Jump to content

3D adventurer


qforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εγχείρημα ξεκίνησε με το ερώτημα, μπορούμε να κατασκευάσουμε μόνοι μας έναν απλό και οικονομικό αστροστάτη; Επειδή υπήρχαν αρκετά έτοιμα πράγματα στο διαδίκτυο σκέφτηκα να πάρω κάποιο έτοιμο και να προσπαθήσω και με την βοήθεια του DennisStav να το βελτιώσω. Επέλεξα αυτό:

https://www.instructables.com/Equatorial-Mount-for-DSLR/

Ο συγκεκριμένος αστροστάτης κάνει κάτι πολύ έξυπνο. Αντί να έχει συνεχή κίνηση, χρησιμοποιεί τον κανόνα των 300 και κάνει ένα μικρό βήμα κάθε φορά ώστε να μην εμφανίζεται trail στα άστρα.

Επειδή ήθελα να μπορώ να καθορίσω την ταχύτητα κίνησης ώστε να δουλεύει με διαφορετικές φωτογραφικές μηχανές αλλά και με την RPi HQ camera αλλά και με διαφορετικούς φακούς και βέβαια όλα αυτά χωρίς να χρειάζεται να συνδέω κάθε φορά την βάση στο pc και να τροποποιώ το πρόγραμμα ζήτησα την βοήθεια του DennisStav. Αυτός τροποποίησε το script της βάσης και χρησιμοποιήσαμε αντί για arduino ένα esp8266 ώστε να έχουμε συνδεσιμότητα με wifi. Έφτιαξε και μία ωραία εφαρμογή ώστε όλα αυτά να μπορούν να γίνουν από το κινητό ή τον browser μας.

Επίσης η αλλαγή στα ηλεκτρονικά ήθελε και διαφορετικό κουτί οπότε σχεδιάστηκε και αυτό.

Όλη η κατασκευή μπορεί να τυπωθεί σε έναν 3dprinter ,απαιτεί την αγορά κάποιων υλικών των οποίων το συνολικό κόστος δεν ξεπερνά τα 40€.

Η πρώτη δοκιμή έγινε εχθές και επειδή ήθελα κάτι ελαφρύ χρησιμοποίησα το RPi4 που έχω με την HQ camera και έναν φθηνό φακό 6mm. Έχουν εκτυπωθεί κάποια συμπληρώματα τα οποία μετατρέπουν εξωτερικά το RPi σε μία mini DSLR.

Η πολική ευθυγράμμιση έγινε με το μάτι μέσα από τον σωλήνα που χρησιμοποιείται ως RA άξονας. Έχει κατασκευαστεί μία σφήνα για την βάση που αντιστοιχεί σε 38 μοίρες και η μικρορύθμιση γίνεται από το τρίποδο.

Το αποτέλεσμα ήταν θα έλεγα πολύ καλό αφού κατάφερα να φτάσω εκθέσεις 180" χωρίς το παραμικρό trail και λόγω του crop factor της HQ camera που είναι 5,5 σημαίνει ότι έγινε με έναν φακό που αντιστοιχεί σε 33mm focal length για να έχουμε ένα συγκριτικό.

Η κατασκευή δεν είναι ολοκληρωμένη αλλά την ανεβάζω γενικότερα σαν ένα ωραίο παιχνίδι και όταν θα κάνω και περισσότερες δοκιμές και με την dslr θα ανεβάσω ενημερώσεις.

 

180secs.thumb.png.e7f4d7a69709c83481d313e1a580c3be.png

έκθεση 180"

 

120secs.thumb.png.4433b49bc3f64146d705bf990ca8a6ad.png

έκθεση 120"

 

application.thumb.png.d67b769757f0be55c38a8549e1d95c51.png

Η εφαρμογή όπου διαλέγουμε τύπο μηχανής FF, APS-C ή RPiHQ, focal φακού και μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τον αστροστάτη

Box2.thumb.jpg.01062705fa51d079477b47d5d6ae6d9e.jpg

Box1.thumb.jpg.38e040fd95db36817adcc5c2d54e7bc3.jpg

3dadv3.thumb.jpg.39714cf254c9c0c90cbf82ecd2e38d66.jpg

3dadv2.thumb.jpg.c0013a54b316743edaea89e58749d19c.jpg

3dadv1.thumb.jpg.43aa6171f9f601638379485e006b792d.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο μπράβο σου.Πολύ καλή δουλεία.τι βάρος έχει ο εξοπλισμός;

 

Να σου πω δεν το έχω ζυγίσει, είναι ένα ballhead ,ένα RPi4 και ένας μικρός φακός. Το αυτοσχέδιο αντίβαρο είναι μισό κιλό. Υπάρχουν άλλοι που έχουν βάλει αρκετά βαριά setups αν δεις στο link από το instructables στα σχόλια και έχουν καλά αποτελέσματα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια κατασκευη μπραβο. Και εγω ειμαι στην διαδικασια μετατροπης της απο ψηφιακη οδηγηση που κανει σε τελειως μηχανικη με συστημα ελατηριου/μηχανισμου διαφυγης αλλα θελω αχεση 1:24 oxi 1:6 στη μεταδοση.

Μια παρατηρηση μονο:

Ο κωδικας μπορει πολυ ανετα να τροποποιηθει για να προσφερει συνεχη οδηγηση με βαση την ταχυτητα περιστροφης της γης 0.25 arc-min/sec ισως με καποια stepper motor drivers που προσφερουν microsteping οπως αυτα της trinamic και θα αυξηθει ετσι και το επιτρεπομενο εστιακο μηκος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια κατασκευη μπραβο. Και εγω ειμαι στην διαδικασια μετατροπης της απο ψηφιακη οδηγηση που κανει σε τελειως μηχανικη με συστημα ελατηριου/μηχανισμου διαφυγης αλλα θελω αχεση 1:24 oxi 1:6 στη μεταδοση.

Μια παρατηρηση μονο:

Ο κωδικας μπορει πολυ ανετα να τροποποιηθει για να προσφερει συνεχη οδηγηση με βαση την ταχυτητα περιστροφης της γης 0.25 arc-min/sec ισως με καποια stepper motor drivers που προσφερουν microsteping οπως αυτα της trinamic και θα αυξηθει ετσι και το επιτρεπομενο εστιακο μηκος.

 

Ένα βήμα την φορά, ωραίες ιδέες έδωσες. Προσωπικά θεωρώ ότι το σχέδιο έχει κάποιες ατέλειες και ήθελα να το δοκιμάσω πρώτα σε κάτι ελαφρύ για να δω τι ψάρα πιάνει. Πριν προχωρήσω για μεγαλύτερη εστιακή αν και ο σκοπός της κατασκευής είναι περισσότερο ψυχαγωγικός ,θα ήθελα να ξανασχεδιάσω κάποια μέρη για να τα κάνω ακόμα πιο στιβαρά. Εν τω μεταξύ έχουν κυκλοφορήσει και άλλα σχέδια που έχουν ενδιαφέρον και προσφέρουν οδήγηση και στον RA και στον DEC.

Επίσης θέλαμε να είναι πάρα πολύ φθηνή, το επόμενο βήμα είναι ίσως να δοκιμάσουμε και μία κατασκευή με κάτι ωραία steppers που έχουμε δει στο mouser με encoders.

Καλά να είμαστε να φτιάχνουμε ωραία πράγματα να μαθαίνουμε και να διασκεδάζουμε.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα βήμα την φορά, ωραίες ιδέες έδωσες. Προσωπικά θεωρώ ότι το σχέδιο έχει κάποιες ατέλειες και ήθελα να το δοκιμάσω πρώτα σε κάτι ελαφρύ για να δω τι ψάρα πιάνει. Πριν προχωρήσω για μεγαλύτερη εστιακή αν και ο σκοπός της κατασκευής είναι περισσότερο ψυχαγωγικός ,θα ήθελα να ξανασχεδιάσω κάποια μέρη για να τα κάνω ακόμα πιο στιβαρά. Εν τω μεταξύ έχουν κυκλοφορήσει και άλλα σχέδια που έχουν ενδιαφέρον και προσφέρουν οδήγηση και στον RA και στον DEC.

Επίσης θέλαμε να είναι πάρα πολύ φθηνή, το επόμενο βήμα είναι ίσως να δοκιμάσουμε και μία κατασκευή με κάτι ωραία steppers που έχουμε δει στο mouser με encoders.

Καλά να είμαστε να φτιάχνουμε ωραία πράγματα να μαθαίνουμε και να διασκεδάζουμε.

 

Με το στεπερ που προτείνει αυτός αν πετάξεις το uln και βάλεις ένα απλό DRV8825 με microsteping 32x μπορείς να καταφέρεις ως και 4.5 steps/sec (με πρόχειρους υπολογισμους) δλδ ανάλυση ενός βήματος ανά 220/ms σε σχέση με το ένα βήμα ανά 3.2 sec. Το κόστος του drv8825 είναι αστείο και ο χρονισμός των βηματων μπορεί να γίνει ακόμα και με 555.

Ψήθηκα και εγώ τώρα να παρατήσω τη μηχανικη προσέγγιση μπας και κάνω κάτι τέτοιο.

Έχεις δοκιμάσει να το φορτώσεις με περισειο βάρος? Με καμιά DSLR ίσως?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα βήμα την φορά, ωραίες ιδέες έδωσες. Προσωπικά θεωρώ ότι το σχέδιο έχει κάποιες ατέλειες και ήθελα να το δοκιμάσω πρώτα σε κάτι ελαφρύ για να δω τι ψάρα πιάνει. Πριν προχωρήσω για μεγαλύτερη εστιακή αν και ο σκοπός της κατασκευής είναι περισσότερο ψυχαγωγικός ,θα ήθελα να ξανασχεδιάσω κάποια μέρη για να τα κάνω ακόμα πιο στιβαρά. Εν τω μεταξύ έχουν κυκλοφορήσει και άλλα σχέδια που έχουν ενδιαφέρον και προσφέρουν οδήγηση και στον RA και στον DEC.

Επίσης θέλαμε να είναι πάρα πολύ φθηνή, το επόμενο βήμα είναι ίσως να δοκιμάσουμε και μία κατασκευή με κάτι ωραία steppers που έχουμε δει στο mouser με encoders.

Καλά να είμαστε να φτιάχνουμε ωραία πράγματα να μαθαίνουμε και να διασκεδάζουμε.

 

Με το στεπερ που προτείνει αυτός αν πετάξεις το uln και βάλεις ένα απλό DRV8825 με microsteping 32x μπορείς να καταφέρεις ως και 4.5 steps/sec (με πρόχειρους υπολογισμους) δλδ ανάλυση ενός βήματος ανά 220/ms σε σχέση με το ένα βήμα ανά 3.2 sec. Το κόστος του drv8825 είναι αστείο και ο χρονισμός των βηματων μπορεί να γίνει ακόμα και με 555.

Ψήθηκα και εγώ τώρα να παρατήσω τη μηχανικη προσέγγιση μπας και κάνω κάτι τέτοιο.

Έχεις δοκιμάσει να το φορτώσεις με περισειο βάρος? Με καμιά DSLR ίσως?

 

Το έχω το DRV8825, είπαμε αυτό ήταν το πρώτο σχέδιο. Πρέπει να ξανασχεδιάσψ κουτάκια κτλ αλλά έλεγα να πάω στο 2ο σχέδιο αλλά με καλύτερο stepper. Αν δεις τα σχόλια στο instructables κάποιοι έχουν φορτώσει βαριά πράγματα. Δεν έχω προλάβει να το πάω παραπέρα γιατί είμαι φαρμακοποιός και αυτή την περίοδο έχω ψοφήσει στο τρέξιμο. Να έχουμε επαφή να το συζητάμε το σχέδιο, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τύπωσα και εγώ ένα με μερικές μετατατροπες όσων αφορά τη βάση του για να κουμπώνει σε ένα τριποδακι που έχω. Από Δευτέρα θα το δοκιμάσω με το DRV8825 να δω αν πιάνει την ανάλυση που υπολόγιζα.. το στεπερακι έχει υποβιβασμό 64x και τρομερό τζόγο(πώς και τα τυπωμενα γρανάζια). Ίσως θέλει και μια τροποποίηση το πρόγραμμα που έχουν για να παίρνει λίγο τον τζόγο κατά την εκκίνηση. Συζητάμε ότι θες για το σχεδιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τύπωσα και εγώ ένα με μερικές μετατατροπες όσων αφορά τη βάση του για να κουμπώνει σε ένα τριποδακι που έχω. Από Δευτέρα θα το δοκιμάσω με το DRV8825 να δω αν πιάνει την ανάλυση που υπολόγιζα.. το στεπερακι έχει υποβιβασμό 64x και τρομερό τζόγο(πώς και τα τυπωμενα γρανάζια). Ίσως θέλει και μια τροποποίηση το πρόγραμμα που έχουν για να παίρνει λίγο τον τζόγο κατά την εκκίνηση. Συζητάμε ότι θες για το σχεδιο

 

Εμένα είναι τσίτα τα γρανάζια, αν θες το πρόγραμμα του arduino που έχει φτιαξει ο Διονύσης για να δουλεύει με την εφαρμγή από το κινητό πες μου. Περιμένω νέα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο λιγο καιρο που το ειχα παρατησει το προτζεκτακι καθισα σημερα και δοκιμασα το DRV8825 με το 12βολτο βηματικο 28byj-48 .

Το ρυθμισα να στο 32x microstepping και για να πιασω ταχυτητα περιστροφης 0.25 arc-min/sec εχω "αερα" 4.5 steps/sec. Το φορτωσα και με μια Nikon D700 που ειναι οτι πιο βαρυ εχω σε καμερα και φαινεται να δουλευει μια χαρα.

Το μοτερακι ζεσταινεται πολυ και γι αυτο φταει το DRV που ειναι φτιαγμενο για να οδηγει βηματικα ως 2.1Α ενω το κακομοιρο το 28byj-48 τραβαει max 500mA οπτε θελει προσοχη η ρυθμιση στο ποτενσιομετρο του DRV να ειναι κοντα στο ελαχιστο.

Εβαλα και μια ψυκτρα πανω στο μοτερακι καλου καλου.

Δουλευει καμια ωρα τωρα και και δεν εχει καει προς το παρον 8) 8)

Το βραδυ θα φανει αν κανει και σωστο τρακινγκ

 

Γιωργο το προγραμματακι βεβαιως και το θελω μιας και εχω μερικα esp8266 που καθονται. Θα σου στειλω e-mail με πμ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα απο λιγο καιρο που το ειχα παρατησει το προτζεκτακι καθισα σημερα και δοκιμασα το DRV8825 με το 12βολτο βηματικο 28byj-48 .

Το ρυθμισα να στο 32x microstepping και για να πιασω ταχυτητα περιστροφης 0.25 arc-min/sec εχω "αερα" 4.5 steps/sec. Το φορτωσα και με μια Nikon D700 που ειναι οτι πιο βαρυ εχω σε καμερα και φαινεται να δουλευει μια χαρα.

Το μοτερακι ζεσταινεται πολυ και γι αυτο φταει το DRV που ειναι φτιαγμενο για να οδηγει βηματικα ως 2.1Α ενω το κακομοιρο το 28byj-48 τραβαει max 500mA οπτε θελει προσοχη η ρυθμιση στο ποτενσιομετρο του DRV να ειναι κοντα στο ελαχιστο.

Εβαλα και μια ψυκτρα πανω στο μοτερακι καλου καλου.

Δουλευει καμια ωρα τωρα και και δεν εχει καει προς το παρον 8) 8)

Το βραδυ θα φανει αν κανει και σωστο τρακινγκ

 

Γιωργο το προγραμματακι βεβαιως και το θελω μιας και εχω μερικα esp8266 που καθονται. Θα σου στειλω e-mail με πμ

 

Μπράβο coreos είσαι ωραίος. Κοίτα και εμένα ζεσταίνεται το 28byj-48, νομίζω πρέπει να το ξανασχεδιάσω με ένα nema-17 κάποια στιγμή να σηκώνει και πιο πολύ βάρος.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης