Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολλά μπράβο και ευχαριστουμε!

Εχω να πάω χρόνια. Πήγαινα αναγκαστικά στο καταφύγιο πιο πάνω, και είχε αρκετό αέρα, τα τελευταία χρόνια.

Εκεί πήγα πρώτη φορά σε εξόρμηση πριν 15 χρόνια και ήμασταν πάντα τότε πάνω από 20 άτομα...

Καλή αρχή παιδιά!!!

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κίμων Κίμων! Ευχαριστούμε πολύ! Θα είναι σίγουρα μια ανάσα ξεγνοιασιάς για τους Αθηναίους ερασιτέχνες και όχι μόνο, στους δύσκολους καιρούς που βιώνουμε.

 

Πάντα έλεγα και εξακολουθώ να λέω ότι ο ουρανός του Κιθαιρώνα είναι μια χαρά, αν εξαιρέσεις την ανατολή. Αν λάβουμε υπόψιν και την απόσταση από Αθήνα, δε το συζητάμε καν.

 

Ελπίζω να ξαναζήσουμε τις ένδοξες ημερες/νύχτες του παρελθόντος. Ήδη προτίθεμαι να ενημερώσω για την ευχάριστη αυτή εξέλιξη μια πολύ καλή φίλη, συχνά επισκέπτρια του χώρου, όπου άφηνε ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ το τηλεσκόπιο να κρυώσει, για να το μαζέψει το πρωί!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη μια, χίλια μπράβο.

Από την άλλη, όλα μέσον χρειάζονται σε αυτόν τον τόπο;

Για να μην είμαι άδικος βέβαια, για ποιον λόγο να ενδιαφερόντουσαν για αυτήν την ερημιά;

Ό όνος ήταν εκεί; Τα σκυλιά;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα,

Πράγματι είναι μια πραγματικότητα σε αυτή τη χώρα, να γίνονται πράγματα μέσω γνωστού, κουμπάρου, χάρης κτλ.

Αλλά όπως πολύ εύστοχα έχεις εντοπίσει σε αυτή τη περίπτωση είναι ενθαρρυντικό ότι δεν κινητοποιήθηκε η κατάσταση από γνωριμία αλλά από την εκτίμηση των χρόνων που έχει υπάρξει ως χώρος παρατήρησης, της υπαρκτής ανάγκης που ακόμη υπάρχει ώστε να συνεχίσει να είναι, απλά χρειαζόταν κάποιος να τους προσεγγίσει και να μιλήσει.

Σε αυτό το πρώτο βήμα υπήρχε ανταπόκριση, εύχομαι να συνεχίσουν.

Πολλούς χαιρετισμούς! :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απλά χρειαζόταν κάποιος να τους προσεγγίσει και να μιλήσει.

Και ευτυχώς που βρέθηκες εσυ. \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ευτυχώς που βρέθηκες εσυ. \:D/

 

:-) Κάποιος θα βρισκόταν Δημήτρη μου, βοηθάει ότι είμαι κοντά.

 

Το Σαββάτο 24/10/20 αν θα έχει καλό καιρό, "οι προβλέψεις είναι θετικές" υπάρχει η σκέψη να εκδράμουμε. Θα έχει Σελήνη 8 ημερών μεν, αλλα ο σκοπός όπως λέγαμε με τον Αγιομαμμίτη είναι να τα πούμε ξανά μετά από καιρό οι περισσότεροι και να οργανωθούμε πριν τη ΝΣ του Νοεμβρίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας το ευχωμαι, και οταν μαζευτητε βαλτε μια φωτια, θα σας βλεπω, απο την αυλη μου. :cheesy:

Αντε μα ζωντανεψη παλι το χομπι .

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάββατο δείχνει συννεφιά πάντως.

Δείτε το αν μπορείτε Παρασκευή.

Ενημερώστε αν θέλετε να έρθει και όποιος μπορεί.

Καλή συνέχεια.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία!

Παρακάτω το σιτε δείχνει και τις δυο μέρες και νύχτες καθαρό ουρανό, ας το 2πλοτσεκάρουμε.

Ο Αντώνης και κάποιοι φίλοι αρχικά είχαμε σκεφτεί για Σαββάτο μεσημεράκι προς απόγευμα να βρισκόμασταν Βίλλια και να ανηφορίζαμε για στήσιμο λίγο αργότερα το απόγευμα.

Μιλάμε.

 

https://www.meteoblue.com/en/weather/week/kithair%c3%b3nas_greece_259711?day=7&fbclid=IwAR1jOeCjR9SsqAB33rhvYvMP_V4fZ5ywNnVTIE4vz5HF1oLkPL4sFAwaU4g

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν τα συγχαρητήρια μου σε όσους προσπάθησαν και συνέβαλαν στο έργο.

 

Τώρα όσο αφορά για το τέλος αυτής της εβδομάδος, και το δικό μου σάιτ στα Βίλια δίνει σύννεφα το Σάββατο, και ξαστεριά την Παρασκευή.

Πάντως τώρα πια είναι πολύ δύσκολο να προγραμματίσουμε. Το μόνο που μας μένει είναι να είμαστε ετοιμοπόλεμοι.

Όσο για το φεγγάρι δεν πειράζει.

Υπάρχει για αρχή Δίας Κρόνος, συνεχίζουμε με Φεγγάρι και καταλήγουμε με Άρη.

Δυστυχώς όμως δεν θα έρθω διότι είδη με κλείσανε. Διότι έχει φεγγάρι και συνήθως έχουν την άδεια μου. Σας προλάβανε που να πάρει.

 

Εεε Δημήτρη από Ελευσίνα. Εσύ γιατί θα τους βλέπεις από ταράτσα και θέλεις να σου ανάψουν και φωτιά;

Και εσένα σε κλείσανε επειδή έχει Φεγγάρι;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάββατο δείχνει συννεφιά πάντως.

Δείτε το αν μπορείτε Παρασκευή.

Ενημερώστε αν θέλετε να έρθει και όποιος μπορεί.

Καλή συνέχεια.

 

Καλησπέρα!

Αν θα είναι καλός ο καιρός την Παρασκευή λέμε να πάμε με 2-3 φίλους το απόγευμα και να φύγουμε πριν τις 12 στη περίπτωση που θα έχει εφαρμοστεί η απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 12.

Φυσικά πάντα με τις απαραίτητες αποστάσεις και προβλεπόμενα μέτρα όσο θα είμαστε εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 23/10 χθες παρασκευή είχαμε άλλη μια όμορφη βραδιά στον Κιθερώνα, είχε πολύ καθαρό καιρό όλη την ημέρα και ακολούθησε και η βραδιά, με πολύ λιγότερη υγρασία από το προηγούμενο Σαββάτο. Ήταν ευχάριστη έκλπηξη που γύρω στις 21:30 ήρθε άλλη μια παρέα για παρατήρηση. Το πρώτο τέταρτο της Σελήνης σαφώς ενοχλούσε αλλά ήταν και ένας αξιθαύμαστος στόχος για τους μικρούς της παρέας μας.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες υπό το φώς της δύοντος Σελήνης με φοντο τις πλειάδες.

IMG_6226-20201024-105941.thumb.jpg.291c7d6e781120065ab066eb7038af4f.jpg

IMG_6229-20201024-105354.thumb.jpg.30611e6963ce1bc3d5dbb1e51e110b30.jpg

1590651511_IMG_6219-20201024-105724toGiannis.thumb.jpg.7fa7c89dc2b6e85d6a0efea96af71f8b.jpg

IMG_6222-20201024-105612.thumb.jpg.7927df8ee98593dc694719cd19f4961d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στους φίλους που πήγανε και το ευχαριστήθηκαν. Ελπίζω με την νέα χρονιά να ξεσφίξει κι ο κλοιός του Κορωναϊού και να είναι καλύτερα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Ενημέρωση σε περίπτωβση που κάποιον τον ενδιαφέρει, αύριο Σαββάτο 19/6/2021 το απογευματάκι θα πάμε 2 οικογένειες στον Κιθερώνα για παρατήρηση, φυσικά πάντα με τις κατάλληλες απόστάσεις και τηρόντας κάθε απαραίτητο μέτρο λόγο της πανδημίας. Καλό σκ ή τριήμερο για κάποιους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή ιδέα - Το προηγούμενο ΣΚ μας τα έκανε μαντάρα ο καιρός...

 

Για εμάς που δεν έχουμε έρθει ξανά, ποιο είναι το σημείο συνάντησης / παρατήρησης σε περίπτωση που το επιχειρήσουμε; Είναι προσιτό με ένα "νορμάλ" αυτοκίνητο (δλδ. όχι τζιπ/suv etc)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πια προσβάσιμο για ιχ κανονικά.

Η πρόσβαση είναι με άσφαλτο μέχρι την στροφή που ακολουθεί χωματόδρομος περίπου 100μέτρων όπου οδηγεί στον χώρο παρατήρησης.

 

Εδώ η τοποθεσία:

https://goo.gl/maps/fn9p2MuDSp1EXDEm8

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγοι οικογενειακοί φίλοι τελικά μαζευτήκαμε στο γνωστό μέρος, δυο μικροί της παρέας δοκίμασαν το ολοκαίνουριο τηλεσκόπιό τους, παρά το Σεληνιακό φως αρκετά highlights τα παρατηρήσαμε. Η συννεφιά κυριαρχούσε με αρκετά κενά σποραδικά, μετά τις 23:30 άρχισε να καθαρίζει καλά. Μια αναμηνστική φωτογραφία με τις άρκτους ήταν επιβεβλημένη.

377743_KitheronasNamed19-6-21.thumb.jpg.019fceaf08223d146b9ba01215aaeb41.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεδομένου της κοντινής απόστασης από την Αθήνα είναι ένα πολύ καλό σημείο, που πληρεί προϋποθέσεις όπως έλλειψη φωτεινής πηγής σε μεγάλη ακτίνα, χαμηλά φυσικά εμπόδια στον ορίζοντα, αρκετά μεγάλος χώρος για παρατηρητές, βρίσκεται μέσα σε πυκνό δάσος που κόβει αρκετά τον άνεμο έαν φυσάει, εύκολη πρόσβαση.

Τώρα στο έαν αξίζει, ο καθένας έχει διαφορετικές προσδοκίες οπότε εκτιμώ ότι έχει και ο καθένας τη δική του κρίση. Προσοχή σε αυτό το μέρος ο Νότος πάσχει, λόγο της φωτορρύπνασης της Αθήνας.

 

Κατά την επισκεψή μας για παρατήρηση και σε περίπτωση διανυκτέρευσης, να υπενθυμήσουμε και για αυτή τη σεζόν για καλό μας, όπως ισχύει άλλωστε σε όλους τους χώρους παρατήρησης που βρίσκονται σε δασικούς χώρους, μεγάλη προσοχή στη χρήση οποιουδήποτε είδους φλόγας ακόμη και του τσιγάρου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται η παραμονή στον Κιθαιρωνα απόψε;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πια προσβάσιμο για ιχ κανονικά.

Η πρόσβαση είναι με άσφαλτο μέχρι την στροφή που ακολουθεί χωματόδρομος περίπου 100μέτρων όπου οδηγεί στον χώρο παρατήρησης.

 

Εδώ η τοποθεσία:

https://goo.gl/maps/fn9p2MuDSp1EXDEm8

 

Καλησπέρα.

Να σας συγχαρώ και να σας ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου για την προσπάθεια σας έστω και καθυστερημένα.

Να ρωτήσω κάτι, εκεί είναι η τοποθεσία που παρκάρετε και στήνετε ή είναι κάποια διαστάυρωση?

Επίσης αν ξαναναπάτε θα μπορούσατε να ενημερώσετε ( σε περίπτωση βέβαια που θέλετε παρέα) ? Δεν έχω πάει ποτέ στον Κιθαιρώνα και για πρώτη φορά θα ήθελα να είναι κάποιος που γνωρίζει τα κατατόπια.

Ευχαριστώ πολύ.

Ποτέ δεν ήξερα τι να βάλω για υπογραφή.... Μια ζωή έσπαγα το κεφάλι μου να βρω κάτι που με εκφράζει αλλά μάταια.... :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης