Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου για παρατήρηση βαθέως ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Πριν λίγους μήνες έκανα την πρώτη μου αγορά για αστροπαρατήρηση με κύαλια της Celestron.

Θα ήθελα όμως να προχωρήσω σε αγορά τηλεσκοπίου για την παρατήρηση νεφελωμάτων και γαλαξιών.

Μαγεύομαι καθημερινά με τις φωτογραφίες που βλέπω και ενώ γνωρίζω οτι είναι αποτελέσμα πολύωρης έκθεσης, υπάρχει κάποιο τηλεσκόπιο, ή μια κατηγορία τηλεσκοπίων, που θα μπορούσε να φτάσει κάπως κοντά σε αυτά τα αποτελέσματα, απο την άποψη της αστροπαρατήρησης;

 

Φαντάζομα πως ενας σημαντικός παράγοντας θα ήταν η διάμετρος του τηλεσκοπίου, αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω τις δικές σας απόψεις και προτάσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο βαθυς ουρανος ανοιγει απο τις 8 ιντσες και πανω.

Τεραστιο εμποδιο για την παρατηρηση γαλαξιων και νεφελωματων ειναι ο βαθμος φωτορυπανσης.

ΠΟΤΕ δεν θα δεις με την παρατηρηση ότι απεικονιζεται στις αστροφωτογραφιες.

Μια ιδεα για το τί βλεπεις ειναι εδω .

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει τηλεσκόπιο που θα σου δείξει χρώμα και υφές (όπως στις αστροφωτογραφίες) σε νεφελώματα και γαλαξίες. Αν έχεις σκοτεινό ουρανό τότε ένα τηλεσκόπιο 10-16 ιντσών θα σου δείξει παααρα πολλά αντικείμενα. Η πρόκληση είναι να τα βρίσκεις μόνος σου.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Επίσης να προσθέσω ότι δεν φταίει το τηλεκόπιο γι'αυτό αλλά τα μάτια μας. Μόνο οι κάμερες το έχουν αυτό το "προνόμιο". Αφού λες ότι έχεις κυάλια σημαίνει ότι θα έχεις δει κάποια αντικείμενα και έχεις μια ιδέα για το πώς φαίνοντε με το μάτι. Η διαφορά με το τηλεσκόπιο θα είναι ότι θα τα βλέπεις αρκετά πιο φωτεινά αλλά χρώμα όωπς τις φωτογραφίες δεν θα μπορείς να δεις. Από εκεί και πέρα θα σου πρότεινα κι εγώ με τη σειρά μου να πάρεις το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο σε διάμετρο που μπορείς με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

 

- Να μπορείς να το μεταφέρεις σε σκοτεινό ουρανό. Αυτό πάει να πει να μπορείς να το φορτώνεις σε ένα αυτοκίνητο και να πηγαίνεις πολλά χλμ μακριά από τα φώτα της πόλης. Ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις δεν μπορεί να σου δείξει τίποτα το ιδιαίτερο μέσα από την πόλη. Αν είσαι ήδη σε εξοχή είσαι από τους λίγους τυχερούς.

- Να μπορείς να το μεταφέρεις και να το στήνεις μόνος σου. Είναι πολύ βασικό να μην χρειάζεσαι τη βοήθεια 2ου ατόμου προκειμένου να το στήσεις και να το κουβαλήσεις. Αυτό θα σε κάνει πιο ευέλικτο χωρίς να περιμένεις πάντα κάποιον προκειμένου να πας στο βουνό.

 

Το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που μπορείς να χρησιμοποιείς πιο συχνά.. Τί να το κανεις το 16" αν δεν μπορείς να το μεταφέρεις σε σκοτεινό ουρανό. Μέσα από την πόλη δεν μπορείς να δεις τίποτα παρά μόνο πλανήτες και σελήνη και δεν αξίζει τον κόπο.

 

Από κει και πέρα παίρνεις τη μεγαλύτερη διάμετρο που μπορείς οικονομικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο βαθυς ουρανος ανοιγει απο τις 8 ιντσες και πανω.

Τεραστιο εμποδιο για την παρατηρηση γαλαξιων και νεφελωματων ειναι ο βαθμος φωτορυπανσης.

ΠΟΤΕ δεν θα δεις με την παρατηρηση ότι απεικονιζεται στις αστροφωτογραφιες.

Μια ιδεα για το τί βλεπεις ειναι εδω .

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

καλη συνεχεια!

 

Λίγο άσχετη ερώτηση ίσως, σαν αρχάριος όμως έχω μια απορία. Γιατί λες ότι ο βαθύς ουρανός ανοίγει στις 8 ίντσες και πανω; και με το 6αρι που έχω μου έχουν πει ότι μπορώ να παρατηρήσω βαθύ ουρανό απλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να παω σε σωστό χώρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο βαθυς ουρανος ανοιγει απο τις 8 ιντσες και πανω.

Τεραστιο εμποδιο για την παρατηρηση γαλαξιων και νεφελωματων ειναι ο βαθμος φωτορυπανσης.

ΠΟΤΕ δεν θα δεις με την παρατηρηση ότι απεικονιζεται στις αστροφωτογραφιες.

Μια ιδεα για το τί βλεπεις ειναι εδω .

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

καλη συνεχεια!

 

Λίγο άσχετη ερώτηση ίσως, σαν αρχάριος όμως έχω μια απορία. Γιατί λες ότι ο βαθύς ουρανός ανοίγει στις 8 ίντσες και πανω; και με το 6αρι που έχω μου έχουν πει ότι μπορώ να παρατηρήσω βαθύ ουρανό απλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να παω σε σωστό χώρο.

 

Ναι, και εγω αρχαριος ειμαι. Γραφω ότι διαβαζω γενικοτερα. Ήταν καπως δογματικό, όντως. Πάντως αυτο που κυριαρχει στα διαφορα φορουμ και προτεινεται ως πρωτο τηλεσκοπιο για βαθυ ουρανο ειναι το 8αρι, κατα προτιμηση σε dobsonian στηριξη λογω απλοτητας και κοστους. Και εγω σκεφτομουν μεταξυ 6αρι και 8αρι, αλλα σε ισημερινη στηριξη. Τελικα κατεληξα σε 8αρι, σκεφτηκα μια αγορα θα κανω, ας παω στο μεγαλυτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο βαθυς ουρανος ανοιγει απο τις 8 ιντσες και πανω.

Τεραστιο εμποδιο για την παρατηρηση γαλαξιων και νεφελωματων ειναι ο βαθμος φωτορυπανσης.

ΠΟΤΕ δεν θα δεις με την παρατηρηση ότι απεικονιζεται στις αστροφωτογραφιες.

Μια ιδεα για το τί βλεπεις ειναι εδω .

http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

καλη συνεχεια!

 

Λίγο άσχετη ερώτηση ίσως, σαν αρχάριος όμως έχω μια απορία. Γιατί λες ότι ο βαθύς ουρανός ανοίγει στις 8 ίντσες και πανω; και με το 6αρι που έχω μου έχουν πει ότι μπορώ να παρατηρήσω βαθύ ουρανό απλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να παω σε σωστό χώρο.

 

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το 6ιντσο σου. Αντιθέτως είναι μία διάμετρος που είναι ίσως η βέλτιστη για να αρχίσει κανίς το άθλημα. Από εκεί και πέρα για να δεις ουσιαστική διαφορά στον βαθύ ουρανό από αυτό που έχεις, τότε όντως χρειάζεσαι από 12ιντσο και επάνω.

Και μόνο αυτό το γεγονός μαρτυρά πόσο καλό είναι το τηλεσκόπιο σου.

Αν μάλιστα έχεις αυτό που έχει εστιακή απόσταση 1200mm, τότε φίλε μου έχεις ένα από τα καλύτερα από οπτικής απόδοσης νευτώνειο. Σου εύχομαι να το χαρείς και να το χρησιμοποιείς όσο γίνεται περισσότερο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό έχω ναι με τα 1200mm, μετά από παρότρυνση πολλών ατόμων από εδώ και δικιά σου βέβαια, μέχρι στιγμής έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος, το Σάββατο μάλιστα άραξα όλη την νύχτα έξω κυρίως για Κρόνο και Διά, ειδικά τον Διά τον έφερε πιάτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Χαίρετε,

είχα μέχρι στιγμής σκοπό να αγοράσω το SKYLINE BASE 120S της LEVENHUK  https://www.planitario.gr/gr/skyline-base-120s.html, με κύριο σκοπό την παρατήρηση του βαθέως ουρανού, εξού και η απάντηση σε αυτό το ποστ. Έχοντας (τότε) μία τιμή γύρω στα 150 ευρώ, είχα αποφασίσει πως αυτό ήταν η κατάλληλη επιλογή. Ωστόσο, αφού το παράγγειλα, με ενημέρωσαν ότι η τιμή του είναι πλέον 200, μιας και η LEVENHUK αύξησε ξαφνικά την τιμή του (που ήταν σίγουρα ένας βασικός λόγος επιλογής του, όπως καταλαβαίνετε).

Έτσι, θεωρείτε ότι θα άξιζε ίσως να δώσω +~100 ευρώ παραπάνω ώστε να πάρω κάτι καλύτερο ή ότι το συγκεκριμένο θα άξιζε ακόμα και με αυξημένη τιμή;

Οποιοδήποτε σχόλιο-πρόταση, ευπρόσδεκτα :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα !

Στη θέση σου θα μάζευα σιγά σιγά λίγα χρήματα παραπάνω και θα έπαιρνα ένα dobsonian. Θεωρείται το καλύτερο είδος τηλεσκοπίου για ένα αρχάριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης