Jump to content

ΕΛΤΑ: Χαράτσι εκτελωνισμού ακόμη κ για μικρά δέματα από Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, παρέλαβα εχθές χωρίς κάποιο χαράτσι. Από ότι ακούγεται

τα δέματα με πράσινο αυτοκόλλητο δεν θα έχουν χαράτσι αλλά μόνο

όσα έχουν κίτρινο - έχουν ανοιχτεί. Μένει να δούμε τι θα ισχύσει στην

πορεία.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, παρέλαβα εχθές χωρίς κάποιο χαράτσι. Από ότι ακούγεται

τα δέματα με πράσινο αυτοκόλλητο δεν θα έχουν χαράτσι αλλά μόνο

όσα έχουν κίτρινο - έχουν ανοιχτεί. Μένει να δούμε τι θα ισχύσει στην

πορεία.

 

Αυτό διάβασα και εγώ. Περιμένω 3 μικρά δέματα συνολικής αξίας όλα μαζί 20€. Ελπίζω να μην φάω άλλα 45€ :lol:

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εξελίξεις εκτός απο αυτή του χαρατσιού 15+ € ακόμα και για είδη αξίας <1€,είναι ανησυχητικές και όχι μόνο για εισαγόμενα απο τρίτες χώρες (Κίνα,ΗΠΑ κλπ.)...

Σε βάθος χρόνου,και μετά το Brexit,αν ακολουθήσουν και άλλες χώρες (η Ευρωπαϊκή Ένωση μάλλον πάει για διάλυση σιγά-σιγά,και λόγω έλλειψης αλληλεγγύης..),φοβάμαι για το μέλλον,το σενάριο υπέρογκων δασμών σε είδη "πολυτελείας" όπως φωτογραφικά,αστρονομικά,κλπ.που ίσχυε μέχρι και την δεκαετία του '90 (που οι παλαιότεροι θυμόμαστε με πίκρα...):

100% τελωνειακός δασμός πολυτελείας +36% Φ.Π.Α .... ](*,)

Ελπίζω να μην επαληθευτεί αυτό το σενάριο,αλλά ας έχουμε το νου μας προγραμματίζοντας τις αγορές μας συμπεριλαμβάνοντας και τις διεθνείς εξελίξεις...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν αναμενόμενο. Ο όγκος των μικροπραγμάτων που αγόραζε ο κόσμος από Κίνα μεγάλωσε τόσο που ήταν αναμενόμενο να τα φεσώσουν έτσι.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελαδιστάν= ευρωπαϊκή στα χαρτιά, στα χαράτσια τριτοκοσμική.

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αυτό δεν είναι υπέρ των ιδιωτικών κούριερ; (και ο ΕΛΤΑ ιδιωτικός είναι εδώ και καιρό)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το έχω πληρώσει το 15ευρω για βιβλίο αξίας 20 ευρώ που έλαβα από ΗΠΑ.

 

Παρεμπιπτόντως, τα ΕΛΤΑ Courier είναι θυγατρική των ΕΛΤΑ, απλά έχουν γίνει ξεχωριστή Α.Ε. ενώ το παλιό Πόρτα-Πόρτα ήταν υπηρεσία από τα ίδια τα ΕΛΤΑ.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ΕΛΤΑ προχώρησαν σε διευκρινήσεις για το συγκεκριμένο τέλος. Σε σχετική ανακοίνωσή τους, τα ΕΛΤΑ αναφέρουν:

 

«Τα ΕΛΤΑ προχωρούν σε διευκρινίσεις σε συνέχεια δημοσιευμάτων που προέκυψαν τις τελευταίες ώρες αναφορικά με τις αλλαγές στα ειδικά τέλη εκτελωνισμού και τα οποία έχουν προκαλέσει ανησυχία στους καταναλωτές που αγοράζουν προϊόντα από χώρες εκτός Ε.Ε.

 

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές "Ελεύθερα", δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό.

 

Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα. Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα "Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού". Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί "Τέλος Εκτελωνισμού" για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική.

 

Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας».

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την άλλη παρέλαβα σήμερα βιβλίο από Ιαπωνία αξίας 120€ που έπρεπε να έχει φπα και τέλος εκτελωνισμού και ηρθε με πράσινο αυτοκόλλητο ελεύθερο. Και είχε κανονικά δηλωμένη αξία.Τι να πει κανείς!
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την άλλη παρέλαβα σήμερα βιβλίο από Ιαπωνία αξίας 120€ που έπρεπε να έχει φπα και τέλος εκτελωνισμού και ηρθε με πράσινο αυτοκόλλητο ελεύθερο. Και είχε κανονικά δηλωμένη αξία.Τι να πει κανείς!

 

Νομίζω πως τα βιβλία υπόκεινται σε ξεχωριστό καθεστώς. Κι εγώ παρέλαβα σήμερα βιβλίο μεγάλης αξίας από ΗΠΑ χωρίς να πληρώσω τέλη ή δασμούς.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια αποσαφηνιστική εγκύκλιος της ΑΑΔΕ δεσμεύει ΕΛΤΑ και τελωνεία να μην επιβάλλουν χαράτσι σε προϊόντα, που έρχονται από Κίνα και χώρες εκτός Ε.Ε και τα οποία κοστίζουν κάτω από € 22:

 

https://mydimosio.gr/eidiseis/oikonomia/h-aade-mplokarei-to-extra-charatsi-elta-teloneia/

 

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω την ίδια την εγκύκλιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Πήρα ένα ενημερωτικό μήνυμα από το ebay σχετικά με τη φορολογία και τα τέλη ταξινόμησης το οποίο λέει ότι μέχρι 01 Ιουλίου 2021 ισχύουν τα εξής (για παραγγελίες από Ελλάδα):

 

Για παραγγελίες εντός ΕΕ :

 

- Έως 22€ δεν πληρώνεις ούτε ΦΠΑ ούτε τέλη.

 

- Για άνω των 22€ πληρώνεις ΦΠΑ.

 

Για παραγγελίες από χώρες εκτός ΕΕ :

 

- Έως 22€ δεν πληρώνεις ούτε ΦΠΑ ούτε τέλη.

 

- Από 22€ έως 150€ πληρώνεις μόνο ΦΠΑ.

 

- Άνω των 150€ πληρώνεις και ΦΠΑ και τέλη

 

Ισχύουν στην πράξη αυτά, έχει κανείς αντίθετη εμπειρία;

Customs duties and taxes _ eBay.com.pdf

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντός ΕΕ ναι, πληρώνεις ΦΠΑ κανονικά στον αγοραστή, όχι στο τελωνείο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το χαράτσι το έζησα και εγώ και είναι και η τελευταία φορά. Από Χονγκ Κονγκ για ένα φίλτρο που πληρωσα με DHL Express 200€ και κοστίζει στο Teleskop Service 210€, για να το παραλάβω μου απαίτησαν άλλα 130€! Δεν θέλω να εκφραστώ για την ηλιθιότητα που επικρατεί άλλα είναι και η τελευταία φορά που γίνεται αυτό το πράγμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εκτός Ε. Ε. μέχρι 22€ δεν έχει τίποτα. Από 22-150 (αν το ελέγξει το τελωνείο) να είσαι έτοιμος να πληρώσεις ΦΠΑ & τέλος εκτελωνισμου . Για πάνω από 150 ΦΠΑ + εκτελωνισμό + δασμούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέματα εκτός ΕΕ αν έρθουν με courier περνάν αναγκαστικά από τελωνείο και σου χρεώνουν περα από φπα και δασμούς και τέλη εκτελωνισμού από δικό τους εκτελωνιστή που ανεβάζουν σημαντικά το συνολικό κόστος. Οπότε γενικά τα courier καλό είναι να αποφεύγονται, εκτός αν η εταιρεία έχει αποθήκη εντός ΕΕ και στο στείλει από εκεί.

Αν έρθουν μεσω απλού ταχυδρομείου εκτελωνιζονται από ΕΛΤΑ και πληρώνεις μια μικρή επιβάρυνση περαν φπα και χαρατσιου, ανάλογα με το ποσό. Το θέμα είναι ότι μπορεί να σου ζητήσουν ενα μικρό τέλος ακόμα κι αν τελικά το ποσό είναι κατω από 22 ευρώ με το σκεπτικό ότι μπήκαν στη διαδικασία να το ελέγξουν. (Πριν μερικά χρόνια τα ΕΛΤΑ συνήθως δεν μπαιναν καν στη διαδικασία εκτελωνισμού, οπότε δεν πλήρωνες τίποτα, όμως αυτό έχει πλέον αλλάξει)

Κάποια κινέζικα πολυκαταστήματα (bangood, gearbest) έχουν μια μέθοδο αποστολής priority ΕU shipping η κατι τέτοιο και τα εισάγουν μέσω τρίτης χώρας με μικροτερους δασμούς, κάνουν τον εκτελωνισμό εκεί και μετά έρχεται σε σένα. Αυτός ο τρόπος αποστολής είναι συνήθως πιο ακριβός αλλά τελικά συμφέρει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Κάθε πέρισυ και καλύτερα......

 

https://www.elta.gr/%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/tabid/752/newsid1178/2106/----------22--------e-commerce---150/language/el-GR/Default.aspx

 

Και δεν είναι ότι θα πληρώσουν και αυτοί που τοποθέτησαν παραγγελία πριν τον Ιούλιο αλλά αναφέρουν ότι θα υπάρξουν και καθυστερήσεις λόγω του νέου μέτρου. Πόσο μεγαλύτερη καθυστέρηση από τις ήδη υπάρχουσες δηλαδή??

 

Το New Horizons θα φτάσει πρώτο στον Εγγύτατο του Κενταύρου....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχω καταλάβει.

Οκ θα έχουν όλα ΦΠΑ όσα δεν είχα μέχρι τώρα έξτρα.

Θα υπάρχει όμως έξτρα και το 15€, όπου ήταν η ελάχιστη χρέωση όταν έκαναν έλεγχο στο προϊόν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, για έως 22 ευρώ απλά θα χρεώνεται συν ΦΠΑ χωρίς κάτι άλλο. Έτσι έχω καταλάβει. Δηλαδή το max θα είναι 5.30 ευρώ για κάτι που έχει 22 ευρώ κ.ο.κ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, για έως 22 ευρώ απλά θα χρεώνεται συν ΦΠΑ χωρίς κάτι άλλο. Έτσι έχω καταλάβει. Δηλαδή το max θα είναι 5.30 ευρώ για κάτι που έχει 22 ευρώ κ.ο.κ...

 

Εγώ άλλα καταλαβαίνω:

"Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλει η ΑΑΔΕ."

 

άμα κάτι δεν τους αρέσει ή απλά έτυχε να το ελέγξουν, θα έχει επιπλέον επιβάρυνση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης