Jump to content

Έχει νόημα να πάρω ένα Maksutov?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή της παρέας αν έχει νόημα να πάρω ένα Maksutov για πλανητική φωτογράφηση.

 

Για χρόνια έχω ένα Skywatcher 200pds και έχω ικανοποιητικά για μένα αποτελέσματα. Το χρησιμοποιώ με μονοχρωματική ZWO ASI 120 και τροχό φίλτρων ή με ZWO ASI 224 color, σε συνδιασμό με Powermates 5x και 2.5x ανάλογα με τον στόχο. θα ήθελα να κάνω πιο εύκολο το στήσιμο και τον χειρισμό γι' αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα Mak λόγω μικρότερου μεγέθους.

 

Με τις ίδιες κάμερες και powermates θα κερδίσω κάτι στην ευκρίνεια και στον χειρισμό? Επίσης βλέπω πως θα χάσω σε διάμετρο καθώς με τα χρήματα που σκοπεύω να διαθέσω είμαι κοντά στο Sky-Watcher Skymax-150 PRO 6", δηλαδή 2 ίντσες μικρότερο από το νευτώνιο που έχω.

 

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή? τι προτείνουν οι πιο έμπειροι?

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πλανητική είναι άψογη επιλογή. Λάβε υπόψη μόνο ότι θέλουν μεγάλο χρόνο να έρθουν σε θερμοκρασία με το περιβάλλον. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και κάποιο κλασσικό (όχι Schmidt) cassegrain, όπως της GSO
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή της παρέας αν έχει νόημα να πάρω ένα Maksutov για πλανητική φωτογράφηση.

 

Για χρόνια έχω ένα Skywatcher 200pds και έχω ικανοποιητικά για μένα αποτελέσματα. Το χρησιμοποιώ με μονοχρωματική ZWO ASI 120 και τροχό φίλτρων ή με ZWO ASI 224 color, σε συνδιασμό με Powermates 5x και 2.5x ανάλογα με τον στόχο. θα ήθελα να κάνω πιο εύκολο το στήσιμο και τον χειρισμό γι' αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα Mak λόγω μικρότερου μεγέθους.

 

Με τις ίδιες κάμερες και powermates θα κερδίσω κάτι στην ευκρίνεια και στον χειρισμό? Επίσης βλέπω πως θα χάσω σε διάμετρο καθώς με τα χρήματα που σκοπεύω να διαθέσω είμαι κοντά στο Sky-Watcher Skymax-150 PRO 6", δηλαδή 2 ίντσες μικρότερο από το νευτώνιο που έχω.

 

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή? τι προτείνουν οι πιο έμπειροι?

 

Ευχαριστώ.

Δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος αλλά έχω και το 150αρι και το 200αρι το νευτώνειο όπως και το 90αρι και το 150άρι το maksutov. Tα mak έχουν σαφώς ανώτερη οπτική απόδοση, είναι κρυστάλλινη η εικόνα, έχουν φοβερό κοντράστ αλλά είναι σαφώς πιο δύσκολα στο χειρισμό. Θα σου πρότεινα να πάρεις το mak 150 και να έχεις πάνω του και ερευνητή 9χ50 και telrad. Στο μέλλον κι έναν εστιαστή δύο ταχυτήτων. Με τα φωτογραφικά εργαλεία που ήδη έχεις στη διάθεση σου , με το mak 150 θα αλωνίσεις το ηλιακό σύστημα και θα μεγαλουργήσεις! Το μικρότερο διάφραγμα ίσως είναι περιοριστικό όσον αφορά στη χρήση εξειδικευμένων πλανητικών φίλτρων , αν κάποτε χρησιμοποιήσεις ( u-venus, ch4, ca-k). Αν κρατήσεις το 200 pds , θα τα χρησιμοποιείς γι αυτά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ τον Δημήτρη και τον Ηρακλή για τις απαντήσεις τους.

 

Δημήτρη, το GSO δεν μπόρεσα να το βρω στα καταστήματα που χρησιμοποιώ. Έχεις κάποιο link?

 

Ηρακλή, έχω τον ερευνητή και ένα έξτρα εστιαστή οπότε είμαι σε καλό δρόμο. Μπορείς να μου διευκρινήσεις τι εννοείς λέγοντας πωε είναι πιο δύσκολο στον χειρισμό? Τέλος, χωρίς να θέλω να αλλάξω θέμα, έχεις εμπειρία με Venus-U? Αν ναι, ας ανταλλάξουμε εμπειρίες σε άλλο string.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μία δυσκολία στο χειρισμό φίλτατε είναι το πολύ στενό οπτικό πεδίο. Αντιμετωπίζεται επαρκώς με τους δύο ερευνητές. Το δεύτερο θέμα είναι το σύστημα εστίασης. Δεν μετακινείς το προσοφθαλμιο ή την κάμερα, μετακινείς το κύριο κάτοπτρο. Αυτό στις αλλαγές διεύθυνσης του κομβίου εστίασης ενίοτε αναπηδά και χαλάει ελαφρώς η εστίαση. Με το 90αρι μου έχει συμβεί. Το 150αρι το αγόρασα μεταχειρισμένο με εστιαστή baader steeltrack. Τέρμα το πρόβλημα. Θα τα πούμε για το u-venus. Μέχρι τώρα το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για ήλιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης