Jump to content

Telescope 127/1500mm βοηθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Και χρονια πολλα. Μου εδωσαν ενα τηλεσκοπιο οπως το βλεπετε στην φωτογραφια

 

Γραφει επανω telescope 127mm 1500mm

 

Και το barlow γραφει super 20 wode angle

 

Αλλες πληροφοριες δεν εχω

 

Εχω καποιες αποριες

 

Ποσο x zoom εχει αυτο το τηλεσκοποιο? Τι πρεπει να αγορασω για να το αυξησω σε χ200

 

Τι τριποδο χρειαζομαι

 

Επισης επειδη μου φαινεται δυσχρηστο το συγκεκριμενο , αν θελησω να το πουλησω για να αγορασω ενα αλλο ποια ειναι μια σωστη τιμη?

 

Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

20210503_212919.thumb.jpg.9c5d5dd6f10523d0b37eeb449b605f0e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χριστός Ανέστη! Καλώς ήρθες!

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι κατάδιοπτρικό. Δες τον οδηγό τηλεσκοπίων : https://www.astrovox.gr/telescopes.html

Η διάμετρος του κυρίως κατόπτρου είναι 127 χιλ. και η εστιακή του απόσταση 1500 χιλ. Η μεγέθυνση εξαρτάται από το προσοφθάλμιο (δες εδώ https://www.astrovox.gr/eyepiece.html). Εκτός από τον Barlow, που είναι διπλασιαστης μεγέθυνσης, πρέπει να έχεις και κάποια προσοφθάλμια. Μόνο με Barlow δεν μπορεί να λειτουργήσει.

Για τιμή πώλησης θα πρέπει να δεις τη μάρκα του και να δεις την τιμή καινούργιου ή αντίστοιχες αγγελίες μεταχειρισμενων.

Για να λειτουργήσει επίσης χρειάζεται βάση και προσαρμογέας του σωλήνα στη βάση (δεν φαίνεται στη φωτογραφία αν έχει ο σωλήνας σου προσαρμογέα). Για βάσεις μπορείς να δεις εδώ : www.planitario.gr

Η επίσκεψη σε έναν τοπικό σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων ή η συνάντηση με κάποιον ερασιτέχνη αστρονόμο θα ήταν κατατοπιστική.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω αυτό που αναφέρεις ως Barlow είναι ο προσοφθάλμιος, οπότε αν είναι 20mm σου δίνει μεγένθυση 1500/20=75. Η μεγένθυση βρίσκεται αν διαιρέσεις την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου με την εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιου. Άρα για 200x θα χρειαστείς προσοφθάλμιο 7,5mm. Ο Barlow είναι ένας ειδικός φακός που τοποθετείται πριν τον προσοφθάλμιο και πολλαπλασιάζει την ισχύ του τηλεσκοπίου. Βέβαια, όπως θα έχεις μάλλον ήδη διαβάσει κάπου, η μεγαλύτερη μεγένθυση δεν είναι πάντα το καλύτερη σε ενα τηλεσκόπιο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και ευχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Απο το λίγο ψάξιμο που έκανα το τηλεσκόπιο είναι το Skywatcher Maksutov 127

 

Ποια είναι μια σωστή τιμή που μπορώ να το δώσω?

 

Θα ήταν καλύτερη επιλογή να πήγαινα για ένα https://www.planitario.gr/gr/skywatcher-90-900-az3.html

 

To παραπάνω μου το πουλάει γνωστός στα 200 ευρώ μαζί με την βάση του και με κάμερα προσοφθαλμιο 0.3mp για σύνδεση με υπολογιστή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν θα το προτιμούσα. Πηγαίνεις από διάμετρο 127 σε 90, δηλαδή λιγότερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, άρα λιγότερα πράγματα μπορείς να δεις. Επίσης η βάση είναι αλταζιμουθιακη και όχι ισημερινή, που σημαίνει ότι αν κάποια στιγμή θέλεις να ασχοληθείς με φωτογραφία, αυτό δεν θα γίνεται. Πάντα βέβαια εξαρτάται από το τι θες να κάνεις (παρατήρηση ουρανού, παρατήρηση επίγεια, φωτογράφηση, παρατήρηση πλανητών, παρατήρηση αντικειμένων βαθεως ουρανού, κλπ). Πρώτα καθόρισε τι θες να κάνεις και μετά αποφάσισε τι τηλεσκόπιο θέλεις.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιό σου αν είναι σε καλή κατάσταση μπορεί να πωληθεί γύρω στα 200-250 ευρώ αλλά γιατί να δώσεις το τηλεσκόπιο το οποίο έχει μεγαλυτερη φωτοσυλλεκτικότητα από το 90/900 που αναφέρεις;;;

Εγώ θα το συνδύαζα με μια αλταζιμουθιακή βάση.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μου φαινεται δυσκολο στην χρηση, ιδικα για επίγεια παρατηρηση (μενω πανω σε λοφο και απο κατω μακρια βλεπω την θαλασσα με τα πλοια που περναν κλπ) και με το συγκεκριμενο δεν τα καταφερνω

 

απο την αλλη δεν ξερω και σε τι κατασταση ειναι , ηταν για χρονια μεσα σε μια αποθηκη , δεν εχει χτυπηματα η κατι τετοιο τα γυαλια του ειναι καλα, ισως να θελουν καθαρισμα απο σκονη κλπ αλλα εγω φοβαμαι να το ανοιξω μην του κανω καμια ζημια, προτιμω να το δωσω σε καποιον που θα ξερει να το χρησιμοποιησει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ένα καταδιοπτρικό, κατάλληλο για όλες τις δουλειές. Πιθανολογώ πως δυσκολεύεσαι επειδή ο εστιαστής (ο μαύρος περιστροφικός κοχλίας πίσω) θέλει πολλές βόλτες από άκρη σε άκρη για να βρεις το σημείο εστίασης. Καλό είναι να το πάρεις παραμάσχαλα και να βρεις έναν φίλο κοντά σου να σε βοηθήσει. Δεν θα το πουλούσα με τίποτε, θα αγόραζα σιγά σιγά 4-5 πράγματα για αστρονομική και επίγεια παρατήρηση. Το τηλεσκόπιο έχει 2 βάσεις ερευνητών και μάλλον και το Dovetail (μια μαύρη μπάρα) και visual back, είναι έτοιμο για όλα.

Βγάλε 1 φώτο από την άλλη πλευρά και άλλες δύο εμπρός και πίσω.

 

Φαίνεται πως είναι ένα Maksutov f/12 μασκαρεμένο σε Schmidt της Celestron ή C4 με ορμόνες. Δεν έχει κυκλοφορήσει νομίζω τέτοιο τηλεσκόπιο, πρέπει να είναι βαμμένο πορτοκαλί από τον ιδιοκτήτη. Ενδιαφέρον και σπάνιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία. Φυσικά να το κρατήσεις, είναι καλύτερο από το 90/900.

 

Έχει Dovetail, τη μαύρη μπάρα. Με αυτό μπαίνει σε κάθε τρίποδο, ακόμη και φωτογραφικής μηχανής εάν έχεις.

 

Φαίνεται να είναι τοποθετημένο ανάποδα ωστόσο.

 

Έχει barlow 2x και φακό 20mm. Άρα έχεις 2 μεγεθύνσεις, 75x και 150x.

 

Για αρχή βγάλε τον barlow ανάμεσα από τον φακό και το διαγώνιο, χαλαρώνοντας τις βίδες. Ξαναβάλε τον φακό, στήριξε το κάπου με ασφάλεια (πχ σε ένα τραπέζι, επάνω σε ένα μαλακό μαξιλάρι) στόχευσε κάπου μακριά και εστίασε με υπομονή, γυρνώντας το μαύρο λεβιεδάκι όσο χρειάζεται.

 

Μήπως έχεις τρίποδο φωτογραφικής (στιβαρό);

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ θα κοιταξω για τριοοδο πρεπει να εχω αρκει να αντεξει το βαρος.

 

Εχω 2 ακομα ερωτησεις. Αξιζει να αγορασω καποιο αλλο προσωφθαλμιο για να αυξησω το ζουμ?

 

Επισης η βρωμια που υπαρχει εσωτερικα στα κρυσταλα ειναι ευκολο να καθαριστει η να το αφησω ετσι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα προσοφθάλμια αξίζουν εννοείται.

Δεν είναι τόσο πολύ θέμα μεγέθυνσης όσο θέμα ποιότητας της εικόνας. Για να αγοράσεις ένα ποιοτικό προσοφθάλμιο δεν είναι ανάγκη να δώσεις πολλά χρήματα.

 

Μια ασφαλή και οικονομική επιλογή για να αντικαταστήσεις αυτό που έχεις και να κατανοήσεις το θέμα της ποιότητας είναι

Το Vixen npl 20mm.

 

Από εκεί και πέρα θα ψαχτεις περισσότερο και θα μάθεις σιγά σιγά πιο πολλά πράγματα.

 

Επίσης σε πρώτη φάση μπορούσες να διαλέξεις και ένα 15mm η 30mm για να αποκτήσεις και διαφορετικές μεγεθύνσεις. Ότι και αν επιλέξεις πιστεύω θα σου αρέσει και θα προχωρήσεις σε αυτή την ενασχόληση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βλέπω βρωμιά, μόνο σκόνη. Φύσα την και όση φύγει - έφυγε. Δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου.

Δεν πρέπει υποτίθεται να μην φυσάμε το πρωτεύον κάτοπτρο γιατί ο αέρας από τα πνευμόνια έχει πολύ υγρασία και μαζί σε τη σκόνη κάνει λεκέ; Με ένα φυσερό δεν θα ήταν καλύτερα;

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, με ένα πουαρ, σαν το Giotto ή ένα κλύσμα από το φαρμακείο.

 

Ωστόσο, ο αέρας από τα πνευμόνια δεν είναι τόσο επικίνδυνος, αρκεί να μην πτύεις σταγονίδια σιέλου. Αλλά το πουάρ είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ένα πλαστικό καλαμάκι του καφέ μπορείς να φυσάς με το στόμα άνετα χωρίς τον κίνδυνο σταγονιδίων από σάλιο. Το κάνω συνεχώς. Η υγρασία της αναπνοής που στεγνώνει σε δευτερόλεπτα δεν αποτελεί θέμα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης