Jump to content

Ποιο είναι το MVP προσοφθαλμιο σας ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ποιο είναι το πιο πολυχρησιμοποιημένο/αγαπημένο σας προσοφθαλμιο ανά τύπο τηλεσκοπίου και εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου? Αυτό που περνάει δηλαδή τις περισσότερες ώρες πάνω στον εστιαστή σας.

 

Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς νέους και μη, όποιος καταθέσει την εμπειρία του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ποιο είναι το πιο πολυχρησιμοποιημένο/αγαπημένο σας προσοφθαλμιο ανά τύπο τηλεσκοπίου και εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου? Αυτό που περνάει δηλαδή τις περισσότερες ώρες πάνω στον εστιαστή σας.

 

Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς νέους και μη, όποιος καταθέσει την εμπειρία του.

 

Σε ένα γνωστό και πολυδιαβασμένο βιβλίο "οδηγό" για νέους αστρονόμους, το Backyard Astronomy Guide του Terence Dickinson, αναφέρει ότι το προσοφθάλμιο που θα χρησιμοποιήσει κανείς περισσότερο από όλα τα άλλα, είναι αυτό που έχει εστιακή 2 φορές την εστιακή του τηλεσκοπίου. Δλδ έχεις τηλεσκόπιο F6? το προσοφθάλμιο που πρέπει να επενδύσεις περισσότερο από τα άλλα είναι ένα 2X 6 = 12mm

 

Αυτό φυσικά είναι μια υποκειμενική γνώμη, ο συγγραφέας είναι σίγουρα καταξιωμένος, αλλά το θέμα έχει να κάνει και τι του αρέσει του καθένα να παρατηρεί. Δλδ αν κάποιος αρέσκεται να παρατηρεί DSO, πάρα πολλά (πχ γαλαξίες, σφαιρωτά σμήνη, μικρά ως μεσαιου μεγέθους νεφελώματα) καδραρονται "τέλεια" με ένα τέτοιο προσοφθάλμιο, δλδ γεμιζουν ωραία το πεδίο και αφήνουν και λίγο υπόβαθρο γύρω γύρω. Αν όμως θέλει να κάνει πλανητική παρατήρηση ή διαχωρισμό διπλών αστέρων, τότε πρέπει να κατέβει σε εστιακή για να βγάλει μεγαλύτερη μεγέθυνση. Αν τέλος του αρέσει να "χάνεται" σε "λιβάδια" αστέρων πχ το Μ24 ή να βλέπει μεγάλα νεφελώματα, τότε πρέπει να ανέβει σε εστιακή για να χωράει περισσότερα το πεδίο του, πχ 1 μοίρα ουρανού.

 

Φιλικά,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το GSO 250/1250 το Nagler 11 mm (113 χ). Το είχα αγοράσει στις καλές εποχές, και πραγματικά το έχω ''ξεσκίσει''. Ελαφρύ, οξύτατο στην παρατήρηση και με μεγάλο πεδίο το οποίο βολεύει στην παρατήρηση με το dob. Σε κάποια από τις παρατηρήσεις έγινε σύγκριση με το Baader Morpheus 9 mm και το Nagler μου έδειχνε κάποιο πολύ αμυδρό άστρο το οποίο δεν μπορούσα να δω με τον Μορφέα.

Με το skywatcer 100/900 πάλι χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον το ίδιο προσοφθάλμιο , αλλά για μεγαλύτερη μεγέθυνση χρησιμοποιώ το Delos 4.5 mm ,αλλά και το plossl 4 mm από το κλασικό βαλιτσάκι της Celestron.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι διαφορετικό ανά τηλεσκόπιο και ανά χρήση και έχω περάσει και τις φάσεις μου. Στην αστρονομία πάντως, με τα μεγαλούτσικα τηλεσκόπια και τα τελευταία χρόνια, είναι ο Ethos 13 (ή ο Delos 10).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λέει και ο Κώστας παραπάνω ανάλογα το τηλεσκόπιο και τι παρατηρεί ο καθένας.Εγώ προσωπικά είμαι διπλοαστεράκιας φανατικός,έχω ένα evostar 120/1000 και χρησιμοποιώ πολύ συχνά το Takahashi LE 5mm.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Celestron 8 Meade SWA 18mm series 4000, στο 8" f/4.5 Meade UWA 8.8mm series 4000, 6" f/8, Kasai 16mm Erfle, στο 12" f/5 κανένα καθότι το χειρότερο τηλεσκόπιο που έχω :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης