Jump to content

Γνώμες για τα παρακάτω power tanks...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ψήσατε και εμένα και παρήγγειλα από Τσεχία με 90 ευρώ (μαζί με μεταφορικά EU Priority Line και ασφάλιση) ένα Power Station που φαίνεται ολόιδιο με της Bresser και εξωτερικά αλλά και στα χαρακτηριστικά. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι η πρίζα 220v είναι USA plug αλλά με ένα αντάπτορα των 1 ευρώ αλλάζει σε EU εύκολα. Ελπίζω να βγει καλό φαίνεται πολύ καλή μαζεμένη επιλογή και με μπαταρία λιθίου χωρίς το άγχος να φορτίζεται τακτικά..

 

Η πρίζα είναι 220V ή 120V αυτό μόνο θα με ανησυχούσε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βάση χαρακτηριστικών φαίνονται ολόιδια. Τώρα το πήρα το ρίσκο θα δείξει... :P Θα σας πω εντυπώσεις όταν παραλάβω

 

Πάντως δε φαίνεται "κινεζιά" έχει όλα τα σήματα CE κτλ και τις προστασίες βραχυκυκλωματος, over voltage κτλ...

Screenshot_20210426-142252.thumb.png.74a66c601e221167549a39e7ebc05254.png

Screenshot_20210426-142153.thumb.png.5454d59cf16dba7f5c6a133c18d2e81c.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω, σε αυτά τα power tanks η έξοδος των 12 volt είναι αξιόπιστη? Ρωτάω γιατί ενα στοιχείο μπαταρίας λιθίου δίνει 3.6 volt, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να πας στα 12 volts χωρίς κάποιου είδους μετατροπής τάσης. Επίσης αυτό από banggood λέει οτι η dc ξοδος είναι 9-12.5 volt, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τη ρυθμίσεις ή οτι παίζει κάπου εκεί ανάμεσα?

edit: τώρα είδα και στο bresser γράφει η έξοδος dc είναι 9~12.6 volt. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να το τσεκάρει με ένα πολύμετρο ή ακόμα καλύτερα με έναν παλμογράφο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς δεν είναι Κινεζία;

Όλα αυτά στη Κίνα φτιάχνονται και τα παίρνει ο κάθε κατασκευαστής και κόλλάει το logo του.

 

Πάντως να πω πως όλα αυτά τα Watthour που γράφουν είναι πολυ παραπλανητικά.

 

To Bresser γράφει 42000 mAh δηλαδή 42Αh και στα specs του πιο κάτω λέει

 

Powerful 155Wh 13Ah/12 Volt lithium ion battery

 

42Ah είναι στα 3.7V δηλαδή...

 

Μιας και οι αστρονομικές συσκευές μας θέλουν όλες 12V αυτό σημαίνει πως με 13Ah μπαταρία

αν βάλεις μια EQ6 και μία CCD/CMOS κάμερα (4 Amper / h) σε 3 ωρίτσες η μπαταρία είναι πεθαμένη.

 

Και πές ότι είσαι παρατηρητής και δε σε ενδιαφέρει η camera και θα βάλεις μόνο heater για να μην τα κλείσεις από την υγρασία που ήδη αρχίζει και μαζεύεται. Ε.. θα πας για ύπνο μετά από 2 ώρες μιας και πάλι η μπαταρία θα είναι πεθαμένη.

 

Με λίγα λόγια αυτα τα powerbanks κάνουν για backup power ή για να δώσεις ρεύμα σε σκηνή/κινητό κλπ

Αν θές για αστρονομική χρήση και γουστάρεις ελαφριές μπαταρίες LiFePo πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 600Wh (500+ ΕUR) για να σε βγάλει 7-8 ώρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω, σε αυτά τα power tanks η έξοδος των 12 volt είναι αξιόπιστη? Ρωτάω γιατί ενα στοιχείο μπαταρίας λιθίου δίνει 3.6 volt, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να πας στα 12 volts χωρίς κάποιου είδους μετατροπής τάσης. Επίσης αυτό από banggood λέει οτι η dc ξοδος είναι 9-12.5 volt, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τη ρυθμίσεις ή οτι παίζει κάπου εκεί ανάμεσα?

 

Και στης Bresser ακριβώς το ίδιο λέει...Φανταζομαι για να το δίνουν για τηλεσκόπια κτλ δε θα υπάρχει πρόβλημα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς δεν είναι Κινεζία;

Όλα αυτά στη Κίνα φτιάχνονται και τα παίρνει ο κάθε κατασκευαστής και κόλλάει το logo του

 

Ναι έχεις δίκιο δε το έθεσα σωστά...Εννοω αξιόπιστη "κινεζια"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως να πω πως όλα αυτά τα Watthour που γράφουν είναι λίγο παραπλανητικά.

 

To Bresser γράφει 42000 mAh δηλαδή 42Αh και στα specs του πιο κάτω λέει

 

Powerful 155Wh 13Ah/12 Volt lithium ion battery

 

42Ah είναι στα 3.7V δηλαδή...

 

Μιας και οι αστρονομικές συσκευές μας θέλουν όλες 12V αυτό σημαίνει πως με 13Ah μπαταρία

αν βάλεις μια EQ6 και μία CCD (4 Amper / h) σε 3 ωρίτσες η μπαταρία είναι dead.

 

Το παρατήρησα και εγώ απλά το προοριζω για τροφοδοσία μόνο της βάσης GoTo. Τωρα αν τελειώνει σε 3-4 ώρες κλέβω μετά από του αυτοκινήτου απευθείας με προέκταση-καλώδιο αναπτήρα. Αν και νομίζω θα είναι υπεραρκετο. Δε νομίζω να έκλεινε deal η Bresser αν ήξερε ότι δε θα κρατάει για απλή χρήση έστω μια ολόκληρη βραδιά ειδάλλως δε θα το έπαιρνε κάνεις

 

Επίσης για αυτό το λόγο είναι και εξαιρετικά μικρό.

 

Εδώ της Celestron είναι μόνο 7Ah για 12V....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κοιτάς τι διαφημίζει η Bresser.

Κάνε τα μαθηματικά της κατανάλωσης. Μια απλή διέρεση είναι (πόσα αμπερ θα βάλεις επάνω δια πόσο είναι η χωρητικότητα του σε Amp/hours = σου δίνει πόσες ώρες θα τη παλέψει η μπαταρία)

 

Το Bresser είναι 13Ah.

Το μικρό Celestron είναι 7. To μεγάλο Celestron είναι 17. Αύτο το bresser είναι στη μέση με 13Ah.

Για να το συνδέσεις σε μια eq βάση μόνο, καλό είναι (θα σε βγάλει μια νύχτα).

Για οτιδήποτε άλλο δεν θα αντέξει πάνω απο 3-4 ώρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κοιτάς τι θα έκανε η Bresser. Κάνε τα μαθηματικά της κατανάλωσης.

 

Είναι 13Ah.

Το μικρό Celestron είναι 7. To μεγάλο Celestron είναι 17. Αύτο το bresser είναι στη μέση με 13Ah.

Για να το συνδέσεις σε μια eq βάση μόνο, καλό είναι (θα σε βγάλει μια νύχτα).

Για οτιδήποτε άλλο δεν θα αντέξει πάνω απο 3-4 ώρες.

 

Συμφωνώ απόλυτα..Για αυτό ανέφερα απλή χρήση μόνο της βάσης. Λογικό είναι με εξτρα συσκευές όπως κάμερες κτλ να χρειάζεται μεγαλύτερης χωρητικότητας. Βλέποντας και αθροίζοντας τα Watt κάθε συσκευής ο καθένας μπορεί να υπολογίσει τι μέγεθος χρειάζεται.

Η αλήθεια είναι εμένα με προσέλκυσε και το μικρό του μέγεθος σε σχέση με την τιμή. Το μικρό λιθίου της celestron έχει 189 ευρώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πόσο κρατάει μπορούν να το πουν πιστεύω καλύτερα αυτοί που το χρησιμοποιούν. Η κατανάλωση της βάσης προφανώς δε θα ναι η ίδια κατά το slewing και κατά την οδήγηση. Όπως και η κάμερα άλλη κατανάλωση θα χει μέχρι να φτάσει στη θερμοκρασία στόχο κι άλλη για να τη διατηρήσει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά:

 

Μια EQ6 βάση σε slewing καίει 0.7Α και μια κάμερα περίπου 2.5Α (το καλοκαίρι που η ψύξη θα είναι σίγουρα σε μεγαλύτερα levels από το χειμώνα) Σύνολο 3Α πές (να το στρογγυλοποιήσω προς τα κάτω).

15Α / 3Α = 5ώρες.

 

Σίγουρα θα χρειαστείς να βάλεις και άλλες συσκευές όμως (usb hub/ οδηγητική κλπ )

 

Το πλεονέκτημα με τις μπαταρίες λιθίου είναι:

 

1) Είναι πολύ ελαφριές και compact

2) Δεν χρειάζονται φόρτιση κάθε λίγο. Διατηρούν τη φόρτιση τους για πολλούς μήνες, μπορεί και 2 χρόνια. (Αν αφήσεις τις παλίες μολύβδου αφόρτιστες για αρκετό καιρό θα τις βρείς πεθαμένες και δεν θα επαναφέρονται κιόλας στην αρχική τους κατάσταση. Όλοι την έχουμε πάθει με αυτοκίνητο που έχει καιρό να κινηθεί).

 

Τα μειονεκτήματα είναι πως είναι πανάκριβες και θα γίνουν ακόμα πιιο ακριβές μιας και η τιμή του λιθίου έχει πάει στο θεό.. και η Κίνα που εξάγει το 50% της παραγωγής λιθίου στο πλανήτη κάνει ότι θέλει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρίζα είναι 220V ή 120V αυτό μόνο θα με ανησυχούσε.

 

220V είναι το γράφει στον τίτλο του προϊόντος στο αποδεικτικό της παραγγελίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή πολύ καιρό ψάχνω να βρω μία λύση ( για αστροφωτογραφία ) , έχω ρωτήσει φίλους που κατέχουν το αντικείμενο της μπαταρίας , κατέληξα ότι για αστροφωτογραφία μάλλον 1000 watt απόδοση πρέπει να έχει η μπαταρία ( η γεννήτρια )

Για την στήριξη μόνο , με κινέζικες μπαταρίες ή παλιες μπαταρίες από λαπτοπ , μπορουμε να φτιάξουμε ένα pack 12v 3 A φθηνά και θα δουλεύει μια χαρά.

 

Batteries.xlsx

Στο αρχείο μπορείτε να δείτε και να υπολογίσετε τις ανάγκες σε ρεύμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους ..

 

Θα ήθελα να παραθέσω τα αποτελέσματα μια δοκιμής που έκανα σήμερα σε αυτό το τηλεσκόπιο ..

 

https://www.planitario.gr/gr/star-discovery-p150i-goto-wifi.html

 

Προφανώς αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που εχουν βάση παρόμοια με την παραπάνω και θέλουν να συνδέσουν απλά την βάση και τιποτα αλλο...

 

Την συνέδεσα χρησιμοποιωντας ενα καλωδιο (usb απο την μια , το βυσματακι που θελει η βαση απο την αλλη) με ενα power bank ..Σαν αυτό περίπου..

https://www.skroutz.gr/s/21905110/Xiaomi-Mi-18W-Fast-Charge-PowerBank-3-10000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

 

Λέω περίπου γιατί αυτό που έχω ειναι πιο παλιό ...

 

Είχα το τηλεσκόπιο δύο ώρες σε λειτουργία , κάνοντας εικονική ευθυγράμμιση αρχικα (η δοκιμη εγινε απόγευμα μέσα στο σπίτι ) και δίνοντας του εντολή καθε δέκα λεπτά να αλλάζει στόχο και να τον παρακολουθεί..Μάλιστα επέλεγα οι στόχοι να είναι απο την αντίθετη κατευθυνση για να κινείται πιο πολύ ώρα ..Οταν το power bank είναι τελείως φορτισμένο δειχνει 4 λαμπακια..Αφου εκλεισα την βαση και την αποσυνδεσα ήταν και τα τεσσερα λαμπακια ανοιχτά..Που σημαινει ότι είχε τουλαχιστον 5 ώρες ακόμα αυτονομιας..

 

Σύντομα θα γίνει και δοκιμή και σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης...

 

Δεν ξερω αν καποιος εχει δοκιμασει κατι παρομοιο , η αν καποιο powerbank με περισσοτερα mah σηκώσει και πιο ΄΄βαρια΄΄ βαση ..

 

Πιστευω οτι αν καποιος εχει βαση σαν την δικη μου ειναι μια πολυ καλη , φθηνη , και φορητη λυση ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους ..

 

Θα ήθελα να παραθέσω τα αποτελέσματα μια δοκιμής που έκανα σήμερα σε αυτό το τηλεσκόπιο ..

 

https://www.planitario.gr/gr/star-discovery-p150i-goto-wifi.html

 

Προφανώς αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που εχουν βάση παρόμοια με την παραπάνω και θέλουν να συνδέσουν απλά την βάση και τιποτα αλλο...

 

Την συνέδεσα χρησιμοποιωντας ενα καλωδιο (usb απο την μια , το βυσματακι που θελει η βαση απο την αλλη) με ενα power bank ..Σαν αυτό περίπου..

https://www.skroutz.gr/s/21905110/Xiaomi-Mi-18W-Fast-Charge-PowerBank-3-10000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

 

Λέω περίπου γιατί αυτό που έχω ειναι πιο παλιό ...

 

Είχα το τηλεσκόπιο δύο ώρες σε λειτουργία , κάνοντας εικονική ευθυγράμμιση αρχικα (η δοκιμη εγινε απόγευμα μέσα στο σπίτι ) και δίνοντας του εντολή καθε δέκα λεπτά να αλλάζει στόχο και να τον παρακολουθεί..Μάλιστα επέλεγα οι στόχοι να είναι απο την αντίθετη κατευθυνση για να κινείται πιο πολύ ώρα ..Οταν το power bank είναι τελείως φορτισμένο δειχνει 4 λαμπακια..Αφου εκλεισα την βαση και την αποσυνδεσα ήταν και τα τεσσερα λαμπακια ανοιχτά..Που σημαινει ότι είχε τουλαχιστον 5 ώρες ακόμα αυτονομιας..

 

Σύντομα θα γίνει και δοκιμή και σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης...

 

 

Δεν ξερω αν καποιος εχει δοκιμασει κατι παρομοιο , η αν καποιο powerbank με περισσοτερα mah σηκώσει και πιο ΄΄βαρια΄΄ βαση ..

 

Πιστευω οτι αν καποιος εχει βαση σαν την δικη μου ειναι μια πολυ καλη , φθηνη , και φορητη λυση ..

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα για τη βαση του nexstar, υποθέτω έχουν την ιδια κατανάλωση σε ρευμα.

Είδα οτι το xiaomi βγαζει απο usb 12v 1.5A .

Καλώδιο usb σε 12v για τη βάση το είχε μαζί το powerbank? η το πήρες ξεχωριστά? και αν έχεις καποιο λινκ για καλώδιο αν το πηρες ξεχωριστα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλωδιο αυτό έτυχε να το έχει ο αδερφός μου για άλλη χρήση ...Θα τον ρωτήσω και θα ψάξω και εγω και θα στειλω το λινκ εδω , λογικα αυριο

 

Edit : Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο..

 

https://www.banggood.com/el/3pcs-USB-Power-Boost-Line-DC-5V-to-DC-12V-Step-UP-Module-USB-Converter-Adapter-Cable-2_1x5_5mm-Plug-p-1622681.html?rmmds=detail-left-hotproducts&cur_warehouse=CN

 

Βεβαια λεει 5.5 Χ 2.1 ενω το βυσμα ενος τροφοδοτικου που εχω για το τηλεσκοπιο λεει 5.0 Χ 2.1

Δεν γνωριζω αν κανει ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλωδιο αυτό έτυχε να το έχει ο αδερφός μου για άλλη χρήση ...Θα τον ρωτήσω και θα ψάξω και εγω και θα στειλω το λινκ εδω , λογικα αυριο

 

Edit : Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο..

 

https://www.banggood.com/el/3pcs-USB-Power-Boost-Line-DC-5V-to-DC-12V-Step-UP-Module-USB-Converter-Adapter-Cable-2_1x5_5mm-Plug-p-1622681.html?rmmds=detail-left-hotproducts&cur_warehouse=CN

 

Βεβαια λεει 5.5 Χ 2.1 ενω το βυσμα ενος τροφοδοτικου που εχω για το τηλεσκοπιο λεει 5.0 Χ 2.1

Δεν γνωριζω αν κανει ..

 

Σε ευχαριστώ πολύ, το σκεφτομαι να το παρω για πολυ γρηγορη λυση να το τοποθετήσω με velcro για 2-3 ωρες παρατήρηση στην αυλή αντι να κουβαλάω το powertank 17...εχω αρχίσει και γίνομαι τεμπέλης με αυτά και θέλω εξοπλισμο οσο πιο λάιτ γίνεται....

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι για τέτοιες βάσεις είναι πολύ καλή λύση..

Ανυπομονώ συντομα να τεσταρω την αυτονομία του σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης και ελπίζω να δουλέψει και στην δική σου..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10000mah είναι 10Αh ( 10Α σε μία ώρα ) αλλά στα 3,7 βολτ . ΅΄Αρα 37Wh

Αν δουλεύει με 12 v τότε μέγιστη απόδοση βλέπω 3 ώρες. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .

Βέβαια στα 12v δίνιε 1,5 Α σύνολο 18W ( το λέει στις προδιαγραφές ) αλλά για πόση ώρα?

Σίγουρα η βάση έχει μέγιστο το 1,5 Α? τι λέει στα χαρτιά του?

σίγουρα παίζει ρόλο το βάρος και οι μεγάλες κινήσεις του τηλεσκοπίου , λογικά όταν παρακολουθει μπορεί να θέλει και 0,7Α

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα όλα αυτά παίζουν ρόλο.. Δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω τώρα αλλά νομίζω η δική μου είναι 1 Α γιατί το είχα ψάξει για να αγοράσω το τροφοδοτικό που εχω και χρησιμοποιώ όταν είμαι σπίτι που είναι 12V/1Α..

Εγώ πάντως που το είχα δύο ώρες δεν έπεσε ούτε μια γραμμή το powerbank..Μετά βαρέθηκα αφού ήμουν μέσα στο σπίτι και δεν παρατηρούσα κιόλας οπότε δεν ξέρω ποιο θα είναι το μέγιστο..

Αλλά είναι αρκετά φθηνό οπότε η μπορείς να πάρεις ένα με 20000mAh η δύο να πάρεις δύο των 10000mAh για να είσαι σίγουρος ότι θα πάει όλο το βράδυ..και είναι κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για το κινητό σου η κάποιο φορητό ηχειακι κτλ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10000mah είναι 10Αh ( 10Α σε μία ώρα ) αλλά στα 3,7 βολτ . ΅΄Αρα 37Wh

Αν δουλεύει με 12 v τότε μέγιστη απόδοση βλέπω 3 ώρες. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .

Βέβαια στα 12v δίνιε 1,5 Α σύνολο 18W ( το λέει στις προδιαγραφές ) αλλά για πόση ώρα?

Σίγουρα η βάση έχει μέγιστο το 1,5 Α? τι λέει στα χαρτιά του?

σίγουρα παίζει ρόλο το βάρος και οι μεγάλες κινήσεις του τηλεσκοπίου , λογικά όταν παρακολουθει μπορεί να θέλει και 0,7Α

 

Απο οτι διαβάζω για το nexstar τουλάχιστον το μεγιστο κατα το slewing πρεπει να είναι γυρω στο 1A και για παρακολούθηση κάτω απο 0,7A. Τα τροφοδοτικά που προτείνονται για το nexstar βεβαια ειναι 12v 2.5A.

Για εμένα αν βγάζει 3 ωρες ειναι μια χαρά σαν γρηγορη λυση τις φορες που θέλω να κανω χαλαρή παρατήρηση της 1-2 ωρας. Για περισσότερο και εξορμήσεις εχω και το κλασσικό powertank 17. Αν και με εχει κερδίσει το χειροκίνητο της az4.

 

https://www.cloudynights.com/topic/628502-power-requirements-of-celestron-nexstar-8se/

 

https://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/PowerSources.htm

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι για τέτοιες βάσεις είναι πολύ καλή λύση..

Ανυπομονώ συντομα να τεσταρω την αυτονομία του σε κανονικές συνθήκες παρατήρησης και ελπίζω να δουλέψει και στην δική σου..

 

Και αν δε δουλέψει δεν πειράζει, θα μας μεινει ενα powerbank για οπου αλλού χρειαστεί....

Το usb to συνδέεις φαντάζομαι στη θύρα 2 που λέει out 2 ; ή δεν έχει καμια διαφορα σε οποια απο τις 2 συνδεθεί?

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι στο 2 το είχα...

Νομίζω δεν έχει διαφορά ...Απλά η μία θύρα είναι για fast charge .

Μια δοκιμή έχω κάνει και το έγραψα εδώ μήπως κάποιος το κάνει καιρό και ξέρει κάτι παραπάνω..

είδα μια συζήτηση εδώ στο φόρουμ που είχε γίνει το 2017 που έλεγαν κάποια μέλη ότι χρησιμοποιούν powerbank ..

Οι δικές μας είναι χαμηλής κατανάλωσης οπότε μια χαρά ...

Ακόμα και μετά τις τρεις ώρες να "πέφτει " εγώ παρήγγειλα ένα και σε συνδυασμό με το παλιό θα είμαι καλυμμένος όλη την νύχτα όπως και να 'χει..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια δοκιμή έχω κάνει και το έγραψα εδώ μήπως κάποιος το κάνει καιρό και ξέρει κάτι παραπάνω..

 

Καλά έκανες, γνώμες και εμπειρίες μοιραζόμαστε εδω...

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Τελικά παρέλαβα χθες. Ηρθε με πρίζα φορτιστή ευρωπαϊκή. Οι διαφορές με το Bresser που εντόπισα (χωρις να κατεχω το Bresser, μόνο απο αυτά που είδα στο διαδίκτυο) είναι ότι το led φως ανάγνωσης είναι λευκό και όχι κόκκινο, η συσκευασία έχει ένα αντι για δύο αντάπτορα εξοδου σε αναπτήρα αυτοκινήτου και έχει πρίζα εξοδου AC 220v 3 σε 1 USA, UK και Ευρωπαική υποδοχή (Όχι σουκό).

Δεν το δούλεψα ακόμη καθόλου.

20210506_184137.thumb.jpg.1ff0804b51ca2137215c0c320d6c845f.jpg

20210506_202858.thumb.jpg.337f4bc445aab6023a734fbc452a67e2.jpg

20210506_190453.thumb.jpg.72e32b2689b4ae78b80f7b44fcf0ff16.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης