AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Καθαρισμός διοπτρικού - kleenex και εναλλακτικές λύσεις;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Καθαρισμός διοπτρικού - kleenex και εναλλακτικές λύσεις;

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
starmanOffline
Νέος
Ένταξη: 22 Μαϊ 2021
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 8:07    Θέμα δημοσίευσης: Καθαρισμός διοπτρικού - kleenex και εναλλακτικές λύσεις; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από 4-5 χρόνια χρήσης, το διοπτρικό μου έχει μαζέψει αρκετή σκόνη στον αντικειμενικό που να χρειάζεται καθαρισμό Στο ίντερνετ βλέπω να προτείνουν το υγρό της μπάντερ μαζί με τα "μαντηλάκια" καθημερινής χρήσης της Kleenex, ένα τη φορά

Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ποια ακριβώς εννοούν ή αν αυτά είναι εύκολο να βρεθούν στην ελληνική αγορά. T έχει κάποιος χρησιμοποιήσει ή κάποια εναλλακτική λύση να προτείνει;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την starman στις 01/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 8:46, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kostas P.Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Απρ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 76
Τόπος: Φθιώτιδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.
Αυτό εχω πάρει..
https://www.planitario.gr/gr/ygro-katharismoy-optical-wonder-fluid.html
μαζί με αυτό...
https://www.planitario.gr/gr/pani-katharismoy-optical-wonder-cloth.html

Το υγρό είναι ακρίβο αλλά κάνει δουλειά και δεν τελειώνει... το έχω ένα χρόνο τώρα και είναι σχεδόν γεμάτο..
το πανάκι είναι πολύ μαλακό και σε μέγεθος πετσέτας..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
βολιωτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3364
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ αυτά χρησιμοποιώ.
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5179
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καθαρή ισοπροπυλική αλκοόλη 30%
Απεσταγμένο νερό από φαρμακείο 70% (προσοχή water for injection όχι φυσιολογικός ορός με αλάτι 0.9%!)
Οι αναλογίες δεν είναι ακριβείας και στο περίπου με το μάτι οκ!
1-2 σταγόνες διαβρεκτικό υγρό για φιλμ (Kodak photo-flo, Agfa agepon ή ο διάδοχος του wac 5€, ή παρόμοιο της Ilford κλπ εν ανάγκη και 1-2 σταγόνες ava ή κάποιο άλλο υγρό πιάτων) ανά λίτρο διαλύματος. ΠΡΟΣΟΧΗ: ακριβώς 1-2 σταγόνες ανά λίτρο.
Kleenex δεν θα βρεις εύκολα τα απλά χωρίς άρωμα και δεν υπάρχει λόγος. Πάρε τα φτηνά απλά "ΓΛΑΡΟΣ" από Σκλαβενίτη με 0.65€ το κουτί.
Ένα λίτρο ισοπροπυλική αλκοόλη κοστίζει γύρω στα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και κρατάει για πολλές ανθρώπινες ζωές διαλύοντας τη με απεσταγμένο νερό. ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΑΚΙ! Χαρτάκια που τα πετάμε κάθε φορά! Πρώτα με ένα πουάρ φυσάμε το φακό να φύγει η πολλή σκόνη και με ένα ΓΛΑΡΟΣ απλώνουμε διάλυμα με ένα στεγνό ΓΛΑΡΟΣ στεγνώνουμε την επιφάνεια και τελειώσαμε. Αν είναι προσοφθάλμιοι χρησιμοποιούμε μπατονέτα που την τινάζουμε να μην στάζει το υγρό. Με δεύτερη στεγνώνουμε και είματε έτοιμοι. ΠΟΤΕ δεν ρίχνουμε διάλυμα απευθείας στην οπτική επιφάνεια καθότι μπορεί να εισχωρήσει ανάμεσα στους φακούς. Για τον ίδιο λόγο τινάζουμε και την μπατονέτα. Να ειναι υγρή όχι βρεγμένη με το υγρό.
Με αυτόν τον τρόπο καθάρισα μετά από 35 χρόνια το εσωτερικό της διορθωτικής πλάκας του C8 μου και άστραψε. ΥΓ προσοχή στα έπιπλα η ισοπροπυλική αλκοόλη διαλύει το βερνίκι! Ναι έκανα την ζημιά!

chemco-isopropyliki-alkooli-99-5-1lt.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  20.62 KB
 Διαβάστηκε:  10 φορές

chemco-isopropyliki-alkooli-99-5-1lt.jpg

seagull.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  94.39 KB
 Διαβάστηκε:  11 φορές

seagull.jpg

APH12N.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  88.59 KB
 Διαβάστηκε:  12 φορές

APH12N.jpg

4106.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.36 MB
 Διαβάστηκε:  9 φορές

4106.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
starmanOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις, και ιδιαίτερα τον @giorgosgr για την πληρέστατη περιγραφή και οδηγίες! Κλίνω και εγώ προς τη χρήση υλικών μιας χρήσεως μόνο, γιατί δεν ξέρω με τα διάφορα microfiber μαντηλάκια πόσο δυνατό είναι (ακόμα και με το πλύσιμο) να αποφύγω τη μεταφορά σκόνης και σωματιδίων από το ένα σημείο στο άλλο...

ΥΓ1: για την ιστορία, ψάχνοντας σήμερα βρήκα σε έναν Μασούτη τα Kleenex... (βλέπε συνημμένο). Νομίζω είναι χωρίς άρωμα, θα δοκιμάσω αύριο και θα σας πω

kleenex.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  235.66 KB
 Διαβάστηκε:  12 φορές

kleenex.jpg

Έχει επεξεργασθεί από τον/την starman στις 01/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 8:47, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5179
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν βρήκε τα kleenex ακόμα καλύτερα. Αρκεί να είναι τα γνήσια χωρίς αρωματικά και όχι "οικολογικά" ανακυκλωμένα.
starmanOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 8:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης