Jump to content

Ερώτηση για phd2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Έχω δυο ερωτήσεις για το PHD2 Guiding

 

Όταν κάνω meridian flip πώς μπορώ να κάνω το PHD2 να συνεχίσει το autoguiding;

 

Όταν κάνω dithering πώς μπορώ να κάνω το PHD2 να συνεχίσει το autoguiding;

 

Το σύστημα μου ελέγχεται από το maximdl + eqmod.

 

Σας ευχαριστώ

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Άγγελε αλλά δεν τα χρησιμοποιώ τα προγράμματα που αναφέρεις.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το maxim έχει σχεδόν πεθάνει οπότε το να περάσεις σε μοντέρνα προγράμματα είναι μονόδρομος αν θες τέτοιους αυτοματισμούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως δε νομίζω ότι το maximdl έχει πεθάνει αν δεις βγάζει συνέχεια ενημερώσεις...

https//cdn.diffractionlimited.com/help/maximdl/Release_Notes.htm

 

Ο προβληματισμός μου με το phd2 ξεκινάει όταν φωτογραφίζω σε Ha. Η κάμερα μου sbig st2000xm αν και πολύ παλιά αρχαιολογία θα έλεγα (την κάνει όμως τη δουλειά της ακόμη) διαθέτει δυο τσιπάκια ένα για φωτογράφιση και ένα για οδήγηση. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν χρησιμοποιώ το Ha φίλτρο που εκεί το οδηγητικό τσιπάκι τις πιο πολλές φορές δε βρίσκει guiding star. Υπόψη με LRGB φίλτρα δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα. Ε λοιπόν με το Ha για να κάνω αυτόματη οδήγηση θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το phd2. Αλλά εκεί έχω θέμα όταν γίνεται meridian flip/dithering όπως έγραψα. Ευτυχώς το έλυσα το πρόβλημα συνδέοντας σαν δεύτερη κάμερα στο maximdl τη dmk21au04 που διαθέτω η οποία συνδέεται στο 9x50 finderscope. Οπότε τώρα κάνωντας pulse guiding μια χαρά δουλεύει το σύστημα μετά το meridian flip/dithering.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχει αναβαθμίσεις αν το έχεις αγοράσει και δεν το έχεις πειρατικό.

Δυστυχώς η ευτυχώς Κώστα τα δεδομένα προχωράνε μπροστά οπότε maxim dl και sbig (ίδια εταιρεία είναι) πάνε για φούντο. Με το απαρχαιωμένο Maxim που στοιχίζει 600$ έναντι τζάμπα που είναι το NINA ή του APT και με τις sbig κάμερες να έχουν 10.000$ έναντι του κινεζου το πράγμα φωνάζει από μακριά. Φαίνεται και από τις εκθέσεις που δεν πατάει κάνεις στο booth τους.

Οπότε θεωρώ ότι αργά ή γρήγορα αν θες να ακολουθήσεις τα νέα δεδομένα θα πρέπει να προχωρήσεις σε μια νέα CMOS (θα πάθεις σοκ με την ανάλυση που προσφέρουν σε σχέση με αυτή που έχεις) και σε πιο μοντέρνο πρόγραμμα λήψης ώστε να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη.

Το διπλό τσιπ που αναφέρεις δεν έχει ουσία εκτός αν κοπεί παραθυράκι στο φίλτρο του ha ώστε να περνάει το φως χωρίς να μπλοκάρεται αλλά αυτό είναι ακραίο σενάριο για λίγους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα booth των ccds φαντάζομαι είναι όπως τα booth των αυτοκινήτων. Σε ένα booth mercedes δεν πατάει κανείς σε ένα booth suzuki πάνε όλοι. Χωρίς βέβαια να θέλω να πω οτι η sbig είναι κατηγορία mercedes. Είναι η πρώτη μου ccd και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Έχεις να προτείνεις κάποια καλή και οικονομική cmos;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης