Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να προχωρήσω σε αγορά τηλεσκοπίου. Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί δεν γνωρίζω τι πρέπει να πάρω. Με ενδιαφέρει να δω πλανήτες, φεγγάρι, νεφελωματα καθώς κ επίγειες παρατηρήσεις. Το μπάτζετ μου δυστυχώς είναι στα 200 ευρώ. Αν μπορείτε να μου πείτε κάποιο μοντέλο θα είμαι υπόχρεη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

καλώς ήρθες στο αστροβόξ

 

αν μπορούσες να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ θα σου πρότεινα αυτό:

https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-truss-130mm-heritage.html

το οποιό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του.

 

Επίσης θα χρειαστείς και χάρτες για να μάθεις τον ουρανό, καθώς και έναν καλύτερο ερευνητή για το τηλεσκόπιο που προανέφερα αν και αυτός που έχει θα σε καλύψει στην αρχή.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ για την απαντηση καλως σας βρηκα!

ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτα?

 

https://www.planitario.gr/gr/travel-scope-70-dx.html

 

https://www.planitario.gr/gr/astromaster-70az.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά. Θα σε συμβούλευαν να περιμένεις για κάτι μεταχειρισμένο. Όπως και να 'χει, να ξέρεις ότι στα τηλεσκόπια η διάμετρος κάνει τη διαφορά. Με ένα τηλεσκόπιο με 70 mm διάμετρο θα δεις πλανήτες και φεγγάρι και πολύ πιθανό να κάνει και για επίγεια, νομίζω όμως πως μέχρι εκεί θα φτάσεις. Με κάτι μεγαλύτερο σίγουρα θα δεις περισσότερα αντικείμενα αλλά δε θα κάνει για επίγεια. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι κυάλια και με το βιβλίο Nightwatch. Ο,τι καλύτερο για κάποιον που ξεκινάει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ...επειδή το αγόρι μου ασχολείται πάρα πολύ σε ερασιτεχνικό επίπεδο με τηλεσκόπια ..και παρακολουθεί φανατικά με σελίδες τέτοιου περιεχομένου....έχει αγοράσει εδώ και ένα χρόνο το celestron travel scope 70 ..θα ήθελα να ρωτήσω το αμέσως επόμενο καλύτερο τηλεσκόπιο από αυτό ποιο είναι ; γιατί είμαι άκυρη με αυτά και θέλω βοήθεια για να του κάνω δώρο. Γενικά θέλει να δει περισσότερα πράγματα..αυτό έχω καταλάβει σε συζητήσεις που έχουμε κάνει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ...επειδή το αγόρι μου ασχολείται πάρα πολύ σε ερασιτεχνικό επίπεδο με τηλεσκόπια ..και παρακολουθεί φανατικά με σελίδες τέτοιου περιεχομένου....έχει αγοράσει εδώ και ένα χρόνο το celestron travel scope 70 ..θα ήθελα να ρωτήσω το αμέσως επόμενο καλύτερο τηλεσκόπιο από αυτό ποιο είναι ; γιατί είμαι άκυρη με αυτά και θέλω βοήθεια για να του κάνω δώρο. Γενικά θέλει να δει περισσότερα πράγματα..αυτό έχω καταλάβει σε συζητήσεις που έχουμε κάνει.

 

Δεν υπάρχει "αμέσως καλύτερο τηλεσκόπιο" για κανένα μοντέλο ή μάρκα. Θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα αν μας απαντούσες τις εξής 3 ερωτήσεις:

 

:arrow: Μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις

 

:arrow: Πόσα χρόνια ασχολείται και τι του αρέσει να παρατηρεί (πλανήτες; νεφελώματα; επίγεια; )

 

:arrow: Από που παρατηρεί και αν χρειάζεται κάποια σημαντική μετακίνηση από εκεί που μένει

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά επειδή ξέρω ότι πάνε ψηλά όσον αφορά το οικονομικό ...υπολογίζω γύρω στα 200-399 ευρώ. Γενικά με το συγκεκριμένο που έχει παρατηρεί κυρίως πλανήτες ...κ;ι επειδή είναι εύκολο το συγκεκριμένο το παίρνει μαζί του όπου είναι δυνατόν να κάθεται να παρατηρεί ...από όσο ξέρω θέλει να παρατηρεί περισσότερα πράγματα που βρίσκονται στον ουρανό πέρα από πλανήτες ...όπως νεφελώματα. Όταν λέω αμέσως επόμενο καλύτερο, απλά θέλω να πάω αν υπάρχει ένα τηλεσκόπιο που μπορεί να το πάει ένα βήμα πάρα πέρα, όπως εξήγησα πιο πάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, θα πάω στα άκρα του μπάτζετ σας και θα σας πρότεινα να αγοράσετε το 6-ιντσο dobsonian της skywatcher. Αφού είπες παραπάνω ότι του αρέσει η παρατήρηση πλανητών τα dobsonian είναι πάρα πολύ καλά σε αυτό το επίπεδο αλλά είναι επίσης και στην παρατήρηση βαθέως ουρανού. Τα προσοφθάλμια που έρχεται το συγκεκριμένο είναι αρκετά καλά για αρχή. Θα σας καλύψει πολλά χρόνια σαν τηλεσκόπιο.

 

Τηλεσκόπιο:https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

 

Επίσης στο μέλλον μπορείτε να πάρετε και έναν telrad για πιο εύκολη εύρεση των αντικείμενα

 

Telrad:https://www.planitario.gr/gr/ereunitis-telrad-reflex-sight.html

 

Καθαρούς Ουρανούς!!

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφου εχεις την καλοσυνη να απαντησεις στη φιλη, πες κατι αν θελεις κατι και για μενα

προτιθεμαι να προβω στην αγορα του πρωτου μου, τηλεσκοπιου

η πρωτη επιλογη μου ειναι να βρω μεταχειρισμενο το STAR DISCOVERY P150I GOTO WiFi

το σκεπτικο μου ειναι οτι επειδη η παρατηρηαη θα γινεται απο σημειο κοντα στο κεντρο της Θεσσαλονικης (φωτορυπανση) το GOTO θα με βοηθησει στον εντοπισμο στοχων, κατι που θα αδυνατει να κανει ο ερευνητης

επισης απ οτι βρηκα στο διαδυκτιο, αυτο το τηλεσκοπιο με μικρης διαρκειας εκθεση, μπορει να δωσει και μια ψευδαισθηση αστροφωτογραφησης, κατι που διευρυνει τον το ευρος της δραστηριοιτητας μεσα απο την πολη

η εναλλακτικη και φηνοτερη ειναι ενα μεταχειρισμενο dobson 6 που προτεινεται συνηθως στους νεους εδω, η το Bresser N 130/650 Dobson Messier (5'') καινουριο, που προσφερει νομιζω και φορητοτητα

παρακαλω τους πιο εμπειρους, να με βοηθησουν στην επιλογη μου, καθως εχω αποφασισει οτι θα αποσβεσω το κοστος αγορας, κοβοντας το καπνισμα

η θυσια ειναι πολυ μεγαλη για οσους γνωριζουν και δεν πρεπει να αποτυχω στην επιλογη

οι απαντησεις νομιζω θα βοηθησουν και τη Χριστινα, για το δωρο που θελει να κανει στον τυχερο της φιλο

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα να πω την γνωμη μου κι εγω στα παιδια..αν παρατηρησετε απ την πολη με το τηλεσκοπιο ξεχνατε αμεσως ειδικα με τοσο μικρες διαμετρους τον βαθυ ουρανο παρα μονο τον ωριωνα και καμια ανδρομεδα και παλι οχι με λεπτομερεια...η οπτικη παρατηρηση απαιτει οσο το δυνατον μεγαλυτερο διαμετρο τηλεσκοπιου αναλογα το μπατζετ και τη δυναμη των χεριων καποιου και του μεσου που θα τον παει σε ενα σκοτεινο μερος να κανει παρατηρηση αλλιως παιδια μεσα στην πολη μονο φεγγαρι και πλανητες και κανα σμηνος της φατνης και δυο τρια ακομα..αν οντως η παρατηρηση θα ειναι μεσα στην πολη προτεινω goto τηλεσκοπιο και μια αστρονομικη καμερα για βιντεοαστρονομια ωστε ακομα και μεσα απ την πολη να βλεπετε με λεπτομερεεια και χρωματα βαθυ ουρανο..οσο για το μπατζετ επειδη ειναι κατι που προτεινω παραπανω απ το μπατζετ σας προτεινω να περιμενετε να μαζεψετε χρηματα αρκετα αντι να τα δινετε σε φθηνα τηλεσκοπια που δε θα σας δωσουν πολλα...με λιγα λογια δινεις μια φορα και ξεμπερδευεις και κανεις και σοβαρη δουλεια..κι ας παρει ενα χρονο να τα μαζεψετε...αυτη ειναι η γνωμη μου ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης υπαρχει σε αγγελια στο αστροβοξ αυτη τη στιγμη τηλεσκοπιο goto που πωλειται σε πολυ καλη τιμη ριξτε μια ματια και μη βιαστειτε σε τιποτα...με μια καμερα αργοτερα κανετε και βιντεοαστρονομια υπαρχει νημα στο φορουμ για οποιον ενδιαφερεται
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες... aperture is king που λένε και οι αγγλοσάξωνες, για αρχή πάρτε ό,τι μεγαλύτερο σηκώνει η τσέπη σας

 

Προσωπικά είμαι εναντίον στα goto etc. για αρχή (καθώς υπάρχει μια καμπύλη εκμάθησης χωρίς ηλεκτρονικά που αξίζει να τη διαβεί κάποιος) τώρα αν πιο μετά ψάχνετε για φωτογραφία μαραθωνίους κλπ. πάσο, αλλά αυτό είναι το επόμενο (στο επόμενο) βήμα

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο που βλεπω στις αγγελιες ειναι 90mm που νομιζω οτι ειναι μικρο για την πολη

επισης φοβαμαι οτι η δυσκολια ευρεσης στοχων μεσα απο την πολη, ισως με αποθαρυνει

κατα τα αλλα συμφωνω οτι θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω πιο παραδοσιακα, χωρις το goto

σας ευχαριστω για το χρονο σας και τους δυο και οτι θελει να προσθεσει καποιος ευπροσδεκτο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μέσα για την πόλη προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στο τηλεσκόπιο με το go to. Με μία κάμερα είτε της zwo π.χ μια 120mc ή κάποια ανώτερη θα μπορέσεις να δείς σίγουρα πολύ καλά τους πλανήτες αλλά και κάποια φωτεινά αντικείμενα βαθέως ουρανού νομίζω περίπου μέχρι 10mag αλλά αν κάνω λάθος διορθώστε με. Από την άλλη όμως αν έχεις την δυνατότητα να βγαίνεις εκτός πόλης για παρατήρηση π.χ. σε κάποιο χωρίο σου, εξοχικό κλπ. θα πρότεινα σίγουρα το dobsonian.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενα ωραιοτατο τηλεσκοπιο ειναι το skywatcher star discovery goto 150p το οποιο εχει μια καλη διαμετρο για παρατηρηση και αργοτερα με μια καμερα πιστεψε με κανεις ωραιοτατη βιντεοαστρονομια..επισης αμα θες να μαθεις τον ουρανο μπορεις να το χειριστεις μονος χωρις goto ωστε να μαθαινεις κιολας τον ουρανο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο είναι το goto αλλά δυστυχώς μέσα από την πόλη δεν θα μπορείς να δεις σχεδόν τίποτα. Η πραγματική μαγεία είναι να πας σε σκοτεινό ουρανό. Τι να το κάνω το goto αν με έχει πάει στο στόχο και να μην μπορώ να δω τίποτα ή στην καλύτερη να δω ένα πολύ αχνό συννεφάκι.

 

Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις ακόμη goto. Καλύτερα να επενδύσεις σε μεγαλύτερη διάμετρο και χειροκίνητο. Η μισή απόλαυση στο χόπμι είναι να βρεις το στόχο εσύ, να εκτυπώσεις ένα χάρτη του ουρανού και να μελετήσεις από πριν τί είναι αυτό που βλέπεις. Να πλοηγηθείς μόνος σου χρησιμοποιώντας τα αστέρια για να βρεις το στόχο και αφού βρεις το στόχο τότε να τον δεις. Η όλη ουσία του χόμπι είναι αυτή η διαδικασία. Το goto κατά τη γνώμη μου χρειάζεται μόνο αν θέλεις να κάνεις αστροφωτογράφηση ή βιντεοαστρονομία, που γενικά θα έλεγα να μην ασχοληθείς ακόμη γιατί θα πελαγώσεις.

 

Αργότερα αν είσαι αρκετά έμπειρος και απλά θέλεις να κάνεις μια γρήγορη παρατήρηση μπορείς να αναβαθμίσεις το τηλεσκόπιο κάνοντας το ρομποτικό. Δεν είναι κακό το goto αλλά καλύτερα να ασχοληθείς αφού έχεις αποκτήσει μια εμπειρία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O πολύς κόσμος που αγοράζει τηλεσκόπιο, είναι γιατί είδε μια φωτογραφία ενός ουράνιου αντικειμένου κάπου και θέλει να τη δει με τα ίδια του τα μάτια.

Βλέπουν λοιπόν τα τηλεσκόπια με τις alt az ρυθμίσεις και λένε "ας ξεκινήσω με κάτι που θα με πηγαίνει μόνο του στο στόχο να μη μπλέξω, να μη διαβάσω εγχειρίδια, να μην κάνω αστροάλματα".

 

Λίγοι γνωρίζουν ότι η αστροπαρατήρηση, για την πλειοψηφία των πορτοφολιών, "εστιάζει" κυρίως στη διαδικασία εύρεσης ενός αμυδρού στόχου χαμένου στο υπερπέραν, με πλοηγούς τα διπλανά του αστέρια.

 

Με εξαίρεση αντικείμενα του ηλιακού συστήματος μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού, άντε και κάποια ΠΟΛΥ φωτεινά νεφελώματα και σφαιρωτά σμήνη, ή "δημοφιλή"συστήματα αστεριών, τα υπόλοιπα αντικείμενα (= δλδ αυτά που κατά ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ αποτελούν θέματα αστροφωτογραφιών) είναι όλα τόσο αμυδρά που, αν το ζητούμενο είναι "η Ιθάκη" και όχι "ο δρόμος προς την Ιθάκη", τότε ο Οδυσσέας θα απογοητευτεί πολύ από την εικόνα στο προσοφθάλμιο...

 

Γι' αυτό λοιπόν ΚΑΙ εγώ θα προτείνω ΟΧΙ goto, με το οποίο ελάχιστα θα μάθει για τους ουρανούς ένας νεοεισερχόμενος στο χόμπυ. Προτείνω μεταχειρισμένο dobson με τουλάχιστον 150mm διάμετρο (καλύτερα 200mm) που το σκοπεύεις εύκολα, θα σου δείξει πολλά πολλά αντικείμενα, θα μάθεις για την πλάγια όραση και όλα αυτά τα ωραία και στο τέλος αν βαρεθείς, η επένδυσή σου θα είναι εύκολα ανακτήσιμη καθώς τα dobson "φεύγουν" πολύ εύκολα την αγορά μεταχειρισμένων.

 

Προτείνω επίσης απαραιτήτως κάποια βιβλία εισαγωγικά και μη:

 

- Nightwatch, Terence Dickinson, θα το βρεις κ στα ελληνικα. Οδηγός αστρονομίας, σου μαθαίνει το σύμπαν με πολύ απλό και παραστατικό τρόπο, τα βασικά του εξοπλισμου κ των τεχνικών αστροπαρατήρησης κ κάποιοι χάρτες επίσης

- Τurn left at Orion, M Davis. Καταπληκτικός για αρχάριους Oδηγός με πολλά αντικείμενα, ΠΩΣ θα τα βρεις και ΠΩΣ φαίνονται μέσα από το προσοφθάλμιο ενός μέτριου μεγέθους dobsonian και πώς από το προσοφθάλμιο ενός refractor (ή goto στη διάμετρο που ψάχνεσαι να αγοράσεις). Ακόμα και να το ξεφυλλίσεις σε ένα βιβλιοπωλείο, αυτό το βιβλίο θα σου πει πολλά για το τι περιμένεις να δεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες όσων αφορά το ότι το μισό χόμπυ είναι να βρίσκεις μόνος το στόχο με αστροαλματα και όλα όσα αναφέρθηκαν, ΑΛΛΑ:

 

Τα GoTo με freedom find όπως τα dobsonian της SW επιτρέπουν να μετακινείς με το χέρι το σωλήνα και να βρίσκεις ΜΌΝΟΣ το αντικείμενο και έπειτα να το απολαμβάνεις με το tracking ακόμη και σε υψηλότατες μεγεθύνσεις χωρίς να κουνάς συνεχώς το σωλήνα και να κυνηγάς το στόχο κάνοντας την εικόνα να χοροπηδάει. Εχεις και παρέα? Το βλέπουν άνετα όλοι. Θες να πας να αλλάξεις προσοφθάλμιο ? Γυρνάς και ο στόχος είναι εκεί. Το tracking είναι αδιαμφισβήτητα ακαταμάχητο. Οπότε :

 

1) Δε χάνεις λοιπόν το κομμάτι της αναζήτησης με τα GoTo ίσα ίσα έχεις και ένα "σκονακι" αν ζοριστείς πολύ, και το ξανάπροσπαθείς την επόμενη φορά το συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

2) Έχεις το tracking (λειτουργεί και χωρίς απαραίτητα να ευθυγραμμιστεί το τηλεσκόπιο με άστρα για λειτουργία GoTo)

 

3) Αν πας μονοήμερη και δεν έχεις μέρες να σπαταλήσεις σε σκοτεινό ουρανό όποτε και θες να δεις όσα περισσότερα γίνεται το GoTo θα σε βοηθήσει.

 

Στα αρνητικά μη σου πάει κάτι στραβά με τα ηλεκτρονικά και τα μηχανικά μέρη (motors) και χαλάσει η βάση όποτε έχεις μεγάλη οικονομική ζημιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης