Jump to content

Μετατροπές αισθητήρα σε DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και συγνώμη αν έχει ξανασχολιασθεί, όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι οπότε για να μην υπάρχει επανάληψη, παραπέμψτε με σε άλλο άρθρο.

 

Έχω αγοράσει μια μεταχειρισμένη Canon 750D και αφού έπαιξα λίγο να δω τα αποτελέσματα σαν stock, αποφάσισα να της κάνω mod για καλύτερα αποτελέσματα. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις είναι για την ευαισθησία σε Ha που κάνει την αστροφωτογράφιση πιο ζωντανή. Ωστόσο, είδα και τα αποτελέσματα της full spectrum ( όχι μόνο για αστροφωτοφράφιση ) και με ενθουσίασε, οπότε έχω κάποιες απορίες:

 

1) Γιατί Ηα και όχι Full Spectrum;

Με FS μπορείς να έχεις πανέμορφα αποτελέσματα με post-process σε καθημερινά τοπία ενώ με Ηα έχεις απλά μια κοκκινίλα.

Επίσης, υπάρχει κάποιας μορφής αστροφωτογράφιση που η FS την χαλάει; Σε κάποια DSO πχ ή σμήνη;

Τέλος, αν θες να την ξαναφιξάρεις για αληθινά χρώματα, έχω ακούσει για κλιπ White Balance αλλά βλέπω αρκετά video και συζητήσεις στο cloudynights που απλά θίγουν το θέμα του CustomWhiteBalance που με photoshop είναι μια απλή ρουτίνα, ειδικά με white/grey card.

Οπότε συνοψίζοντας, καταλαβαίνω ότι μπορώ να κάνω FS χωρίς κάποιο μειονέκτημα, παραβλέπω κάτι;

 

2) Γιατί να πειράξω τον αισθητήρα μου για Ηα mod και να μην αγοράσω απλά το κλιπ της Αστρονομικ

https://www.planitario.gr/gr/filtro-i-alpha-12nm-gia-canon-eos.html

Μπορεί να βγαίνει πιο ακριβά από το modification, αλλά μου κάνει την εναλλαγή σε καθημερινή χρήση πανεύκολη και δεν χάνεις την εγγύηση. ( Γενικά μιλάω, εμένα δεν με απασχολεί )

 

Ευχαριστώ και εννοείται κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο καθώς γνωρίζω πως είμαι στα πρόθυρα να κάνω κάτι μη αναστρέψιμο, οπότε πρώτα θέλω να είμαι σίγουρος για το τι επακολουθεί![/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να την κάνεις και astro-mod (κρατώντας το φίλτρο καθαρισμού του αισθητήρα) ή full spectrum.

Όσον αφορά τη αστροφωτογραφία το fs δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω, αντίθετα θα "φουσκώνει" πολύ τα αστέρια με διαθλαστικά οπτικά καθώς δεν είναι διορθωμένα στο uv & ir, ακόμα και πανάκριβα αποχρωματικά. Επίσης χάνεις τον πιεζοηλεκτρικό καθαρισμό. Μόνο σημείο προσοχής στην astro-mod είναι κατά την διαδικασία αφαίρεσης των δύο φίλτρων και της επανατοποθέτησης του πιεζοηλεκτρικού (LPF-2), να μην παγιδευτεί σκόνη ανάμεσα στο φίλτρο και αισθητήρα.

Το φίλτρο που αναφέρεις δεν κάνει την κάμερα ευαίσθητη στο Ha. Αυτό που κάνει είναι να απομονώνει ολά τα υπόλοιπα μήκη κύματος εκτός από το Ha, ώστε να καταγράφεις μόνο αυτό - επιτρέποντας μεγαλύτερες εκθέσεις, πάντα σε μια μονταρισμένη ή mono κάμερα.

 

Δεν έρχεται η εικόνα σωστά σε fs με custom white balance, σε astro mod έρχεται κατά 99%.

George, αυτό με τον ήλιο δεν ισχύει, τα uv/ir φίλτρα είναι πίσω από τον καθρέφτη, άλλα έτσι και αλλιώς δεν είναι καλό να κοιτάς στον ήλιο χωρίς κατάλληλη προστασία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα διάβασα όλα και μπερδεύτηκα λίγο.

 

Όταν μιλάμε για το απλό astromod νόμιζα ότι απλά σου βγάζουν ένα φίλτρο στον αισθητήρα, πρέπει να έχεις αγοράσει δικό σου τζάμι για αντικατάσταση τύπου

https://www.planitario.gr/gr/dslr-diorthotika-filtra-gia-fotografikes-michanes-canon-eos-300d.html ;

 

Την αφαίρεση anti-alias δεν την είχα ξανακούσει, είναι κάτι που το έχετε κάνει; Αξίζει;

 

Επειδή εμένα με νοιάζει σημαντικά και η καθημερινή χρήση, τι μου προτείνετε; Το WB φτιάχνεται με ρυθμίσεις ή πρέπει ν' αγοράσω φίλτρο τύπου clip in ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μπερδεύτηκα με αυτή τη δήλωση:

 

Επίσης να τονίσω ότι σε full mod αν κοιτάξουμε από το viewfinder προς τον ήλιο δεν υπάρχε φίλτρο uv/ir να προστατέψει το μάτι μας και μπορεί να περάσει ακτινοβολία που ναι μεν δεν την βλέπουμε αλλά την ζημιά την κάνει. Άρα αν επιλέξουμε αυτό το είδος μετατροπής πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Όλα τα άλλα είναι επιλογές με βάση τι θέλουμε να κάνουμε και τι δεν μας πειράζει να χάσουμε.

 

Τι σχέση έχει το full mod με το viewfinder?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σε ενδιαφέρει σημαντικά η ημερήσια φωτογραφία, θες δεύτερη κάμερα. Με το clip filter δεν χωράνε οι περισσότεροι ef-s φακοί, τους ξεχνάς, μόνο ef. Επίσης με οποιοδήποτε mod το ακριβές autofocus πάει περίπατο. Θα εστιάζει αρκετά κοντά, αλλά κάνοντας preview σε μεγέθυνση θα βλέπεις οτι είναι λίγο off. Ακόμα και αν ρυθμίσεις την απόσταση του αισθητήρα για να ταιριάξει το autofocus, αυτό θα είναι με συγκεκριμένο φακό και σε συγκεκριμένη εστιακή αν πρόκειται για zoom.

Το fs ανοίγει άλλους δρόμους...

IMG_90081.thumb.jpg.7006357894bb3f96cd78036c5acf40e0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μπερδεύτηκα με αυτή τη δήλωση:

 

Επίσης να τονίσω ότι σε full mod αν κοιτάξουμε από το viewfinder προς τον ήλιο δεν υπάρχε φίλτρο uv/ir να προστατέψει το μάτι μας και μπορεί να περάσει ακτινοβολία που ναι μεν δεν την βλέπουμε αλλά την ζημιά την κάνει. Άρα αν επιλέξουμε αυτό το είδος μετατροπής πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Όλα τα άλλα είναι επιλογές με βάση τι θέλουμε να κάνουμε και τι δεν μας πειράζει να χάσουμε.

 

Τι σχέση έχει το full mod με το viewfinder?

 

 

Άκυρο, δικό μου λάθος, είχα την εντύπωση ότι το φίλτρο uv/ir προστατεύει και την εικόνα που φεύγει προς το viewfinder αλλά τελικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε θα το διορθώσω.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ έκανα μόνος μου μετατροπή full spectrum σε μια D3300 που πήρα σε καλή τιμή , επιτυχώς μεν ωστόσο:

 

1. Προτείνω τη μετατροπή σε Ηα και όχι full spectrum. Παλεύω με το WB τελικά "θυσιάζοντας" μέρος της πληροφορίας για να έρθει όσο γίνεται κοντά στο πραγματικό.

 

2. Star bloat is real!! Τα περισσότερα αστέρια "φουσκώνουν" αφού τα IR/UV δεν εστιάζουν σωστά. Εδώ μπορείς να δείς τι εννοώ σε μια ήπια μορφή https://images.unsplash.com/photo-1621810262014-0c7792000a58?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1050&q=80

 

 

3. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο IR/UV cut φίλτρο. ίσως έτσι έρθει στα ίσια της η κατάσταση. [/url]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατανοητή η διαφορά!

 

Τώρα, για την Ηα μετατροπή, πάω σε κάποιον ειδικό ( π.χ. στον Τσακναρίδη μιας που μένω Αθήνα ) και του λέω τι θέλω ή πρέπει να έχω και εξοπλισμό τύπου BCF μαζί μου για να αλλάξει τον αισθητήρα;

( Βρήκα αυτό

που φαίνεται απλά να αφαιρεί ένα στρώμα, χωρίς να χρειάζεται να βάλει κάτι )

 

 

Μετά την μετατροπή, χρειάζομαι οπωσδήποτε το WB clip ή μπορώ με custom white balance και greycard να έχω πάντα σωστά χρώματα; ( για την ώρα έχω ως βασικό lens τον Irix 14mm EF που έχει manual focus οπότε ούτε το autofocus με νοιάζει πολύ ούτε το EF-S mount )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ έκανα μόνος μου μετατροπή full spectrum σε μια D3300 που πήρα σε καλή τιμή , επιτυχώς μεν ωστόσο:

 

1. Προτείνω τη μετατροπή σε Ηα και όχι full spectrum. Παλεύω με το WB τελικά "θυσιάζοντας" μέρος της πληροφορίας για να έρθει όσο γίνεται κοντά στο πραγματικό.

 

2. Star bloat is real!! Τα περισσότερα αστέρια "φουσκώνουν" αφού τα IR/UV δεν εστιάζουν σωστά. Εδώ μπορείς να δείς τι εννοώ σε μια ήπια μορφή https://images.unsplash.com/photo-1621810262014-0c7792000a58?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1050&q=80

 

 

3. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο IR/UV cut φίλτρο. ίσως έτσι έρθει στα ίσια της η κατάσταση. [/url]

 

Τα αστέρια σου πάνω δεξιά είναι πολύ οβάλ. Δεν ξέρω αν έχεις cropάρει τη φωτοφραφία και δεν φαίνεται στις άλλες γωνίες ή δεν πρόσεξες αρκετά την ευθυγράμμιση του σενσορα και σου "έφυγε" εκεί

 

και με το Ha πάλι το WB θα είναι προβληματικό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως και με τη Ηa μετατροπή χρειάζεται διόρθωση το WB. Εγώ δοκίμασα με Grey card και έμεινα ευχαριστημένος (με το μάτι τουλάχιστον μου φάνηκε εντάξει). Το star bloat είναι επίσης παρόν. Έχω δοκιμάσει με φίλτρα optolong cls, lumicon deep sky και baader Neodymium moon and sky glow, χωρίς δυστυχώς να καταφέρω να διορθώσω το bloating στα άστρα. Δεν έχω δοκιμάσει φίλτρο cls ccd, αλλά δε νομίζω ότι θα βοηθήσει. Με κατοπτρικό τηλεσκόπιο βέβαια τα άστρα είναι μια χαρά.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω την Canon600D, την έχω πάρει από το cheapastrophotography και διάλεξα το baader filter mod.

Δεν έχω χρησιμοποπιήσει κάποιο φίλτρο, το Μ45 είναι με το Redcat και ο Μ31 με τον Takumar 200.

 

Μ45

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22539

 

Μ31

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22483

M45.thumb.png.731e8489f42b6c45ca0d1fda88b8c54a.png

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Υπάρχει βέβαια το φωτοστέφανο γύρω από τα αστέρια. Σε μερικά μεγαλύτερα άστρα στα άκρα του πεδίου φαίνεται μια μεγαλύτερη στρογγυλή σκιά, λίγο έκκεντρη. Σε κάποια φαίνεται και κάποια αντανάκλαση. Παρόμοιο θέμα είχα κι εγω: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=263264&highlight=#263264.

Δεν ξέρω αν έφταιγε το φίλτρο της baader ή ενδεχομένως λάθος τοποθέτησή του ή ίσως κάτι που υπάρχει ούτως ή άλλως και απλώς ενισχύεται με την μετατροπή του αισθητήρα.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Υπάρχει βέβαια το φωτοστέφανο γύρω από τα αστέρια. Σε μερικά μεγαλύτερα άστρα στα άκρα του πεδίου φαίνεται μια μεγαλύτερη στρογγυλή σκιά, λίγο έκκεντρη. Σε κάποια φαίνεται και κάποια αντανάκλαση. Παρόμοιο θέμα είχα κι εγω: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=263264&highlight=#263264.

Δεν ξέρω αν έφταιγε το φίλτρο της baader ή ενδεχομένως λάθος τοποθέτησή του ή ίσως κάτι που υπάρχει ούτως ή άλλως και απλώς ενισχύεται με την μετατροπή του αισθητήρα.

 

Για αυτό έβαλα ειδικά τις Πλειάδες επειδή τα πολύ φωτεινά άστρα δημιουργούν τέτοια προβλήματα. Είναι πιθανό να είναι αντανάκλαση από το φίλτρο της baader ή και από τον ίδιο τον αισθητήρα προς τον κορέκτορα και πάλι πίσω. Παρόμοια όμως αποτελέσματα είχα και με τον Alnitak όταν έβγαλα την αλογοκεφαλή με την ASI183 και εκεί είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οφείλεται στα φίλτρα της baader για αυτό άλλωστε κυκλοφορεί αυτές τις ημέρες τη νέα αναβαθμισμένη σειρά που λέει ότι είναι ειδικά για CMOS αισθητήρες. Εγώ πάντως είμαι ΟΚ με το αποτέλεσμα και νομίζω ότι είναι από τα προβλήματα που μπορείς πια σχετικά εύκολα να τιθασεύσεις στο processing. Από εκεί και πέρα το θέμα του modding είναι τι θέλεις να κάνεις με την κάμερα. Εγώ έχω την ASI183 και ήθελα την dslr για το travel setup αλλά και για να έχω και μία dslr για γενική χρήση. Οπότε το full mod δεν μου έκανε. Η συζήτηση αυτή γίνεται για να καταλάβει ο ενδιαφερόμενος τι κερδίζει και τι χάνει σε κάθε περίπτωση ώστε να κάνει την καλύτερη επιλογή. Και μιας και μιλάμε για canon, έχω εκτυπώσει έναν πολύ ωραίο adaptor όπου μπορείς αν θέλεις να μετατρέψεις το φίλτρο που θα σου αφαιρέσουν στο mod σε clip in filter. Οπότε όταν γίνει η μετατροπή φροντίζουμε να το κρατήσουμε και αν θέλει κάποιος ας μου ζητήσει να του τυπώσω είναι ούτε μία ωρίτσα υπόθεση και κουμπώνει τέλεια.

https://www.thingiverse.com/thing:2706992

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης