Jump to content

Πλανητική και σεληνιακή φωτογράφηση με κινητό ή κάμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω όλους στο forum που αποτελεί σημαντική βοήθεια και πηγή πληροφοριών για το hobby μας.

 

Η απορία που έχω είναι σχετική με την σεληνιακή-πλανητική φωτογράφηση.

Τι είναι καλύτερο για καλή ποιότητα σε σχέση με το κόστος και φυσικά την ευκολία στο αποτέλεσμα. Η φωτογράφηση-βίντεο με κινητό και προσαρμογέα πάνω στο προσοφθάλμιο οπότε έχεις και τη σημαντική μεγέθυνση που σου παρέχει ο προσοφθάλμιος αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την επεξεργασία του βίντεο που τραβάνε τα κινητά. Ή η αγορά μιας ειδικής κάμερας ας πούμε την ASI 120 MC με ότι αυτό συνεπάγεται σε επιπλέον εργασία επεξεργασίας σε υπολογιστή. Επίσης οι κάμερες αυτές έχουν live view ? δηλαδή βλέπεις αυτό που τραβάς τη στιγμή που το τραβάς.?

Το τηλεσκόπιό μου είναι ένα ΜΑΚ 127 και χρησιμοποιώ barlow 3x Χ-CEL και προσοφθάλμια ES 25mm, 20mm και X-CEL 18mm. Tο κινητό που έχω είναι ένα Xiaomi redmi note 7 και αντάπτορα προσαρμογής Celestron NexYZ 3-Axis.

 

Ευχαριστώ, καλές θεάσεις να έχετε.

Νίκος Γρηγοριάδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Νίκο,

 

Η διαδικασία της επεξεργασίας των βίντεο για να βγάλεις την τελική εικόνα είναι ίδια είτε βγάζεις βίντεο με το κινητό είτε με πλανητική κάμερα. Θα πρέπει να περάσεις το βίντεο από προγράμματα επεξεργασίας (PIPP,Autostakkert3,Registax 6) για να βγάλεις το τελικό αποτέλεσμα. Η τελική φωτογραφία στο 99% των περιπτώσεων θα είναι καλύτερη όταν τραβάς με μια πλανητική κάμερα από ότι με το κινητό.

 

Τα υπέρ του κινητού αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν χρειάζεται να δώσεις έξτρα χρήματα,οπότε μπορείς να ξεκινήσεις πλανητική φωτογράφιση με το κινητό, να μάθεις τα προγράμματα (που είναι όλα δωρεάν) και κάποια στιγμή στο μέλλον προχωράς και σε αγορά μιας πλανητικής κάμερας. Δοκίμασε με βίντεο στα 120fps (αν δεν κάνω λάθος πρέπει να περάχει αυτή τη δυνατότητα το redmi note 7). Όσο περισσότερα frames per second (fps) τόσο το καλύτερο αλλά με μία αξιοπρεπή ανάλυση (1080p ή και 4K πολύ καλύτερα)

 

Τα υπέρ της πλανητικής κάμερας είναι το πολύ καλύτερο αποτέλεσμα που θα σου δώσει και εν μέρη πιο εύκολη επεξεργασία των βίντεο καθώς τα επιμέρους frames που θα τραβήξεις θα έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα οπότε έχουμε και πιο εύκολη επεξεργασία σε συνδυασμό με καλύτερο αποτέλεσμα. Τα μόνα μειονεκτήματα μιας πλανητικής κάμερας είναι η αγορά της, δηλαδή τα έξτρα χρήματα που θα χρειαστεί να δαπανήσεις και η χρήση λάπτοπ κάθε φορά που θες να φωτογραφίσεις. Για το τελευταίο υπάρχουν εύκολες και σχετικά φθηνές λύσεις αν θες να πας σε μια αστροεξόρμηση και εκτός από παρατήρηση θες και να φωτογραφίσεις.

 

 

Οι κάμερες αυτές έχουν live view ναι. Όταν φωτογραφίζεις βλέπεις τι τραβάς μέσα από τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις (sharpcap,firecapture κ.ά) και μπορείς να αλλάζεις και τις ρυθμίσεις (έκθεση,gain).

 

Τσέκαρε και αυτό το βιντεάκι που εξηγεί αναλυτικά πως χρησιμοποιεί τα προγράμματα PIPP,Autostakkert3 και Registax 6 για την επεξεργασία του βίντεο:

Τέλος θα χρειαστείς και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας της τελικής εικόνας για να την κάνεις πιο όμορφη και τα αναδείξεις λεπτομέρεις (GIMP,Adobe Photoshop,Corel Paintshop κ.ά).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλές παρατηρήσεις να έχεις και ξεκίνα με το κινητό.

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Νίκο,

 

Η διαδικασία της επεξεργασίας των βίντεο για να βγάλεις την τελική εικόνα είναι ίδια είτε βγάζεις βίντεο με το κινητό είτε με πλανητική κάμερα. Θα πρέπει να περάσεις το βίντεο από προγράμματα επεξεργασίας (PIPP,Autostakkert3,Registax 6) για να βγάλεις το τελικό αποτέλεσμα. Η τελική φωτογραφία στο 99% των περιπτώσεων θα είναι καλύτερη όταν τραβάς με μια πλανητική κάμερα από ότι με το κινητό.

 

Τα υπέρ του κινητού αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν χρειάζεται να δώσεις έξτρα χρήματα,οπότε μπορείς να ξεκινήσεις πλανητική φωτογράφιση με το κινητό, να μάθεις τα προγράμματα (που είναι όλα δωρεάν) και κάποια στιγμή στο μέλλον προχωράς και σε αγορά μιας πλανητικής κάμερας. Δοκίμασε με βίντεο στα 120fps (αν δεν κάνω λάθος πρέπει να περάχει αυτή τη δυνατότητα το redmi note 7). Όσο περισσότερα frames per second (fps) τόσο το καλύτερο αλλά με μία αξιοπρεπή ανάλυση (1080p ή και 4K πολύ καλύτερα)

 

Τα υπέρ της πλανητικής κάμερας είναι το πολύ καλύτερο αποτέλεσμα που θα σου δώσει και εν μέρη πιο εύκολη επεξεργασία των βίντεο καθώς τα επιμέρους frames που θα τραβήξεις θα έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα οπότε έχουμε και πιο εύκολη επεξεργασία σε συνδυασμό με καλύτερο αποτέλεσμα. Τα μόνα μειονεκτήματα μιας πλανητικής κάμερας είναι η αγορά της, δηλαδή τα έξτρα χρήματα που θα χρειαστεί να δαπανήσεις και η χρήση λάπτοπ κάθε φορά που θες να φωτογραφίσεις. Για το τελευταίο υπάρχουν εύκολες και σχετικά φθηνές λύσεις αν θες να πας σε μια αστροεξόρμηση και εκτός από παρατήρηση θες και να φωτογραφίσεις.

 

 

Οι κάμερες αυτές έχουν live view ναι. Όταν φωτογραφίζεις βλέπεις τι τραβάς μέσα από τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις (sharpcap,firecapture κ.ά) και μπορείς να αλλάζεις και τις ρυθμίσεις (έκθεση,gain).

 

Τσέκαρε και αυτό το βιντεάκι που εξηγεί αναλυτικά πως χρησιμοποιεί τα προγράμματα PIPP,Autostakkert3 και Registax 6 για την επεξεργασία του βίντεο:

Τέλος θα χρειαστείς και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας της τελικής εικόνας για να την κάνεις πιο όμορφη και τα αναδείξεις λεπτομέρεις (GIMP,Adobe Photoshop,Corel Paintshop κ.ά).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλές παρατηρήσεις να έχεις και ξεκίνα με το κινητό.

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες να παίξεις με το κινητό κοίτα να επενδύσεις σε μια σοβαρή βάση!

Έχω αλλάξει 2 και πλέον έχω της celestron την nexyz

Έχει στιβαρή στήριξη και αρκετές ρυθμίσεις για να κάτσει όσο πιο καλά γίνεται το κινητο

Την δοκίμασα 1η φορά εχθές στα πολύ γρήγορα με την σεληνη

Και για τα 10λ που είχα χρόνο και την δοκίμασα δείχνει να είναι μια χαρά!!

Τσιμπάει σε τιμη δε λέω...

Με την πρώτη ευκαιρία θέλω και γω να το δοκιμάσω για πλανητική λήψη και επεξεργασία

Απλα βγαίνουν λίγο αργά ακόμα δυστυχώς Διας και Κρόνος!

Για dso δε θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις πολλά με το κινητό

Και πραγματικά αναρωτιέμαι πως μερικοί τα καταφέρνουν! Και έχουν ωραίες λήψεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης