Jump to content

Πειραματισμοί με Arduino - power MOSFETs


raxxla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειραματίζομαι με μια διάταξη παροχής ισχύος για βάση / CCD / dew heaters κλπ βασισμένη σε power MOSFETs ελεγχόμενων από ARDUINO και έχω προβλιματιστεί σχετικά με την επιλογή του κατάλληλου τύπου MOSFET.

 

Προμηθεύτηκα και πειραματίζομαι με μερικά N-Channel 9.7A - IRF520N (https://grobotronics.com/mosfet-n-channel-100v-9.7a-irf520n.html) χωρίς να έχω ακόμη σαφή εικόνα της συμπεριφοράς τους κάτω από αυξημένο φορτίο (>2.5-3Α), δηλ. παρεχόμενη ισχύς, θερμοκρασία, σταθερότητα.

Μια καλύτερη επιλογή μου φαίνεται το N-Channel 62A - IRLB8721PBF (https://grobotronics.com/mosfet-n-channel-30v-62a-irlb8721pbf.html) μιας και είναι το gate είναι logic level και θεωρητικά "ταιριάζει" καλύτερα στα 5V pins του Arduino.

 

Οι παρεχόμενες έξοδοι ισχύος θα υποστηρίζουν τόσο on-off λειτουργία όσο και PWM. Στην παρούσα έκδοση, η συνολική ισχύς (από όλες τις εξόδους) δεν θα ξεπερνά τα 8-9Α.

 

Θα την άποψη σας σχετικά με εναλλακτικές προτάσεις.

 

Φιλικά

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να τα συνδέσεις παράλληλα, διατηρώντας τις αντιστάσεις πύλης, για να πάρεις αντίστοιχα πολλαπλάσιο ρεύμα.

Να υπάρχει πάντα μιά ανάστροφα πολωμένη δίοδος (πχ. 1N4001) συνδεμένη παράλληλα με το φορτίο.

Να γίνεται άφθονη απόζευξη, κοντά στο φορτίο & στις γραμμές τροφοδοσίας, με πυκνωτές.

Οδήγηση με οπτο-απομονωτές απο τον Arduino δίνει αρκετή ασφάλεια στην κατασκευή.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Χρήστο, σ' ευχαριστώ.

Την flyback δίοδο ναι, την είχα στα υπόψη. Για τους decoupling capacitors δεν το είχα και έκανα ένα σχετικό ψάξιμο σήμερα. Να υποθέσω εννοείς να συνδεθούν παράλληλα στην "κεντρική" είσοδο 12V και στις επιμέρους εξόδους 12V; Τι τάξης χωρητικότητας θα πρότεινες για είσοδο της τάξης 8Α και εξόδους 3Α;

 

Ο opto-isolator μπορεί να ανταποκριθεί στην συχνότητα PWM του Arduino (~500Hz) ώστε να οδηγεί την πύλη αντίστοιχα;

 

Να 'σαι καλά,

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, οι αποζευκτικοί κοντά στην τροφοδοσία, κάμποσα microFarad (πχ 560μF/63V) και παράλληλα κάποιους 100 nanoFarad κοντά στα όποια υπο-κυκλώματα, αλλά όχι σε εξόδους. Βλέπω όμως ότι δεν υπάρχουν ηλεκτρολυτικοί στις ανεξάρτητες, έτοιμες πλακέτες MOSFET για Arduino του εμπορίου.

Ίσως είναι υπερβολή, αλλά εγώ θα τροφοδοτούσα το Arduino μέσα απο δίοδο και έναν μικρό ηλεκτρολυτικό ώστε να διαχωρίζεται απο την τροφοδοσία των MOSFET και του φορτίου.

Μάλλον τα 500Hz δεν αποτελούν πρόβλημα για κανέναν σύγχρονο οπτο-απομονωτή.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης