Jump to content

Προβλημα γενικης λειτουργιας εξοπλισμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω προβλημα λειτουργιας του εξοπλισμου γιατι με εφτασε στο αμην να μην τα κανω κομματια.

 

Εχω την EQ6-R με συνδεση μεσω θυρας USB, Atik 383L+, atik efw2, SX Lodestar, Falcon rotator, pegasus Dual Motor Focus Controller, Pocket Powerbox. Ο εξοπλισμος λειτουργει απο ενα NUC με win10. Δουλευω το CdC, EQmod Phd2, SGP, και τα αντιστοιχα προγραμματα για τα Pegasus κομματια και εχω τους τελευταιους drivers στιν εξοπλισμο.

 

Η συνδεση του εξοπλισμου ειναι η παρακατω: H βαση και οι καμερες ειναι συνδεδεμενα κατευθειαν στο NUC ενω ο υπολοιπος εξοπλισμος ειναι συνδεδεμενος σε ενα D-link usb hub με 7 θυρες και το τροφοδοτω με 5V. O υπολοιπος εξοπλισμος παιρνει 13.5V

 

Το προβλημα ειναι το εξης: Υπαρχουν στιγμες οπου οταν θα κανω goto την βαση, η βαση θα σταματησει για μια στιγμη και μετα θα ξανασυνεχισει το slew. Οταν θα κανω park την βαση, συτη δεν θα παει στην θεση παρκαρισματος που εχω ορισει αλλα θα σταματησει στην ορθη αναφορα περιπου 10 μοιρες πριν την θεση αυτη. Επσης οταν τελειωσει το goto η βαση δεν ειναι καν κοντα στον στοχο που εχω δωσει

 

Αλλες φορες εχω δει οτι ο τροχος φιλτρων δεν μετακινει τα φιλτρα παρολο που συνδεεται στο SGP.

Το τελευταιο προβλημα που μου εβγαλε ηταν τα παραπανω αλλα και το plate solve δεν δουλευε. Η βαση ηταν 2-3 μοιρες μακρυα απο τον Altair και το plate solve εκανε 5 λεπτα πρωτου αποτυχει.

 

Εκανα restart τον η/υ και τον εξοπλισμο και υπηρχαν φορες που ολα δουλευαν κανονικα, στο device manager δεν βλεπω καποιο conflict ή αλλο προβλημα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δοκίμασε να βγάλεις εκτός το dlink και κάνε τεστ με τα εντελώς απαραίτητα συνδεδεμένα απευθείας στο NUC.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από το hub (που θα μπορούσε να επιρεαστεί και από ένα ελλατωματικό καλώδιο), εγώ θα κοίταζα τις τροφοδοσίες: Για τη βάση πχ. τι τάση φτάνει πάνω στον connector όταν τα υπόλοιπα είναι σε λειτουργία, επίσης το ίδιο για το hub
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι τασεις που παιρνει ο εξοπλισμος ειναι 13.5 στο βυσμα του καθε στοιχειου και 5.κατι στο hub σταθεροποιημενη, οποτε δεν ειναι θεμα τροφοδοσιας. θα δω με hub εκτος αν και εχω υποψια οτι κανει κανει conflict, μαλλον η βαση με pocket power box ή το rotator. Θα κανω δοκιμη και με ΝΙΝΑ μηπως το sgp εχει θεμα

 

edit θελω να δοκιμασω το παλιο καλωδιο TTL-USB που εχω απο την heq5-pro. Το βυσμα απο το χειριστηριο της eq6-r εχει την ιδια συνδεση με την heq5-pro;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τσιπακι που έχει η SW στις azeq5,6 eq8 και μάλλον στην eq6rpro είναι prolific και όχι ftdi. Το αναγνώρισε ο υπολογιστής και κατέβασε driver, ή το κατέβασες εσύ. Έχει στο site της SW τον σωστό driver για το prolific τσιπακι που φοράνε οι βάσεις της. Κατέβασε το από εκεί να είσαι σίγουρος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολύ φορτώνεις με εξοπλισμό το σύστημα σου τόσο αυξάνεται η πιθανότητα κάτι να μη δουλεύει καλά μετά. Εγώ θα σου πρότεινα να πάς βήμα βήμα.

 

Αρχικά μόνο με τη στήριξη, το τηλεσκόπιο και το τηλεχειρηστήριο της. Κάνει αυτά που θες; Αν ναι δε φταίει η στήριξη.

 

Μετά βάλε επάνω κάμερα και σύνδεσε τη στο pc σου. Κάνει αυτά που θές; Δε φταίει η κάμερα, το SGP, το καλώδιο της κάμερας.

 

Μετά βάλε επάνω τροχό φίλτρων...συνέχισε με τα υπόλοιπα..

 

Έτσι σιγά σιγά θα αποκλείεις περιπτώσεις βλάβης. Το πρόβλημα σου είναι σποραδικό όμως όπως το περιέγραψες οπότε βήμα βήμα θα πρέπει να αφιερώνεις λίγο παραπάνω χρόνο.

 

Εύχομαι να το λύσεις γρήγορα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και από εμένα. Όπως τα λές το προβλημα είναι στην επικοινωνία της βάσης. Πιστεύω κατά 99% πως φταίει το USB hub. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Κωστα , ίσως έχεις binding ,μου συμβαίνει και εμένα κυρίως το καλοκαίρι με τις ζέστες. Με κρεμάει το ρεύμα (ζηταέι πιο πολλά αμπερ απο οτι το πολυμπριζο σηκώνει ) γιατι ζορίζεται πολύ λόγω του binding στην συγκεκριμένη θέση. Στην δικιά μου eq6 r pro συμβαίνει στις 20-25 μοίρες όταν κοιτάει νότια . Υπάρχουν βίντεο που δείχνουν πως διορθώνεται (δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα). Εχω δοκιμάσει τα πάντα και εγώ (διαφορετικές θύρες , μεγαλύτερο μετασχηματιστή 10 amper για την βάση ,κτλ).
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Theo ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα.

Η δική σου περίπτωση δεν έχει να κάνει με το ρεύμα του πολύμπριζου όπως αναφέρεις αφού η στήριξη ζητάει μόνο 12volt οπότε ακόμη και 200 volt να παίρνει το τροφοδοτικό σου τα 12 θα τα πάρεις (η στήριξη καίει 1-3 αμπερ με το ζόρι). Όταν λες "binding" εννοείς ότι η στήριξη κολλάει και δεν πηγαίνει εκεί που πρέπει ;

Αν είναι αυτό τότε:

1. Δες πόσα volts φτάνουν στο βύσμα που τροφοδοτείς την στήριξη. Μακριά και λέπτά καλώδια προκαλούν πτώση τάσης και έτσι τα μοτέρ δεν παίρνουν το ρεύμα που θέλουν (το λαμπάκι της στήριξης αναβοσβήνει).

2. Θεωρούμε ότι έχεις κάνει σωστό ζύγισμα οπότε αν έχεις πειράξει την στήριξη για να αφαιρέσεις τον τζόγο μάλλον το έχεις παρακάνει και κολλάνε τα γρανάζια μεταξύ τους οπότε τα stepper κολλάνε και αυτά με την σειρά τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Theo ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα.

Η δική σου περίπτωση δεν έχει να κάνει με το ρεύμα του πολύμπριζου όπως αναφέρεις αφού η στήριξη ζητάει μόνο 12volt οπότε ακόμη και 200 volt να παίρνει το τροφοδοτικό σου τα 12 θα τα πάρεις (η στήριξη καίει 1-3 αμπερ με το ζόρι). Όταν λες "binding" εννοείς ότι η στήριξη κολλάει και δεν πηγαίνει εκεί που πρέπει ;

Αν είναι αυτό τότε:

1. Δες πόσα volts φτάνουν στο βύσμα που τροφοδοτείς την στήριξη. Μακριά και λέπτά καλώδια προκαλούν πτώση τάσης και έτσι τα μοτέρ δεν παίρνουν το ρεύμα που θέλουν (το λαμπάκι της στήριξης αναβοσβήνει).

2. Θεωρούμε ότι έχεις κάνει σωστό ζύγισμα οπότε αν έχεις πειράξει την στήριξη για να αφαιρέσεις τον τζόγο μάλλον το έχεις παρακάνει και κολλάνε τα γρανάζια μεταξύ τους οπότε τα stepper κολλάνε και αυτά με την σειρά τους.

 

Η βάση χρειάζεται τουλάχιστον 3 Amper όταν κάνει slew.. Τα νούμερα που αναφέρεις είναι οκ για το tracking . Πολλοί μάλιστα στο cloudy προτείνουν να έχουμε μετασχηματιστή που δίνουν πάνω από πέντε αμπέρ , μιλάω για την eq 6 r pro πάντα. Η τάση είναι μετρημένη στο βύσμα και είναι οκ. Την στήριξη όπως προανέφερα δεν την έχω ακουμπήσει ακόμα . Το ζύγισμα πιστεύω ότι είναι εντάξει ,έχω καλή οδήγηση στο 0.30 -0.40.

Αναφέρομαι στο πολυμπριζο μου που μπορεί να αποδώσει 10 αμπέρ . Έχω περίπου τα ίδια κουμπωμένα όπως και ο Κώστας απλά άλλη κάμερα ,κτλ. Έχω μετρήσει όταν κάνει tracking , με την κάμερα να δουλεύει στο 50 % για ψύξη (καλοκαίρι ) , τα αμπέρ που τραβάει το σύστημα είναι περίπου στα 6 ίσως και 7. Αν κάποια στιγμή η βάση ζητήσει παραπάνω , εκεί που ζορίζεται δλδ , τότε έχω κόλλημα (και αποσυνδέσεις)

Μπορεί να μην έχει το ίδιο πρόβλημα ο Κώστας αλλά μοιάζει αρκετά με το δικό μου αυτό το ανέφερα.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τροφοδοτείς όλο τον εξοπλισμό σου με έναν τροφοδοτικό και αν ναι ποιό είναι αυτό ;

 

Το 10 αμπερ που λες είναι στα 220 οπότε ας το ξεχάσουμε αυτό :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τροφοδοτείς όλο τον εξοπλισμό σου με έναν τροφοδοτικό και αν ναι ποιό είναι αυτό ;

 

Το 10 αμπερ που λες είναι στα 220 οπότε ας το ξεχάσουμε αυτό :cheesy:

 

είμαι σε 220V

 

έχω αυτό ,μπορείς να προγραμματίσεις τι ώρα θα ανοίξουν και θα κλείσουν ότι έχω φορεμένο πάνω.

 

https://energenie.com/item.aspx?id=7416

 

και μετά τους αντίστοιχους 12v μετασχηματιστές .

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10amper x 220 = 2200watt

10amper x 12v =120watt

 

Μέχρι τα 2200watt βάζεις και κομπρεσερ στο πολύμπριζο :cheesy:

 

Τι τροφοδοτικό έχεις;

Αν το τροφοδοτικό σου δεν είναι πιστοποιημένο και είναι άλλο ένα κινέζικο του σκρουτζ τότε τα 10 αμπερ που λέει δεν είναι ούτε 5 και γι'αυτό χαιρετάει η στήριξη όταν ζητάει ρεύμα και δεν το παίρνει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10amper x 220 = 2200watt

10amper x 12v =120watt

 

Μέχρι τα 2200watt βάζεις και κομπρεσερ στο πολύμπριζο :cheesy:

 

Τι τροφοδοτικό έχεις;

Αν το τροφοδοτικό σου δεν είναι πιστοποιημένο και είναι άλλο ένα κινέζικο του σκρουτζ τότε τα 10 αμπερ που λέει δεν είναι ούτε 5 και γι'αυτό χαιρετάει η στήριξη όταν ζητάει ρεύμα και δεν το παίρνει.

 

δεν το έχω μπροστά μου τώρα ,αλλά είναι αγορασμένο από το πλανητάριο ,όχι από skroutz , προτεινόμενο απο την sw ακριβώς λόγω των αυξημένων αναγκών της βάσης. Το πολύμπριζο δίνει έως δέκα. Αν για κάποιο λόγο ένα οποιοδήποτε μηχάνημα ζητά 11 , δεν θα τα πάρει . Εκεί είναι το θέμα.

Αλλα ξαναλέω έγραψα γιατί μου θύμισε το πρόβλημα μου έτσι όπως τα περιγράφει ο Κώστας . Μπορεί να έχει άλλο πρόβλημα.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις καταλάβει προφανώς ότι άλλο τα 10 αμπερ στα 12 βολτ και άλλο στα 220.

Μια χαρά μπορείς να βάλεις όσες συσκευές θέλεις επάνω στο πολύμπριζο σου δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Το τροφοδοτικό σου ή το καλώδιο του ακόμη και το βύσμα του παίζουν σημαντικό ρόλο ώστε η στήριξη να παίρνει αυτό που ζητάει.

Άλλαξε το τροφοδοτικό λοιπόν και θα δεις όλα θα στρώσουν δια μαγείας :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις καταλάβει προφανώς ότι άλλο τα 10 αμπερ στα 12 βολτ και άλλο στα 220.

Μια χαρά μπορείς να βάλεις όσες συσκευές θέλεις επάνω στο πολύμπριζο σου δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Το τροφοδοτικό σου ή το καλώδιο του ακόμη και το βύσμα του παίζουν σημαντικό ρόλο ώστε η στήριξη να παίρνει αυτό που ζητάει.

Άλλαξε το τροφοδοτικό λοιπόν και θα δεις όλα θα στρώσουν δια μαγείας :)

 

Τα ξέρω αυτά που λες Άγγελε και σε ευχαριστώ πολύ αλλά έχω αλλάξει ήδη δύο . Η κατάσταση βελτιώθηκε με τον μεγαλύτερο μετασχηματιστή αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε πολύ ζεστές νύχτες μου το κάνει κάποιες φορές. Όπου και αν διάβασα και ρώτησα, όσοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα ρεγουλαραν την βάση και σώθηκαν.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό αναφέρω σαν 2η πιθανή αιτία στο αρχικό σου post. Είτε το πρόβλημα προκύπτει από τον ίδιο τον χρήστη είτε με θερμική συστολή διαστολή. Δυστυχώς με αυτές τις σχετικά φθηνές στηρίξεις δεν έχεις απαιτήσεις με τέτοια θέματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό αναφέρω σαν 2η πιθανή αιτία στο αρχικό σου post. Είτε το πρόβλημα προκύπτει από τον ίδιο τον χρήστη είτε με θερμική συστολή διαστολή. Δυστυχώς με αυτές τις σχετικά φθηνές στηρίξεις δεν έχεις απαιτήσεις με τέτοια θέματα.

 

Ακριβώς αυτό. Ίσως και ο Κώστας να έχει το ίδιο θέμα . Όπως και πολλοί άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Συστολή διαστολή αλλάζει τις απαιτήσεις σε ρεύμα.

Πάντως δεν την λες και φτηνή βάση...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εβαλα τον driver για την βαση απο τη skywatcher και εχθες ολα λειτουργησαν χωρις κανενα προβλημα, αν και μου αλλαξε το COM της βασης οποτε μαλλον αυτο ειναι καλο νεο; Θα το δω και στις επομενες εξορμησεις να δω αν αυτο ηταν τελικα το προβλημα

 

Οσο αφορα την τροφοδοσια, το συστημα που εχω το δουλευω χρονια χωρις προβλημα. Αποτελειται απο τα εξης: Μπαταρια ή τροφοδοτικο 12V -> DC-DC converter σε 13.5V -> pocket power box -> λοιπος εξοπλισμος.

 

Το εχω κανει ετσι ωστε το συστημα να μην εχει θεμα οταν η μπαταρια πεφτει απο τη χρηση, το κλασικο δειγμα ειναι το αναβοσημα στο λεντκακι της βασης αλλα και τα βαθμιαιο σκοτεινιασμα στα καρε της καμερας. Σπανια θα εχω θεμα με συστολη διαστολη αλλα οταν συμβει αυτο θα ειναι οταν καποιο βυσμα τροφοδοσιας θα αποσυνδεθει και ο αντιστοιχος εξοπλισμος θα σβησει (μου ετυχε πριν μερικες εβδομαδες στο nuc)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης