Jump to content

επιλογη σχολης! ΜΜ vs ΠΜ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Σε λιγο καιρο θα ξεκινησω το μηχανογραφικο μου κι θα ηθελα να μου προτεινετε διαφορες σχολες που εχουν σχεση με την αστρονομια κι τη μηχανικη. Ακομη βρισκομαι αναμεσα στους μηχανολογους μηχανικους κι στους πολιτικους μηχανικους. Ποια βρισκετε πιο ταιριαστη σχολη για καποιον που θελει να ασχοληθει με τον σχεδιασμο κι την κατασκευη διαστημικων μηχανων για τη μελετη του συμπαντος.

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου, αν και στην Ελλάδα δύσκολα. Παρόλα αυτά έχουμε μια καλή επιλογή για αρχή. Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.mead.upatras.gr/

 

Ή αν πας σε άλλη σχολή κάνεις αργότερα μεταπτυχιακό.πανω στο αντικείμενο, όπως αυτό http://star.uoa.gr/info.php

 

Ψάξ' το γενικά καλά και επέλεξε κάτι που να σου αρέσει πραγματικά. Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

Καλή επιτυχία να χεις σε ότι επιλογή και αν κάνεις.

Εφόσον είσαι μεταξύ των δύο σχολών που ανέφερες και δεδομένου ότι και γω μηχανολόγος είμαι σου συνιστώ ανεπιφύλακτα τους μηχανολογους :-)

 

Το αντικείμενο είναι αρκετα ευρύ, περισσότερο από τους πολιτικούς που περιορίζονται ως επι το πλείστον στα οικοδομικά.

 

Πάντως με αντίστοιχες προοπτικές είναι και οι ηλεκτρολόγοι.

 

Οπως αναφέρθηκε, επέλεξε αυτό που νομίζεις ότι θα το κάνεις με ευχαρίστηση και οχι αποκλειστικά με γνώμονα την όποια μετέπειτα αποκατάσταση.

 

καλή επιτυχία και πάλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω ειμαι εδω για να σε μπερδεψω κιαλλο και να σου προτεινω να πας για ηλεκτρολογος. #-o

ΗΜΜΥ ή Μηχανολογος νομιζω για αυτο που θες. Δες τα προγραμματα σπουδων.

Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προτείνω και εγώ για Ηλεκτρολόγος (ΗΜΜΥ). Ειδικά αν μπορείς / επιλέξεις να πας στο ΕΜΠ υπάρχουν μαθήματα που καλύπτουν σχεδόν όλα τα κομμάτια που αφορούν ένα space probe, από τα ηλεκτρονικά, υπολογιστές, αισθητήρες.ρομποτικη κλπ... το μόνο κομμάτι που δεν πιάνει είναι η αστροδυναμική και γενικότερα θέματα πρόωσης κλπ αλλά αυτά η μόνες σχολές που τα κάνουν σωστά στην Ελλάδα είναι η ΣΜΑ και ίσως και η αεροναυπηγων στην Πάτρα (υποθέτω όμως ότι και αυτές με τη σειρά τους δε θα κοιτάζουν τόσο το θέμα των ηλεκτρονικών ρομποτικής κλπ)

 

Ένα άλλο προσόν της ΗΜΜΥ ΕΜΠ (για να παινέψουνε και άλλο το σπίτι μας..) είναι το εν γενεί υψηλό επίπεδο και φοιτητών και καθηγητών συν το ότι έχει πολύ καλό όνομα για μεταπτυχιακά κλπ έξω αν τελικά αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτό το αντικείμενο. Οπότε by all means if you are able to, it won’t be an easy ride but it’s worth it

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης