Jump to content

χρηση προσοφθαλμιων 2' σε crayford εστιαστη. απορια αρχαριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας. Παρελαβα το skywatcher 200/1000 νευτωνιο που ερχεται με ανταπτορα εστιαστη 1.25' , που καταλαβαινω την αναγκαιοτητα του, αλλα ΚΑΙ με ανταπτορα εστιαστη 2'. Ο τελευταιος ειναι απαραιτητος για την εισαγωγη προσοφθαλμιου 2', ή μπορω το προσοφθαλμιο να το βιδωσω κατευθειαν στον εστιαστη? Το manual δεν βοηθα.

 

Αντιστοιχα, για την ευθυγραμμιση με concenter 2', αυτο το βαζω στον εστιαστη μεσω ανταπτορα 2' ή απευθειας μονο του?

16259071400787434409277608607860.thumb.jpg.316eeeddbe6abb9ab57327531d7df0aa.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο αυτό το έχω από το 2003 και είναι το κυρίως τηλεσκόπιο μου. Επάνω σε ισημερινή στήριξη είναι κυριολεκτικά ανεξάντλητο. Τώρα για να βάλεις το προσοφθάλμιο των 2 ιντσών πρέπει να βάλεις τον αντάπτορα που έχεις στην φωτογραφεία.

Όμως με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για να αρχίσεις να απολαμβάνεις την παρατήρηση του βαθέως ουρανού, η μεγαλύτερη εστιακή που μπορείς να βάλεις είναι 12,5 με 13mm. Με αυτές τις μεγεθύνσεις μπορείς να αναζητάς στόχους.

Για να τους δεις θέλεις εστιακές 10, 8, και 6 και 5mm για γαλαξίες σφαιρωτά και ανοιχτά σμήνη και ένα πλήθος πλανητικών νεφελωμάτων. Για μικρά και φωτεινά ακόμα μεγαλύτερη. Οι Μεγαλύτερες εστιακές των προσοφθαλμίων φωτίζουν υπερβολικά το φόντο του ουρανού με αποτέλεσμα να καταπίνουν τα νεφελοειδή αντικείμενα. Έτσι ένας φακός 50mm στην πράξη είναι άχρηστος. Προσωπικά με τον συγκεκριμένο αντάπτορα εγώ έφτιαξα ένα λέιζερ ευθηγραμηστή πρωτεύοντος δευτερεύοντος που σου έχω στην φωτογραφεία. Μην πάρεις 50mm προσοφθάλμιο. Ένα καλό Barlow να πάρεις ώστε να μπορείς να χρησιμοποιείς τα προσοφθάλμια που έχουν μεγαλύτερη εστιακή από 12mm. Είναι ένα κατεξοχήν τηλεσκόπιο που θέλει Barlow.

1481503717_IMG_8460-.thumb.jpg.190cda58fd2f216bfb73597e9f5cd618.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης