Jump to content

Προσοφθάλμια για 8-ιντσο Ντόμπσον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

τις προάλλες παρέλαβα το τηλεσκόπιο του τίτλου. Έχω πάρει όλα τα παρελκόμενα που έχω διαβάσει ότι είναι must (telrad, κόκκινος φακός κλπ.) αλλά δεν ξέρω τι προσοφθάλμια να πάρω. Θέλω για αστρικά σμήνη, γαλαξίες, νεφελώματα και πλανήτες αλλά το σετ να μην ξεπερνάει τα 3-4 προσοφθάλμια.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα ένα 15mm με αρκετά μεγάλο πεδίο. Μεγαλύτερο από ένα Plossl. Αυτό θα σε βοηθήσει να εντοπίσεις πάρα πολλούς στόχους. Μεγαλύτερη εστιακή στον εντοπισμό, θα σου φωτίζει πιο πολύ το φόντο του ουρανού και θα μικρύνει το μέγεθος του στόχου σου. Πχ, ο γαλαξίας Μ 51. Θα τον εντοπίσεις με αυτόν (80Χ). Θα τον απολαύσεις όμως στις 100Χ. Εκεί θα δεις τις σπείρες του, αφού μάλιστα είναι από τους δυό τρείς που μπορείς να δεις κάτι τέτοιο με το τηλεσκόπιο σου. Επόμενος ένα Plossl 12,5mm, ή ακόμα καλύτερα 12mm , ένα 10mm και 8mm σου συμπληρώνουν πολύ καλά την συλλογή σου όσο αφορά την παρατήρηση γαλαξιών σμηνών και νεφελωμάτων. Με έναν 2Χ Barlow + τους παραπάνω φακούς επεκτείνεσαι στα πλανητικά και στην παρατήρηση πλανητών Σελήνης. Τώρα γιατί και καλά Plossl;

Διότι είναι σχετικά φτηνά και είναι προσοφθάλμια με μεγάλη οξύτητα. Αστέρια τελίτσες. Επίσης αν έχεις ακούσει ή διαβάσει, «ένας καλός Plossl διορθώνει ακόμα και τις ατέλειες ενός φακού». Ισχύει. Όχι όμως για όλους τους φακούς όπως αφήνεται να εννοηθεί στην διαφήμιση. Στους Plossl σίγουρα, καθώς και στους ορθοσκοπικούς.

Βάζω πχ τον 25mm Plossl και εξετάζω τα αστρικά είδωλα. Όσο αυτά απομακρύνονται από το κέντρο αρχίζουν και χαλάνε, και μάλιστα σε αυτόν τον φακό ενοχλητικά. Κατόπιν βάζω τον Barlow + το 25mm και το πρόβλημα εξαφανίζεται. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο πράγμα με προσοφθάλμια ευρέως πεδίου ή γενικώς με ακριβότερα προσοφθάλμια. Αυτά απ’ ότι είδα, αποδίδουν τα μέγιστα αν τα βάλεις χωρίς Barlow.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτήν την στιγμή έχω ένα 2χ barlow τον 25mm και τον 10mm που δίνει το τηλεσκόπιο.

Ο 25άρης είναι σχετικά καλός.

Οπότε σκέφτομαι γι'αυτούς:

https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/837-vixen-npl-plossl-8mm-125.html

https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/995-vixen-npl-plossl-15mm-125.html

Και τον 10άρη που έδινε το τηλεσκόπιο.

Είναι καλή επιλογή;;

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν δίνουν πια Plossl. Εμένα μου έδωσαν 25 και 10mm super Plossl. Αυτό ίσχυε μέχρι πρόπερσι. Οι φακοί ήταν πολλοί καλοί. Αυτοί που δίνουν τώρα δυστυχώς δεν είναι έτσι. Είναι χάλια, ειδικά το 10. Το 25mm κάτι κάνει.

Λοιπόν τους NPL πάντα τους είχα σε μεγάλη υπόληψη. Όμως πείρα ένα 10mm, και μου βγήκε ελαττωματικός! Δυστυχώς δεν τον είχε Ελλάδα το επάνω κατάστημα που θέλεις να τους αγοράσεις και μου τον έφερε ο αδελφός μου από την Γερμανία. Εν τέλει το παραδέχτηκαν και μου τον άλλαξαν, αλλά τον παρέλαβα τώρα από τον περσινό Οκτώβριο, διότι τις μεταφορές του από Ελλάδα προς Γερμανία και το αντίθετο, τις έκανε ο αδερφός μου επειδή τα έξοδα αποστολής ήταν μεγαλύτερα από την αξία του φακού. Με αυτό θέλω να σου πω, πως από κάθε άποψη πολύ καλά κάνεις και κοιτάς στα Ελληνικά καταστήματα.

Οι εντυπώσεις από το NPL10mm. Καλή και στιβαρή κατασκευή, και πολλοί καλές οι επιστρώσεις. Όμως το eye relief είναι πολύ κοντό σε σχέση με το 10 της SW και ακουμπάνε τα βλέφαρα μου επάνω του. Το ίδιο πιστεύω ότι θα είναι και το 8mm. Αυτό σου το φέρνω σαν πληροφορία. Στο 15mm, (φαίνεται στην φωτογραφεία, πρόσεξε τα λαστιχένια παρεκτάματα τους), δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Τον 15 λοιπόν να τον πάρεις. Τον 8 σκέψου αυτό που σου είπα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους εσείς τότε;

Θα προτιμούσα από ελληνικά μαγαζιά.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρία που έχω στους φακούς Plossl είναι η εξής. Σε αυτούς της SW, που μας έδιναν με τα τηλεσκόπια. Επίσης έχω το 8mm Plossl της Tele Vue, που το αγόρασα μεταχειρισμένο, και γνωρίζω λίγο τα NPL της Vixen. Τώρα με το 8mm της Tele Vue , δεν ακουμπάνε τα βλέφαρα μου στο φακό και τον χρησιμοποιώ πολύ άνετα. Ακουμπάνε όμως στο 10mm NPL. Από την άλλη οι επιστρώσεις των NPL μου φαίνονται καλύτερες ακόμα κι από της Tele Vue. Πόσο μάλλον της SW. Καμία σχέση. Μάλιστα πείρα ένα NPL στα 10mm, γιατί οι επιστρώσεις του 10mm Plossl της SW που είχα, με την χρήση χάλασαν! Ξέβαψαν!

Από εκεί και πέρα κάπως ήπιου κόστους προσοφθάλμια αλλά με πολύ καλή οξύτητα έχω τα εξής:

TS Optics Προσοφθάλμιος Flatfield ED 12mm 1.25’’

Έχω τον επάνω χρόνια μαζί με έναν 18mm της ίδιας σειράς. Καταπληκτικά κομμάτια για λεφτά τους. Τους είχα αγοράσει 59 Ευρώ το κομμάτι. Τώρα έχει 99 ο καθένας. Θα σου τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Έχει όμως όσο δύο NPL. Και αν του βάλεις Barlow δεν θα αποδώσει όσο ένας NPL. Τα έχει το κατάστημα που βρήκες τα NPL.

Από το πλανητάριο τώρα.

Η σειρά της SW WA Plosll με εστιακές 5 6 7 9 mm, 79 Ευρώ το κομμάτι είναι πολύ κόλλες επιλογές. Από αυτήν έχω τον 6mm. Επίσης πάρα πολύ καλά.

Οι επάνω 2 σειρές είναι τροποποιημένα Plossl με οπτικό πεδία 60 μοίρες η πρώτη και 58 η δεύτερη. Τέλεια εικόνα και οι δύο σειρές. Αστέρια καρφίτσες πολύ καλές επιστρώσεις. Δεν θέλουν όμως Barlow όπως τα απλά προσοφθάλμια.

(Εγώ βάζω στο 6mm της SW γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.)

 

Βεβαία εγώ σου πρότεινα τα Plossl, αλλά για ρίξε και μια ματιά και σε κάποια άλλα. Τα Auriga πχ, που έχει το πλανητάριο. Έχει στα 8mm με 54ευρό. Από ότι βλέπω δεν θα έχει πρόβλημα με το eye relief. Βάλτου και τον Barlow να δούμε τι κάνει. Δεν έχω δει ποτέ από ένα τέτοιο, αλλά λένε ότι είναι αναπάντεχα καλά. (είναι σχετικά καινούργια στην αγορά).

Βασικά ένα – ένα να τα παίρνεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε μαλλον θα προτιμήσω έναν 15mm NPL, auriga 8mm και τον 25αρη που έχω ήδη από το τηλεσκόπιο μαζί με τον barlow.

Τι λέτε;

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αρχή μια χαρά είναι. Όσο μάλιστα πιο πολύ τα χρησιμοποιείς τόσο πιο πολλά θα μάθεις και γι’ αυτά και για τον ουρανό.

Καλή συνέχεια και περιμένω εντυπώσεις ειδικά από το Auriga.

 

ΥΓ

Παντός πρέπει να βρεις οπωσδήποτε ένα καλό προσοφθάλμιο 12mm!

Για να είμαι ειλικρινής αν ξεκινούσα τώρα τις αγορές μου, όσο αφορά τις εστιακές αποστάσεις των προσοφθαλμίων, με το τηλεσκόπιο σου, θα ξεκινούσα από τα 15 και 12mm.

Σου ξανά λέω ότι σπείρες στον πχ στον M51 θα δεις με το τηλεσκόπιο σου με προσοφθάλμιο που θα έχει 12mm εστιακή απόσταση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντός πρέπει να βρεις οπωσδήποτε ένα καλό προσοφθάλμιο 12mm!

 

Arsentsol Για δες αυτή την αγγελία που είχε ανέβει πριν λίγο καιρό από μέλος του φορουμ μηπως υπάρχει ακόμη ένα διαθέσιμο αν σε ενδιαφέρει

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=29121&highlight=televue

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως να πάω σε αυτός αντί για τον 15αρη;

 

https://www.planitario.gr/gr/omni-12-5mm-o-31-8mm.html

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάντο.

Το να ξεκινήσεις με αυτήν την εστιακή, για το τηλεσκόπιο σου είναι πιο θετικό και χρήσιμο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης