

Το 102/500 σε Az3 είναι η πιο νορμάλ επιλογή σε διοπτρικο και το celestron starsense με καλύτερη βαση και ομορφιά για σαλόνι. Αλλά είναι πανάκριβα για τις ίντσες που δίνουν πιά... με τα ίδια χρήματα στην περιpτωση του skywatcher περίπου παίρνεις dob6 και του celestron starsense dob8 και τα 102/500 διοπτρικά δεν τα πανε τόσο καλά στην πλανητική λόγω χρωματικού σφάλματος ενώ τα dob μεγαλύτερα σε όγκο και βάρος τα πάνε υπέροχα σε όλα αποκλείοντας όμως την επίγεια.

Πρέπει να αποφασίσεις τι μετράει περισσότερο αυτή τη στιγμή αλλά και μελλοντικά γιατι τα παιδιά μεγαλώνουν κιόλας.

 

ΥΓ:Το συγκεκριμένο skyquest δεν ξερω τι καθρέπτη έχει δεν το γνωρίζω.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το skyquest γράφει ότι έχει

[/img]

 

Απο ότι καταλαβαίνω παραβολικός αναφέρει αρα είναι οκ!

Και δίνει και 2 plossl.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημήτρη έστειλα μειλ στο πωλονικο σάιτ αλλά δεν μου απάντησαν ακομα.

Στο πλανητάριο που ειδα ειναι εξαντλημένα κ το 6 κ το 8 και το heritage.

Γιαυτο κοιτάω από εξωτερικό

Για αυτα που εβαλα με λινκ έχεις κάποια άποψη;;;;

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μακριά. Κάνε λίγο υπομονή στις αγορές γιατί υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήρθε απάντηση από το πολωνικό σάιτ

Έχουν 317€ το skywatcher dob 6” κ μεταφορικά 43€ συνολο 360€

Μου φαίνεται καλή τιμή κ λεω να το παρω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πραγματι η τιμη φαινεται καλη.Απ την αλλη στο πλανηταριο, υπαρχει σε ακομη πιο καλη τιμη, το αναδιπλουμενο dobson 6 και ακομη πιο κατω το 130mm dobson. Γνωριζει κανεις γιατι αυτη η διαφορα στα δυο εξαρια? Μηπως το αναδιπλουμενο 6αρι ειναι μια καλη αγορα για τα χρηματα του, ισως και το 130¨?

η τιμη τους παντως ειναι αρκετα γαργαλιστικη για μας που θελουμε να κανουμε μια αρχη.

επισης αν μου επιτρεπεται, θεωρω οτι εμεις που θελουμε να μπουμε στο σπορ, θα πρεπει να κοτσαρουμε τις αποριες μας σε καποιο αντιστοιχο θεμα. Αυτο βοηθαει και εμας γιατι θα βλεπουμε αμεσα προηγουμενες συζητησεις και αποριες αλλων,που ενδεχομενος ειναι και δικες μας, αλλα και δε θα τυραναμε ολους αυτους που εχουν τη διαθεση να μας βοηθησουν, βαζοντας τους να απαντουν για πολλοστη φορα στα ιδια

ευχαριστω Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημήτρη το θέμα με το πλανητάριο ειναι ότι δεν τα εχει διαθεσημα. Εγω Γιαυτο έψαξα από εξωτερικό.

Τωρα για το 6 heritage που λες , φαντάζομαι δεν ειναι το ιδιο με το skywatcher γιατί εχει πιο μικρο μήκος σωλήνα .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για το 6αρι το αναδιπλουμενο γραφει οτι ειναι διαθεσιμο με προπαραγγελια, οποτε η αναγραφομενη τιμη μαλλον θα ισχυει, ενω οπου γραφει εξαντλημενο συνηθως επανεμφανιζεται τσιμπημενο.

σιγουρα εχουν διαφορες σαν τηλεσκοπια και αν καταλαβα καλα, το μικροτερο μηκος σωληνα επηρεαζει τον εστιακο λογο, που κανει το αναδιπλουμενο πιο γρηγορο

δε νομιζω οτι ειναι ντε και καλα κακο αυτο. Επισης και η φορητοτητα δεν ειναι κατι αμελητεο.

Βεβαια δεν ξερω ποσο απαραιτητος ειναι ο φωτοσωληνας στο αναδιπλουμενο και ποσο αυτος επηρεαζει την τελικη τιμη αλλα και τη χρηστικοτητα.

Καποιος γνωστης ας μας διαφωτισει

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ρίξε μια ματιά στο παρακάτω post από την δεύτερη ανάρτηση και κάτω ίσως σε βοηθήσει

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=276450&highlight=#276450

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το πιο σοβαρο μειονεκτημα απο οτι καταλαβα ειναι ο εστιαστης. Αυτο ειναι κατι που αλλαζει αργοτερα?

το φωτοχιτωνιο δεν ειναι κατι τρομερο απο οτι καταλαβα με μια γρηγορη ματια στο forum

η διαφορα στην τιμη παραμενει ελκυστικη

ευχαριστω παντως, η απαντηση σου οντως βοηθαει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο σκέφτηκα κ Εγω . Επίσης στο πλανητάριο κανει 400€ συν 40€ Η κούριερ συνολο 440€

Από Πολωνία βγαινει 360€ συνολο. Εχει διαφορα 80€ Δεν ειναι λιγα

Απλά ξερει κανεις αν αυτο το πολωνικό σάιτ ειναι αξιόπιστο;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το teleskopy.pl έχει γενικά καλή φήμη, από ότι διαβάζω σε ξένα φόρα.

 

Τα Γερμανικά όπως το teleskop-express.de και astroshop.eu έχουν θέμα με την διαθεσιμότητα τηλεκοπίων (η αγορά έχει εκτοξευτεί σε ζήτηση), και είτε θα ψάχνεις σε μικρά sites από την Ευρώπη (πχ Αυστρία, Ισπανία), είτε θα ψάχνεις προς Πολωνία.

Υπόψη ότι τα περισσότερα φτηνά Dobsonian έχουν πλαστικούς εστιαστές, οι οποίοι δεν σηκώνουν πολλή κακομεταχείριση, κι άντε να βρεις ανταλλακτικό μετά.

 

Ιδανικά, θα πρότεινα Dobsonian 6-8 inches, αν το σηκώνει ο προϋπολογισμός σας.

 

Δείτε και το παρακάτω βίντεο του Ed Ting:

 

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο βίντεο , Εγω προσωπικά αν παρω μέχρι το 6αρι μπορω κ αυτο με μικρη υπέρβαση .

Ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις σας και ελπίζω το επόμενο ποστ να ειναι σαν ενεργό μέλος του φόρουμ 😉

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλο βίντεο , Εγω προσωπικά αν παρω μέχρι το 6αρι μπορω κ αυτο με μικρη υπέρβαση .

Ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις σας και ελπίζω το επόμενο ποστ να ειναι σαν ενεργό μέλος του φόρουμ 😉

 

πραγματι καλο το video και η συμβουλη του φιλου για την ποιοτητα του εστιαστη

το 8αρι που βγηκε μεταχειρισμενο απο τη Δραμα πριν λιγες μερες, γιατι δεν το ψαχνεις?

νομιζω διπλα ειστε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου δεν εχει κανενα από Δράμα, ένας από Λάρισα δινει ενα 8 και ένας από Αθήνα ενα 6.

Αν ειδες κατι που δεν ειδα στείλε ενα λινκ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου δεν εχει κανενα από Δράμα, ένας από Λάρισα δινει ενα 8 και ένας από Αθήνα ενα 6.

Αν ειδες κατι που δεν ειδα στείλε ενα λινκ

 

δυστυχως πουληθηκε. η τελευταια δραστηριοτητα στην αγγελια ηταν 22/04

σε επικοινωνια που ειχα με το πλανηταριο, μου ειπαν οτι πιθανοτατα θα εχουν παραλαβες στα μεσα Μαιου

εσυ βεβαια εχεις ετσι κι αλλιως μεταφορικα, οποτε η αγορα απο Πολωνια ειναι συμφφερουσα.

εγω θα φοβομουν οχι τοσο την αξιοπιστια τους, αλλα την μεταφορα

ισως θα πρεπει να τους ρωτησεις αν σου δινουν καποιες εγγυησεις, για το πως θα φτασει σωο ενα βαρυ και ογκωδες αντικειμενο και παραληλα ευαισθητο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλος η κακος ότι μπαίνει αγγελία εδω φευγει αμεσως 😂😂

Στο πολωνικό γράφει με ups μεταφορική , βεβαια κ από το πλανητάριο παλι μεταφορική θελει αλλά σιγουρα κ μικρότερη απόσταση κ σε περίπτωση ζημιάς φαντάζομαι καλύτερη συνεννόηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης