Jump to content

Μεταφορα τηλεοσκοπιου και ακραιες θερμοκρασιες


deepsapri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσο ασφαλές είναι να μεταφερθεί τηλεσκόπιο διοπτρικό ακτοπλοϊκά σε ασυνόδευτο αυτοκίνητο που θα εκτεθεί στο αμπάρι του πλοίου σε θερμοκρασίες πιθανά > 45 βαθμούς κελσίου και για διαδρομή περιπου 12 ωρών. Υπάρχει πιθανότητα ζημιάς λόγω θερμοκρασιών?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω θερμοκρασιών δε θα πάθει κάτι πιστεύω!

Μονο να γίνει καλή συσκευασία ώστε να μην έχει πολλούς κραδασμούς θα πω εγω

Κατά τα άλλα αφοβα

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερη εμπειρία

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Σκέψου ότι διοπτρικά χρησιμοποιούνται για παρατήρηση του Ήλιου με τη μέθοδο της προβολής (οι ακτίνες του Ήλιου περνάνε μέσα από τους φακούς του τηλεσκοπίο χωρίς ειδικό φίλτρο), οπότε αντιλαμβάνεσαι σε τι θερμοκρασίες μπορούν να φτάσουν οι φακοί. Όμως, αν το διοπτρικό έχει πολλές επιστρώσεις (ακριβά φωτογραφικά διοπτρικά), θα περίμενα και τη γνώμη κάποιου που να έχει παραπάνω γνώσεις ή να το έχει δοκιμάσει. Δεν νομίζω να πάθει κάτι και πάλι, αλλά για παν ενδεχόμενο. Μια καλή συσκευασία θα ήταν καλό να γίνει όπως αναφέρει και ο φίλος Γιάννης από πάνω για την αποφυγή κραδασμών και να τοποθετηθεί στα πίσω καθίσματα (μαζί με τη συσευασία μέσα σε ένα κουτί πχ για να μην το χτυπάει ο Ήλιος), γιατί στο πορτ-παγκάζ δέχεται όλους τους κραδασμούς "αφιλτράριστους".

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για νευτώνεια λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Εμένα το 10άρι θα ταξιδέψει με το αρχικό κουτί του 16 ώρες στο πλοίο και μετά θα βρίσκεται 18 μέρες σε κάμπινγκ μέσα στο κουτί και σε δικιά του σκηνή. Το βράδυ υπάρχει υγρασία και αρκετή διάφορα θερμοκρασίας μεταξύ μέρας νύχτας. Τί μου προτείνετε να προσέχω; Πχ. μετά από την παρακολούθηση να μην κλείνω τα καπάκια; Να γεμίσω silica jells το κουτί του τηλεσκοπίου και το κουτί των προσοφθάλμιων φακών; Να έχω την σκηνή κλειστή (αλλά η θερμοκρασία ανεβαίνει) ή ανοιχτή (αλλά εισχώρηση μικροσωματιδίων χώματος);

Ευχαριστώ.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια μου τα πάω Ναξο κάθε καλοκαίρι (όπως και φετος) συνήθως με υψηλές θερμοκρασίες.

Δεν έχουν πάθει το παραμικρό.. ίσα ίσα τους κάνει καλό να βγαίνουν και λίγο απ' το σπίτι :lol:

Ίσως στο νευτώνειο να χρειαστεί ευθυγράμμιση.

Η υγρασία είναι ένα θέμα βέβαια αλλά λύνεται με σακουλάκια σιλικόνης. Το βράδυ μέσα στους σωλήνες και τη μέρα στον ήλιο να στεγνώνουν.

Καλές διακοπες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αφήσει άπειρες φορές το τηλεσκόπιο μέσα στο αυτοκίνητο μέσα στον ήλιο καλοκαίρι και δεν έχει πάθει τίποτα. Το μόνο υλικό που είναι λίγο ευαίσθητο στον ήλιο είναι το kydex ή κάποιο αντίστοιχο θερμοπλαστικό που μπορεί με τη ζέστη να το μαλακώσει και να παραμορφωθεί. Αλλά κι αυτό συμβαίνει με απευθείας έκθεση στον ήλιο. Πιο επικίνδυνη είναι η υγρασία όταν αυτή εγκλωβίζεται στα κάτοπτρα και στους φακούς. Αν η βραδυά έχει υγρασία τότε απλά στο φύλαγμα αφήνεις τα καπάκια ανοιχτά μέχρι το πρωί τόσο του τηλεσκοπίου όσο και των φακών. Εγώ τα βάζω στο αυτοκίνητο και με τη ζέστη η υγρασία εξαφανίζεται οπότε μη σου πω ότι βοηθάει κι όλας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αφήσει άπειρες φορές το τηλεσκόπιο μέσα στο αυτοκίνητο μέσα στον ήλιο καλοκαίρι και δεν έχει πάθει τίποτα. Το μόνο υλικό που είναι λίγο ευαίσθητο στον ήλιο είναι το kydex ή κάποιο αντίστοιχο θερμοπλαστικό που μπορεί με τη ζέστη να το μαλακώσει και να παραμορφωθεί. Αλλά κι αυτό συμβαίνει με απευθείας έκθεση στον ήλιο. Πιο επικίνδυνη είναι η υγρασία όταν αυτή εγκλωβίζεται στα κάτοπτρα και στους φακούς. Αν η βραδυά έχει υγρασία τότε απλά στο φύλαγμα αφήνεις τα καπάκια ανοιχτά μέχρι το πρωί τόσο του τηλεσκοπίου όσο και των φακών. Εγώ τα βάζω στο αυτοκίνητο και με τη ζέστη η υγρασία εξαφανίζεται οπότε μη σου πω ότι βοηθάει κι όλας.

Δηλαδή παρατήρηση και κατευθείαν αμάξι χωρίς καλύμματα κάθε μέρα κι ας γίνεται η καμπίνα κλίβανος;

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ντάλα ήλιο η καμπίνα του αυτοκινήτου φτάνει έως και 58 βαθμούς...προσωπικα το θεωρώ πολύ..Καθημερινή συστολη-διαστολη οσο να ναι δημιουργει κόπωση στα υλικά ό,τι και να είναι αυτά...Τουλαχιστον βάλε καμία κουκούλα η ημικουκούλα αν και στη σκηνή που ανέφερες το βρίσκω πιο λογικό να το έχεις....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Κρήτη δεν έχουμε τα δάση που υπάρχουν στη βόρεια Ελλάδα και Πελοπόνησσο για να έχουμε τη δυνατότητα να στήνουμε σκηνές στο βουνό ή να έχουμε το αυτοκίνητο κάτω από σκιά όλη τη μέρα. Στα σημεία που πηγαίνουμε για παρατήρηση αν είσαι τυχερός μπορεί να πετύχεις κανένα πεύκο ώστε να βάλεις το αυτοκίνητο σου κι αυτό για λίγες ώρες μόνο να είναι στη σκιά.

 

Ναι, έχω το τηλεσκόπιο μέσα στο αυτοκίνητο και το αυτοκίνητο είναι όλη μέρα στον ήλιο. Ειδικά στο Λασίθι που πάμε και στήνουμε στο Λιμνάκαρο δεν υπάρχει ίχνος δέντρου στα δωμάτια που μένουμε. Το μόνο που βάζω είναι η κλασσική καλύπτρα στο παρμπρίζ. Με ανοιχτά τα παράθυρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα γιατί η ζέστη δεν εγκλωβίζεται στην καμπίνα.

 

ΥΓ. Μιλάμε για φυσιολογικό καλοκαίρι και όχι όπως αυτές τις μέρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά δεν αμφιβάλλω για όσα λέτε..απλα το γρασο (πχ σε σωλήνες truss) , τυχόν κόλλες σε ενώσεις σε προσοφθαλμια, ακόμη και η κόλλα του λουκουμά ευθυγράμμισης πάνω στο πρωτεύον αντεχουν σε τέτοιες επαναλαμβανόμενες θερμοκρασίες?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης όσων αφορά τα νευτώνια σε σχεση με τα διοπτρικα που αναφερθηκε παραπανω μια μικρή επισήμανση από το εγχειρίδιο οδηγιών της Sky Watcher εκεί που λέει caution η τελευταία πρόταση....

 

Το ίδιο και για τα διοπτρικα.....

Screenshot_20210805-201531.thumb.png.052432adb5bbf4ab251d8594d282e9c2.png

Screenshot_20210805-202326.thumb.png.f6ccb9a6389f12249bcdc5ad22cb6077.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης