AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2063
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos SaM έγραψε:
Αναρωτιέμαι αν θα είχε ενδιαφέρων για τους χρήστες των μεγάλων νευτώνειων χωρίς tracking να δοκιμάσουν με μια κάμερα σαν την asi 224 να επιχειρήσουν να φωτογραφήσουν την σελήνη ή τους πλανήτες. Αντιλαμβάνομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό.. έχοντας τόσο μεγάλη διάμετρο υποθέτω ότι θα κάνουν θαύματα εάν το χειροκίνητο tracking είναι επαρκές.

Θα ήθελα πάρα πολύ να το δοκιμάσω, αλλά θεωρώ ότι η απουσία του tracking κάνει εξαιρετικά δύσκολο το εγχείρημα ειδικά σε τόσο μεγάλη εστιακή (2 μέτρα) και με τόσο μικρό αισθητήρα. Επίσης αμφιβάλω πολύ αν μπορεί να εστιάσει η κάμερα γιατί ο εστιαστής είναι low profile και δεν έχει μεγάλη "διαδρομή". Από την άλλη με το setup που έχω τώρα με το αχρωματικό δεν μπορώ να κάνω πλανητική γιατί έχω πρόβλημα με τον barlow και την εστίαση οπότε ίσως να αξίζει μια δοκιμή.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5179
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/05/2021, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα μερικές βιντεολήψεις από εχτές (έκανα και live streaming στο FB για 2,5 ώρες περίπου). Το ω Κενταύρου εντυπωσιακό παρά το μικρό του ύψος! Σε νότια πλάτη θα είναι φανταστικό υποθέτω! Διπλάσιο σε διάμετρο από το σμήνος του Ηρακλή. Τηλεσκόπιο Vixen A80SS, Meade LX65, LN300 cctv, Sharpcap, Fitswork. Όλες οι λήψεις από το κέντρο της πόλης της Καλαμάτας.

27_Stack_267_2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  76.76 KB
 Διαβάστηκε:  13 φορές

27_Stack_267_2.jpg

M104_Stack_286_2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  73.22 KB
 Διαβάστηκε:  14 φορές

M104_Stack_286_2.jpg

62_Stack_120_2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  67.55 KB
 Διαβάστηκε:  14 φορές

62_Stack_120_2.jpg

Centauri_Stack_274_2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  84.54 KB
 Διαβάστηκε:  19 φορές

Centauri_Stack_274_2.jpg

Kondylis32Offline
Νέος
Ένταξη: 15 Μαϊ 2021
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/06/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκανα την πρωτη μου αποπειρα βιντεοαστρονομιας αλλα διχως αποτελεσμα καθως το sharpcap εβγαζε ignored stackings και σταματουσε το stacking..ο εξοπλισμος μου ειναι az gti 130p 99 και καμερα εχω asi224mc..προσπαθησα με 1 εως 2 δευτερολεπτα εκθεση με gain στα μισα και παραπανω..οταν δεν ειχα πατημενο το live stacking η εικονα που μου δειχνε ηταν τα αστερια να κινουνται σιγα σιγα εξω απο το πεδιο της καμερας μου...μπορει το star allignment να μην ηταν καλο?τι μπορει να φταιει και δε μπορεσσα ποτε να κανω stacking?επισης χρησιμοποιησα το asilive studio το οποιο κι αυτο μου λεγε ignored stacks και μοθ λεγε οτι βλεπει λιγα αστερια και δε μπορουσε να κανει stacking (αλταζιμουθιακο mode εχω την στηριξη)ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kondylis32Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/06/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα μπορει καποιο παιδι να βοηθησει?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/06/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό μόνο που εκτός από το 130p έχω το 130pds. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με αυτό το τηλεσκόπιο. Δυστυχώς η στήριξη είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί να σηκώσει επαρκώς το τηλεσκόπιο. Έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές με alt-az mode, eqmode, με αντίβαρα και στις δύο περιπτώσεις αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να λύσω το πρόβλημα. Για οπτική παρατήρηση δουλεύει μια χαρά αλλά για EAA δεν νομίζω να μπορείς να το δουλέψεις.

Η μόνη λύση για μένα είναι αλλαγή στήριξης σε μεγαλύτερη ή αλλαγή τηλεσκοπίου σε ελαφρύτερο. Εγώ έβαλα πάνω πάλι το 102/500 (το οποίο δουλεύει εξαιρετικά) που είχα πριν και τώρα σκέφτομαι να φτιάξω μια μικρή βάση dob για το 130pds για να το αξιοποιήσω.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Επιστροφή στην κορυφή
Kondylis32Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/06/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω για την απαντηση δε ξερω πραγματικα ο σωληνας ειναι ελαφρυς απορω αν ειναι αυτο το προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Kondylis32Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σε ολους πρωτη προσπαθεια βιντεοπαρατηρησης με το skywatcher az gti 130p και την asi224mc με το προγραμμα sharpcap και την εφαρμογη synscan pro στο λαπτοπ..ολεσ ειναι με 8 εως 10 δευτερολεπτα εκθεσης για περιπου 7 λεπτα απο οτι ειδα οταν χαμηλωνα το gain καπου στο 200 190 μπορουσα να ανεβω σε 14 δευτερολεπτα εκθεσης χωρις θεματα..η προσπαθερια εγινε μεσα απα την αθηνα με φωτορυπανση χωρις καποιο φιλτρο..μεγαλη εντυπωση η λεπτομερεια των αντικειμενων που μεσα απ το προσοφθαλμιο με τετοιο ουρανο με τιποτα δε θα μπορουσα να δω κατι τετοιο

mesie 11 wild duck cluster.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  469.25 KB
 Διαβάστηκε:  6 φορές

mesie 11 wild duck cluster.png

lagoon nebula prossesed.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  740.16 KB
 Διαβάστηκε:  9 φορές

lagoon nebula prossesed.png

omega nebula.png
 Περιγραφή:
αυτο ειναι as seen
 Μέγεθος αρχείου:  726.4 KB
 Διαβάστηκε:  13 φορές

omega nebula.png

messier 10 as seen.png
 Περιγραφή:
as seen
 Μέγεθος αρχείου:  1.09 MB

messier 10 as seen.png

eagle nebula prossesed.png
 Περιγραφή:
μια μικρη επεξεργασια στο θορυβο
 Μέγεθος αρχείου:  932.5 KB

eagle nebula prossesed.png

Stack_16frames_203s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  824.1 KB
 Διαβάστηκε:  5 φορές

Stack_16frames_203s_WithDisplayStretch.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1354
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο φίλε Κονδύλη. Τα κατάφερες μια χαρά. Καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
rem54397Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιούλ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 225
Τόπος: ΕΥΒΟΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλο αποτέλεσμα!!!
Συγχαρητήρια!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πώς τα κατάφερες με τη στήριξη τελικά; Εγώ δεν μπορούσα να κάνω ούτε 1 second. Μήπως υπάρχει τελικά διαφορά στο βάρος μεταξύ του 130p και 130pds; Πόσο ζυγίζει το 130p;

Όντως πολύ καλές οι λήψεις σου!

Επιστροφή στην κορυφή
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 564
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kondylis32 έγραψε:
Καλησπερα σε ολους πρωτη προσπαθεια βιντεοπαρατηρησης με το skywatcher az gti 130p και την asi224mc με το προγραμμα sharpcap και την εφαρμογη synscan pro στο λαπτοπ..ολεσ ειναι με 8 εως 10 δευτερολεπτα εκθεσης για περιπου 7 λεπτα απο οτι ειδα οταν χαμηλωνα το gain καπου στο 200 190 μπορουσα να ανεβω σε 14 δευτερολεπτα εκθεσης χωρις θεματα..η προσπαθερια εγινε μεσα απα την αθηνα με φωτορυπανση χωρις καποιο φιλτρο..μεγαλη εντυπωση η λεπτομερεια των αντικειμενων που μεσα απ το προσοφθαλμιο με τετοιο ουρανο με τιποτα δε θα μπορουσα να δω κατι τετοιο

Ωραίος!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 564
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2021, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Double post
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KondylisOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 02 Μαϊ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 210
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/06/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σε ολους ευχαριστω για τα καλα σας λογια ναι μανουσο η στηριξη τα καταφερνει μια χαρα με τον σωληνα ο οποιος εν αντιθεση με τον pds που εχει δαχτυλιδια συγκρατησης μεταλλικο εστιαστη και γενικα καλυτερη κατακευη ειναι πιο βαρυς..ο σωληνας αυτος που εχω ειναι ελαφρυς οποτε το χειριζεται μια χαρα η στηριξη..το trailing που παραπονιομουν οτι εβλεπα προκαλειτε απ οτι παρατηρησα οταν δεν εχεις κανει star allignment και μετα δεν εχεις επιλεξει το sidereal tracking..οταν εκανα ευθυγρςμμιση και στο τελευταιο αστερι με την καμερα πανω τοτε η στηριξη καρφωσε το αστερι χωρις να φευγει..απο κει και περα αφησα το τηλεσκοπιο εντελως και με πηγαινε οπου ηθελα να παρατηρησω με αρκετη ακριβεια..μερικες φορες χρειαστηκε να χρησιμοποιησω τα βελακια του synscan γιατι ειναι μικρο το πεδιο αλλα δε παιδευτηκα γιατι ηταν πολυ κοντα ο στοχος..τωρα κατεβασα το all sky plate solver το οποιο δε χρησιμοποιησα καθολου ελπιζω να με διευκολυνει ακομα πιο πολυ υποσχομενο οτι θα κεντραρει τον στοχο αν τυχον βρεθει εκτος πεδιου καλο θα ταν να πειτε τη δικη σας εμπειρια με το platesolving αν κανει σωστη δουλεια..δε περιμενα η καμερα να ναι υοσο ευαισθητη παντως και να πιανει τοση λεπτομερεια
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Σελίδα 9 από 9

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης