Jump to content

Pentax XW vs Baader Morpheus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ποια απο τις δύο μαρκες του θέματος προτεινετε ? Η ακομη καλυτερα ποια είναι τα "δυνατά" τους μοντέλα εάν κάποιος τα έχει δοκιμάσει?

 

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα Pentax, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε πιθανή σύγκριση. Από τα Morpheus έχω τα 17.5mm, 9mm και 6.5mm τα οποία σύγκρινα με τα Hyperion 17mm και 8mm και είναι σε όλους τους τομείς ανώτερα. Υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα τόσο για τα Pentax όσο και για τα Morpheus στο cloudy nights, όποιο και αν διαλέξεις, νομίζω δε θα χάσεις. Δικό μου αγαπημένο, που βέβαια είναι υποκειμενικό γιατί μου αρέσει να παρατηρώ σε εκείνη την περιοχή, είναι το 9mm.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενώ δεν υπάρχει ο τέλειος προσοφθάλμιος φακός, ό,τι πιο κοντινό στην τελειότητα είναι οι Pentax XW και ιδίως οι 7mm και 10mm (έχω τον 10mm και έχω δοκιμάσει και τους 7mm και 20mm). Ο 10άρης είναι ο τελειότερος από τους 25 περ. φακούς που έχω ή τους 50 περ. που έχω δοκιμάσει. Διορθωμένος άριστα μέχρι τα απόλυτα άκρα του πεδίου, πολύ υψηλής ποιότητας επιστρώσεις και γενική κατασκευή, κορυφαία άνεση παρατήρησης. Η οπτική του συμπεριφορά διατηρείται άψογα στα γρήγορα νευτώνεια. Η σειρά ΧW παρουσιάζει καμπύλωση πεδίου (field curvature) στους φακούς 20mm και άνω. Οι Morpheus πάντως δεν σχεδιάστηκαν για να αγγίξουν τα επίπεδα ποιότητας των Pentax, ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει κάποιον. Πάντως, αν σε ενδιαφέρει η απόλυτη ποιότητα, μην επιδιώκεις να αποκτήσεις σειρές φακών αλλά τους καλύτερους από κάθε σειρά, αρκεί να είναι στα mm που χρειάζεσαι.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η χώρα κατασκευής των Pentax XW ? 

Ρωτάω απλά από περιέργεια εάν πάντα κατασκευάζονταν στην ίδια χώρα ή εάν υπάρχουν "σειρές χρονολογιών" με διαφορετικό τόπο κατασκευής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τους morfeus 14,5 , 9 kai 6,5 και είναι πολύ καλοί .Καλύτεροι από τους hyperion και ES που είχα . Μειονέκτημα που έχουν είναι ότι στο dob όταν τους χρησιμοποιείς σαν 2ιντσους δεν εστιάζουν . Χρειάζεσαι προέκταση ή τους τραβάς λίγο πιο έξω .

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την ισχυρή εντύπωση ότι είναι καθαρά Japan, αργότερα θα μπορέσω να δω τον 10mm φακό  (ίσως και το κουτί του) για να θυμηθώ κι εγώ. Μέχρι τότε δες κι αυτό:

https://www.cloudynights.com/topic/122531-who-manufactures-pentax-vixen-eyepieces/

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα δει αυτό :

https://www.cloudynights.com/topic/740297-pentax-xw-7mm/page-2 

Όπου αναφέρει κάποιος ότι οι φακοί φτιάχνονται στην Ιαπωνία και η συναρμολόγηση του προσοφθαλμίου στις Φιλιππίνες....αλλά δεν είναι ξεκάθαρο...

Το επεξεργάστηκε ο bagastro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δὲν εἶχα ποτὲ Morpheus, ἀλλὰ ἔχω τοὺς 3.5mm καὶ 40mm τῆς Pentax καὶ εἶναι ἐξαιρετικοὶ. Καὶ ὁπτικὰ (flat πεδίο μέχρι τὰ ἄκρα, ἐξαιρετικὸ eye relief) καὶ στὴν ποιότητα-στιβαρότητα κατασκευῆς

Καὶ τὰ δύο λένε Made in Japan πάνω, καὶ πιστεύω ἔτσι εἶναι ὅλα τα XW

  • Μου αρέσει 1

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επιβεβαιώνω, ο Pentax XW 10mm, έχει ανάγλυφη γραφή στο ελαστικό του περίβλημα:

ΡΕΝΤΑΧ Corporation

MADE IN JAPAN

Ωστόσο πιστεύω ότι περισσότερο μετρά η πραγματική φήμη μιας εταιρίας και η θέση της στην αγορά, παρά το έδαφος κατασκευής. Για παράδειγμα οι περισσότεροι φακοί της άλλης κορυφαίας εταιρίας, της TeleVue, φέρουν πια την ένδειξη TAIWAN ROC, χωρίς να έχουν χάσει ποιότητα ή αίγλη απ' αυτό.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ! Αλλά και η επιγραφή Made in Japan έχει μια αίγλη από μόνη της και αυτή! Είναι οι άτιμοι οι Ιάπωνες εγγύηση σε όλα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης