Jump to content

2021 - Panoptic 24mm, 31,8mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Έχω μια ερώτηση που με τυραννάει στο μυαλό μου και θα ήθελα την δικιά σας γνώμη. Αφορά την αγορά προσοφθάλμιου ευρέως πεδίου.

Εν έτει 2021 αξίζει η αγορά του Panoptic 24mm, Ø 31,8mm? Μήπως πρέπει να εστιάσω αλλού?

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε σχέση με τον "άμεσο" ανταγωνιστή του μάλλον αξίζει. Δεν είναι η μόνη κριτική η παρακάτω. Οι περισσότερες τα ίδια λένε

 

https://avt-astro.com/reviews/eyepieces/televue-24mm-panoptic-vs-explore-scientific-24mm-68-review/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Exlpore Scientific εκτός των άλλων είναι και κακόγουστοι σχεδιαστικά (ναι αυτό μετράει για μένα!) :cheesy: +1 Panoptic
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα είναι το καλύτερο προσοφθάλμιο ευρέως πεδίου στις 1.25". Το έχω πάνω από 10 χρόνια και οι εικόνες του είναι κρύσταλλο. Δεν πρόκειται το αλλάξω ποτέ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά στηρίζω την Explore Scientific. Δίνει προσοφθαλμια πολύ φτηνότερα των TeleVue και ορισμένα μοντέλα ισάξιας απόδοσης και σχεδιαστικά μου αρέσουν περισσότερο τα πιο πολλά. Επίσης ο κύριος Nagler έχει παρατήσει την καινοτομία τα τελευταία χρόνια. Πέρα από τη limited edition Apollo 11 που ένα προσοφθαλμιο στοιχίζει 1500 ευρώ (!) δεν εχω δει κατι καινουριο απο την εταιρία του. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Αντίθετα η Explore Scientific έχει μοντέλα που δεν υπάρχουν σε Televue (25mm και 30mm 100°, 12mm και 17mm 92° κτλ..) Τη βλεπω σαν μια πολλά υποσχομενη εταιρια. Γιατί λοιπόν να μην την στηρίξω αφού "έχουμε" περισσότερες πιθανότητες να δούμε κάτι καινούριο (πχ ολοκληρωμένη σειρά 92°)... Όμως κάθε άποψη σεβαστή...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να έχω εμπειρία και χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρική γνώμη κανενός, εκφράζω μια απορία.

 

Είναι σωστό ή έχει νόημα να συγκρίνουμε έναν φακό αξίας 400 ευρώ με έναν που στοιχίζει 179 ευρώ ;

Δηλαδή δεν είναι αυτονόητο ότι όταν μιλάμε για επώνυμες μάρκες , ο panoptic να είναι καλύτερος του Explore scientific ;

 

Επίσης αν ο ES πλησιάζει έστω και λίγο σε απόδοση τον panoptic δεν κάνει την αγορά του ( ES ) να αξίζει ;

 

Επαναλαμβάνω εκφράζω απορία , δεν έχω κανέναν από τους δύο φακούς ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιαδήποτε αναζήτηση κάνεις στο google για televue προσοφθάλμιο αμέσως βλέπεις vs Explore Scientific. Σε όλα τα φορουμ ερασιτεχνικής αστρονομίας. Αυτό προσπαθώ να πω, δε "χτίστηκε" τυχαία όλο αυτό...Κατι σημαίνει για τη σχέση ποιότητας/ τιμής των ES.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να έχω εμπειρία και χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρική γνώμη κανενός, εκφράζω μια απορία.

 

Είναι σωστό ή έχει νόημα να συγκρίνουμε έναν φακό αξίας 400 ευρώ με έναν που στοιχίζει 179 ευρώ ;

Δηλαδή δεν είναι αυτονόητο ότι όταν μιλάμε για επώνυμες μάρκες , ο panoptic να είναι καλύτερος του Explore scientific ;

 

Επίσης αν ο ES πλησιάζει έστω και λίγο σε απόδοση τον panoptic δεν κάνει την αγορά του ( ES ) να αξίζει ;

 

Επαναλαμβάνω εκφράζω απορία , δεν έχω κανέναν από τους δύο φακούς ..

 

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω το ότι ίσως είναι καλύτερος ο panoptic απο τον es αλλα απο όσα έχω διαβάσει ίσως είναι αρκετά κοντά με τον es και είναι τόσο όσο για εμένα δεν θα άξιζε η διαφορά στην τιμή.

Τώρα το οτι είναι πανάκριβος αρα και πολυ καλύτερος ο televue δεν είναι παντα αληθινό γιατι πληρώνεις και μάρκα και φήμη. Εχω televue προσοφθάλμια και μπορώ να πω οτι σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και χειρότερα απο άλλα ίδιας κατηγορίας και φθηνότερα.....Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Προσωπικά τον έχω τον es 24mm και είναι απίστευτα οξύς και πολύ καλα διορθωμένος στα άκρα. Νομίζω οτι οι αν υπάρχουν διαφορές με τον panoptic θα είναι πολύ δύσκολα διακριτές και πάντα σε μάτι πολύ έμπειρου παρατηρητή.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Exlpore Scientific εκτός των άλλων είναι και κακόγουστοι σχεδιαστικά (ναι αυτό μετράει για μένα!) :cheesy: +1 Panoptic

 

Γιώργο νομίζω οτι και οι δυο είναι το ίδιο άσχημοι .... άντε λίγο παραπάνω ο es αλλά πολύ λίγο..... :shock:

post-20508-0-50240400-1480392748.jpg.befb38b1c9eb2bb6b8948f286b5f33a9.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλοί τα ρίχνουν και στο βάρος των ES. Δε με πειράζει καθόλου και πιστεύω συνδέεται με την ποιότητα τους. Ποια άλλη εταιρια έχει στις οδηγίες καθαρισμού των προσοφθαλμίων της σαν 1ο στάδιο, πλύσιμο κάτω από τρεχούμενο νερό, στο επίσημο site της (το οποίο είναι και πολύ καλά οργανωμένο) ? Αυτό εμένα μου δίνει μια αίσθηση αξιοπιστίας και ποιότητας κατασκευής

20210603_203608.thumb.png.3661f0475f1e68afde2b60af047f202a.png

20210603_203632.thumb.png.c7b08e45c4622082bf8c9ae497857841.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνοψίζοντας.

 

Αν αφαιρέσουμε 2 παράγοντες, τον (σημαντικό) παράγοντα του κόστους & τον παράγοντα της υποκειμενικής καλαισθησίας του φακού, ο Panoptic 24mm, Ø 31,8mm συνεχίζει να κρατάει την πρωτοκαθεδρία.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Αρχή του Pareto και εδώ. Με το 20% του κόστους λαμβάνεις το 80% της απόδοσης, με το 50% του κόστους, το 95% της απόδοσης.

Με περίπου 200 ευρώ έχεις 95% Panoptic. Ο υπόλοιπος 5% κοστίζει άλλα 200 ευρώ.

Δικό σου το χρήμα, δικό σου και το κρίμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης