Jump to content

Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους πρωτη προσπαθεια βιντεοπαρατηρησης με το skywatcher az gti 130p και την asi224mc με το προγραμμα sharpcap και την εφαρμογη synscan pro στο λαπτοπ..ολεσ ειναι με 8 εως 10 δευτερολεπτα εκθεσης για περιπου 7 λεπτα απο οτι ειδα οταν χαμηλωνα το gain καπου στο 200 190 μπορουσα να ανεβω σε 14 δευτερολεπτα εκθεσης χωρις θεματα..η προσπαθερια εγινε μεσα απα την αθηνα με φωτορυπανση χωρις καποιο φιλτρο..μεγαλη εντυπωση η λεπτομερεια των αντικειμενων που μεσα απ το προσοφθαλμιο με τετοιο ουρανο με τιποτα δε θα μπορουσα να δω κατι τετοιο

 

1218163654_omeganebula.thumb.png.68a33326106c922c0ad8c49e54a74700.png

αυτο ειναι as seen

 

183448820_messier10asseen.thumb.png.738c2e11c2df5e25412b50d91f592f9e.png

as seen

 

1526133421_eaglenebulaprossesed.thumb.png.d964375529f7b77317459fc88bec0fc9.png

μια μικρη επεξεργασια στο θορυβο

330468716_mesie11wildduckcluster.thumb.png.5e927d0fa8a90a9a96716341261cbf98.png

1099787013_lagoonnebulaprossesed.thumb.png.123bdde4ffe8fa5e95eb18f269f7e4f5.png

Stack_16frames_203s_WithDisplayStretch.thumb.png.9556b3fca858f837d76800d257a8abf7.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε Κονδύλη. Τα κατάφερες μια χαρά. Καλή συνέχεια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλο αποτέλεσμα!!!

Συγχαρητήρια!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς τα κατάφερες με τη στήριξη τελικά; Εγώ δεν μπορούσα να κάνω ούτε 1 second. Μήπως υπάρχει τελικά διαφορά στο βάρος μεταξύ του 130p και 130pds; Πόσο ζυγίζει το 130p;

 

Όντως πολύ καλές οι λήψεις σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους πρωτη προσπαθεια βιντεοπαρατηρησης με το skywatcher az gti 130p και την asi224mc με το προγραμμα sharpcap και την εφαρμογη synscan pro στο λαπτοπ..ολεσ ειναι με 8 εως 10 δευτερολεπτα εκθεσης για περιπου 7 λεπτα απο οτι ειδα οταν χαμηλωνα το gain καπου στο 200 190 μπορουσα να ανεβω σε 14 δευτερολεπτα εκθεσης χωρις θεματα..η προσπαθερια εγινε μεσα απα την αθηνα με φωτορυπανση χωρις καποιο φιλτρο..μεγαλη εντυπωση η λεπτομερεια των αντικειμενων που μεσα απ το προσοφθαλμιο με τετοιο ουρανο με τιποτα δε θα μπορουσα να δω κατι τετοιο

Ωραίος!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους ευχαριστω για τα καλα σας λογια ναι μανουσο η στηριξη τα καταφερνει μια χαρα με τον σωληνα ο οποιος εν αντιθεση με τον pds που εχει δαχτυλιδια συγκρατησης μεταλλικο εστιαστη και γενικα καλυτερη κατακευη ειναι πιο βαρυς..ο σωληνας αυτος που εχω ειναι ελαφρυς οποτε το χειριζεται μια χαρα η στηριξη..το trailing που παραπονιομουν οτι εβλεπα προκαλειτε απ οτι παρατηρησα οταν δεν εχεις κανει star allignment και μετα δεν εχεις επιλεξει το sidereal tracking..οταν εκανα ευθυγρςμμιση και στο τελευταιο αστερι με την καμερα πανω τοτε η στηριξη καρφωσε το αστερι χωρις να φευγει..απο κει και περα αφησα το τηλεσκοπιο εντελως και με πηγαινε οπου ηθελα να παρατηρησω με αρκετη ακριβεια..μερικες φορες χρειαστηκε να χρησιμοποιησω τα βελακια του synscan γιατι ειναι μικρο το πεδιο αλλα δε παιδευτηκα γιατι ηταν πολυ κοντα ο στοχος..τωρα κατεβασα το all sky plate solver το οποιο δε χρησιμοποιησα καθολου ελπιζω να με διευκολυνει ακομα πιο πολυ υποσχομενο οτι θα κεντραρει τον στοχο αν τυχον βρεθει εκτος πεδιου καλο θα ταν να πειτε τη δικη σας εμπειρια με το platesolving αν κανει σωστη δουλεια..δε περιμενα η καμερα να ναι υοσο ευαισθητη παντως και να πιανει τοση λεπτομερεια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλημερα σε ολους αλλη μια βιντεοπαρατηρηση απο αθηνα χωρις φιλτρο με το τηλεσκοπιο azgti 130p και την καμερα asi224mc πιο πολυ κυνηγησα τον τοξοτη με τα νεφελωματα και τον αγαπημενο μου m81..ολες ειναι as seen χωρις καμια επεξεργασια παρα μονο στο lagoon nebula που επαιξα λιγακι με το ιστογραμμα υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης καθως διψουσα να δω πολλους στοχους και δεν αφηνα πανω απο πεντε λεπτα να δωσει περισσοτερη λεπτομερεια και να διωξει τον θορυβο..δεκτες παρατηρησεις για να βελτιωθει το θεμα εννοειται

1335179283_messier16asseen.thumb.png.acab69b641d062966afe75c957ee97ae.png

1456615014_lagoonnebulaasseen2.thumb.png.088a947b448a79e14daaab7dc2e6a971.png

1837780084_lagoonnebulaasseen.thumb.png.64cb004e7681fed4ce73fde72e70e1c8.png

1972152591_omeganebulaasseen.thumb.png.df12f32db16113ea710cdf38c9d264e2.png

490334801_messier81asseen(2).thumb.png.0c176938011292aaaa710543dabc0ed3.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω την NIKON D3500 και θα ήθελα να ασχοληθώ με την βιντεοαστρονομία. Έχω το dobsonian 8" δηλαδή δεν έχω οδήγηση.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να βάζω το βίντεο με βαθύ ουρανό να το στακάρει κλπ.

Ξέρω ότι για τους πλανήτες είναι το autostackkert αλλά δεν ξέρω για βαθύ ποιο είναι.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε και χρόνο για το βίντεο σύμφωνα με τον εξοπλισμό μου.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε ενα προγραμμα που κανει την δουλεια ειναι το sharpcap..το θεμα ειναι οτι δεν κανει tracking το τηλεσκοπιο σου κι ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις ενα γαλαξια και να τον στακαρεις θα θελεις υπερβολικα μικρους χρονους εκθεσης...μια λυση ειναι η ισημερινη πλατφορμα για ντομπσον ωστε να βρισκεις εσυ τον στοχο και να κανει tracking για καμια ωρα...αλλα και παλι δε θα ευχαριστηθεις τα οφελη της βιντεοπαρατηρησης στο επακρον αν καθε λιγο και λιγακι εισαι πανω απ το τηλεσκοπιο θα σε κουρασει..καθως βιντεοπαρατηρηση ειναι να δεις και 7-8 στοχους παραδειγμα στην παρατηρηση κι αν καθεσαι να τα βρισκεις μονος σου με καθολου καλη οραση λογω οθονης με φλιπ μιρορ κλπκλπ με εστιαση σωστη θα σε κουρασει..επισης βλεπω η πλατγορμα ειναι λιγο τσιμπημενη κι οχι τιποτα αλλο δε θα σου δωσει και πολλα...εγω παντως με την az gti με τρια αστερια εςυθυγραμμιση και με την asi224mc μου φερνεςι τον στοχο στο πεδιο μου δινει την δυνατοτητα ακομα και 15 δευτερολεπτα εκθεσης σε δυσκολους στοχους και επισης εχει την δυνατοτητα αναβαθμισης σε ισημερινο μοουντ που ακομα δε με ενδιαγερει καθολου...οπως και να χει σκεψου το αξιζει η φαση πολυ βλεπω πραγματα που δε θα βλεπα με το προσοφθαλμιο και μπεσ διαβασε τανηματα της βιντεοαστρονομιας στο αστροβοξ θα σε βοηθησει καθως και στο cloydynights παρε γνωμεσ στο νημα eaa(electronically assisted astronomy)με ανθρωπους που κανουν πραγματακια με ντομπσον δες τα αποτελεσματα τους ψαξτο αρκετα..παντως εγω καταλαβα οτι και με μια απλη αλταζιμουθιακη στηριξη με goto εισαι παρα πολυ καλα για πολυ καιρο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα arsentsol ,

Έτυχε κάποια στιγμή να κάνω μια δοκιμή με εξοπλισμό σαν τον δικό σου.

Με το skywatcher dob 8in και μια DSLR Sony δοκίμασα το Μ13.

Ο μέγιστος χρόνος από το πρόχειρο πείραμα ήταν λίγο πάνω από 0,5s αλλά κάτω από 1 sec.

Όσο για το πρόγραμμα έχει αναφερθεί στο ίδιο νήμα το Astrotoaster για live.

 

Υποθέτω ότι είναι εφικτό για εξαιρετικά φωτεινούς στόχους ( ίσως μόνο αστρικά σμνοι) και μόνο αν ο χρηστής είναι υπομονετικός και επίμονος σε μυθικό επίπεδο.

 

Kondyli καλή αρχή.. νομίζω (επειδή ρώτησες) ότι το επόμενο βήμα είναι η αναβάθμιση του Sharpcap σε Pro. Θα σου δώσει πολλές περισσότερες δυνατότητες σε καλή τιμή.

 

Εμένα έπεσε στα χέρια μου για λίγο καιρό μια heq5 και είναι μαγική. Ακόμα την μαθαίνω αλλά μόλις στηθεί παει μονη της . Πολύ πιο ξεκούραστη από την alt-az που έχω. Μπορεί καποιος να παρατηρεί για ώρες χωρίς κανένα θέμα καμία περιστροφή πεδίου και φυσικά με τεραστία διάφορα στον χρόνο έκθεσης. Εξαιρετικά ανθεκτική στον μόνιμο αεράκι που έχουμε στις Κυκλάδες.

 

.thumb.jpg.abddf5df338d64e1505f6a089de7e261.jpg

test dob dslr

 

Stack_50frames_3200s_WithDisplayStretch.thumb.png.dffc209f6d24613ee70afe09be3f671b.png

heq5

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα nikos sam ευχαριστω πολυ..δυστυχως τετοιες στηριξεις ακομα και μεταχειρισμενες ειναι εκτος μπατζετ παρολα αυτα προς το παρον ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος με την αποδοση του τηλεσκοπιου και της καμερας για βιντεοπαρατηρηση..για τον χρονο στο καθε αντικειμενο με παιρνει εωσ και 12 λεπτα να ειναι ευχαριστη η εικονα που βλεπω παρολο το field rotation ετσι κι αλλιως δεν αφιερωνα παραπανω χρονο στον καθε στοχο στην οπτικη παρατηρηση...τωρα το θεμα εκθεσεων ναι υπαρχει ενας συμβιβασμος αλλα με βολευει απιστευτα ο λιγος χρονος προετοιμασιας στησιματος και μπαινεις στο θεμα κατευθειαν περαν του οτι ειναι φορητο και ελαφρυ το ολο συστημα...πολυ ωραιο αποτελεσμα παντως με την heq5..εχω ηδη το sharpcap pro και ειναι υπεροχο απλα για καποιο λογο το synscan pro στο λαπτοπ δεν μου ανοιγει το εικονιδιο του προγραμματος και δε ξερω γιατι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπο μια βιντεοπαρατηρηση χθες καποια αποτελεσματα παραθετω χωρις καμια επεξεργασια ολα as seen...μεγαλη εντυπωση ο μ51 εκθαμβωτικος!!!

1808040760_messier51asseen.thumb.png.8022542f104db7c5897e391375ff7745.png

89640054_mesie81asseen.thumb.png.4116919d963ccdf5976ab88d1f20edb0.png

1034248922_messier27asseen.thumb.png.8f481fe2217b22da51ceff6510538143.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
καλησπερα μια χθεσινη βιντεοπαρατηρηση απο βαρναβα αττικης με λιγο πιο σκοτεινο ουρανο τηλεσκοπιο 130/650 πανω σε eq5 goto με την asi178mc...προς το παρον ειμαι χωρις πολικη διοπτρα οποτε η ευθυγραμμιση εγινε με το ματι βαζοντας τον πολικο αστερα στο κεντρο του πολικου αξονα της ισημερινης..με αυτη την χοντροειδεστατη πολικη ευθυγραμμιση μπορουσα να κανω αψογα 17 εως 20 δευτερολεπτα εκθεσεων χωρις κανενα startrail και με λιγο field rotation μετα τα 8 λεπτα παρατηρησης αλλα οχι εντονο..με εντυπωσιασε η ακριβεια του tracking και του goto ειναι μια τεραστια αναβαθμιση απο την azgti..αραγε με μιση μοιρα ουρανο στο πεδιο γινεται πολικη ευθυγραμμιση μεσω sharpcap?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το FOV της κάμερας που θα κάνεις την πολική θα πρέπει να είναι από 1 έως 2,5 μοίρες.Τουλάχιστον έτσι λέει το manual. Αν έχεις μισή μοίρα στο setup σου λογικά δεν θα λειτουργήσει. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις το οδηγητικό με το sharpcap για πολική αν έχεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το polar alignment του sharp cap δουλεύει και με μικρότερο fov από αυτό που αναφέρει στο manual το έχω δοκιμάσει με fov κάτω από ½ της μοίρας.

Επίσης μια από τις προϋπόθεσης για να δουλέψει είναι η στήριξη να έχει ευθυγραμμιστεί στο πολικό χοντρικά μέχρι και 5 μοίρες.

Όποτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και χωρίς την διόπτρα.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αληθεια νικο;;;αυτο θα με βολεψει απιστευτα ευχαριστω και να σε ρωτησω αυτη ηδιαδικασια σε παει βημα βημα;;ρωταω γιατι πρωτη φορα θα το επιχειρησω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι έχει οδηγίες την ώρα που το κάνεις .

 

Έχω και εγώ μια δανεική eq5 και έχει αναβαθμίσει πολύ την εμπειρία.

Κατάφερα να βάλω και οδήγηση για δόκιμη.

 

Από κάτω είναι ο ngc 7331 περίπου μιάμιση ώρα..

 

(Αν θέλω πραγματικά να κάνω μια αστροφωτογραφια του 7331 με κεντρική κάμερα την asi224 που τον καδραρει ωραία τι θα έπρεπε να κάνω;

 

Asi 224 (χωρίς ψύξη) με το TS 65mm f/6.5 Quadruplet , eq5 και sharpcap pro.

Σε ουρανό που βλέπω μέχρι 3-3,5 mag. Τι εκθέσεις να προσπαθήσω; πόση συνολική διάρκεια στο περίπου;)

 

EDIT

Η ερώτηση που έκανα δεν ταιριάζει στο νήμα . θα ψάξω και άλλο μόνος και εάν προκύψει ανάγκη θα ανοίξω νέο.

Θα ξεκινήσω με το sensor analysis του sharp cap και βλέπουμε..

Stack_339frames_5424s_WithDisplayStretch.thumb.png.53797fe55f1492b512b744055005b036.png

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο εχω κι εγω την eq5 goto και αφου την ευθυγραμμισω πολικα(να πω οτι με λιγοτερο απο μιση μοιρα ουρανου κανει την δουλεια το sharpcap για πολικη ευθυγραμμιση)η στηριξη παει παρα πολυ καλα!! Κανω 20 και 30 δευτερολεπτα σε πολυ αμυδρους στοχους χωρις κανενα field rotation με κοφτερα αστερια ειλικρινα μεγαλη ανναβαθμιση η στηριξη τουλαχιστον για ηλεκτρονικα υποβοηθουμενη αστρονομια ειναι εκπληκτικη...νικο υπαρχει και νημα ενος παιδιου στο φορουμ πριν αρκετα χρονια το χε ανεβασει και εγραφε συγκεκριμενα για την εμπειρια του με την eq5 στην αστροφωτογραφια..τονισε και τις δυνατοτητες και που φτανουν τα ορια της
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα μια χθεσινη βιντεοπαρατηρηση με μεγαλη ανυπομονησια για να ξαναδω το φανταστικο νεφελωμα του ωριονα εξοπλισμος startavel 102/500 azgte και zwo asi178mc για αλλη μια φορα η τεχνικη της ηλεκτρονικα υποβοηθουμενης αστρονομιας μας ανοιγει τα ματια στο μεγιστο για να δουμε αυτα τα φοβερα αντικειμενα ακομα και με τη φωτορυπανση της αθηνας

Stack_57frames_183s_WithDisplayStretch.png

Stack_74frames_795s_WithDisplayStretch.png

Stack_30frames_359s_WithDisplayStretch.png

Stack_42frames_307s_WithDisplayStretch.png

Το επεξεργάστηκε ο Kondylis32
  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μετά από πολύ καιρό επιτέλους είχαμε λίγη ξαστεριά.

Ngc 2359  75x64s gain 250

Skywatcher 150/750 Asi 224 , EQ5 ,svbony UHC

Πειραματικά δοκίμασα να βάλω οδήγηση και πρώτη φορά τα κατάφερα με Asi 120 και έναν ερευνητή 9x50.

Επεξεργασία μόνο από το sharpcap.

Stack_75frames__WithDisplayStretch.png

  • Μου αρέσει 4

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα νικο πολυ ωραια εικονα θελω κι εγω να κανω μια ληψη σε αυτο το αντικειμενο..eixeς κανει και darks flats? επισης με το φιλτρο αυτο ειδες διαφορα στο contrast?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα 10 dark frames καθόλου flats. Να είμαι ειλικρινής δεν έχω εντοπίσει ακριβώς αν άξιζε η χρήση του φίλτρου . οπτικά κάνει διάφορα αλλά στην κάμερα δεν ξέρω ακόμα. Σκέφτομαι σύντομα να ξαναδοκιμάσω χωρίς φίλτρο στον ίδιο στόχο… θα δούμε.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης