Jump to content

Νέος στα προγράμματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους

Μιας και νέος στο άθλημα και έχοντας ήδη αφιερώσει αρκετό χρόνο σε βελτίωση του εξοπλισμού μου, είπα να δοκιμάσω να παίξω και λίγο με αστροφωτογραφια.

Έχω στα χέρια μου μια δανική nikon d600

Και το τηλεσκόπιο μου είναι ένα 8 ιντσών νευτωνιο f4.4

Ήδη με τις φωτογραφίες που βγάζω είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Ή επεξεργασία τους μετά για να αναδειχθούν λίγο γίνεται με το Photoshop από κινητό! Ναι δυστυχώς!

Αλλά είναι το αστεία εύκολο για να κάνω αυτά που θέλω! Που μου αρκεί και με το παραπάνω!

Τo θέμα μου είναι αλλού!

Κατέβασα κάποιες εφαρμογές όπως το deep sky staker

Το pipp

Registax και έχω επίσης και το Photoshop στον υπολογιστή (δεν γνωρίζω ποια έκδοση είναι γιατί μου την έδωσε σπασμενη ένας φίλος)

Το Photoshop βέβαια είναι τραγικά πιο δύσκολο από ότι στο κινητό! Και δεν βρίσκω εύκολα αυτές τις 5 με 6 μαγικές εντολές του που θέλω... (αλλά που θα πάει θα τα βρω)

Δυστυχώς από pc δεν κατέχω πολλά. Αλλά επειδή θέλω να δω τι αποτέλεσμα θα πάρω από 15 20 φωτογραφίες στακαρισμενες πχ και το εξοπλισμό που έχω, θέλω να αρχίσω να παίζω και να πειραματιζομαι.

Τα βιντεακια στο ίντερνετ δεν με βοηθάνε τόσο βέβαια γιατί δείχνουν πολλά περισσότερα από αυτα που θέλω και χάνομαι είναι η αληθεια!

 

Όλη αυτή η εισαγωγή βέβαια ξεκίνησε γιατί κατάφερα και στακαρισα 5 φωτογραφίες στο deep sky stacker σε μορφή raw αλλά μετά που έγινε αποθήκευση σε μορφή tiff δεν είχα καθόλου χρώμα! Ήταν απλά μια ασπρόμαυρη φωτογραφια.

Επισης tiff το κινητό δεν ανοιγει

Ώστε να παίξω από εκεί... Και σε μορφή raw που προσπαθησα να το κάνω δεν το διάβαζε ούτε ο υπολογιστής! Μάλλον κάτι έκανα λάθος!

 

Εσείς που έχετε ασχοληθεί με αστροφωτογραφια μπορείτε να μου πείτε με απλά βήματα πως να ξεκινήσω; επεξεργασία κλπ. Δεν θέλω να παίρνω ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα αλλά απλά κατι όμορφο. Αρχή είναι ακόμα και ίσως και ο εξοπλισμός μου να μην μπορεί κάτι καλύτερο βέβαια.

 

Συγγνώμη αν κουρασα

Συγγνώμη αν ζάλισα

Και συγνώμη αν σε κάποιους θα φανεί ανούσιο αυτό το ποστ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

Στο DSS πρέπει να επιλέξεις την επιλογή που φαίνεται στις φωτογραφείες για να στις κάνει έγχρωμες...

 

Δες και αυτό για το photoshop...

1.PNG.bb21395651c039c3da2eaceb44b84669.PNG

.PNG.550a4165759e95ef13134c2b2f6eda74.PNG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Η dslr μου μπαίνει στον εστιαστη με έναν αντάπτορα με άνοιγμα 31.7mm όπως τα προσοφθαλμια.

Αν φτιάξω έναν αντάπτορα Μ48 για 2ιντσες θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα λόγω περισσότερης συλλογής φωτός η κάνω λάθος;

Επίσης στην παρακάτω φωτογραφία ή όποια ήταν η πρώτη που τράβηξα με την dslr μου τελείως για πλάκα (χωρίς οδήγηση χωρίς καμία εμπειρία και με 4sec διάρκεια αν θυμάμαι καλά) όπως βλέπετε με λίγη επεξεργασία έχει δημιουργηθεί αυτός ο φωτεινός κύκλος!

Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου πει τι λάθος έχω κάνει; η αν αυτό γίνεται λόγω του παραπάνω που ανέφερα με τον αντάπτορα;

Ευχαριστώ και ελπίζω να σας έδωσα να καταλαβετε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βοηθήσει λίγο, αλλά και πάλι δύσκολα θα βρείς τηλεσκόπιο που να φωτίζει επαρκώς full frame αισθητήρα. Γύρνα την σε dx mode.

Επίσης τράβηξε και μερικά flat για να διορθώσουν το βινιετάρισμα.

https://www.cloudynights.com/topic/594498-how-do-i-take-flats-with-nikon-d5300/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα δοκιμασω

Και flats και darks

Όπως μου είπε και έναν γνωστός με λευκό πανί και κλειστό καπάκι

Ίδιο iso και ίδιο χρόνο σε όλα!

Θέλει δουλειά πολύ και χρόνο γενικά! Και από Αθήνα κι ολας είναι δύσκολα τα πράγματα

Δεν πάω για κάτι εκπληκτικό! Απλά να δω τι μπορώ να κάνω πάνω κάτω με τον εξοπλισμό που έχω!

Αναρωτιέμαι μετά πόσο δύσκολο να είναι και η επεξεργασία μετά με έξτρα αυτές τις φωτογραφίες.

Λογικά στο dss απλά του λες τι φωτογραφίες είναι και τις διαχειρίζεται μόνο του;

Σύντομα θα φύγει το φεγγαρακι και ίσως έχω λίγο χρόνο να ασχοληθώ και να αρχίσω να μαθαίνω κάποια πράγματα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Γράφω εδώ. Έχω μια απορία αν μπορεί να μου την λύσει κάποιος.

Έχεις δύο τηλεσκόπια.

Ένα 6inch και ένα 8inch.

Και τα 2 ας πούμε είναι f4.

Ποιο από τα 2 θα έχει καλύτερες λήψεις φωτογραφιών;

Λογικά το 8αρι σωστά;

Διότι μαζεύει περισσότερο φως.

 

Δηλαδή αν το 8αρι σε 2λ έκθεσης έχει Α αποτέλεσμα

Το 6αρι πόσο χρόνο θα θέλει χοντρικά για να έχει το ίδιο αποτέλεσμα; Η η διαφορά τους θα είναι αμελητέα για να φανεί κάτι τέτοιο;

 

Συγγνώμη αν κούρασα η αν ρωτάω ότι να ναι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο οτιδήποτε έχει εμβαδόν, όπως νεφελώματα πλανήτες το φόντο του ουρανού κλπ, εφόσον το F (εστιακός λόγος)

Είναι το ίδιο, στον ίδιο χρόνο έκθεσης θα είναι ισόφωτες οι λήψεις.

Τα άστρα όμως θα είναι φωτεινότερα και περισσότερα μέσα στο κάδρο σε αυτό που έχει μεγαλύτερη διάμετρο.

Επίσης θα διαφέρει και το πεδίο του κάδρου σου. Με την μικρότερη διάμετρο θα είναι μεγαλύτερο.

Με την μεγαλύτερη θα έχει το θέμα μεγαλύτερη μεγέθυνση και μικρότερο οπτικό πεδίο.

Εννοείτε ότι τα επάνω ισχύουν και για φακούς που αλλάζουμε στης DSLR.

Γενικώς να θυμάσαι ότι τα άστρα εξαιρούνται του εστιακού λόγου. Τόσο περισσότερα και φωτεινότερα αυτά φαίνονται,

όσο αυξάνει η διάμετρος, με την προϋπόθεση ότι ο φακός ή το τηλεσκόπιο δεν τα φουσκώνει και αυτά φαίνονται

σημειακές φωτεινές πηγές.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα αυτό για τα αστέρια δεν το ήξερα!

Χμ

Άρα το σκεπτικό μου είναι λάθος λοιπόν. Ότι επειδή είναι μεγαλύτερο σε διάμετρο, έχει και περισσότερη πληροφορία στον ίδιο χρόνο. Αλλά ας έχουν την ίδια ταχύτητα (f)

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μεγαλύτερη πληροφορία! Διότι καθώς αυξάνεται η μεγέθυνση αυξάνονται οι λεπτομέρειες του θέματος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα μάστρο Γιάννη, να κάνω και εγώ μια ερώτηση "παγίδα";

Με το ίδιο τηλεσκόπιο, φακούς, κ.λ.π.

Με τόπο παρατήρησης σε μια παραλία, η' σε ένα βουνό στα 1.500 υψόμετρο θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα; :-k

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ... Σίγουρα στην οπτική παρατήρηση το υψόμετρο παίζει ρόλο αρκετό θεωρώ.

Άρα σίγουρα θα κάνει και την διαφορά του στην φωτογραφία. Άποψη μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ..σας μπέρδεψα τους Γιάννηδες , :cheesy:

Για τον giannis60, ειναι η ερωτηση

 

Καλημέρα και σε εσένα Γιάννη, :D

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μεγαλύτερη πληροφορία! Διότι καθώς αυξάνεται η μεγέθυνση αυξάνονται οι λεπτομέρειες του θέματος.

 

Καλημέρα μάστρο Γιάννη, να κάνω και εγώ μια ερώτηση "παγίδα";

Με το ίδιο τηλεσκόπιο, φακούς, κ.λ.π.

Με τόπο παρατήρησης σε μια παραλία, η' σε ένα βουνό στα 1.500 υψόμετρο θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα; :-k

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βέβαια έχει. Έχω δύο φωτογραφίες με το νεφέλωμα λιμνοθάλασσα, από την εποχή του φιλμ.

Είναι όμως καταχωνιασμένη στον εξωτερικό δίσκο και βαριέμαι να τον βάλω και να ψάχνω. Όμως η μία είναι τραβηγμένη από το Σούνιο. Η άλλη από ένα ύψωμα 300 μέτρα από το Σούνιο με το ίδιο φιλμ. Είναι απίστευτο το πόσο περισσότερα άστρα φαίνονται στην φωτογραφεία που είναι από το ύψωμα. Και μιλάμε για μόνο 300 άντε 350 μέτρα.

Στα σημεία που είναι σχετικά χαμηλά στον ουρανό η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Όσο ανεβαίνουμε προς το ζενίθ τόσο η διαφορά γίνεται ολοένα και μικρότερη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βέβαια έχει. Έχω δύο φωτογραφίες με το νεφέλωμα λιμνοθάλασσα, από την εποχή του φιλμ.

Είναι όμως καταχωνιασμένη στον εξωτερικό δίσκο και βαριέμαι να τον βάλω και να ψάχνω. Όμως η μία είναι τραβηγμένη από το Σούνιο. Η άλλη από ένα ύψωμα 300 μέτρα από το Σούνιο με το ίδιο φιλμ. Είναι απίστευτο το πόσο περισσότερα άστρα φαίνονται στην φωτογραφεία που είναι από το ύψωμα. Και μιλάμε για μόνο 300 άντε 350 μέτρα.

Στα σημεία που είναι σχετικά χαμηλά στον ουρανό η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Όσο ανεβαίνουμε προς το ζενίθ τόσο η διαφορά γίνεται ολοένα και μικρότερη.

 

Ναι βρε φίλε, και στην παραλία "σου" έχουμε κάνει παρατήρηση και στο ύψωμα "σου", έχουμε κάνει δοκιμές

στα προσοφθάλμια, αλλά "την παγίδα δεν την κατάλαβες" :-note

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι ούτε τώρα την καταλαβαίνω. :oops:

Αλλά να είσαι καλά βρε πειραχτήρι.

 

 

Το άλλο φεγγάρι αν μας το επιτρέψει ο καιρός λέμε με την Μαρία να έρθουμε στα μέρη σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι ούτε τώρα την καταλαβαίνω. :oops:

Αλλά να είσαι καλά βρε πειραχτήρι.

 

 

Το άλλο φεγγάρι αν μας το επιτρέψει ο καιρός λέμε με την Μαρία να έρθουμε στα μέρη σου.

 

Άντε με το καλό, αυτή ειναι η "παγίδα". =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στο forum!

Κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω

Χρησιμοποιω το skysafari από το κινητό για να οδηγήσω το τηλεσκόπιο μου με το onstep.

Μερικούς στόχους όπως το lion nebula

Tulip nebula

Elephant trunk nebula και άλλα.

Το skysafari δεν μου τα εμφανίζει όπως είναι το νεφέλωμα!

Μονο ένα λευκό περίγραμμα!

Ώστε να μπορέσω να καταλάβω που ακριβως πρέπει να στοχευσω!

Στις ρυθμίσεις δεν έχω όρια!

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

Πήγα χθες να κάνω μια προσπάθεια του lion αλλά μάλλον είχα στοχεύσει αλλου για αλλου.. Μιας και χωράει ίσα ίσα στο πεδίο της κάμερας ολο!

Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης