Jump to content

Ερώτηση για ελαφρά κυάλια


Tsakatha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι κυάλια. Έχω ήδη ένα ζευγάρι 10,5×70 και θα ήθελα να αγοράσω κάτι πιο ελαφρύ για να είναι πιο φορητό. Σκέφτομαι για 7×35 για να μην με κουράζει καθόλου στα χέρια και να έχω μεγάλο fov. Πιστεύω ότι ακόμη και τα 7/10 × 50 θα με κουράζουν. Τα θέλω για αστρονομική χρήση αλλά και για να παρατηρώ τη φύση. Έχω τα άλλα κυάλια για καλύτερες εικόνες οπότε θα ήθελα κάτι που να είναι πιο φορητό και άνετο. Σκεφτόμουν τα Olympus dps I 7×35 αλλά δεν μπορώ να τα βρω πουθενά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=29323&highlight=

 

Το EDC κιάλι μου είναι το Nikon Monarch 7 ED 8x30. Προτείνω αυτό ακριβώς, Roof σχεδίαση 8x30. Εάν δεν είχα το 8x42 θα αγόραζα το Zeiss Conquest 8x32. Υπάρχουν και φθηνότερα κιάλια που πλησιάζουν σε ποιότητα, όπως τα Vanguard.

 

https://www.nikon.gr/el_GR/product/sport-optics/binoculars/monarch/monarch-7-8x30

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=29323&highlight=

 

Το EDC κιάλι μου είναι το Nikon Monarch 7 ED 8x30. Προτείνω αυτό ακριβώς, Roof σχεδίαση 8x30. Εάν δεν είχα το 8x42 θα αγόραζα το Zeiss Conquest 8x32. Υπάρχουν και φθηνότερα κιάλια που πλησιάζουν σε ποιότητα, όπως τα Vanguard.

 

https://www.nikon.gr/el_GR/product/sport-optics/binoculars/monarch/monarch-7-8x30

 

Φίλε kkokkolis, ποιά η γνώμη σου για το Nikon Monarch 7 ED 8x30 σε σχέση με το Celestron Skymaster DX 8 x 56 για αστρομομική παρατήρηση?

 

Καταλαβαίνω ότι το Nikon έχει φακούς μικρότερης διαμέτρου σε σχέση με το Celestron, αλλά μήπως αυτό του το μειονέκτημα αντισταθμίζεται από τα καλύτερα οπτικά του στοιχεία?

 

Έχω το Celestron και σκέφτομαι το Nikon για λόγους φορητότητας, χωρίς να έχω όμως να θέλω να έχω υποδεέστερη εικόνα.

 

ΥΓ Θεωρώ ότι η ερώτησή μου είναι σχετική με την ερώτηση του φίλου Tsakatha γι' αυτό και δεν ανοίγω καινούργιο θέμα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά να προσθέσω για κάποιον άλλον που θέλει να προτείνει ότι φοράω γυαλιά οπότε θα ήθελα να έχει καλό eye relief.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανόν αύριο θα έχω στα χέρια μου τα κιάλια KOWA BDII 6.5x32 XD για ταξιδιωτική χρήση/παρατήρηση φύσης, αλλά και για light αστροπαρατήρηση. Θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου σύντομα. Γενικά έχουν πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο και ένα θεαματικό οπτικό πεδίο 10°. "Τόλμησα" την παραγγελία τους (Πλανητάριο Θεσσαλονίκης) μετά από τις απίστευτα καλές επιδόσεις και χαρακτηριστικά της διόπτρας KOWA TSN-501 που χρησιμοποιώ στη σκοποβολή (και δεν έχει καν φακό ED). Θα ελέγξω ιδιαίτερα το θέμα της παρατήρησης με γυαλιά.

 

Για να σου προτείνουμε κιάλια για αστροπαρατήρηση πρέπει να γνωρίζουμε και την ηλικία σου, αφού εκείνα με τη μέγιστη κόρη εξόδου (7mm) δεν μπορούν να αξιοποιηθούν στο έπακρο από ηλικίες άνω των 40-50 όπου η κόρη του ματιού ανοίγει λιγότερο πλέον από 7mm.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε έχω τα κυάλια Vanguard VEO ED 1042 10x42 ED Glass της παρακάτω αγγελίας. Μια φορά τα έβγαλα και παρατήρησα ένα βράδυ στο μπαλκόνι του σπιτιού μου. Είναι σε αψογη

κατάσταση.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=29225&highlight=

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8x30 είναι κατάλληλα για εκμάθηση του ουρανού και παρατήρηση πτηνών (εκτός από πολύ μεγάλες αποστάσεις και νυκτόβια), καθώς και γενική φυσιολατρεία. Είναι ιδανικά για πεζοπορία, ορειβασία κλπ που κάθε μεγαλύτερο κιάλι θα μετανιώσεις εάν το πάρεις. Τα οπτικά του Monarch 7 ED είναι εξαιρετικά, με πολύ καλή διόρθωση χρώματος.

Αυτά που έχεις και τα Vanguard θα δείξουν περισσότερα αλλά υπάρχει θέμα φορητοτητας. Σε ένα ζευγάρι που δοκίμασα τα οπτικά ήταν σχεδόν σαν του Nikon και ένα τσακ κάτω από τα Zeiss).

Ενδιαφέρουσα και η πρόταση του Στεφάνου.

Πρόσφατα τα χρησιμοποίησα και σε καΐκι, όπου η αδιαβροχοποίηση και η χαμηλή μεγέθυνση ταίριαζαν απόλυτα. Αρκεί να πω πως τα κουβαλάω καθημερινά επί χρόνια παντού, κάτι που δεν έκανα με κανένα κιάλι, ούτε με τα Pentax Papillio τα οποία είναι πιο ευάλωτα και τα φοβάμαι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να διευκρινίσω στον αγαπητό φίλο που πολύ σωστά ρώτησε και ήταν δική μου αμέλεια που δεν το ανέφερα ότι είμαι 30 χρονών. Επίσης κάτι ακόμη που δεν ανέφερα είναι ότι το ποσό που λέω να δώσω είναι γύρω στα 100 ευρώ. (λιγο πάνω , λίγο κάτω οκ δεν υπάρχει θέμα). Απλά επειδή ήδη έχω τα άλλα κυάλια δεν θέλω να δώσω παρά πολλά χρήματα. Με ενδιαφέρει κυρίως η φορητότητα και η άνεση να τα κρατάω με τα χέρια χωρίς να με κουράζει. Έβλεπα πριν τα ACULON A211 7x35 και μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Όσον αφορά το eye relief επειδή φοράω φακούς επαφής μπορώ κάπως να το θυσιάσω για μια καλύτερη τιμή. Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε περιορίζεσαι σε Porro. Τα Kowa YF II 8x30 και τα Vortex Raptor 8.5x32 πάνε 170€. Τα Kowa 6x30 και τα Levenhuk Heritage 8x30 έχουν 150. Στα 170 και τα Celestron DC 8x32 (Roof) για τα οποία έχω επιφυλάξεις. Πιο κάτω έχουμε κυρίως παιχνίδια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι, στην περιοχή των € 100, δεν μπορείς παρά να περιοριστείς σε κιάλια τύπου porro, αφού είναι αδύνατο να κατασκευαστούν αξιόλογα κιάλια τύπου roof σ' αυτή την κατηγορία τιμής.

Σχετικά με τα Kowa BDII 6.5x32 XD που προανέφερα (τύπου roof) πρόκειται τελικά για άριστα κιάλια. Τα έχω εδώ και 3 μέρες και διαπιστώνω ότι η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική και το πεδίο των 10⁰ θαυμάσιο και χρήσιμο. Τα πήρα μαζί μου ως μοναδικά κιάλια σε νησί με μεγάλο φυσικό ενδιαφέρον και τα χαίρομαι πραγματικά. Τα οπτικά τους δίνουν εξαιρετικά καθαρές και αληθοφανείς εικόνες, με μόνο μικρό μειονέκτημα την καμπύλωση πεδίου προς τα άκρα (field curvature, όχι γεωμετρική παραμόρφωση) που δεν ενοχλεί σχεδόν καθόλου, ενώ απουσιάζουν εντελώς άλλες παραμορφώσεις. Η άνεση παρατήρησης είναι πολύ μεγάλη. Ακόμη και με γιαλιά φαίνεται ολόκληρο το οπτικό πεδίο χωρίς να χρειάζεται να πιεστούν επάνω στα γιαλιά. Επειδή φαίνεται να είναι ένα από τα καλύτερα κιάλια πού έχω αποκτήσει, όταν θα τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά θα κάνω μάλλον ένα αναλυτικότερo review.

 

(Προσέθεσα στον τίτλο του παρόντος νήματος το "ελαφρά" για καλύτερη διάκριση από άλλα νήματα).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σας είναι εύκολο και τα χρησιμοποιήσετε για αστρονομική παρατήρηση να μας πείτε πως αποδίδουν και εκεί. Σε Σελήνη, Δια και δορυφόρους του και Κρόνο αλλα και σε βαθεως ουρανου με ευρυ πεδίο αντικείμενα. Γενικα, τα πήρατε για παρατήρηση της φύσης μόνο η και για αστρονομία ?... επειδή είδα βγαίνουν και σε 10x

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
On 7/8/2021 at 1:49 ΜΜ, bagastro said:

Αν σας είναι εύκολο και τα χρησιμοποιήσετε για αστρονομική παρατήρηση να μας πείτε πως αποδίδουν και εκεί. Σε Σελήνη, Δια και δορυφόρους του και Κρόνο αλλα και σε βαθεως ουρανου με ευρυ πεδίο αντικείμενα. Γενικα, τα πήρατε για παρατήρηση της φύσης μόνο η και για αστρονομία ?... επειδή είδα βγαίνουν και σε 10x

Σας ευχαριστώ

Τα χρησιμοποιώ κυρίως για φύση/ταξίδια αλλά έχουν ενδιαφέροντα στοιχεία και για αστρονομική παρατήρηση. Αν σκέφτεστε τη μεγέθυνση 10Χ, και κυρίως αστρονομική παρατήρηση, προτιμήστε κιάλια με μεγαλύτερη διάμετρο φακών, πχ 42 ή 50mm. Η αναλυτική δοκιμή τους:

 

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης