Jump to content

πολικη ευθυγραμμιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το εξης προβλημα

κατα τη διαδικασια της πολικης ευθιγραμμισης το ενα απο τα χειριστηρια της βασης της οριζοντιας κινησης εχει τερματισει και ακομα δεν εχω βρει το στοχο

τι κανω λαθος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω το εξης προβλημα

κατα τη διαδικασια της πολικης ευθιγραμμισης το ενα απο τα χειριστηρια της βασης της οριζοντιας κινησης εχει τερματισει και ακομα δεν εχω βρει το στοχο

τι κανω λαθος?

 

Η αρχική τοποθέτηση του τηλεσκοπίου να είναι σχετικά καλή ώστε με τις βίδες να πετυχαίνεις την τελική ευθυγράμμιση.

Αν όχι, θα πρέπει να μετακινήσεις (στρίψεις) όλο το σεταπ.

 

Αν έχεις καλιμπραρισμένο finderscope, θα πρέπει να βλέπεις τον πολικό χρησιμοποιώντας το.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω

εχω σωστη αρχικη τοποθτηση

χρησημοποιω διαφορες μεθοδους και μεσα (starsense celestron , staraid ..) παντα το ιδιο προβλημα

το αριστερο χειριστηριο στη βαση τερματιζει πριν την ολοκληρωση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω

εχω σωστη αρχικη τοποθτηση

χρησημοποιω διαφορες μεθοδους και μεσα (starsense celestron , staraid ..) παντα το ιδιο προβλημα

το αριστερο χειριστηριο στη βαση τερματιζει πριν την ολοκληρωση

 

Ας το πούμε διαφορερικά:

Αν είχες την τέλεια τοποθέτηση δεν θα χρειαζόταν να πειράξεις τις βίδες.

Οι βίδες ειναι για διορθώσουν την αρχική τοποθέτηση, αλλά έχουν κάποια όρια/μοίρες.

Αν τα όρια πρέπει να ξεπεραστουν, η αρχική τοποθέτιση ήταν λάθος και πρέπει να τη διορθώσουμε, επιστρέφοντας τις βίδες στη μέση θέση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα άρα

Αρχική τοποθέτηση προς βορρά alt στις σωστές μοίρες και οι βίδες στη μέση και κάνω ευθυγράμμιση σωστά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα άρα

Αρχική τοποθέτηση προς βορρά alt στις σωστές μοίρες και οι βίδες στη μέση και κάνω ευθυγράμμιση σωστά?

 

Ναι, ακριβώς...έχοντας το τηλεσκόπιο στην αρχική θέση θα πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένο με τον πολικό.

Με τις βίδες θα πρέπει να διορθώσεις μικρή απόκλιση

 

Με μπέρδεψες που είπες ότι πάντα η αριστερή τερματίζει...μήπως κοιτάζεις λάθος αστέρι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης έχεις τσεκάρει την πολική διόπτρα σου ότι είναι σωστά κεντραρισμενη;

Τι σχέδιο έχεις για την πολική ευθυγράμμιση;

Ο αξονας με τα αντίβαρα θα πρέπει να είναι παράλληλος με το πόδι που κοιτάει τον βορά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μετακινώ όλο το τρίποδο μέχρι να δω τον πολικό αστέρα στο κέντρο περίπου της διόπτρας και μετά με τις βίδες το μετακινώ ακριβώς εκεί που πρέπει. Φρόντισε επίσης να βρίσκεται η στήριξη στην αρχή στο μέσο περίπου του περιθωρίου μετακίνησης που σου δίνουν οι βίδες. Αν π.χ. κάθε βράδυ πρέπει με τις βίδες να το μετακινεις προς τα αριστερά, κάποια στιγμή θα φτασεις στο τερμα και δε θα έχεις άλλο περιθώριο, οπότε πρέπει να το φέρεις με τις βιδες δεξιά, να μετακινησεις όλο το τρίποδο αριστερά μέχρι να έρθει κοντά στο κέντρο ο πολικός αστέρας και μετά να κάνεις την τελική ρύθμιση με τις.βιδες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης