Jump to content

Προσοχή αγορά από Ηνωμένο Βασίλειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρωθεί ΦΠΑ 2 φορές και στο ΗΒ και Ελλάδα. Σε περίπτωση που το πληρώσεις εδώ πρέπει να ζητήσεις από FLO να σου επιστρέψει το vat (19ή20%), όπως το αφαιρεί στις αγορές από 1-1-2021 και πληρώνεις ΦΠΑ ελληνικό (+εκτελωνισμό;; + δασμούς;;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρωθεί ΦΠΑ 2 φορές και στο ΗΒ και Ελλάδα. Σε περίπτωση που το πληρώσεις εδώ πρέπει να ζητήσεις από FLO να σου επιστρέψει το vat (19ή20%), όπως το αφαιρεί στις αγορές από 1-1-2021 και πληρώνεις ΦΠΑ ελληνικό (+εκτελωνισμό;; + δασμούς;;)

 

Θα ρωτήσω την FLO μόλις μου έρθει το ποσό. Δασμούς δεν πληρώσεις απ' όσο κατάλαβα. Είσαι στη συμφωνία που έκαναν. Αν ήταν και δασμοί μέσα.... :-# :-# :-# Για όλο το ΦΠΑ μου έγραψε ότι θα το πληρώσω γιατί είμαι ο τελικός καταναλωτής σε όλη την τελική αξία, αλλά θα το τσεκάρει κι αύριο που θα πάει δουλειά και θα έχει καλύτερη εικόνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Μάλιστα! Αυτό είναι πολύ καλό. Θα τους στείλω κατευθείαν αν μου πουν να το πληρώσω όλο.

Σ' ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

UPDATE:

 

Παρέλαβα την κάμερα με κόστος 253€ επιπλέον, ποσό το οποίο μου το έκανε refund όλο η FLO, επομένως δεν έδωσα τίποτα στην ουσία. Έχετε υπόψη ότι από δω και στο εξής, ό,τι παραγγελία κάνετε αποφορολογείται από τη FLO και μόλις έρθει Ελλάδα, πληρώνεις 24% ΦΠΑ του προϊόντος συν έξοδα εκτελωνισμού που είναι 40€ για αξία προϊόντος κάτω των 500€ και 60€ αν η αξία είναι πάνω των 500€. Με λίγα λόγια, αν εξαιρέσεις την ταλαιπωρία του τελωνείου, και πάλι συμφέρει η αγορά από αυτούς σε αρκετά πράγματα! Όπως καταλαβαίνετε, αν "ξεφύγει" κάτι στο τελωνείο, ένα φίλτρο πχ, στην ουσία γλυτώνετε και το ΦΠΑ!!! 8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να καταλάβω.

 

Πχ. θέλω να παραγγείλω από FLO το Sky-Watcher Classic 250P Dobsonian με τιμή £439.

Όταν επιλέγω Ελλάδα μου το αποφορολογεί και πάει £366. Τα έξοδα μεταφορικών είναι £80.

Άρα για να υπολογίσω το πόσο θα μου κοστίσει πρόσθετω τιμή αποφορολογημένου προϊόντος και μεταφορικών, δηλαδή £366 + £80 = £446. Μετά προσθέτω τον ελληνικό ΦΠΑ, δηλαδή £446 + 24% = £553=615€. Τέλος προσθέτω 60€ την πληρωμή της διαδικασίας εκτελώνισης, δηλαδή 615€ + 60€ = 675€.

Οπότε τελικό ποσό 675€ ή το 60άρι πάει πριν το ΦΠΑ και βγαίνει 690€;

Μήπως δεν πρέπει να φορολόγησω τα έξοδα μεταφοράς;

 

Επίσης ξέρουμε τι θα παίξει με εγγύησεις και επιστροφές;

 

Ευχαριστώ.

Screenshot_2021-01-11-20-13-16.thumb.png.e9e97858fd44b25627be45a9988f3626.png

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να καταλάβω.

 

Πχ. θέλω να παραγγείλω από FLO το Sky-Watcher Classic 250P Dobsonian με τιμή £439.

Όταν επιλέγω Ελλάδα μου το αποφορολογεί και πάει £366. Τα έξοδα μεταφορικών είναι £80.

Άρα για να υπολογίσω το πόσο θα μου κοστίσει πρόσθετω τιμή αποφορολογημένου προϊόντος και μεταφορικών, δηλαδή £366 + £80 = £446. Μετά προσθέτω τον ελληνικό ΦΠΑ, δηλαδή £446 + 24% = £553=615€. Τέλος προσθέτω 60€ την πληρωμή της διαδικασίας εκτελώνισης, δηλαδή 615€ + 60€ = 675€.

Οπότε τελικό ποσό 675€ ή το 60άρι πάει πριν το ΦΠΑ και βγαίνει 690€;

Μήπως δεν πρέπει να φορολόγησω τα έξοδα μεταφοράς;

 

Επίσης ξέρουμε τι θα παίξει με εγγύησεις και επιστροφές;

 

Ευχαριστώ.

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι και Φορολογούνται και τα έξοδα μεταφοράς δυστυχώς. Εγγυήσεις πολύ φοβάμαι πως δεν σε καλύπτει πια η ευρωπαϊκή αλλά ρωτά στην FLO για σιγουριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και εγώ μία χαζή ερώτηση. Αν μου φέρει συγγενής το καλοκαίρι ένα ζευγάρι κιάλια με τις αποσκευές του το οποίο προφανώς θα δηλώσει ότι είναι δικά του , μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το τελωνείο ;

Σας το ρωτάω γιατί χθές άκουσα σε πρωινή εκπομπή το εξής κουφό, οδηγοί φορτηγών από τη Μεγάλη Βρετανία που πέρασαν στην Ολλανδία τους κατάσχεσαν οι Ολλανδοί τελωνειακοί τα σάντουιτς γιατί λέει μέσα είχαν ζαμπόν το οποίο υπόκειται σε δασμούς ](*,) .

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και εγώ μία χαζή ερώτηση. Αν μου φέρει συγγενής το καλοκαίρι ένα ζευγάρι κιάλια με τις αποσκευές του το οποίο προφανώς θα δηλώσει ότι είναι δικά του , μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το τελωνείο ;

Σας το ρωτάω γιατί χθές άκουσα σε πρωινή εκπομπή το εξής κουφό, οδηγοί φορτηγών από τη Μεγάλη Βρετανία που πέρασαν στην Ολλανδία τους κατάσχεσαν οι Ολλανδοί τελωνειακοί τα σάντουιτς γιατί λέει μέσα είχαν ζαμπόν το οποίο υπόκειται σε δασμούς ](*,) .

 

Καλά οι Έλληνες δημοσιογράφοι είναι ό,τι πιο αξιόπιστο υπάρχει!!! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και εγώ μία χαζή ερώτηση. Αν μου φέρει συγγενής το καλοκαίρι ένα ζευγάρι κιάλια με τις αποσκευές του το οποίο προφανώς θα δηλώσει ότι είναι δικά του , μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το τελωνείο ;

Σας το ρωτάω γιατί χθές άκουσα σε πρωινή εκπομπή το εξής κουφό, οδηγοί φορτηγών από τη Μεγάλη Βρετανία που πέρασαν στην Ολλανδία τους κατάσχεσαν οι Ολλανδοί τελωνειακοί τα σάντουιτς γιατί λέει μέσα είχαν ζαμπόν το οποίο υπόκειται σε δασμούς ](*,) .

 

Καλά οι Έλληνες δημοσιογράφοι είναι ό,τι πιο αξιόπιστο υπάρχει!!! :lol: :lol: :lol:

 

Και ποιος σας είπε ότι στα "πρωϊνάδικα" (ότι ποιο ](*,) εκπομπές) είναι δημοσιογράφοι;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και εγώ μία χαζή ερώτηση. Αν μου φέρει συγγενής το καλοκαίρι ένα ζευγάρι κιάλια με τις αποσκευές του το οποίο προφανώς θα δηλώσει ότι είναι δικά του , μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το τελωνείο ;

Σας το ρωτάω γιατί χθές άκουσα σε πρωινή εκπομπή το εξής κουφό, οδηγοί φορτηγών από τη Μεγάλη Βρετανία που πέρασαν στην Ολλανδία τους κατάσχεσαν οι Ολλανδοί τελωνειακοί τα σάντουιτς γιατί λέει μέσα είχαν ζαμπόν το οποίο υπόκειται σε δασμούς ](*,) .

 

Δεν ήταν λόγω δασμών αλλά λόγω περιορισμούς που υπάρχουν πλέον σε εισαγωγή ζωικών προϊόντων.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλό είναι να δώσουμε λίγο προσοχή στα παρακάτω για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις

 

https://www.skai.gr/news/finance/ypeks-aade-xoris-dasmous-mono-me-fpa-ta-emporeymata-apo-to-inomeno-vasileio

 

https://www.skai.gr/sites/default/files/attachments/2021-01/ΠΙΝΑΚΑΣ%20brexit%20%28ΟΔΗΓΙΕΣ%29..pdf

 

Εγώ καταλαβαίνω και ελπίζω να έχω άδικο ότι:

Δεν επιβάλλεται δασμός ΜΟΝΌ αν το προϊόν έχει καταγωγή από το Ηνωμένο Βασίλειο κάτι που δεν ισχύει για το 99% των προϊόντων. Πρέπει να συνοδεύουν το πακέτο συγκεκριμένα έγγραφά που να το αποδεικνύουν !!!

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία ενημέρωση.

 

Το Υπουργείο Εξωτερικών και η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ενημερώνουν πως για τα εμπορεύματα από το Ηνωμένο Βασίλειο

δεν θα επιβάλλεται δασμός παρά μόνο ΦΠΑ εισαγωγής. Πηγή: www.lifo.gr

 

https://www.lifo.gr/now/economy/310893/ypeks-aade-xoris-dasmoys-mono-me-fpa-eisagogis-ta-emporeymata-apo-to-inomeno-vasileio

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία ενημέρωση.

 

Το Υπουργείο Εξωτερικών και η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ενημερώνουν πως για τα εμπορεύματα από το Ηνωμένο Βασίλειο

δεν θα επιβάλλεται δασμός παρά μόνο ΦΠΑ εισαγωγής. Πηγή: www.lifo.gr

 

https://www.lifo.gr/now/economy/310893/ypeks-aade-xoris-dasmoys-mono-me-fpa-eisagogis-ta-emporeymata-apo-to-inomeno-vasileio

 

Καλημέρα, ελπίζω να κάνω λάθος αλλά αυτό:

 

Για τα εμπορεύματα, που έχουν καταγωγή από τρίτες χώρες, αλλά εισέρχονται στην Ελλάδα μέσω του Ηνωμένου Βασιλείου, επιβάλλεται και δασμός.

 

σημαίνει ότι στο 99% των αστρονομικών προιόντων που έχουν καταγωγή από Κίνα θα πρέπει να επιβληθεί και δασμός.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία ενημέρωση.

 

Το Υπουργείο Εξωτερικών και η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ενημερώνουν πως για τα εμπορεύματα από το Ηνωμένο Βασίλειο

δεν θα επιβάλλεται δασμός παρά μόνο ΦΠΑ εισαγωγής. Πηγή: www.lifo.gr

 

https://www.lifo.gr/now/economy/310893/ypeks-aade-xoris-dasmoys-mono-me-fpa-eisagogis-ta-emporeymata-apo-to-inomeno-vasileio

 

Καλημέρα, ελπίζω να κάνω λάθος αλλά αυτό:

 

Για τα εμπορεύματα, που έχουν καταγωγή από τρίτες χώρες, αλλά εισέρχονται στην Ελλάδα μέσω του Ηνωμένου Βασιλείου, επιβάλλεται και δασμός.

 

σημαίνει ότι στο 99% των αστρονομικών προιόντων που έχουν καταγωγή από Κίνα θα πρέπει να επιβληθεί και δασμός.

 

Θεωρώ πως οι Άγγλοι θα την βρούν την άκρη τους με βεβαιώσεις καταγωγής των προϊόντων που εξάγουν προς ΕΕ, απλα θα πρέπει πρίν απο καθε αγορά να μας το επιβεβαιώσουν.

Είναι ακόμα νωρίς, ακόμα αναμένονται οδηγίες κλπ

Θα δούμε πολλά βαφτίσια :D

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

έχετε υπόψη ότι λόγω κορωνοϊού, έχουν αυξηθεί στην Ευρώπη πάρα πολύ οι εισαγωγές από Κίνα, κυρίως φαρμακευτικά προϊόντα (μάσκες πχ) και τηλεοράσεις, κινητά, tablets, gaming κλπ συσκευές σπιτιού. Αυτό έχει οδηγήσει σε έλλειψη containers στην αγορα και την περασμένη εβδομάδα λάβαμε στο γραφείο ειδοποίηση από τις μεταφορικές εταιρίες ότι το κόμιστρο για container από Κίνα --> Ρότερνταμ έχει τριπλασιαστεί ή και μερικές φορές παραπάνω (από $2000 στα $9000). Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάσει τις τιμές λιανικής εισαγώμενων από Κίνα, πάντως στους (βιομηχανικούς) πελάτες μας έχει γίνει πανικός και όλοι σπεύδουν να αγοράσουν ευρωπαϊκά.

Θα είχε ενδιαφέρον να παρακολουθούμε τις τιμές στα καταστήματα, καθότι στην Κίνα φτιάχνονται πολλά και για το χόμπυ εδώ (βλ. τηλεσκόπια).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σας,

 

δηλαδή εάν πάρω ένα Προσοφθάλμιο από FLO Με 80 ευρώ

 

1) βγαίνει ο εκεί ΦΠΑ στο καλάθι,

2) λέει αποστολή royal mail άρα επιλογή αυτής της μεθόδου να μπει με ΕΛΤΑ (γιατί με DHL Θα είναι μεγαλύτερο το ποσό εκτελωνισμού)

3) εδώ εφαρμογή του 24% και τα 15ευρώ του εκτελωνισμού ΕΛΤΑ;

 

συμπέρασμα

οι Αγγλάρες για ακόμα μια φορά ανάποδοι, μεγάλη επιτυχία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με DHL θέλεις γύρω στα 60 ευρώ επιπλέον για τον εκτελωνιστη

Επιπλέον τον ΦΠΑ στη συνολική τιμή (μεταφορικά και τιμή)

Και φυσικά μην ξεχάσω τους δασμούς

 

Άρα γενικά δυστυχώς δεν συμφέρει θα σου έρθει διπλάσια τιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Ψάχνω κι εγώ κάποιος πιθανές αγορές από Αγγλία.

@stelaras1 σου χρέωσαν και δασμούς εκτός από ΦΠΑ για αγορά από Αγγλία?? Τι ποσό?

Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση ότι για Αγγλία χρειάζεται η διαδικασία εκτελωνισμού, πληρωμής διαφοράς ή εξολοκλήρου του ΦΠΑ, αλλά όχι άλλων δασμών.

Αγορά όμως δεν έκανα ακόμα, εκτός από κάτι άσχετα μικροπράγματα στα οποία δε χρεώθηκε απολύτως τίποτα (...υποθέτω λόγω μικρού ποσού και μεγέθους).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Ψάχνω κι εγώ κάποιος πιθανές αγορές από Αγγλία.

@stelaras1 σου χρέωσαν και δασμούς εκτός από ΦΠΑ για αγορά από Αγγλία?? Τι ποσό?.

 

Ευτυχώς δεν πρόλαβαν

ο πωλητής για προιόν αξίας 120 ευρώ έστελνε με DHL Express άλλα 38 ευρώ!

Κάλεσα στο τμήμα εκτελωνισμού DHL 2103543390

 

ο ΦΠΑ βγαίνει όταν το βάζεις στο καλάθι του καταστήμαος και το πληρώνεις εδώ (μάλιστα σε όλο το ποσό δηλαδή προιόν και αποστολικά)

τέλη εκτελωνισμού για DHL ~60 ευρώ

φτάσαμε στα 100 ευρώ

και μου τόνιζε και τους δασμούς που θα επιβληθούν (σε αυτό το ρώτησα ακριβώς πόσο είναι αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση, ανάλογα με την κατηγορία του προιόντος κτλ)

Βέβαια είχαμε φτάσει ήδη στα 100 ευρώ οπότε δεν είχε παραπάνω νόημα η συζήτηση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
καλησπερα και απο μενα. Αν παραγγειλω απο flo ενα diagonal αξιας 100 ευρω (μεσα και τα μεταφορικα) μηπως γνωριζει κανεις αν θα επιβληθουν τελη εκτελωνισμου και δασμοι, εκτος απο το προβλεπομενο ΦΠΑ (24 ευρω)?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες το πρόβλημα δεν είναι οι δασμοί...

 

Οι δασμοί per se για οπτικά τηλεσκόπια και αξεσουάρ είναι 0% για το ΗΒ και 4.2% για τις άλλες χώρες. Δείτε τους κωδικούς 9005 80 και 9005 90 στο παρακάτω - όποιος σας πει το αντίθετο είναι μάλλον άσχετος ή δεν έχει ενημερωθεί σωστά ή κοιτά να σας κλέψει:

 

https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/measures.jsp?op=&MeasText=&Lang=en&StartPub=&Offset=50&Area=GB&GoodsText=&Taric=9000000000&LangDescr=&textSearch=&OrderNum=&MeasType=&callbackuri=CBU-7&SimDate=20210615&measEndDat=&EndPub=&measStartDat=&Regulation=&ShowMatchingGoods=&Domain=TARIC&ExpandAll=&search_text=goods

 

Το πρόβλημα είναι το 24% ΦΠΑ σε declared value + shipping cost (!!!) και ακόμα πιο απαράδεκτο το ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙ των 100-150++ ευρώ για χρεώσεις και διαδικασίες εκτελωνισμού που χρεώνουν οι διάφοροι τοπικοί αντιπρόσωποι των Courier... Με ΕΛΤΑ είναι λίγο καλύτερα και ίσως, αν έχετε πληρώσει τον ΦΠΑ στη χώρα αγοράς, μπορείτε να επικαλεστείτε κάποια σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης και να πληρώσετε λιγότερο ΦΠΑ εδώ

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης