Jump to content

Omegon 2.1x42


Ιάκωβος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Αναρωτιόμουν αν εχει χρησιμοποιήσει κανεις τα παρακάτω κιάλια

https://www.astroshop.eu/instruments/omegon-2-1x42-wide-field-binoculars-for-star-field-observing/p,50354#tab_bar_1_select

Αξιζει το κόπο η αγορά; φαντάζομαι πως ναι αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που τα έχει χρησιμοποιήσει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έφτιαξα στον 3d printer τα παρακάτω

https://www.thingiverse.com/thing:3387090

και τους έβαλα αυτούς τους φακούς

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B004EX0T6E/ref=ppx_yo_dt_b_asin_image_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

Μου στοίχησαν 15€ περίπου οι φακοί και 3,5 ώρες κράτησε η εκτύπωση.

Δεν είναι κιάλια επιδόσεων, μεγεθύνουν 2χ την ανθρώπινη όραση αλλά μπορώ να σου πω

ότι για τόσο χαμηλό κόστος έχουν πολύ πλάκα, είναι ωραία να χαζεύεις τον ουρανό και όσοι

τα δοκίμασαν είπαν το ίδιο. Θέλει απλά να μπουν καλά οι φακοί για να μην είναι κουραστικά

στην χρήση. Δεν έχω προλάβει να τα χρησιμοποιήσω σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό. Από το

πεδίο και την μεγέθυνση που δίνουν είναι για να κοιτάς τον γαλαξία και ίσως βροχές διαττόντων.

120091427_1283577731988397_5225578620077460232_n.thumb.jpg.c9e6db0dd8f5c675c188321ac3eee9fd.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σχήμα της κατασκευής είναι τέτοιο ώστε οι φακοί όταν μπουν και κάτσουν καλά μέσα να κουμπώνουν και να είναι ευθυγραμμισμένοι. Απλά το 3d printing δεν είναι ποτέ τέλειο και μπορεί να θέλει λίγο λιμάρισμα σε μερικά σημεία.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους παρηγγειλα ηδη τους φακους και ζεσταινω τον 3D printer!

To πορτοκαλι χρωμα δεν ειναι ενοχλητικο οταν κοιτας ή τον εχεις βαψει εσωτερικά τον σκελετο μαυρο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους παρηγγειλα ηδη τους φακους και ζεσταινω τον 3D printer!

To πορτοκαλι χρωμα δεν ειναι ενοχλητικο οταν κοιτας ή τον εχεις βαψει εσωτερικά τον σκελετο μαυρο?

Να σου πω την αλήθεια δεν με έχει ενοχλήσει γιατί ουσιαστικά όλο το φως περνάει μέσα από τους μαύρους φακούς. Εκείνη την στιγμή κόκκινο είχα, κόκκινο έβαλα. Ίσως θέλει κάποιο μαλακό αφρώδες υλικό εκεί που ακουμπάει στο πρόσωπο για περισσότερη άνεση αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσα η ιδιοκατασκευή!Απο οπτική απόδοση πώς πάει?

Τί οπτικό πεδίο δίνει?Το πλεονέκτημα αυτών των κιαλιών είναι το τεράστιο οπτικό πεδίο που δίνουν!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός απο τα Omegon υπάρχουν και τα φθηνότερα Helios :

https://www.firstlightoptics.com/all-binoculars/helios-2x40-star-field-binoculars.html

 

Και τα ποιοτικότερα και πολύ ακριβότερα Vixen:

https://www.firstlightoptics.com/vixen-binoculars/vixen-sg21x42-widefield-binoculars.html

 

Ενδιαφέρον έχει αυτή η κατηγορία,λόγω του μεγαλύτερου δυνατού οπτικού πεδίου που μπορούν να δώσουν κιάλια.

Χρήσιμο για νέους αστρονόμους που μαθαίνουν τον ουρανό (σε περιβάλλον περιορισμένης φωτορύπανσης),και για όσους θέλουν να απολαύσουν τα μεγαλύτερα δυνατά αστρικά πεδία,ιδιαίτερα σε νύχτες που το seeing είναι κακό και οι μεγεθύνσεις αναγκαστικά πολύ μικρές.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσα η ιδιοκατασκευή!Απο οπτική απόδοση πώς πάει?

Τί οπτικό πεδίο δίνει?Το πλεονέκτημα αυτών των κιαλιών είναι το τεράστιο οπτικό πεδίο που δίνουν!

Φιλικά-Κώστας :)

 

Φαντάζομαι ότι η οπτική ποιότητα των φακών που θα χρησιμοποιηθούν παίζει καθοριστικό ρόλο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα, βρήκα κάτι φθηνό για να κάνω μια δοκιμή χωρίς σημαντικό κόστος. Υπάρχει βινιετάρισμα και εκτροπή στα άκρα. Τα εμπορικά μοντέλα έχουν από ότι βλέπω και δυνατότητα ρύθμισης για το κάθε μάτι ξεχωριστά, ενώ εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Βλέπεις αρκετά μεγάλο κομμάτι του ουρανού αλλά δεν το έχω μετρήσει, θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία και θα ανεβάσω το αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι αποτελεί μια ενδιαφέρουσα κατασκευή και ίσως κάποιος με περισσότερες γνώσεις οπτικής να μπορεί να την αναβαθμίσει. Σίγουρα πάντως γίνεσαι το κέντρο ενδιαφέροντος της παρέας γιατί μοιάζεις με τα γνωστά minions από την ταινία. :lol: :lol: :lol:

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, ο "θόρυβος" που δημιουργήθηκε γύρω από αυτά τα κιάλια όταν πρωτοκυκλοφόρησαν είναι μόνο ... θόρυβος (εννοώ αυτή ακριβώς τη σχεδίαση, ασχέτως brand). Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω με προσοχή το ζευγάρι που μου δάνεισε καλός φίλος πριν λίγα χρόνια.

Πρόκειται για μία 100% "μαρκετίστικη" απάτη που καταρρέει μόλις εξετάσει κανείς τα κιάλια από κοντά (και με αστροπαρατήρηση.) Η διάμετρος των 42 mm όχι μόνο είναι άχρηστη και παραπλανητική, αλλά τα οπτικά είναι και κακής ποιότητας λόγω αρχαίας και εντελώς στοιχώδους οπτικής αρχής και σχεδίασης. Και εξηγούμαι:

Κάθε σημείο του οπτικού πεδίου συλλέγει φως μόνο από ένα πολύ μικρό τμήμα του αντικειμενικού φακού κι όχι απ' όλον τον φακό όπως στα αληθινά κιάλια ή στα τηλεσκόπια. Έτσι, στην καλύτερη περίπτωση η επίδοσή τους είναι σαν κιάλια 2.1x14 (!) κι όχι φυσικά σαν 2.1x42. Έχουν δηλ. την οπτική σχεδίαση των πλαστικών κιαλιών για νήπια: οι προσοφθάλμιοι είναι απλοί αμφίκοιλοι φακοί ή αλλιώς αρνητικοί και φυσικά δεν υπάρχουν πρίσματα. Το θεωρητικά μεγάλο οπτικό πεδίο που σ' αυτή τη σχεδίαση εξαρτάται από τη διάμετρο των φακών, είναι στην πραγματικότητα πολύ-πολύ περιορισμένο γιατί ποτέ δεν γίνεται ορατό ολόκληρο ταυτόχρονα. Απλά αντί για τους πλαστικούς φακούς των παιχνιδιών έχουν γυάλινους. Οι κανόνες που ισχύουν για το exit pupil και τη φωτεινότητα ειδώλου στα αληθινά κιάλια δεν ισχύουν εδώ λόγω (αστείας) σχεδίασης, ωστόσο χρησιμοποιήθηκαν τεχνηέντως στην προώθηση του προϊόντος για την δημιουργία ανεδαφικών προσδοκιών στους υποψήφιους αγοραστές. Το μόνο που προσφέρουν είναι η μεγέθυνση 2x και τίποτα άλλο.

Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί τους.

 

Σημ. Αν κάποιος θέλει μεγέθυνση 2x ή 3x μπορεί με 25 ευρώ να αγοράσει κιάλια "όπερας" με παρόμοια σχεδίαση και χωρίς την απάτη των φακών ...42mm.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, ο "θόρυβος" που δημιουργήθηκε γύρω από αυτά τα κιάλια όταν πρωτοκυκλοφόρησαν είναι μόνο ... θόρυβος (εννοώ αυτή ακριβώς τη σχεδίαση, ασχέτως brand). Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω με προσοχή το ζευγάρι που μου δάνεισε καλός φίλος πριν λίγα χρόνια.

Πρόκειται για μία 100% "μαρκετίστικη" απάτη που καταρρέει μόλις εξετάσει κανείς τα κιάλια από κοντά (και με αστροπαρατήρηση.) Η διάμετρος των 42 mm όχι μόνο είναι άχρηστη και παραπλανητική, αλλά τα οπτικά είναι και κακής ποιότητας λόγω αρχαίας και εντελώς στοιχώδους οπτικής αρχής και σχεδίασης. Και εξηγούμαι:

Κάθε σημείο του οπτικού πεδίου συλλέγει φως μόνο από ένα πολύ μικρό τμήμα του αντικειμενικού φακού κι όχι απ' όλον τον φακό όπως στα αληθινά κιάλια ή στα τηλεσκόπια. Έτσι, στην καλύτερη περίπτωση η επίδοσή τους είναι σαν κιάλια 2.1x14 (!) κι όχι φυσικά σαν 2.1x42. Έχουν δηλ. την οπτική σχεδίαση των πλαστικών κιαλιών για νήπια: οι προσοφθάλμιοι είναι απλοί αμφίκοιλοι φακοί ή αλλιώς αρνητικοί και φυσικά δεν υπάρχουν πρίσματα. Το θεωρητικά μεγάλο οπτικό πεδίο που σ' αυτή τη σχεδίαση εξαρτάται από τη διάμετρο των φακών, είναι στην πραγματικότητα πολύ-πολύ περιορισμένο γιατί ποτέ δεν γίνεται ορατό ολόκληρο ταυτόχρονα. Απλά αντί για τους πλαστικούς φακούς των παιχνιδιών έχουν γυάλινους. Οι κανόνες που ισχύουν για το exit pupil και τη φωτεινότητα ειδώλου στα αληθινά κιάλια δεν ισχύουν εδώ λόγω (αστείας) σχεδίασης, ωστόσο χρησιμοποιήθηκαν τεχνηέντως στην προώθηση του προϊόντος για την δημιουργία ανεδαφικών προσδοκιών στους υποψήφιους αγοραστές. Το μόνο που προσφέρουν είναι η μεγέθυνση 2x και τίποτα άλλο.

Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί τους.

 

Σημ. Αν κάποιος θέλει μεγέθυνση 2x ή 3x μπορεί με 25 ευρώ να αγοράσει κιάλια "όπερας" με παρόμοια σχεδίαση και χωρίς την απάτη των φακών ...42mm.

 

Πολύ ενδιαφέρον και ευχαριστούμε για την ανάλυση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει δίκιο ο Στέφανος (όπως πάντα), μόνο δεν θα χαρακτήριζα τη σχεδίαση αστεία, απλώς παρωχημένη. Με τέτοια Γαλιλαϊκά κιάλια πολεμήθηκε ο Α' ΠΠ (τα χρησιμοποιεί ο Ινδιάνα Τζόουνς στη γνωστή σειρά ταινιών) και έχουν ακόμη εφαρμογές στην όπερα αλλά και στην χειρουργική. Η εικόνα σχηματίζεται ανάμεσα στους 2 φακούς, άρα δεν πρόκειται για πραγματική κόρη εξόδου. Μέσα από τον προσοφθάλμιο βλέπεις την εικόνα σαν μέσα από κλειδαρότρυπα. Άρα, όταν ο αντικειμενικός είναι μεγάλος, μπορείς να περιφέρεις το βλέμμα ώστε να δεις αλλά τμήματα της εικόνας που όμως πάσχουν από οπτικές παραμορφώσεις. Με μικρότερο αντικειμενικό, όπως στο Seibert Emoscop μου και τα χειρουργικά γιαλιά, το φαινόμενο πεδίο είναι πραγματικά μικρό. Τι πρόσφεραν τότε με μόνο 1,5-4x μεγέθυνση; Καλή εστίαση την εποχή που τα ματογυάλια ήταν πολύ ακριβά για να τα αλλάζεις συχνά, ανάλογα με την εξέλιξη της μυωπίας. Ή αν ήσουν γυναίκα που δεν θα φορούσες ποτέ ματογυάλια δημοσίως και πριν την εφεύρεση των φακών επαφής (εξ ου και ο θηλυπρεπής ροκοκό στολισμός των Opera glasses). Και εύκολη μετατροπή στο πεδίο σε μικροσκόπιο όπως τα παιχνίδια που αναφέρει ο Στέφανος. Όπως χρησιμοποιούσα το Emoscop, για να βλέπω σε συνέδρια τον πίνακα όταν βρίσκομαι σε απόσταση που δεν μπορώ να εστιάσω καλά ή την πινακίδα απέναντι στον δρόμο ή προϊόντα με λεπτομέρεια σε μια βιτρίνα. Από τότε όμως που πήρα το Zeiss 6x18 (και πριν από αυτό το Docter 8x21) αυτή η χρήση εξαφανίσθηκε και μόνο σαν μικροσκόπιο το χρησιμοποιώ ποια (με έναν 2πλο μεγεθυντικό φακό 10x γίνεται μικροσκόπιο 25-30x). Οι σύγχρονες σχεδιάσεις υπερτερούν, εκτός από περιπτώσεις που θέλεις ελάχιστο βάρος, δηλαδή να στηρίζονται στα ελαφρά γυαλιά ενός χειρουργού. Αν και για τη χρήση αυτή υπάρχουν ψηφιακές κάμερες πλέον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο είναι το πραγματικό πεδίο που δίνουν τέτοια κιάλια?

Το έχει μετρήσει κανείς?Στα τεχνικά χαρακτηριστικά των επωνύμων δίνεται πάνω απο 12ο.

Η κακή οπτική ποιότητα αφορά και τα επώνυμα,όπως τα Helios και τα Vixen που είναι όντως αρκετά ακριβά?

Έχει παρατηρήσει κανείς απο τα συγκεκριμένα?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσο είναι το πραγματικό πεδίο που δίνουν τέτοια κιάλια?

Το έχει μετρήσει κανείς?Στα τεχνικά χαρακτηριστικά των επωνύμων δίνεται πάνω απο 12ο.

Η κακή οπτική ποιότητα αφορά και τα επώνυμα,όπως τα Helios και τα Vixen που είναι όντως αρκετά ακριβά?

Έχει παρατηρήσει κανείς απο τα συγκεκριμένα?

Φιλικά-Κώστας

 

Τα έβαλα τώρα. Έχοντας αυτή τη στιγμή την σελήνη ακριβώς στην μέση του πεδίου μου, βλέπω οριακά δεξιά τον Δία. Τώρα όταν η σελήνη είναι στην μέση είναι μια χαρά, όσο φεύγει και πάει προς τα άκρα έχουμε μεγάλη χρωματική εκτροπή.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω στη κατοχή μου τα Kasai WideBino 2.3x 40 mm

Σαν πεδίο μπορώ να χωρέσω τη μεγάλη άρκτο απο τον αστέρα Dubhe έως και τον Alkaid, συγχρόνως μπορεί κάποιος να παρατηρήσει περισσότερα άστρα απ'ό,τι με γυμνά μάτια.

 

Απόλαυση ειναι η σάρωση του Γαλαξία και πολύ καθαρά έχω δει αρκετά Messier.

Δηλαδή το μόνο θετικό ειναι το μεγάλο οπτικό πεδίο και ότι μπορείς να μελετήσεις σαν γενική θέα κάθε αστερισμό.

Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια!

Νομίζω ότι με την πρεσβυωπία μου που όλο κι ανεβαίνει, αυτά θα είναι τα επόμενα γυαλιά μου! :cheesy:

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας.οποτε δεν αξίζει η αγορά σε αυτή τη τιμη. Και σαν ιδέα μέγεθος, διάμετρος φακου και μεγέθυνση φαντάζει εξαιρετική για σκοτεινό ουρανο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Ως συλλέκτης εμπειριών και βιωμάτων, επιθυμούσα και εγώ να τα δοκιμάσω.

 

Χρησιμοποιώ τακτικά άλλωστε ένα Γαλιλαϊκό οπτικό, το Seibert Emoscop το οποίο λειτουργεί σαν 2x18 και σε εμένα έχει προσφέρει λειτουργικότητα από τότε που η πρεσβυωπία αλληλοεπικαλύφθηκε με τη μυωπία και τα πράγματα έγιναν περίπλοκα, άσε που με τη μάσκα δεν μπορώ καν να φορέσω γυαλιά στον δρόμο. Στην πράξη δεν εκμεταλλεύομαι την μεγέθυνση 2x, ούτε τη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, αλλά την εστίαση. Μέχρι να σταθεροποιηθεί η πρεσβυωπία και να αλλάξω φακούς, η εστίασή μου στο άπειρο δεν είναι η ιδανική.

 

Κατά την έρευνα αγοράς κατέληξα πως η βέλτιστη σχέση λειτουργικότητας προς τιμή προσφέρεται από το Orion 2x54 https://www.amazon.com/Orion-2x54-Ultra-Angle-Binoculars/dp/B084R99W8Q, το οποίο όμως δεν αποστέλεται στη χώρα μας από τη Γερμανία (κάτι που ενδεχομένως παραβιάζει τις καταστατικές συμφωνίες της ΕΕ, αλλά τι να πούμε εμείς οι ιθαγενείς; ).

 

Εν τω μεταξύ προέκυψε αυτή η Ρωσίδα καλλονή, το πρωτότυπο όλων αυτών των γενόσημων οπτικών συσκευών και, ως ψυχροπολεμικός baby boomer δεν θα μπορούσα να αντισταθώ στη Σοβιετική της ωμή γοητεία.

 

БГШ 2.3x40 ονομάζεται, το δημοφιλές Be-Ge-Sh, το οποίο παρήγαγαν διάφορα σοβιετικά εργοστάσια για χρήση στο θέατρο (εξ ου και η επικάλυψη από κρεμ λάκα) και τροφοδότησε την τάση αστρονομικής χρήσης όταν αντιγράφηκε (και βελτιώθηκε) από Σινικά και Ιαπωνικά εργοστάσια.

 

Τώρα μπορώ να πω τη γνώμη μου. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει κανένα κιάλι ή τηλεσκόπιο. Για κάποιον που έχει όμως επαρκή τέτοιον εξοπλισμό, προσφέρει μια εναλλακτική και συμπληρωματική εμπειρία η οποία είναι πιο κοντά στην ενισχυμένη φυσιολογική όραση παρά στην τηλεσκοπία (τηλε-όραση θα λέγαμε εάν δεν μας είχε κλέψει τον όρο ο δημοφιλής οχετός).

 

Και, σε κάθε περίπτωση, παραμένει χρήσιμο για την όπερα, αλλά και ως ενθύμιο της τελευταίας ανάσας του κομμουνισμού και της σοβιετικής τεχνολογικής αντίληψης.

Bgsh_2_3x40______________________quot_______________quot____________________.thumb.jpg.fd4928c37351bca3ffd098b74b8c3d81.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και από μένα,

σαν κάτοχος αυτών ακριβώς των κυαλιών θα διαφωνήσω λίγο με τους συναδέλφους.

 

Πρώτα απ΄όλα ωστόσο, να αναφέρω ότι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε εκτός πόλης περιβάλλον, κάτι που μάλλον θα ήταν περισσότερο μαγευτικό. Ωστόσο τα συγκεκριμένα κυάλια με έχουν βολέψει πολύ και είναι εξίσου χρήσιμα και απολαυστικά.

Όταν ανεβαίνω ταράτσα ή τα παίρνω μαζί μου στη βόλτα, μπορώ εύκολα να προσανατολιστώ βάσει της εποχής στο που είναι κάθε αστερισμός και αν θέλω μετά να στρέψω ένα τηλεσκόπιο ή κυάλια μεγαλύτερης μεγέθυνσης στον στόχο μου, πιο εύστοχα απ' το Sky Safari.

Επίσης μπορεί να μου κινήσει την προσοχή ένας άγνωστος αστερισμός που μέσω του Sky Safari να μάθω τι είναι και τι μπορεί να κρύβεις σε μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Τέλος, επειδή έχω ερευνητή τύπου Red-dot με έχει βοηθήσει πολύ να κρατάω τα -πανάλαφρα- omegon και μέσω του ερευνητη να βλέπω πιο ξεκάθαρα που σημαδεύω! ( αν και θέλει λίγο κόλπο )

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν με τα πιο απλά που λένε οι φίλοι, συλλέγεις αρκετό φώς για να κάνεις την ίδια δουλειά, πάντως αυτό που μάλλον δεν θα προσφέρουν είναι ξεχωριστή ρύθμιση για κάθε μάτι μιας που τα δικά μου δεν είναι και για πιλότου.

 

Υ.Γ.2. Δεν πάουν να είναι ακριβά για κάτι απλό που κάνουν, πάντως εγώ δεν τα έχω μετανιώσει καθόλου, ανυπομονώ να πάω σε ένα μέρος με λίγότερη φωτορύπανση να δω κάτι μεγαλύτερου mag.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για όσους είναι ανοικτοί στην εμπειρία, υπάρχει αυτός ο ενδελεχής οδηγός 132 (!!!) ετών: Serviss, G.P. (1889). Astronomy with an Opera-Glass. London and New York: D. Appleton and Co.

 

Astronomy with an Opera-Glass. Nature 41, 462 (1890). https://doi.org/10.1038/041462a0

AWAOG.jpg.3982f17c4840d03491e9640831d46ffd.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα είναι μια ωραία ευκαιρία να απολαύσετε τη Σελήνη στο ίδιο πεδίο με τον Κάστορα και τον Πολυδεύκη.

Στο πεδίο των 8x42 δεν χωρούν, αλλά θαυμάζεις την αλυσίδα που σχηματίζουν τα άστρα από τον cGem έως τον ιGem, λόγω μεγαλύτερης μεγέθυνσης και ποιότητας.

Στο 6.5x21 χωρούν οριακά ο Κάστωρ με τη Σελήνη, κομμένοι από το field stop, λίγο καλύτερα ο Πολυδεύκης με τη Σελήνη.

Άρα, λίγα κιάλια θα μπορούσαν να δείξουν αυτό το γοητευτικό φαινόμενο, αφού κιάλια με μεγέθυνση κάτω από 6x είναι σπάνια, με εξαίρεση τα κιάλια όπερας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα. Πάρα πολύ ενδιαφέροντα και κατατοπιστικά όλα αυτά. Μπήκα ξανά στη διαδικασία να ψάξω για τέτοιου είδους κιάλια γιατί είναι από τις σπάνιες ευκαιρίες που φίλος δουλεύει στους Ολυμπιακούς στο Τόκιο και θα είναι εκεί 2 μήνες. Οπότε μου γεννήθηκε η όρεξη να παραγγείλω τα Kasai widebino και να του έρθουν στο ξενοδοχείο και να μου τα φέρει βαλίτσα από Σεπτέμβρη.

 

Στην Ιαπωνία έχουν περίπου 115€ (15.000YEN) ή περίπου 160€ πακέτο με τα goggles ή περίπου 190€ πακέτο μαζί και τα δύο φίλτρα m48.

 

http://www.kasai-trading.jp/widebino28e.html

 

Ακόμη αμφιταλαντεύομαι. Το ότι δεν έχουν την αντίστοιχη φωτοσυλλεκτικότητα των συμβατικών κιαλιών είναι πράγματι αποτρεπτικός παράγοντας να δώσεις έτσι πάνω από 100€ (ειδικά αν δεν τα έχεις εύκολα και μπορείς να πάρεις κάποιο εξάρτημα για το τηλεσκόπιό σου).

 

Επίσης τα goggles τα έχει δοκιμάσει κανείς; Έχουν νόημα ύπαρξης ή μπορείς να φτιάξεις κάτι με πατέντα;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απόψε έχει ξαστεριά και νέα σελήνη και αφού δεν ακολούθησα τους φίλους στο βουνό, βλέπω από το μπαλκόνι μου. Φωτορρύπανση φυσικά. Βλέπω όλον τον Τοξότη και την κεφαλή του Σκορπιού με τα 2.3x40, ενώ με τα νέα μου γιαλιά με καινούρια συνταγή (και Zeiss) μόνο 2 αστέρια φαίνονται σε ευθεία όραση με ευκολία. Όταν όμως δω με τα 8x42, δεν χωρούν μεν στο πεδίο αλλά ο ουρανός γεμίζει αστέρια. Στις διακοπές ίσως δω και σκοτεινό ουρανό αλλά μέχρι στιγμής μόνο σαν ενδιάμεσο βήμα προοδευτικής μεγέθυνσης για κάποιον που τα έχει όλα και θα ανεβάσει επίπεδο το βλέπω να είναι. Οπότε δεν θα έδινα πάνω από 100 (έδωσα λιγότερα για το δικό μου σοβιετικό σετ που το θέλω και σαν ενθύμιο της εποχής που μεγάλωσα.).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης