Jump to content

Αστροκουκούλα-κάλυμμα προσώπου από περιττό φως


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει υπόψιν του κάνεις κάποιο τρόπο κάλυψης του προσώπου κατά την ώρα της παρατήρησης από το περιττό φως, ώστε να μην επηρεαζεται απο το γύρω φως αν υπαρχει αλλά και να μην αναγκάζεται να καλύπτει το δεύτερο μάτι ? Κάποιο γιλέκο με αρκετά μεγάλύτερη κουκούλα από τις συνηθισμένες για παράδειγμα που να πέφτει μπροστά. Η κάτι που μπορούμε να φτιάξουμε με ύφασμα μόνοι ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν την ευχρηστία αυτού του γιλέκου. Το φορώ ακόμη και στο μπαλκόνι μου, όπου μάλιστα η κουκούλα μου χρειάζεται περισσότερο από ότι σε ένα σκοτεινό σημείο παρατήρησης.

10 χρόνια πέρασαν κιόλας.

Το ειχα ξεχάσει αλλά βλέπω πως παρεξηγηθήκαμε τότε με τον Τάσο για τα ενθουσιώδη σχόλια που βλέπετε στην ανάρτηση.

Λες και είχαμε κανένα όφελος.

Ο ενθουσιασμός προκύπτει από τις λύσεις που δίνει αυτό το ένδυμα, εκτοξεύοντας την εμπειρία της αστροπαρατήρησης.

Πάντως, μια μαύρη κουκούλα μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, εάν δεν χρειάζεσαι τις τσέπες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάβασα όλο το post. Ήσασταν κατατοπιστικότατοι. Εγώ σας εμπιστεύομαι , είμαι σίγουρος το πόσο βοηθάει αυτό το ειδικό γιλέκο και στην παρατήρηση αλλά και στην ευκολία αλλαγής φακών. Το θέμα είναι πως το link που είχε ανεβάσει ο Τάσος φαίνεται πια να μη λειτουργεί. Εχω βρει ενα αντιστοιχο απο Ρωσία αλλά έχει 80 δολλάρια και δε θέλω να φανταστώ πόσο θα πάει αν καταλήξει στο τελωνείο... Θα δοκιμάσω ένα στρατιωτικού τύπου μπουφάν που έχω και το θυμήθηκα τώρα. Έχει τεράστια κουκούλα αλλά και μεγάλες τσέπες που χωράνε άνετα ακόμη και μεγάλα προσοφθαλμια...Το θέμα είναι ότι είναι μπουφάν και θα υπάρχει θέμα το καλοκαίρι....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούμε να έχουμε το λινκ;

Σίγουρα βοηθάει κάτι τέτοιο με τόσο μεγάλη κουκουλα

Ειδικά σε μένα από βγαίνω δυστυχώς στον κηπο μου

Και είμαι γωνία... Και έχω και 3 όμορφες λάμπες της ΔΕΗ... (στο τσακ είμαι να τις σπάσω Χαχαχαχα) θα βοηθήσει πολύ πιστεύω

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να μας το ράψει κάποιος εδώ Ελλάδα αυτο

Αν και το βλέπω δύσκολο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό βρήκα και εγώ. Έψαξα με πολλούς διαφορετικούς τρόπους μήπως βρω κάτι αντίστοιχο και αλλού χωρίς αποτέλεσμα. Φαίνεται να κατασκευάζεται αρα και να αποστέλλεται απο τη Ρωσία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως ενδιαφερουσα η ιδεα σου να παμε σε καποιο ράφτη το σχέδιο να μας φτιάξει κάτι αντίστοιχο. Μπορούμε να του ζητήσουμε και τσέπες ανάλογα τα προσοφθαλμια μας και μαλακό υλικό μέσα χωρίς μεταλλικά μέρη (κουμπιά φερμουάρ κτλ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε το θεωρώ ακατόρθωτο

Θα μιλήσω με έναν γνωστό από βδομαδα

Το θέμα είναι να κάνει σε ολους

Από γραμμωμενους μέχρι και με κοιλιτσα

Χαχαχαχα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάνεις φαρδύ για να χωράει επάνω από χονδρό μπουφάν (το οποίο φοριέται ακόμη και τον Αύγουστο στα 1500m+).

Αφού έχουμε ένα, μπορεί να βγει πατρόν.

Μιλάμε για διπλό κατάμαυρο Denim, χωρίς φόδρα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούμε να αγοράσουμε ένα τέτοιο απλό γιλεκο

Μία χαρά μου φαίνεται σε θέμα αποθήκευσης από τσέπες!

Και να ραψουμε η να βάλουμε με βελκρο η κοπιτσες πάνω έξτρα την κουκουλα

Όπου σίγουρα φτιαχνεται πολύ πιο εύκολα!

Άρα θα είναι και αποσπώμενη η κουκουλα

Για όποιον θέλει να έχει μόνο αυτη

Όπως είδα στο εξωτερικό μερικοί το κάνουν και ετσι.

Φτιάχνουν μόνο την κουκουλα και την φορανε

Screenshot_20210606_094307.thumb.jpg.d4f3b7b7fc40dfd777e85c5657a6c730.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει στο skroutz αν βάλεις στην αναζήτηση γιλέκο εργασίας βγάζει 21 σελίδες αποτελέσματα σαν αυτό. Με διαφόρων μεγεθών τσέπες και μεγάλες πχ σαν αυτό που παραθέτω. Το θέμα είναι πως θα βρούμε ή θα φτιαχτεί η τεράστια αυτή κουκούλα. Γιατί αυτή είναι το σπάνιο-αξιοσημείωτο αξεσουάρ του γιλέκου

xlarge_20210212132731_axon_gileko_ergasias_50_501_5_mple.jpeg.1bf3dba198b51d445b44337fad860670.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούμε βέβαια να παραγγείλουμε μόνο την κουκούλα από Ρωσία που έχει 33 δολλάρια συν 15 ευρώ το γιλέκο ένα 50αρικο σύνολο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βάζουμε μόνοι μας βελκρο η ότι άλλο θέλουμε για να πιαστει

Και ο καθένας παίρνει και το γιλεκο της επιλογής του

Δεν είναι κακή ιδέα μόνο η αγορά της κουκουλας

Αλλά από βδομάδα ίσως έχω κάποια νεοτερα

Όπως είπα να μιλήσω με έναν γνωστό μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αν γίνεται μίλησε μήπως και συμφέρει και βγει και καλύτερο αποτέλεσμα. Παντως θεωρω οτι αν παρουμε ξεχωριστά την κουκούλα δεν είναι αναγκαίο να ραφτει πάνω στο γιλέκο του εμπορίου. Έτσι και αλλιώς φοριέται και σκέτη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κουκούλα είναι ένα παραλληλόγραμμο ύφασμα, διπλό Denim όπως είπα (πρέπει να αναπνέετε) το οποίο το διπλώνεις και ράβεις τη μία πλευρά.

Προκύπτει ένα τετράγωνο με τις πλευρές α και β ενωμένες και τις γ και δ ανοικτές.

Όταν το φοράς, η α βρίσκεται επί της κεφαλής, η β στον αυχένα η γ στους ώμους και η δ στο πρόσωπο. Αλλά πρέπει να προεξέχει σημαντικά για να καλύψει το προσοφθάλμιο.

Εαν θέλετε, το βράδυ σας δίνω διαστάσεις.

Εναλλακτικά, ένα απλό μαύρο ύφασμα το ρίχνετε από πάνω σας, όπως οι φωτογράφοι στις παλιές full format μηχανές.

12684.jpg.d943737bc2c34092d25bdfa5db7f17f1.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σας είναι εύκολο θα βοηθούσε να μας στείλετε τις διαστάσεις και μια φωτογραφία της κουκούλας όποτε μπορέσετε. Μήπως και αν πάρουμε το ύφασμα καταφέρουμε να τη φτιάξουμε κιόλας μόνοι μας... Με το τετράγωνο εννοείτε τον "κύβο" που δημιουργεί η κουκούλα ?

DSC_9314.JPG.3425403023bcb07bf2be67d6e601d233.thumb.jpeg.e0441a668877a854fb87983dfda18e34.jpeg

DSC_9312.JPG.ccac3095410349a2f33a48633da0ea2e.thumb.jpeg.1fe1ef6c6aac3ba71542c0942ef5484d.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ αν κατάλαβα καλά παίρνουμε ουσιαστικά ένα κομμάτι ύφασμα (denim τυπου τζιν βαμβακερο μαυρο διπλό) ορθογώνιο παραλληλόγραμμο το οποιο το διπλωνουμε μια φορα στη μεση και δημιουργείται ένα τετράγωνο. Και μετά ραβουμε από την πάνω αριστερή άκρη όπως τη φωτογραφίας σας ημικύκλικα μέχρι την κάτω δεξιά άκρη?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης