Jump to content

Συλλέκτες υγρασίας επαναχρησιμοποιούμενοι / silica gel etc.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Καθώς ο Ιούνιος μας έχει φέρει πολλή πολλή υγρασία φέτος (ειδικά το τελευταίο ΣΚ...) κοιτάω να βρω τα γνωστά "μπιλάκια" silica gel για να κρατάνε την υγρασία όταν μαζεύω το τηλεσκόπιο κλπ. μετά από κάθε παρατήρηση. Εννοείται κοιτάω πάντα να δω ότι δεν έχει μείνει υγρασία πάνω στον φακό πριν βάλω τα καπάκια, αλλά η υγρασία της ατμόσφαιρας είναι τόσο υψηλή που δεν είμαι σίγουρος αν έχει και αποτέλεσμα αυτό που κάνω...

 

Κοίταζα λοιπόν το silica gel της Baader το οποίο συν τοις άλλοις είναι και επαναχρησιμοποιούμενο...

 

https://www.astroshop.eu/dry-pack/baader-silica-gel-with-color-indicator-re-usable-125mml-orange-/p,10841

 

Ερωτήσεις 2:

 

1. Το φέρνει κάποιος στην Ελλάδα, χωρίς να χρειαστεί να το παραγγείλουμε από έξω; (δεν το βρίσκω στο site του πλανηταρίου...)

 

2. Εναλλακτικές / φθηνότερες λύσεις που έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Για κάποιο λόγο μου φαίνονται πολλά τα ~20Ε για 125ml για κάτι που θα έχει ζήτηση σε πολλές άλλες εφαρμογές/βιομηχανίες κλπ.

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν αγοράζω υποδήματα συνήθως μέσα έχουν σακουλάκια με τέτοια silica gel.

Επίσης αν εχει τύχει για κάποιο λόγο να κάνεις selftest αν προσέξεις μέσα το kit εχει και αυτο μικρά σακουλάκια silica.

Οσοι δηλαδή έχουν παιδιά και είναι και εργαζόμενοι που είναι υποχρεωτικά τα selftest έχουν την ευκαιρία να μαζέψουν πολλά τέτοια και εγώ ήδη εχω μαζέψει ένα σωρό και τα έχω βάλει στα προσοφθάλμια και οπου αλλου χρειάζεται.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

εγώ έχω αγοράσει από εδώ

https://www.abio.gr/proionta/catalog/category/939-silica-gel

και μάλιστα έχει και έναν τύπο με δείκτη υγρασίας (αλλάζει χρώμα) ώστε να

ξέρεις πότε πρέπει να τα βγάλεις στον ήλιο να στεγνώσουν.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... θα κοιτάξω στον ΑΒΙΟ μήπως μπορώ να πάρω και κάτω του κιλού (μου φαίνεται πολύ, στη χειρότερη όμως θα πάρω όλη τη σακούλα!)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς εάν τα silica gel θέλουν αντικατάσταση και ανά πόσο χρονικό διάστημα ?

Δουλεύουν δηλαδή σαν τους μικρούς πλαστικούς συλλέκτες υγρασίας που όταν γεμίσουν θέλουν πέταμα ? Στους συλλέκτες το αποτέλεσμα (νερό) είναι εμφανές οπότε φαίνεται πότε χρειάζονται αλλαγή... Στα silica gel όμως?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 minutes ago, diorip said:

Νομίζω ότι αλλάζουν χρώμα (κιτρινίζουν;) οι κόκκοι.

Εάν όμως είναι κλεισμένοι σε χάρτινο σακουλάκι και δε φαίνονται ? Ανοίγουμε ένα ένα ανά χρονικά διαστήματα να δούμε αν κιτρίνισαν ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, diorip said:

Μάλλον. Πάντως με τα self test τουλάχιστον, μαζεύουμε κάμποσα silica...

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς Διομήδη; 🤣

image.thumb.png.58f172ca6eebc396c45e28ead12dfc7c.png

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Βρήκα στο Lidl τσαντάκια αφυγραντικα με ένα κιλό υλικού μέσα και χρωματικό δείκτη. 6 ευρώ. Όπως είδα στη συσκευασία είναι γερμανικής εταιρίας. Φαίνεται ποιοτική κατασκευή.

Επαναχρησιμοποιούμενα αφού στεγνώσουν σε φούρνο μικροκυμάτων. Ήταν στο φυλλάδιο της προηγούμενης βδομάδας αλλά σήμερα τα είχε ακόμη κανονικά.

IMG_20231121_201249.thumb.jpg.437814de0b2b6e8ac5b6c8c7b8fa6bba.jpgIMG_20231121_201337.thumb.jpg.626f11ddc25843d46c978765d4954caa.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Βαγγέλη,φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση αφού επαναχρησιμοποιούνται.

Το LIDL κρατάει τα μη τρόφιμα (κατάλογος non food) σύμφωνα με ό,τι ίσχυε παλαιότερα,μέχρι 1 μήνα από την ημερομηνία κυκλοφορίας στα καταστήματά του,εκτός αν εξαντληθούν νωρίτερα.

Δεν είμαι βέβαιος αν ισχύει ακόμα ο 1 μήνας παραμονής.

Θα ψάξω να το πάρω αν το βρω.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης