Jump to content

Πρόβλημα με ΕΣΤΙΑΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω το dobsonian 8" της sky-watcher. Σήμερα το πρωτοπαρέλαβα και βγήκα για παρατήρηση αλλά δεν εστίαζε τίποτα. Έχω μόνο τα προσοφθάλμια που δίνει μαζί και χρησημοποιό και τον αντέπτορα που επίσης δίνει.

Τι μπορεί να φταίει??

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έβγαλα το extension tube και έφτιαξε. Οπότε όλα καλά. :cheesy:
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι εντελώς καινούργιος εδώ και εντελώς αρχάριος στο άθλημα. Και μάλλον δεν πιάνουν και καθόλου τα χέρια μου. Αγόρασα πριν λίγο καιρό το Levenhuk Skyline Base 120s. Δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα: εννοώ το έχω στήσει σύμφωνα με τις οδηγίες, εντοπίζω κάποιο σημείο ή ακόμα και το φεγγάρι από το στόχευτρο-πως-λεγεται αλλά δεν βλέπω απολύτως τίποτα. Τι πιστεύετε ότι κάνω λάθος; Έχει κάποιος το ίδιο ή παρόμοιο κατοπτρικό να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, αυτό το "στόχευτρο" είναι ο ερευνητής σου! Επίσης πρέπει να τον ευθυγραμμισεις με το τηλεσκόπιο πρώτα, έτσι ώστε ότι σημαδεύεις απο εκεί, να το βλέπεις και στο προσοφθάλμιό σου. Δοκίμασε να το κάνεις μέρα για να καταλαβαίνεις που στοχεύεις σημαδεύοντας ένα μακρινο σημείο. Σημάδεψε λοιπόν με το τηλεσκόπιο και σιγα σιγα διόρθωσε τον ερευνητη να έχεις το ίδιο σημείο στο κέντρο του σταυρού του. Προσοχή!!! δε στρέφουμε το τηλεσκόπιο στον ήλιο, εκτός αν έχουμε τον απαραίτητο εξοπλισμό!

Φιλικά - Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω άμεσα. Το πρόβλημα είναι ή τουλάχιστον αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι δεν βλέπω απολύτως τίποτα από το προσοφθάλμιο και για αυτό φοβάμαι διάφορα: ότι χάλασα το κάτοπτρο, ότι κάτι δεν έχω συνδέσει σωστά, ότι είναι χαλασμένο ή το πιθανότερο ότι είμαι παντελώς άσχετος!!! :lol:

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να βρω κάποιον καλό άνθρωπο να μου το δείξει, αλλά μέχρι τότε συνεχίζω την προσπάθεια! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και πάλι. Κάτω απο τον εστιαστή σου έχει ένα βιδάκι που το σφίγγει για να παραμένει στο ίδιο σημειο και να μη χανεις την εστίαση. Αυτό χαλάρωσέ το γιατι αν είναι βιδωμένο τώρα που ο εστιαστής είναι μέσα δε θα καταφερεις να εστιάσεις. Πιθανό να χρειαστεί να βαλεις ή να βγάλεις και κάποιον ανταπτορα για να εστιασεις σωστα τον οποίο αν χρειάζεται θα τον έχει το τηλεσκόπιο σου.. Ξεκινα με τον ερευνητη και συνέχισε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω άμεσα. Το πρόβλημα είναι ή τουλάχιστον αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι δεν βλέπω απολύτως τίποτα από το προσοφθάλμιο και για αυτό φοβάμαι διάφορα: ότι χάλασα το κάτοπτρο, ότι κάτι δεν έχω συνδέσει σωστά, ότι είναι χαλασμένο ή το πιθανότερο ότι είμαι παντελώς άσχετος!!! :lol:

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να βρω κάποιον καλό άνθρωπο να μου το δείξει, αλλά μέχρι τότε συνεχίζω την προσπάθεια! :cheesy:

 

Υπόψιν ότι το τηλεσκόπιο δείχνει ενα πολύ μικρό κομμάτι του ουρανού, οπότε είναι πολύ πιθανό αν είσαι εκτός στόχου να μην υπάρχει τίποτα. Διαφορετικά μπορεί να μη βλέπεις κάτι γιατί είναι πολύ εκτός η εστίασή σου. Από όλους αυτούς τους προβληματισμούς πέρασα κι εγώ τους πρώτους μήνες με το τηλεσκόπιό μου, οπότε μην αγχώνεσαι, είσαι στο σωστό δρόμο! :)

Όπως έγραψε και ο rash48 μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές τη μέρα σε επίγειους στόχους μέχρι να εξοικειωθείς, προσέχοντας βεβαίως τον ήλιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω σκεφτεί ως ενδεχόμενο, αλλά ούτε φεγγάρι δεν βλέπω! 🤣🤣🤣

Θα τα δοκιμάσω όσα μου είπατε. Πιστεύω ότι αν δεν σε συμβουλευσει ή δείξει κάποιος, όλοι αυτά φοβόμαστε.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι ότι έχεις στρέψει τον σωλήνα σου από τη σωστή μεριά. Το ανοιχτό του μέρος (η τρύπα) κοιτάει τον ουρανό και το κλειστό μέρος το πάτωμα. Ο εστιαστης είναι μπροστά και πάνω έτσι; Δε φαντάζομαι να έχεις βάλει ανάποδα τον ερευνητή. Το λέω γιατί είπες ότι είσαι εντελώς αρχάριος μπας και μια στο εκατομμύριο έχεις κάνει αυτό το λάθος μη γνωρίζοντας πως λειτουργούν τα νευτώνεια τηλεσκόπια. Όπως και να 'χει στείλε μια φωτογραφία από το στήσιμό σου να βοηθήσουμε.
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης