Jump to content

Πρόβλημα με εστίαση σε ZWO ASI 120MC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους στο πολύ χρήσιμο forum.

 

Μέχρι πριν χρησιμοποιούσα για φωτογράφηση το κινητό μου τηλέφωνο ένα XIAOMI REDMI NOTE7. Όμως δεν μπορούσα να φωτογραφήσω τις λεπτομέρειες του Δία και του Κρόνου όπως τις έβλεπα στην παρατήρηση. Το αποτέλεσμα ήταν να φαίνονται σαν φωτεινές σφαίρες. Ρώτησα εδώ στο φόρουμ αν άξιζε η αγορά μιας ειδικής κάμερας για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα και οι απαντήσεις ήταν θετικές.

Aγόρασα την ZWO ASI 120MC και κατέβασα και εγκατέστησα το προτεινόμενο λογισμικό.

Το πρόβλημα που προέκυψε από την πρώτη στιγμή είναι ότι δεν εστιάζει και γενικά η εικόνα που βλέπω στην οθόνη του laptop είναι επιεικώς κακή.

Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει επάνω σε αυτό υποδεικνύοντας μου κάποιες βασικές ρυθμίσεις.

Το σύστημα που έχω είναι ένα MAK 127 με Barlow 3x CELESTRON X-CEL.

Και μία δεύτερη απορία-ερώτηση δεν γίνετε η κάμερα να δει σωστά μέσω προσοφθάλμιου έτσι ώστε να έχουμε αποτέλεσμα με μεγαλύτερη μεγέθυνση ?

 

Εύχομαι υγεία και καλές θεάσεις σε όλους.

Νίκος Γρηγοριάδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει να βγάλεις τον barlow και να προσπαθήσεις να εστιάσεις μόνο με την κάμερα. Με τον barlow η εστιακή απόσταση φτάνει τα 4500 χιλ και η κάμερα έχει ήδη μικρό τσιπάκι οπότε αν το seeing δεν είναι καλό τότε το αποτέλεσμα θα είναι πολύ κάτω των προσδοκιών.

 

Επίσης να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο πρέπει να το αφήσεις τουλάχιστον 1 ώρα έξω για να έρθει σε θερμική ισορροπία με την εξωτερική θερμοκρασία.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει να βγάλεις τον barlow και να προσπαθήσεις να εστιάσεις μόνο με την κάμερα. Με τον barlow η εστιακή απόσταση φτάνει τα 4500 χιλ και η κάμερα έχει ήδη μικρό τσιπάκι οπότε αν το seeing δεν είναι καλό τότε το αποτέλεσμα θα είναι πολύ κάτω των προσδοκιών.

 

Επίσης να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο πρέπει να το αφήσεις τουλάχιστον 1 ώρα έξω για να έρθει σε θερμική ισορροπία με την εξωτερική θερμοκρασία.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάφερες τελικά να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα; Δυστυχώς στην πλανητική φωτογραφία οι πολλές είναι οι κακές οι μέρες από άποψη seeing και λίγες οι καλές.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάφερες τελικά να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα; Δυστυχώς στην πλανητική φωτογραφία οι πολλές είναι οι κακές οι μέρες από άποψη seeing και λίγες οι καλές.

 

Μελετώντας και συλλέγοντας πληροφορίες επί του θέματος αυτό που κατάλαβα είναι πως αυτό που βλέπω με τα μάτια σε καμία περίπτωση δεν θα το δω σε live view στον υπολογιστή μέσω της κάμερας. Αλλά μετά από επεξεργασία με τα ειδικά προγράμματα που υπάρχουν θα πάρω αποτέλεσμα.

Αρχικά έμαθα τα προγράμματα. Και ετοιμάζομαι για να κάνω τις πρώτες δοκιμές λήψης του πρωτογενούς υλικού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι στιγμής στο μόνο που έχω καταφέρει να εστιάσω με αυτό το πράγμα...είναι σε κάτι επίγειες λάμπες σε απόσταση 2χλμ. περίπου χωρίς barlow και πάλι όμως η εικόνα στον υπολογιστή δεν είναι καλή ως προς την εστίαση σε σύγκριση με αυτή που παίρνω με το κινητό. (έχω ένα Xiaomi redmi note7) Ξαναπροσπαθώ ακολουθώντας βήμα-βήμα τις οδηγίες του κατασκευαστή χωρίς αποτέλεσμα. Τόσο δύσκολο είναι λοιπόν να βρεις και να εστιάσεις με αυτή την κάμερα το Δία ή τον Κρόνο..?!

Σε προσπάθεια που έκανα για να βρω τον Κρόνο δεν τον βρήκα καν...βέβαια με άθλιο seeing σήμερα αλλά οκ και χωρίς barlow εννοείτε...αν βάλω το barlow με το ζόρι βρίσκω και τις επίγειες λάμπες..

Σκέτη απογοήτευση. Ξοδεύεις ατελείωτο χρόνο χωρίς ανάλογο αποτέλεσμα και γενικά όσον αφορά την ευκολία και πρακτικότητα βαθμολογία ΜΗΔΕΝ ειδικά σε σύγκριση με τη χρήση κινητού με προσαρμογέα.

Θα συνεχίσω βέβαια την προσπάθεια συλλέγοντας πληροφορίες από το ίντερνετ και φυσικά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Πάντως μέχρι τώρα η εντύπωση που έχω είναι ότι η εν λόγω κάμερα δεν αξίζει τα χρήματα που δίνεις (περίπου 190€). Πιστεύω με τα χρήματα που κοστίζει και κάτι ακόμα αν πάρεις ένα κινητό με καλή κάμερα θα πάρεις καλύτερο και κυρίως απείρως ευκολότερο αποτέλεσμα...

Όσον αφορά τα προγράμματα επεξεργασίας που υπάρχουν για μετά τη λήψη τα βρήκα πολύ καλά, ενδιαφέροντα και αρκετά πρακτικά.

 

Νίκος Γρηγοριάδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόσο δύσκολο είναι λοιπόν να βρεις και να εστιάσεις με αυτή την κάμερα το Δία ή τον Κρόνο..?!

Σε προσπάθεια που έκανα για να βρω τον Κρόνο δεν τον βρήκα καν...βέβαια με άθλιο seeing σήμερα αλλά οκ και χωρίς barlow εννοείτε...αν βάλω το barlow με το ζόρι βρίσκω και τις επίγειες λάμπες..

 

 

Καλησπέρα,

 

Αν και δεν έχω καμία επαφή με την φωτογράφηση, αναρωτιέμαι, γιατί να ψάχνεις να βρεις τον Κρόνο μέσω της κάμερας;

 

Μήπως θα ήθελες να κάνεις μια πιο αναλυτική περιγραφή της διαδικασίας που εφαρμόζεις και του εξοπλισμού σου (στήριξη κλπ.).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι θέλει να τον φωτογραφίσει με την κάμερα και δεν μπορεί να εστιάσει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι θέλει να τον φωτογραφίσει με την κάμερα και δεν μπορεί να εστιάσει.

 

Χαχα, εντάξει επειδή δεν ξέρω από φωτογράφηση δεν σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνομαι το σκοπο μιας κάμερας :lol:

 

Αυτό που σκέφτηκα βάση της περιγραφής του προβλήματος είναι ότι αν προσπαθεί να βρει το αντικείμενο μέσω της κάμερας που δεν έχει καταφέρει να εστιάσει προσθέτει έναν ακόμη παράγοντα δυσκολίας.

 

Θα περίμενα να πάει με προσοφθάλμιο σε ένα φωτεινό αντικείμενο και μετά να βάλει την κάμερα ώστε να βρει πως θα εστιάσει.

 

Επίσης δεν έχει αναφέρει τι εξοπλισμό έχει, και σκέφτηκα μήπως έχει χειροκίνητη στήριξη, που θα κάνουν όλα τα παραπάνω ακόμη πιο δύσκολα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ όλους στο πολύ χρήσιμο forum.

 

Μέχρι πριν χρησιμοποιούσα για φωτογράφηση το κινητό μου τηλέφωνο ένα XIAOMI REDMI NOTE7. Όμως δεν μπορούσα να φωτογραφήσω τις λεπτομέρειες του Δία και του Κρόνου όπως τις έβλεπα στην παρατήρηση. Το αποτέλεσμα ήταν να φαίνονται σαν φωτεινές σφαίρες. Ρώτησα εδώ στο φόρουμ αν άξιζε η αγορά μιας ειδικής κάμερας για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα και οι απαντήσεις ήταν θετικές.

Aγόρασα την ZWO ASI 120MC και κατέβασα και εγκατέστησα το προτεινόμενο λογισμικό.

Το πρόβλημα που προέκυψε από την πρώτη στιγμή είναι ότι δεν εστιάζει και γενικά η εικόνα που βλέπω στην οθόνη του laptop είναι επιεικώς κακή.

Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει επάνω σε αυτό υποδεικνύοντας μου κάποιες βασικές ρυθμίσεις.

Το σύστημα που έχω είναι ένα MAK 127 με Barlow 3x CELESTRON X-CEL.

Και μία δεύτερη απορία-ερώτηση δεν γίνετε η κάμερα να δει σωστά μέσω προσοφθάλμιου έτσι ώστε να έχουμε αποτέλεσμα με μεγαλύτερη μεγέθυνση ?

 

Εύχομαι υγεία και καλές θεάσεις σε όλους.

Νίκος Γρηγοριάδης

 

 

Μπορείς να βάλεις την κάμερα μέσω προσοφθάλμιου χρησιμοποιώντας κατάλληλους αντάπτορες και αποστάτες, αλλά γενικά δε συνίσταται. Για αρχή θα λεγα να μην χρησιμοποιήσεις καν barlow, ώστε να έχεις και ευρύτερο πεδίο, πράγμα που θα σε βοηθήσει να βρεις το στόχο σου πιο εύκολα. Για να εστιάσεις σωστά ενδεχομένως να χρειαστεί να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάποιους αντάπτορες ή /και αποστάτες για να τοποθετηθεί η κάμερα στη σωστή απόσταση. Έχε υπόψιν σου ότι σε άλλο σημείο εστιάζει το προσοφθάλμιο και σε άλλο η κάμερα. Στην περίπτωση της κάμερας το είδωλο του τηλεσκοπίου πρέπει να σχηματιστεί πάνω στον αισθητήρα, οπότε η θέση εστίασης θα είναι πιο μπροστά από ότι στον προσοφθάλμιο. Επίσης η κάμερα του κινητού επειδή έχει μπροστά φακό είναι ουσιαστικά σαν να κάνεις projection, οπότε θα εστιάσει σε διαφορετικό σημείο.

Παρεπιπτόντως, η asi 120MC δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω έρχεται με έναν ευρυγώνιο φακό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να τη δοκιμάσεις εκτός τηλεσκοπίου. Βεβαιώσου ότι δεν τον χρησιμοποείς αυτό τον φακό όταν την τοποθετείς στο τηλεσκόπιο.

Αυτά μπόρεσα να σκεφτώ... Δεν ξέρω αν βοήθησα, ελπίζω πάντως να καταφέρεις να τα σετάρεις σωστά. Οι αστροκάμερες προσθέτουν σίγουρα ένα βαθμό πολυπλοκότητας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Απαντώ σχετικά με ότι αναφέρετε.

Ο εξοπλισμός που έχω τον έχω αναφέρει στην πρώτη καταχώρηση. Skywatcher Maksutov 127 με βάση skywatcher AZ3, επίσης έχω ένα barlow celestron x-cel 3x, και αρκετά προσοφθάλμια.

Για τη χρήση της κάμερας ακολούθησα πιστά τις οδηγίες. Καταρχήν δεν χρησιμοποίησα barlow, κατόπιν βάσει των οδηγιών έβαλα ένα προσοφθάλμιο (25άρι ES) και εστίασα. Κατόπιν οι οδηγίες λένε βγάλε το προσοφθάλμιο και βάλε την κάμερα αφού προηγουμένως έχεις αφαιρέσει τον φακό που έχει μπροστά και βιδώνοντας τον σχετικό αντάπτορα ο οποίος εφαρμόζει στο τηλεσκόπιο. Τόσο απλό αλλά αποτέλεσμα τίποτα.

Η προσπάθεια συνεχίζεται βέβαια.

 

Νίκος Γρηγοριάδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Απαντώ σχετικά με ότι αναφέρετε.

Ο εξοπλισμός που έχω τον έχω αναφέρει στην πρώτη καταχώρηση. Skywatcher Maksutov 127 με βάση skywatcher AZ3, επίσης έχω ένα barlow celestron x-cel 3x, και αρκετά προσοφθάλμια.

Για τη χρήση της κάμερας ακολούθησα πιστά τις οδηγίες. Καταρχήν δεν χρησιμοποίησα barlow, κατόπιν βάσει των οδηγιών έβαλα ένα προσοφθάλμιο (25άρι ES) και εστίασα. Κατόπιν οι οδηγίες λένε βγάλε το προσοφθάλμιο και βάλε την κάμερα αφού προηγουμένως έχεις αφαιρέσει τον φακό που έχει μπροστά και βιδώνοντας τον σχετικό αντάπτορα ο οποίος εφαρμόζει στο τηλεσκόπιο. Τόσο απλό αλλά αποτέλεσμα τίποτα.

Η προσπάθεια συνεχίζεται βέβαια.

 

Νίκος Γρηγοριάδης

 

 

Νίκο, όπως προανέφερα, δεν έχω φωτογραφική εμπειρία, αλλά φοβάμαι ότι αυτό που προσπαθείς να κάνεις με την AZ3 είναι αρκετά δύσκολο.

 

Η κίνηση της γης σε μεγάλες μεγενθυσεις είναι αρκετά αισθητή, άρα πραγματικά δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να κρατήσεις στο κέντρο του πεδίου οποιαδήποτε αντικείμενο και να το ακολουθείς σε δύο άξονες, βλέποντας από την οθόνη του λάπτοπ.

 

Είναι κάπως στάνταρ ότι για να φωτογραφήσεις χρειάζεσαι στήριξη με μοτέρ που θα ακολουθεί το αντικείμενο. Πιστεύω θα σε κατατοπισουν καλύτερα οι γνώστες, αλλά εικάζω ότι αυτή είναι η πραγματική πηγή του προβλήματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Απαντώ σχετικά με ότι αναφέρετε.

Ο εξοπλισμός που έχω τον έχω αναφέρει στην πρώτη καταχώρηση. Skywatcher Maksutov 127 με βάση skywatcher AZ3, επίσης έχω ένα barlow celestron x-cel 3x, και αρκετά προσοφθάλμια.

Για τη χρήση της κάμερας ακολούθησα πιστά τις οδηγίες. Καταρχήν δεν χρησιμοποίησα barlow, κατόπιν βάσει των οδηγιών έβαλα ένα προσοφθάλμιο (25άρι ES) και εστίασα. Κατόπιν οι οδηγίες λένε βγάλε το προσοφθάλμιο και βάλε την κάμερα αφού προηγουμένως έχεις αφαιρέσει τον φακό που έχει μπροστά και βιδώνοντας τον σχετικό αντάπτορα ο οποίος εφαρμόζει στο τηλεσκόπιο. Τόσο απλό αλλά αποτέλεσμα τίποτα.

Η προσπάθεια συνεχίζεται βέβαια.

 

Νίκος Γρηγοριάδης

 

 

Νίκο, όπως προανέφερα, δεν έχω φωτογραφική εμπειρία, αλλά φοβάμαι ότι αυτό που προσπαθείς να κάνεις με την AZ3 είναι αρκετά δύσκολο.

 

Η κίνηση της γης σε μεγάλες μεγενθυσεις είναι αρκετά αισθητή, άρα πραγματικά δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να κρατήσεις στο κέντρο του πεδίου οποιαδήποτε αντικείμενο και να το ακολουθείς σε δύο άξονες, βλέποντας από την οθόνη του λάπτοπ.

 

Είναι κάπως στάνταρ ότι για να φωτογραφήσεις χρειάζεσαι στήριξη με μοτέρ που θα ακολουθεί το αντικείμενο. Πιστεύω θα σε κατατοπισουν καλύτερα οι γνώστες, αλλά εικάζω ότι αυτή είναι η πραγματική πηγή του προβλήματος.

 

Αυτό ισχύει στην αστροφωτογράφηση που χρειάζεσαι μεγάλες εκθέσεις όχι στον Δία και τον Κρόνο. Και αυτό αποδεικνύεται επειδή με το κινητό μπορώ και τραβάω βίντεο για 30 δεύτερα το λιγότερο χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσω το τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχάριος και εγώ και τα αντιμετώπισα όλα πρόσφατα.

Δύσκολο αυτό που προσπαθείς να κάνεις λόγο της στήριξης.

Νομίζω ότι το κλειδί είναι το μέγεθος του πεδίου , δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπεις από το κινητό σου.

Παραθέτω μια φωτογραφία με πρόχειρους υπολογισμούς του πεδίου.

Είναι εφικτό αλλά πολύ δύσκολο.

Επίσης ο ερευνητής σου πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένος όσο καλύτερα γίνεται. Ακόμα και λεπτά της μοίρας απόκλιση μπορεί να σε βασανίσει να βρεις τον στόχο.

Ελπίζω να μην ενεργοποιείς το ROI πριν έχεις τον στόχο στην οθόνη σου.

Τώρα συγκεκριμένα για την εστίαση θα πρότεινα την εστίαση σε άστρα πριν πας στον στόχο σου, ή ιδανικά μάσκα και εστίαση σε κάποιο φωτεινό αστέρι .

 

Νομίζω πρώτο βήμα είναι η καλή αντίληψη του μικροσκοπικού πεδίου που δίνει το τηλεσκόπιο με την asi 120 και δεύτερο η <<απόλυτη >> ευθυγράμμιση του ερευνητή (με το μεγαλύτερη δυνατή μεγέθυνση και προσοφθάλμιο και σε δεύτερο χρόνο με την ίδια την κάμερα.)

astronomy_tools_fov.thumb.png.c09d94aa6c3f219578fcd3c2bbb1f5d8.png

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης