Jump to content

Αστροεξορμηση 2021 (ανεπισημη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχαμε συνεννοηθεί με τον φύλακα και πήγαμε και ξαφνικά έρχονται 2 - 3 αυτοκίνητα και μας έκαναν τους νταήδες ενώ τους έχουμε πει για την άδεια από τον φύλακα εκτοξεύοντας προσβολές χωρίς να μας ξέρουν και απετοντας να φυγουμε, κάτι που δεν έγινε βέβαια.

.........................................................................

Αν αυτός είναι μέσα στους ρόλους μια αστρονομικής ένωσης τότε τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Δεν κατάλαβα..... Οι συστάσεις με απειλητικό ύφος έγιναν από ερασιτέχνες αστρονόμους ή από τους ιδιοκτήτες. Αν συμβαίνει το πρώτο τότε είναι τραγικό.....

Δώσε περισσότερες πληροφορίες!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα άτομο μέσα από σύλλογο που έχει δημιουργήσει πάρα πολλές φορές προβλήματα σε πολλούς ερασιτέχνες αστρονόμους που έχουν επισκεφθεί το αστεροσκοπείο πάντα σε συνεννόηση με το αστεροσκοπείο.

Είναι πολύ γνωστό αυτό το άτομο και απαιτεί σε όποιον πηγαίνει να φεύγει και δεν ξεχνάει να τον προσβάλει άνευ λόγου και αιτία.

Αυτό που ανέφερα εγώ έγινε πριν 10 χρόνια περίπου αλλά έχει γίνει ουκ ολίγες φορές.

Αντί να φέρνουμε τον κόσμο στην κοντά ερασιτεχνική αστρονομία τον διώχνουμε βρίζοντας τον ότι δεν μπορεί να βρίσκεται εκεί γιατί είναι και άσχετος αλλά και ο χώρος είναι μόνο για έναν σύλλογο...

Δυστυχώς άλλος ένας ελληναρας.... Και είναι και επιστήμονας....

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα σοβαρά γίνονται τέτοια πράγματα :shock:

 

Πάντως δεν καταλαβαίνω που και σε ποια περιστατικά αναφέρεστε, προσωπικά δεν ανήκω σε κάποιον σύλλογο αλλά 2-3 φορές το 2019 που είχα πάει στο Κρυονέρι να παρατηρήσω ως "προσκεκλημένος" ενός από τα μέλη της ΕΕΑΕ (με δικό μου αυτοκίνητο εξοπλισμό κλπ) οι άνθρωποι από τον σύλλογο (που τους ήξερα ελάχιστα) ήταν εξαιρετικά φιλικοί και ευγενικοί...

 

ΥΓ: πιο πολύ απορώ όμως που βλέπω ελάχιστα ποστς στο φόρουμ για το "μη-αστροπάρτι" στον Πάρνωνα στο ΣΚ που μας πέρασε :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έγινε κάποιο επίσημο astroparty στον Πάρνωνα από κάποιο σύλλογο. Ανοικτός χώρος είναι και όποιος θέλει έρχεται.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έγινε κάποιο επίσημο astroparty στον Πάρνωνα από κάποιο σύλλογο. Ανοικτός χώρος είναι και όποιος θέλει έρχεται.

 

Δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο σε καμία περίπτωση - ήταν 100% "αυθόρμητο" event αλλά είχε αρκετή προσέλευση... σε βαθμό που αναρωτιώμουν αν θα ήταν καλύτερο να υπήρχε κάποια "επίσημη" οργάνωση έτσι ώστε να υπάρχει περισσότερος συντονισμός/σεβασμός με τα φώτα, λέιζερ κλπ.

 

Τέσπα και πάλι για εμάς που είμαστε κολλημένοι εντός Αττικής ήταν πολύ ωραία

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στον Κιθαιρωνα μπορεί να πήγε κάποιος και δεν αναφέρθηκε φίλε Canopus αλλά και να πήγαινε και να χρησιμοποιουσε κάποιος λέιζερ δεν νομίζω να τον έδιωχνε κάποιος...
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το ότι ήσουν προσκεκλημενος μέλος του συλλόγου τα λέει όλα φίλε μου.

Οι υπόλοιποι δεν είναι αρεστοί.

Και δεν νοιάζει και κανέναν στο κάτω κάτω.

Ο καθένας θέλει 2 τετραγωνικά μόνο.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι να σχολιάσω φίλε μου. Εγώ πήγα εκεί γνωρίζοντας έναν εκ των συμμετεχόντων, αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα από τους υπόλοιπους. Σέβομαι τη γνώμη σου καθώς δεν ήμουν μπροστά, λέω όμως τις επιφυλάξεις μου.

 

Όσον αφορά τα άλλα μέρη παρατήρησης: προφανώς και σε ένα ανοικτό χώρο έχει το δικαίωμα να προσέρχεται ο καθένας (είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο εξάλλου...) ωστόσο θα διαφωνήσω στα περί λέιζερ και φώτων κλπ...

 

Εννοώ ότι πέρα από το να σου επιτρέπει κάποιος πρόσβαση κάπου ή όχι, υπάρχει και η έννοια του σεβασμού. Σεβασμού π.χ. ότι οι άλλοι 20-30 που έχουν έρθει στον ίδιο χώρο έχουν οδηγήσει 250km και έχουν πληρώσει 5-6 διόδια για να δουν ένα σκοτεινό ουρανό που δύσκολα βρίσκεται αλλού στη χώρα. Αν κάποιος είναι ΟΚ να δείχνει τους αστερισμούς με λέιζερ μέχρι τις 12 (το οποίο μπορεί να το κάνει από οποιοδήποτε μέρος με σκοτεινό ουρανό, π.χ. Επίδαυρο, Μάνη κλπ., δεν είναι απαραίτητο να ανέβει μέχρι τον Πάρνωνα) ή να ανοιγοκλείνει το αυτοκίνητό του με το συναγερμό (ενεργοποιώντας τα αλάρμ *κάθε* φορά) ή να κυκλοφορεί με τα μεγάλα φώτα αναμένα, είναι μεν συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα (καθ'ότι ο χώρος είναι δημόσιος) θα μου επιτρέψεις όμως να πω ότι είναι και λίγο καφρίλα απέναντι στους υπόλοιπους και δείχνει κάποια έλλειψη σεβασμού.

 

Γνώμη μου πάντα. Πάντως είμαστε που είμαστε λίγοι νοματαίοι όσοι ασχολούμαστε με τα αστρονομικά, είναι κρίμα να είμαστε και διαιρεμένοι για τον Α ή Β λόγο - στην τελική έχουμε τόσα πολλά να διεκδικήσουμε περί φωτορρύπανσης κλπ. που πυροβολούμε τα πόδια μας. Λίγη καλή θέληση και οργάνωση θα έλυνε πολλά θέματα. Δείτε π.χ. πόσο συμπαγείς ομάδες είναι οι κυνηγοί, ιδιοκτήτες κατοικιδίων κλπ., και τι έχουν καταφέρει να περάσουν από νόμους και διατάξεις προς συμφέρον τους

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου και υπάρχει κατανόηση από όλους σχεδον σε όσες εξορμήσεις έχω κάνει, και από νέα παιδιά και σεβασμός. Εάν όμως κάποιος χωρίς να ξέρει ανάψει το λέιζερ σίγουρα θα του εξηγήσει κάποιος και θα το κλείσει.

Αυτό που θέλω να πω εγώ από την αρχή είναι αυτό, σεβασμός από όλους σε όλους.

Ετσι όπως μας έδειξαν κάποιοι στην αρχή και μας βοήθησαν το ίδιο κάνουμε και εμείς.

Οποίος δεν θέλει δεν χρειάζεται να το κάνει αλλά να μην φτάνει στο άλλο άκρο και γίνετε επιθετικός.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω πάει και Κρυονέρι και Στυμφαλία . Στη Στυμφαλία που απέχει μόνο 20 λεπτά από το Κρυονέρι εμένα μου άρεσε περισσότερο . Καλύτερος ουρανός για αχνά αντικείμενα και οι υπόλοιποι παρατηρητές έχουν λιγότερα νεύρα . Για αυτό και Κρυονέρι δεν ξαναπήγα . Έτσι και αυτοί και εγώ είμαστε πιο ευτυχισμένοι . Άσε που από Νοέμβριο ως Μάρτιο δεν πάει άλλος και είσαι και τελείως μόνος . Μαγεία !!!!

Επίσης δοκίμασα και το χιονοδρομικό κέντρο στο όρος Κυλλήνη . Είναι άλλα 15 λεπτά σε σχέση με τη Στυμφαλία και ήταν μια χαρά . Αττική που λέτε με τίποτα . Ο μισός ουρανός είναι καμένος ακόμα και στον Κιθαιρώνα .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δοκίμασα και το χιονοδρομικό κέντρο στο όρος Κυλλήνη . Είναι άλλα 15 λεπτά σε σχέση με τη Στυμφαλία και ήταν μια χαρά . .

Στο χιονοδρομικό της Ζήρειας έχει φωτορύπανση από Κορνθο, η από αλλού;

Επίσης Κρυονέρι, και Στυμφαλία, τι φωτορύπανση έχει; (Έχω πολλά χρόνια να παω).

Ευχαριστώ.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
On 5/7/2021 at 8:17 ΜΜ, sevax said:

Ξέρω τι εννοείς, μπορείς να πας και στο πάρκινγκ του Μουσείου Περιβάλλοντος Στυμφαλίας.

Καλημέρα

Έχει πάει κανείς φέτος στο πάρκινγκ ; Έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με άλλες χρονιές ;

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, vagkaf said:

Καλημέρα

Έχει πάει κανείς φέτος στο πάρκινγκ ; Έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με άλλες χρονιές ;

Καλημέρα, σκεπτεσαι να  πας κάπου ποιο  κοντά, από Πάρνωνα στο τέλος του Αυγούστου;

Θα ήθελα παρέα, δεν χόρτασα 5 ήμερες στην πανελλήνια, 😅.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης