Jump to content

Αστροκουκούλα-κάλυμμα προσώπου από περιττό φως


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω να φτιάξω αυτό το κάλυμμα κουκούλα κεφαλής-ματιών γιατί ειναι κουραστικό να καλύπτω με τα χέρια όπως το κρυφτό . Λίγο που έψαξα το ύφασμα θα βγει ένα 10ευρω περίπου. Ό τι γίνει..

 

Όσον αφορά αυτό με τις τσέπες δεν το έχω κάνει ποτέ τα έχω πάντα είτε στο κουτάκι τους η σε βαλιτσάκι, οπότε δεν έχω άποψη... Αν το έκανα θα πρόσεχα τι υλικό έχει μέσα η τσέπη και φυσικά όχι μεταλλικά μέρη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 χρόνια δεν έπαθε κανείς φακός το παραμικρό. Ούτε μεταλλικά μέρη υπάρχουν, ούτε χνούδι μαζεύεται (δεν πρέπει να χρησιμοποιήσετε μαλακτικό στο πλύσιμο) ούτε τα βάζω ακάλυπτα, εκτός από 5-10 φορές που έγινε κατά λάθος και πάλι δεν έπαθαν τίποτε.

Είναι ένα περίεργο προϊόν, δεν πείθει και τόσο στη διαφήμιση (ίσως θυμίζει γυρολόγο βουλευτή χωρίς ιδεολογία, ψευδεπίγραφο δημοσιογράφο πολεμικής ζώνης του Green Screen ή στρουθιομακελάρη κυνηγό με 5κάλυκο Benelli), αλλά εγώ που το δοκίμασα ορκίζομαι στο όνομά του. Τα καπάκια, αξεσουάρ και ψιλοπράγματα που ρίχνω μόνο στις τσέπες και τα βρίσκω όλα συγκεντρωμένα την άλλη ημέρα, μου αρκούν.

IMG_20201225_172959.thumb.jpg.e1f65ebcdf4d0a1f568f7eff39a2c22a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 χρόνια δεν έπαθε κανείς φακός το παραμικρό. Ούτε μεταλλικά μέρη υπάρχουν, ούτε χνούδι μαζεύεται (δεν πρέπει να χρησιμοποιήσετε μαλακτικό στο πλύσιμο) ούτε τα βάζω ακάλυπτα, εκτός από 5-10 φορές που έγινε κατά λάθος και πάλι δεν έπαθαν τίποτε.

Είναι ένα περίεργο προϊόν, δεν πείθει και τόσο στη διαφήμιση (ίσως θυμίζει γυρολόγο βουλευτή χωρίς ιδεολογία, ψευδεπίγραφο δημοσιογράφο πολεμικής ζώνης του Green Screen ή στρουθιομακελάρη κυνηγό με 5κάλυκο Benelli), αλλά εγώ που το δοκίμασα ορκίζομαι στο όνομά του. Τα καπάκια, αξεσουάρ και ψιλοπράγματα που ρίχνω μόνο στις τσέπες και τα βρίσκω όλα συγκεντρωμένα την άλλη ημέρα, μου αρκούν.

 

41lbVJFc8aL._AC_.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κουκούλα είναι ένα παραλληλόγραμμο ύφασμα, διπλό Denim όπως είπα (πρέπει να αναπνέετε) το οποίο το διπλώνεις και ράβεις τη μία πλευρά.

Προκύπτει ένα τετράγωνο με τις πλευρές α και β ενωμένες και τις γ και δ ανοικτές.

Όταν το φοράς, η α βρίσκεται επί της κεφαλής, η β στον αυχένα η γ στους ώμους και η δ στο πρόσωπο. Αλλά πρέπει να προεξέχει σημαντικά για να καλύψει το προσοφθάλμιο.

 

Τελικά πήρα ύφασμα Denim και ακολουθώντας τις οδηγίες του κ. Κώστα, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ, έραψα μια κουκούλα με απλή βελόνα και κλωστή. Συνολικό κόστος 4 ευρώ και μου περίσσεψε και ύφασμα. Δεν είναι και για καλλιστεία :P , αλλά την δουλειά της την κάνει!

20210612_183955.jpg.2b6ec8935250bebf0820ac6a6f3fa58b.jpg

20210612_184201.thumb.jpg.3095f23ed791cbc4ede784e0da1d3db1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευγε

Σίγουρα μέσα στην βδομάδα θα ραψω και γω!

Από τον γνωστό φάγαμε ακυρο

Δεν έχει χρόνο να ασχοληθει

Και σε άλλους αν πάμε δε θα δείξουν ενδιαφέρον για 5 και 10 κομματια

Αλλά θα το ψάξω ίσως και αλλο

Καλή δουλειά πάντως! Και καλές παρατηρήσεις εύχομαι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι. Είδες εάν περνάει φως; Εάν η πλέξη είναι αραιή, το πρόβλημα λύνεται βάζοντας διπλό ύφασμα. Ή φόδρα, για να είναι και δροσερό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν αρχίσω να τη ραβω βγήκα με το ύφασμα στον ήλιο και κάλυψα το κεφάλι μου (με μια στρώση υφάσματος). Δεν πέρναγε καθόλου φως, απόλυτη συσκότιση. Οπότε είναι καλά. Και ευτυχώς έχει βγει το μήκος ακριβώς για να καλύπτει το προσοφθαλμιο ώστε τη νύχτα να μπαίνει αέρας από κάτω και παράλληλα να καλύπτει τα περιφερειακά φώτα. Ελπίζω να μην έχω "εσωτερικό" θέμα υγρασίας όπως διάβασα και στο παλιό post σας (εκει που λετε με τον Τάσο για το μικροκλίμα)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης