Jump to content

Καθαρισμός διοπτρικού - kleenex και εναλλακτικές λύσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 4-5 χρόνια χρήσης, το διοπτρικό μου έχει μαζέψει αρκετή σκόνη στον αντικειμενικό που να χρειάζεται καθαρισμό Στο ίντερνετ βλέπω να προτείνουν το υγρό της μπάντερ μαζί με τα "μαντηλάκια" καθημερινής χρήσης της Kleenex, ένα τη φορά

 

Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ποια ακριβώς εννοούν ή αν αυτά είναι εύκολο να βρεθούν στην ελληνική αγορά. T έχει κάποιος χρησιμοποιήσει ή κάποια εναλλακτική λύση να προτείνει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

Αυτό εχω πάρει..

https://www.planitario.gr/gr/ygro-katharismoy-optical-wonder-fluid.html

μαζί με αυτό...

https://www.planitario.gr/gr/pani-katharismoy-optical-wonder-cloth.html

 

Το υγρό είναι ακρίβο αλλά κάνει δουλειά και δεν τελειώνει... το έχω ένα χρόνο τώρα και είναι σχεδόν γεμάτο..

το πανάκι είναι πολύ μαλακό και σε μέγεθος πετσέτας..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθαρή ισοπροπυλική αλκοόλη 30%

Απεσταγμένο νερό από φαρμακείο 70% (προσοχή water for injection όχι φυσιολογικός ορός με αλάτι 0.9%!)

Οι αναλογίες δεν είναι ακριβείας και στο περίπου με το μάτι οκ!

1-2 σταγόνες διαβρεκτικό υγρό για φιλμ (Kodak photo-flo, Agfa agepon ή ο διάδοχος του wac 5€, ή παρόμοιο της Ilford κλπ εν ανάγκη και 1-2 σταγόνες ava ή κάποιο άλλο υγρό πιάτων) ανά λίτρο διαλύματος. ΠΡΟΣΟΧΗ: ακριβώς 1-2 σταγόνες ανά λίτρο.

Kleenex δεν θα βρεις εύκολα τα απλά χωρίς άρωμα και δεν υπάρχει λόγος. Πάρε τα φτηνά απλά "ΓΛΑΡΟΣ" από Σκλαβενίτη με 0.65€ το κουτί.

Ένα λίτρο ισοπροπυλική αλκοόλη κοστίζει γύρω στα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και κρατάει για πολλές ανθρώπινες ζωές διαλύοντας τη με απεσταγμένο νερό. ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΑΚΙ! Χαρτάκια που τα πετάμε κάθε φορά! Πρώτα με ένα πουάρ φυσάμε το φακό να φύγει η πολλή σκόνη και με ένα ΓΛΑΡΟΣ απλώνουμε διάλυμα με ένα στεγνό ΓΛΑΡΟΣ στεγνώνουμε την επιφάνεια και τελειώσαμε. Αν είναι προσοφθάλμιοι χρησιμοποιούμε μπατονέτα που την τινάζουμε να μην στάζει το υγρό. Με δεύτερη στεγνώνουμε και είματε έτοιμοι. ΠΟΤΕ δεν ρίχνουμε διάλυμα απευθείας στην οπτική επιφάνεια καθότι μπορεί να εισχωρήσει ανάμεσα στους φακούς. Για τον ίδιο λόγο τινάζουμε και την μπατονέτα. Να ειναι υγρή όχι βρεγμένη με το υγρό.

Με αυτόν τον τρόπο καθάρισα μετά από 35 χρόνια το εσωτερικό της διορθωτικής πλάκας του C8 μου και άστραψε. ΥΓ προσοχή στα έπιπλα η ισοπροπυλική αλκοόλη διαλύει το βερνίκι! Ναι έκανα την ζημιά!

APH12N.thumb.jpg.fdc5a3aed9716b246aecdd78fb523c78.jpg

seagull.thumb.jpg.87b9aa03dc6b50149fea2b21cb31abe6.jpg

chemco-isopropyliki-alkooli-99-5-1lt.jpg.3e21de94c7b18a90f5f1391816d9934e.jpg

4106.thumb.jpg.8a1ad540d8a90662ff408e19e7d8d17f.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις, και ιδιαίτερα τον @giorgosgr για την πληρέστατη περιγραφή και οδηγίες! Κλίνω και εγώ προς τη χρήση υλικών μιας χρήσεως μόνο, γιατί δεν ξέρω με τα διάφορα microfiber μαντηλάκια πόσο δυνατό είναι (ακόμα και με το πλύσιμο) να αποφύγω τη μεταφορά σκόνης και σωματιδίων από το ένα σημείο στο άλλο...

 

ΥΓ1: για την ιστορία, ψάχνοντας σήμερα βρήκα σε έναν Μασούτη τα Kleenex... (βλέπε συνημμένο). Νομίζω είναι χωρίς άρωμα, θα δοκιμάσω αύριο και θα σας πω

kleenex.thumb.jpg.5a6aaf423a6e4bce9d1d7f6efb54bf9d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βρήκε τα kleenex ακόμα καλύτερα. Αρκεί να είναι τα γνήσια χωρίς αρωματικά και όχι "οικολογικά" ανακυκλωμένα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης