Jump to content

Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καληπσέρα παιδιά,

 

Πρώτη απόπειρα και πρώτες δοκιμές και από μένα στο live stacking. Οι λήψεις έγιναν από

τον Πάρνωνα χθες Σάββατο βράδυ. Ακόμα είμαι στην αρχή των δοκιμών όσο αφορά τις εκθέσεις και

το gain.

 

Ο εξοπλισμός μου :

 

Skywatcher 150 PDS Newtonian

 

Ισημερινή βάση Ioptron IEQ45

 

Altair Astro 294C Pro TEC Camera

 

Ο συνολικός χρόνος έκθεσης κυμάνθηκε μεταξύ 5 και 12.5 λεπτών. To live stacking έγινε με το

Sharpcap Pro με adjustments στα black point, midtones και στο white balance στα στακαρισμένα frames. Η θερμοκρασία του σένσορα ήταν στους -10 βαθμούς κελσίου.

Η χρήση τουλάχιστον darks θα βελτίωνε σίγουρα πολύ το τελικό αποτέλσμα.

 

Είσαι μισό βήμα πριν την κανονική αστροφωτογραφία. !!!!!!! :D

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καληπσέρα παιδιά,

 

Πρώτη απόπειρα και πρώτες δοκιμές και από μένα στο live stacking. Οι λήψεις έγιναν από

τον Πάρνωνα χθες Σάββατο βράδυ. Ακόμα είμαι στην αρχή των δοκιμών όσο αφορά τις εκθέσεις και

το gain.

 

Ο εξοπλισμός μου :

 

Skywatcher 150 PDS Newtonian

 

Ισημερινή βάση Ioptron IEQ45

 

Altair Astro 294C Pro TEC Camera

 

Ο συνολικός χρόνος έκθεσης κυμάνθηκε μεταξύ 5 και 12.5 λεπτών. To live stacking έγινε με το

Sharpcap Pro με adjustments στα black point, midtones και στο white balance στα στακαρισμένα frames. Η θερμοκρασία του σένσορα ήταν στους -10 βαθμούς κελσίου.

Η χρήση τουλάχιστον darks θα βελτίωνε σίγουρα πολύ το τελικό αποτέλσμα.

 

Είσαι μισό βήμα πριν την κανονική αστροφωτογραφία. !!!!!!! :D

 

Ο συγκεκριμένος εξοπλισμός όντως αποτελει μια καλή αφετηρία για να ασχοληθεί κάποιος με την αστροφωτογραφία.

Ωστόσο, προτιμώ, τουλάχιστον προς το παρόν, να αφιερώσω χρόνο σε αυτή τη διάσταση του χόμπι που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις από εσένα και το set up σου

(unguided, μικροί χρόνοι έκθεσης, λίγα adjustments επιτόπου κατά την λήψη) . Επίσης η εμπειρία μου και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες,

αυτές ήταν και οι πρώτες λήψεις που έχω κάνει ποτέ ( και η 2η φορά που έστησα την βάση!). Επίσης, η συγκεκριμένη προσέγγιση, σου επιτρέπει να δεις, εφόσον έχουν λυθεί τα χέρια σου

20 περίπου στόχους μια καλή βραδιά, μιας και ο χρόνος που μπορούμε να αφιερώσουμε στο χόμπι, όσο μεγαλώνουμε κιόλας, γίνεται ολοένα και λιγότερος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, η συγκεκριμένη προσέγγιση, σου επιτρέπει να δεις, εφόσον έχουν λυθεί τα χέρια σου

20 περίπου στόχους μια καλή βραδιά, μιας και ο χρόνος που μπορούμε να αφιερώσουμε στο χόμπι, όσο μεγαλώνουμε κιόλας, γίνεται ολοένα και λιγότερος :)

 

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι. Στήνω στο λεπτό στην ταράτσα του σπιτιού μου ακόμη και τις καθημερινές χωρίς πολλά πολλά.

 

Η οπτική παρατήρηση φυσικά και δεν συγκρίνεται, αλλά αυτό προϋποθέτει να αφιερώσεις ένα ολόκληρο βράδυ στο βουνό και φυσικά την επόμενη μέρα να μην δουλεύεις πράγμα που εγώ προσωπικά πλέον το κάνω μερικές φορές το χρόνο (αν βάλεις καιρό, σελήνη κτλ) ενώ βιντεοαστρονομία μπορώ σχεδόν κάθε μέρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι. Στήνω στο λεπτό στην ταράτσα του σπιτιού μου ακόμη και τις καθημερινές χωρίς πολλά πολλά.

 

Η οπτική παρατήρηση φυσικά και δεν συγκρίνεται, αλλά αυτό προϋποθέτει να αφιερώσεις ένα ολόκληρο βράδυ στο βουνό και φυσικά την επόμενη μέρα να μην δουλεύεις πράγμα που εγώ προσωπικά πλέον το κάνω μερικές φορές το χρόνο (αν βάλεις καιρό, σελήνη κτλ) ενώ βιντεοαστρονομία μπορώ σχεδόν κάθε μέρα.

 

Και είναι και εθιστικό... Ήδη σκέφτομαι την επόμενη φορά

που θα μου δοθεί η ευκαιρία να στήσω.

 

Ερώτηση προς τους εμπειροτερους που τα έχουν εφαρμόσει :

Τα polar alignment και plate solving μέσω του Sharpcap,

επιταχύνουν όντως την διαδικασία στησίματος και ακρίβεια στόχευσης? Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα μου έχει πεδίο

1.00 X 1.46 μοίρες, επαρκεί για την πολική ευθυγράμμιση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο η πολική και άλλο το plate solving. Εγώ δεν πολυασχολουμαι με ακρίβεια στην πολική (φέρνω απλά τον πολικό στο κέντρο της κάμερας), αλλά το plate solve το χρησιμοποιώ κατά κόρον. Πραγματικά αλλάζει τα δεδομένα, κάνοντας την εύρεση αμυδρων στόχων παιχνιδάκι ειδικά με τις δικές μας κάμερες που έχουν μικρούς αισθητήρες άρα και μικρό πεδίο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση προς τους εμπειροτερους που τα έχουν εφαρμόσει :

Τα polar alignment και plate solving μέσω του Sharpcap,

επιταχύνουν όντως την διαδικασία στησίματος και ακρίβεια στόχευσης? Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα μου έχει πεδίο

1.00 X 1.46 μοίρες, επαρκεί για την πολική ευθυγράμμιση?

 

Χρησιμοποιώ το polar alignment του sharpcap κάθε φορά που στήνω. Ο λόγος που το κάνω είναι γιατί η στήριξη μου δεν έχει πολική διόπτρα (AZ-GTe με EQ modification). Στο δικό μου setup για να κάνω την πολική βάζω reducer ο οποίος μου δίνει 1.12° x 0.84° λίγο μικρότερο πεδίο από τo δικό σου και μπορώ και κάνω πολική ευθυγράμμιση. Μερικές φορές το σημείο που μου δείχνει φεύγει έξω από το πεδίο και πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία 2η φορά. Η καλύτερη ακρίβεια που μου δίνει είναι 30" ενώ το 1' είναι πολύ εύκολο να το πετύχεις. Όμως από τις φωτογραφίες σου, δεν βλέπω να το έχεις ανάγκη εκτός κι αν σκοπεύεις να κάνεις μεγαλύτερες εκθέσεις.

 

Το plate solving το χρησιμοποιώ κι εγώ για αμυδρούς στόχους που δεν είμαι σίγουρος αν έχει πάει σωστά το goto και δουλεύει πολύ καλά. Θέλει όμως στην αρχή να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι. Στήνω στο λεπτό στην ταράτσα του σπιτιού μου ακόμη και τις καθημερινές χωρίς πολλά πολλά.

 

Η οπτική παρατήρηση φυσικά και δεν συγκρίνεται, αλλά αυτό προϋποθέτει να αφιερώσεις ένα ολόκληρο βράδυ στο βουνό και φυσικά την επόμενη μέρα να μην δουλεύεις πράγμα που εγώ προσωπικά πλέον το κάνω μερικές φορές το χρόνο (αν βάλεις καιρό, σελήνη κτλ) ενώ βιντεοαστρονομία μπορώ σχεδόν κάθε μέρα.

 

Και είναι και εθιστικό... Ήδη σκέφτομαι την επόμενη φορά

που θα μου δοθεί η ευκαιρία να στήσω.

 

Ερώτηση προς τους εμπειροτερους που τα έχουν εφαρμόσει :

Τα polar alignment και plate solving μέσω του Sharpcap,

επιταχύνουν όντως την διαδικασία στησίματος και ακρίβεια στόχευσης? Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα μου έχει πεδίο

1.00 X 1.46 μοίρες, επαρκεί για την πολική ευθυγράμμιση?

 

Είστε στο σημείο που βρισκόμουν και εγώ πριν πέντε χρόνια περίπου, όταν και έκανα eaa. Κάπου εκεί άρχισε ο πειρασμός να αρχίζω να πειράζω τις φωτογραφίες , οπότε και η "καριέρα " μου στην βιντεοαστρονομια έληξε και πέρασα στην αστροφωτογραφία.

Το λοιπόν.

Το sharpcap κάνει εκπληκτική πολική . Η διαδικασία ,μόλις την μάθεις, διαρκεί τρία με τέσσερα λεπτά. Το πεδίο που έχεις είναι οριακό ,σύμφωνα με τις προδιαγραφές που ζητάει ,αλλά δοκίμασε το , νομίζω έχει κάποια ανοχή.

Το plate solve του sharpcap δεν το χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιώ του sgp pro . Αλλά υπάρχουν και ανεξάρτητα που κάνουν εκπληκτική δουλειά όπως το all sky plate solver (δωρεάν).

Οπότε και η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής.

Πολική με Sharpcap.

Cartes du ciel σε συνδυασμό με το all sky plate solver για να ξέρει αρχικά η βάση τι κοιτάει.

Go to στον στόχο με το cdc είτε απευθείας με το sgp pro . Δεν θυμάμαι αν τα sharpcap έχει αυτή την δυνατότητα.

Επιβεβαίωση του στόχου με plate solve που το κάνει το sgp . Μετά ακολουθεί η οδήγηση ,κτλ που δεν σας ενδιαφέρουν προς το παρόν.

Και ... μπουμ. Αρχίζει το πάρτι.

 

.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Για τις λήψεις έκανα κλασσική πολική μέσω της πολικής διόπτρας της βάσης. Ακολούθως star alignment με

ένα αστέρι και πριν από κάθε στακάρισμα κεντράρισμα του στόχου με τη βοήθεια σταυρονήματος στην οθόνη του Sharpcap.

Σε κάθε στόχο, αφού τον κέντραρα, χρησιμοποιούσα την εντολή sync to target μέσω του controller, για βελτίωση της ακρίβειας στόχευσης στον επόμενο στόχο.

Φαντάζομαι ότι με το plate solving θα γλιτώνω χρόνο που χάνω για να κεντράρω.

 

Από οτι διαβάζω στο manual του Sharpcap για να δουλέψει το plate solving, προυποθέτει την εγκατάσταση του all sky plate solver και τον έλεγχο της βάσης μέσω υπολογιστή.

Ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Stellarium αντί του Cdc ? Είμαι περισσότερο εξοικειωμένος με το συγκεκριμένο (γνωρίζω ότι για να δουλέψει μέσω Stellarium πρέπει να εγκαταστήσω και το stellariumscope).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από οτι διαβάζω στο manual του Sharpcap για να δουλέψει το plate solving, προυποθέτει την εγκατάσταση του all sky plate solver και τον έλεγχο της βάσης μέσω υπολογιστή.

Ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Stellarium αντί του Cdc ? Είμαι περισσότερο εξοικειωμένος με το συγκεκριμένο (γνωρίζω ότι για να δουλέψει μέσω Stellarium πρέπει να εγκαταστήσω και το stellariumscope).

 

Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το χρησιμοποιώ κι εγώ και το προτιμώ από το CdC. Θέλεις και το stellariumscope. Εννοείται ότι θέλεις και ASCOM drivers για να συνδεθούν όλα αυτά μεταξύ τους. Με Ctrl-1 μέσα από το stellarium σε πάει στο στόχο που έχεις επιλέξει με το mouse. Μετά πατάς το κουμπί plate solving στο sharpcap και αφού εντοπίσει το πεδίο και σε πάει, κάνει sync και τη στήριξη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από οτι διαβάζω στο manual του Sharpcap για να δουλέψει το plate solving, προυποθέτει την εγκατάσταση του all sky plate solver και τον έλεγχο της βάσης μέσω υπολογιστή.

Ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Stellarium αντί του Cdc ? Είμαι περισσότερο εξοικειωμένος με το συγκεκριμένο (γνωρίζω ότι για να δουλέψει μέσω Stellarium πρέπει να εγκαταστήσω και το stellariumscope).

 

Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το χρησιμοποιώ κι εγώ και το προτιμώ από το CdC. Θέλεις και το stellariumscope. Εννοείται ότι θέλεις και ASCOM drivers για να συνδεθούν όλα αυτά μεταξύ τους. Με Ctrl-1 μέσα από το stellarium σε πάει στο στόχο που έχεις επιλέξει με το mouse. Μετά πατάς το κουμπί plate solving στο sharpcap και αφού εντοπίσει το πεδίο και σε πάει, κάνει sync και τη στήριξη.

 

Η τελευταία έκδοση δεν θέλει το stellarium scope

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την πολική νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από τη διόπτρα της στήριξης - αρκεί για αστροφωτογράφιση, πόσο μάλλον για βιντεοαστρονομία..

Το plate solving όμως είναι πολύ ωραίο εργαλείο!

Η κάμερα έπαιξε καλά από τα προάστια της Αθήνας στη βιντεοαστρονομία αλλά θα πρέπει να δοκιμάσω και από το Γαλάτσι να δω τι κάνει: αντίστοιχες δοκιμές που έκανα στην αστροφωτογράφηση σε περιβάλλον πόλης με ή χωρίς φίλτρο l-enhance σε διάφορους χρόνους μέχρι τα πέντε λεπτά και με gain γύρω στο 100 έως 150 εκτός από ένα-δυο φωτεινούς στόχους, δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την πολική νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από τη διόπτρα της στήριξης - αρκεί για αστροφωτογράφιση, πόσο μάλλον για βιντεοαστρονομία..

Το plate solving όμως είναι πολύ ωραίο εργαλείο!

Η κάμερα έπαιξε καλά από τα προάστια της Αθήνας στη βιντεοαστρονομία αλλά θα πρέπει να δοκιμάσω και από το Γαλάτσι να δω τι κάνει: αντίστοιχες δοκιμές που έκανα στην αστροφωτογράφηση σε περιβάλλον πόλης με ή χωρίς φίλτρο l-enhance σε διάφορους χρόνους μέχρι τα πέντε λεπτά και με gain γύρω στο 100 έως 150 εκτός από ένα-δυο φωτεινούς στόχους, δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν.

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

Και εγώ Ηλία, πιθανώς αύριο θα δοκιμάσω από Χολαργό

και δεν σου κρύβω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις σε υψηλότερα gains 250-400.

Συνηθίζεται αυτή η περιοχή gain για τις ZWO στο cloudy nights.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι. To plate solving λειτουργεί κανονικά

από το Γαλάτσι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Γιάννη, το PS δουλεύει καλά και από Αθήνα! Κι εγώ δεν περιμένω πολλά, αλλά θα δούμε..

Να και ένα δείγμα από προχθές με φωτεινούς και πιο αμυδρούς στόχους. Έχω κατεβάσει την ανάλυση σε 1024Χ768. Αυτή τη φορά στο veil και στο Μ16 χρησιμοποίησα και ένα l-enhance φίλτρο και το νεφέλωμα έχει αναδειχθεί περισσότερο!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Stack_33frames_528s_WithDisplayStretch.thumb.png.6d692b80ea39399b36b87a2355cfbe12.png

Stack_23frames_368s_WithDisplayStretch.thumb.png.d2bd5c0a04be1fa49a1809c47cdd3997.png

Stack_21frames_336s_WithDisplayStretch.thumb.png.00cbcd54129e5377588019fc4ab92a8b.png

Stack_12frames_192s_WithDisplayStretchPN.thumb.png.6adad4301681ef256f84271b0b3e01a4.png

Stack_12frames_192s_WithDisplayStret.thumb.png.33f69ec10589ed1398e533be203daa2c.png

Stack_20frames_320s_WithDisplayStretch.thumb.png.74470e98ce3c6421e5e46c7c994a8845.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Χτες το βράδυ είχα την ευκαιρία να κάνω μια μίνι εξόρμηση και να δοκιμάσω από σκοτεινό ουρανό 2 πράγματα. Το ένα ήταν ότι ήθελα να δω πώς φαίνονται τα αντικείμενα που έχω δει σαν στόχους μέσα από την πόλη και να συγκρίνω. Το άλλο ήταν ότι ήθελα να δοκιμάσω το ASIAIR Pro που πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου. Το ASIAIR Pro στο βουνό. Το ASIAIR Pro για όσους δεν γνωρίζουν, στην ουσία είναι ένα αστροφωτογραφικά σεταρισμένο Raspberry το οποίο έχει μέσα έναν proprietary indi server και μπορείς να ελέγχεις κάμερα, στήριξη και οδήγηση να κάνεις polar alignment, focus assistant και γενικά ότι σου παρέχει ένα laptop με σεταρισμένο το Sharpcap και το πιο βασικό για μένα είναι ότι σου παρέχει και τη δυνατότητα να κάνεις live stacking κάτι που οι open source λύσεις μέχρι στιγμής δεν το υποστηρίζουν επαρκώς ή αν θέλετε θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο στο να το στήσεις (κάτι που δεν είχα τη διάθεση να το κάνω). Όλα αυτά ελέγχονται από μια εφαρμογή η οποία τρέχει σε κινητό ή tablet και κάνει το setup πολύ πιο μεταφέρσιμο διότι δεν κουβαλάς πλέον laptop στο βουνό ενώ το device είναι πάνω στο τηλεσκόπιο.

 

Οι εικόνες που πήρα από σκοτεινό ουρανό ήταν κλάσης ανώτερες από αυτές που έπαιρνα τόσο καιρό στην πόλη. Όλες οι εκθέσεις ήταν 60 με 70 των 5 sec με 300 gain και dark.

 

1602792307905.thumb.jpg.6706f952e2efe6c4549a57e7ba590a88.jpg

NGC246

 

1602791766138.thumb.jpg.22cb3ceb9d98637831602810a8303cfd.jpg

M33

 

1602791077459.thumb.jpg.50964622129092886b8225b33f4009ef.jpg

NGC891

 

1602790645696.thumb.jpg.77fa975d18a88ee2aa29492272cdf7a7.jpg

M57

 

1602790202302.thumb.jpg.3929ce0dc02d5b005124c329f74f48e9.jpg

M27

 

1602788336008.thumb.jpg.ebc976ffe517bb29df168e61605d8e86.jpg

NGC6888

 

1602787613255.thumb.jpg.62bfe7a309cf2178b8158179218cd2ca.jpg

NGC6946

 

1602786920501.thumb.jpg.f8011189898a8f0b8b510c1d04d4c85e.jpg

NGC281

 

1602785755009.thumb.jpg.31c56c295bd380f264fa724ec5c67e74.jpg

NGC253

 

1602785231434.thumb.jpg.949cc3a925c4ceb6f214075b9aedfdb9.jpg

Stephan's Quintet

 

1602784567011.thumb.jpg.fcb8ffc5677238be88be6e03e2dfa84a.jpg

NGC7331

 

121218780_350839242791047_9083037507269244330_n.thumb.jpg.4d82e28a9ec79cb3a52f11619598397e.jpg

Το setup με το ASIAIR Pro στημένο στο σπίτι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εικόνες αυτές του Δημήτρη μοιάζουν πολύ πάντως με το τί βλέπει οπτικά ένα 16άρι. Εκτός από τα φουσκωμένα αστέρια φυσικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται και από πόσο μεγάλες εκθέσεις κάνεις κτλ. Οι εικόνες μοιάζουν πολύ πάντως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που μου αρέσει με το συγκεκριμένο setup είναι ότι μπορώ πολύ εύκολα να το μεταφέρω στο βουνό και να κάνω μικρές εξορμήσεις που σημαίνει ότι μπορώ να πηγαίνω πολύ πιο τακτικά ακόμη και καθημερινές που την επόμενη πρέπει να σηκώνομαι πολύ πρωί. Με το 20" δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Θέλω πολύ περισσότερο χρόνο στην προετοιμασία και κόπο (φόρτωμα-ξεφόρτωμα, στήσιμο-ξεστήσιμο) που δεν μπορώ να το κάνω για 2 ώρες παρατήρηση.

 

Φυσικά η χάρη της οπτικής παρατήρησης είναι άλλη αλλά με αυτό τον τρόπο αφιερώνω περισσότερο χρόνο στο χόμπι μου και αυτό για μένα έχει αξία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια δόκιμη αυτή την φορά με TS 65mm f/6.5 Quadruplet , eq5 και zwo asi 224, σε σχετικά σκοτεινό ουρανό .

 

 

 

Αναρωτιέμαι αν θα είχε ενδιαφέρων για τους χρήστες των μεγάλων νευτώνειων χωρίς tracking να δοκιμάσουν με μια κάμερα σαν την asi 224 να επιχειρήσουν να φωτογραφήσουν την σελήνη ή τους πλανήτες. Αντιλαμβάνομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό.. έχοντας τόσο μεγάλη διάμετρο υποθέτω ότι θα κάνουν θαύματα εάν το χειροκίνητο tracking είναι επαρκές.

Stack_13frames_606s_WithDisplayStretch.thumb.png.2dd4881ca0e324a818f104325f8632ff.png

Stack_45frames_2096s_WithDisplayStretch.thumb.png.ea3c0fb350b4f70d1a8d2a817e5e1098.png

Stack_37frames_1687s_WithDisplayStretch.thumb.png.08db16d186c09da37437ff1093413cd1.png

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι αν θα είχε ενδιαφέρων για τους χρήστες των μεγάλων νευτώνειων χωρίς tracking να δοκιμάσουν με μια κάμερα σαν την asi 224 να επιχειρήσουν να φωτογραφήσουν την σελήνη ή τους πλανήτες. Αντιλαμβάνομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό.. έχοντας τόσο μεγάλη διάμετρο υποθέτω ότι θα κάνουν θαύματα εάν το χειροκίνητο tracking είναι επαρκές.

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να το δοκιμάσω, αλλά θεωρώ ότι η απουσία του tracking κάνει εξαιρετικά δύσκολο το εγχείρημα ειδικά σε τόσο μεγάλη εστιακή (2 μέτρα) και με τόσο μικρό αισθητήρα. Επίσης αμφιβάλω πολύ αν μπορεί να εστιάσει η κάμερα γιατί ο εστιαστής είναι low profile και δεν έχει μεγάλη "διαδρομή". Από την άλλη με το setup που έχω τώρα με το αχρωματικό δεν μπορώ να κάνω πλανητική γιατί έχω πρόβλημα με τον barlow και την εστίαση οπότε ίσως να αξίζει μια δοκιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Καλησπέρα μερικές βιντεολήψεις από εχτές (έκανα και live streaming στο FB για 2,5 ώρες περίπου). Το ω Κενταύρου εντυπωσιακό παρά το μικρό του ύψος! Σε νότια πλάτη θα είναι φανταστικό υποθέτω! Διπλάσιο σε διάμετρο από το σμήνος του Ηρακλή. Τηλεσκόπιο Vixen A80SS, Meade LX65, LN300 cctv, Sharpcap, Fitswork. Όλες οι λήψεις από το κέντρο της πόλης της Καλαμάτας.

Centauri_Stack_274_2.jpg.2c8efd744204edcbcffa7c888eec38a4.jpg

62_Stack_120_2.jpg.215a82ed3b7946dd58333f106bc53d22.jpg

M104_Stack_286_2.jpg.ce1527a7ff008c018276a1707451df8d.jpg

27_Stack_267_2.jpg.504d7b2cf73776b8b298d4d09ba5276b.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Εκανα την πρωτη μου αποπειρα βιντεοαστρονομιας αλλα διχως αποτελεσμα καθως το sharpcap εβγαζε ignored stackings και σταματουσε το stacking..ο εξοπλισμος μου ειναι az gti 130p 99 και καμερα εχω asi224mc..προσπαθησα με 1 εως 2 δευτερολεπτα εκθεση με gain στα μισα και παραπανω..οταν δεν ειχα πατημενο το live stacking η εικονα που μου δειχνε ηταν τα αστερια να κινουνται σιγα σιγα εξω απο το πεδιο της καμερας μου...μπορει το star allignment να μην ηταν καλο?τι μπορει να φταιει και δε μπορεσσα ποτε να κανω stacking?επισης χρησιμοποιησα το asilive studio το οποιο κι αυτο μου λεγε ignored stacks και μοθ λεγε οτι βλεπει λιγα αστερια και δε μπορουσε να κανει stacking (αλταζιμουθιακο mode εχω την στηριξη)ευχαριστω εκ των προτερων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό μόνο που εκτός από το 130p έχω το 130pds. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με αυτό το τηλεσκόπιο. Δυστυχώς η στήριξη είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί να σηκώσει επαρκώς το τηλεσκόπιο. Έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές με alt-az mode, eqmode, με αντίβαρα και στις δύο περιπτώσεις αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να λύσω το πρόβλημα. Για οπτική παρατήρηση δουλεύει μια χαρά αλλά για EAA δεν νομίζω να μπορείς να το δουλέψεις.

 

Η μόνη λύση για μένα είναι αλλαγή στήριξης σε μεγαλύτερη ή αλλαγή τηλεσκοπίου σε ελαφρύτερο. Εγώ έβαλα πάνω πάλι το 102/500 (το οποίο δουλεύει εξαιρετικά) που είχα πριν και τώρα σκέφτομαι να φτιάξω μια μικρή βάση dob για το 130pds για να το αξιοποιήσω.

 

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης