Jump to content

Τηλεσκόπιο για σχολείο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητή ομάδα καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω για το σχολείο μου ένα τηλεσκόπιο και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.

Το σχολείο είναι ένα μικρό Δημοτικό σχολείο (μόλις 30 μαθητές), που αυτό σημαίνει ηλικίες 6-12 ετών περίπου.

Ενδιαφέρομαι να τους εισαγάγω στην αστρονομία και να κάνουμε και βραδιές παρατήρησης με τα παιδιά και τους γονείς τους.

Συνεπώς μιλάμε για ένα τηλεσκόπιο που να δείχνει τα βασικά (σελήνη- πλανήτες) αλλά και να τα "ιντριγκάρει" ώστε να τα παρακινήσει να ασχοληθούν, σχετικά απλό σε ρυθμίσεις, ευθυγραμμίσεις κλπ, όσο γίνεται ανθεκτικό (θα το χρησιμοποιούν μικρά παιδιά οπότε καταλαβαίνετε) και επίσης οικονομικό της τάξης το πολύ περί των 200 ευρώ περίπου.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρότεινα κάποιο μικρό διοπτρικό στα 70mm όπως το celeston travel scope, και γενικά μικρά διοπτρικά σε αλταζιμουθιακές στηρίξεις.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω ανεπιφύλακτα το dob 6 που είναι σε αγγελία.

Είναι στιβαρό όποτε περιορίζετε ο κίνδυνος ζημιάς και μπορεί να σου δείξει τα περισσότερα δυνατά σε αυτήν την τιμή.

 

Είναι πολύ καλή επιλογή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dobsonian 6-8 ιντσες. Και προσοχη! Οι μαθητές έχουν τάση να τα διαλύουν όλα! Έχω δει τηλεσκόπια σε σχολεία διαλυμένα, κλεμένους φακους και ερευνητές σπασμένους εστιαστές.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας. Ειδικά σε παιδιά δημοτικού θα τους μείνουν χαραγμένες οι εικόνες που θα δουν και για κάποια θα αποτελέσει κίνητρο για στροφή σε θετικές επιστήμες.

 

Κανονικά θα έπρεπε η πολιτεία να χορηγήσει σε κάθε σχολείο είτε βαθμίδας δημοτικού είτε γυμνασίου χρήματα για βασικό εξοπλισμό (600-800 ευρω ανά γυμνάσιο ειναι υπεραρκετα εδώ δίνουν για αλλα κι αλλα) με ταυτόχρονη εδραίωση του μαθήματος της Αστρονομίας ως υποχρεωτικό. Αλλά δεν υλοποιήθηκε προ κρίσης θα γινει τωρα με τις περικοπές?.....Έστω και οι βασικές θεωρητικές γνώσεις σε συνδυασμό με κάποιες συναντήσεις παρατήρησης θα ήταν πολύ χρήσιμες για τους μαθητές.

 

Θυμάμαι εμείς στο Γυμνάσιο είχαμε τρία πολύ καλής ποιότητας-ακριβά μικροσκόπια. Ήταν από τις πιο ευχάριστες και δημιουργικές στιγμές , είδαμε πολλά αντικείμενα και δύσκολο να ξεχαστούν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

 

Θεωρώ ότι οι δάσκαλοι πρέπει να δίνουν όσο το δυνατόν περισσότερες προσλαμβάνουσες στα παιδιά και αν βγει κάτι, μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Θα επανεξετάσουμε το μπάτζετ μας (μήπως κ βρούμε και κάποια χορηγία) και θα δούμε για την τελική μας απόφαση.

 

Καλό βράδυ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλέ μου δάσκαλε καλημέρα.

Εύγε σου για την ιδέα σου για την πρακτική μόρφωση των παιδιών.

Στα χρόνια μου είχαμε την τύχη να έχουμε πολλές δραστηριότητες στα σχολειά, με δασκάλους όπως εσύ,

που μας έδωσαν το έναυσμα να μάθουμε πράγματα για κάποια επαγγέλματα που ακολουθήσαμε στο μέλλον μας, και όχι μόνο.

Η γνώμη είναι ένα απλό τηλεσκόπιο σαν και αυτό.

 

https://www.planitario.gr/gr/powerseeker-70-az.html

 

Γρήγορο και εύκολο στήσιμο χωρίς εργαλεία, ιδανικό για αρχάριους, και για επίγειες παρατηρήσεις.

Και μέσα πλαίσια των οικονομικών σας.

 

Καλή πρόοδο.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Υπόψη ότι τα περισσότερα φτηνά Dobsonian έχουν πλαστικούς εστιαστές, οι οποίοι δεν σηκώνουν πολλή κακομεταχείριση, κι άντε να βρεις ανταλλακτικό μετά.

 

Ιδανικά, θα πρότεινα Dobsonian 6-8 inches, αν το σηκώνει ο προϋπολογισμός σας, με μεταλλικό εστιαστή.

 

Δείτε και το παρακάτω βίντεο:

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα

Γνώμη μου είναι για πολλους λόγους που θα αναφέρω να γίνει αγορά εφόσον μπορεί να μαζευτεί το ποσό με ένα ρομποτικό τηλεσκόπιο σαν αυτό

https://www.planitario.gr/nexstar-127-slt.html?gclid=CjwKCAjw7J6EBhBDEiwA5UUM2gctu5NYFHxtgzPAER9Vc-STPEfl2smOstQ_06kWpPm18BDNJzoaLBoCoD8QAvD_BwE

Τα μικρά παιδιά το βλεπω και από τα δικά μου αρπάζουν ή κουνάνε το τηλεσκόπιο από την χαρά τους να κοιτάξουν και συνήθως χάνετε από το πεδίο αυτό που παρακολουθούν και αυτό είναι πιο σταθερό από ένα dobson.

Επίσης ώσπου να κοιτάξουν όλα τα παιδιά το αντικείμενο που παρακολουθειται θα έχει χαθεί αν δεν υπάρχουν μοτέρ.

Η μεγάλη εστιακή επίσης είναι σημαντική για να δουν τα παιδιά πιο καθαρά και κοντά τους πλανήτες αλλά και deep sky αντικείμενα.

Η βοήθεια στον δάσκαλο που θα μάθει κάποια στιγμή το τηλεσκόπιο να βρει πολλά αντικείμενα μέσα απτό χειριστήριο για να μη βαρεθούν ποτέ τα παιδια

Και τέλος τα παιδιά θα μείνουν με το στόμα ανοικτό μπροστά σε ένα τηλεσκόπιο που μετακινείται μόνο του προς τα αντικείμενα που θα παρακολουθήσουν.

Ελπίζω να βοήθησα.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης