Jump to content

Πιθανή υπερέκθεση φωτογραφίας deep sky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας φίλτατοι. Στις 12 του τρέχοντος τράβηξα 40 καρέ του IC 1318 ( sadr region) με έναρξη των λήψεων γύρω στις 21.45. Χρησιμοποίησα το φακό jupiter 21m 200mm f4 σε f8 με τη μηχανή zwo asi 183mc και το φίλτρο baader uhc-s. Χρησιμοποίησα επίσης για οδήγηση τον ερευνητή 9χ50 με την κάμερα asi 120mm σε st4. Οι λήψεις ήταν 90 δευτερολέπτων με την heq5. Εν συνεχεία συγκόλλησα τις λήψεις με deep sky stacker χρησιμοποιώντας τις εγκατεστημένες ρυθμίσεις. Το αρχείο autosave είναι το παρακάτω΄( το μετέτρεψα σε jpeg). Προσπαθώντας να το επεξεργαστώ στο gimp είδα ότι αυξάνοντας την έκθεση παρουσίαζε κάποιους " όγκους" στην αριστερή μεριά της εικόνας αλλά δεν μπορούσα να βγάλω λεπτομέρειες νεφελότητας ο,τι κι αν έκανα με curves, contrast, levels, exposure κτλ. Να προσθέσω ότι τραβάω κάτω από ουρανό bortle 7 στη Ρόδο και δεν υπήρχε φεγγάρι εκείνη τη νύχτα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρότερους εμού ( άπαντες δηλαδή) αν όντως η εικόνα είναι αποτ'ελεσμα υπερέκθεσης , όπως υποψιάζομαι, κι αν μπορεί να εξαχθεί κάτι από αυτήν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Autosave.thumb.jpeg.16728e16f7d7ccee4371471bb3c95699.jpeg

Autosave.thumb.jpeg.1a669b5b5d1cf4aa1c6b2f36bf77de6f.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω για τους χρόνους έκθεσης και gain που χρησιμοποίησες μιας και δεν έχω τη συγκεκριμένη κάμερα αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορεί να αστοχήσες λίγο.. έχεις κάνει plate solving να δεις που περίπου τραβάς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

90 δευτερόλεπτα με gain 250. Δεν έχω κάνει plate solving αλλά κάνω πολική ευθυγράμμιση καρφωτή με polemaster κι ευθυγράμμιση δύο αστέρων με Vega και Arcturus. Ειδικά το δεύτερο αστέρι ήταν εξαρχής στο κέντρο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σου πω την αλήθεια δεν είδα αν υπαρ ει στο οπτικό πεδίο ο Sadr γιατί έκανα καλά την ευθυγράμμιση και το οπτικό πεδίο ήταν ευρύ ή τουλάχιστον έτσι έκρινα. Ακόμα και υπ αυτές τις συνθήκες, διαπιστώνεις υπερεκθεση;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς ξεκίνα από εδώ για να βρεις με μαθηματικό τρόπο ποιος είναι ο καλύτερος χρόνος έκθεσης για τον συνδυασμό εξοπλισμού και ουρανού σου.

 

 

Αν ανεβάσεις πολύ το gain και την έκθεση χάνεις σε dynamic range.

Εγώ αυτό που βλέπω στην εικόνα σου είναι ένα gradient φωτορύπανσης που μπορεί εύκολα και αποτελεσματικά να αφαιρεθεί στο pixinsight με το dynamic backround extraction και αναφέρομαι

σε αυτό γιατί αυτό χρησιμοποιώ και δεν ξέρω να σου προτείνω άλλη λύση μέσω GIMP πχ.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο το star alignment. Μόλις τελειώσεις με την πολική σου, στείλε τη βάση

μέσω του πλανηταρίου που χρησιμοποιείς στον στόχο και κάνε plate solve. Έτσι θα είσαι σίγουρος

ότι έχει τον στόχο στο κέντρο αλλά θα έχεις και επαναληψιμότητα από βραδιά σε βραδιά.

 

[/url]

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ ο, τι είδα, έχω plate solving στο sharpcap. Άρα θα το χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ πολύ για τα βίντεο κι εν γένει τις πληροφορίες. Θα αρχίσει διεξοδική μελέτη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης