Jump to content

Γνώμη για φίλτρα


John..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το forum

Έχω ένα bresser messier nt203 F900

Με την βαση eq mon2 και diy onstep goto

Και μια nikon d600

Και εδώ και ιγο καιρό έχω κάνει τις προσπάθειες μου στην αστροφωτογραφια...

Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου βέβαια για να μάθω προγράμματα και τα σωστά iso και εκθέσεις... Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!

 

Ξέρω δεν είναι και ο καλύτερος εξοπλισμός...

Αλλά μέχρι στιγμής οι προσπάθειες που έχω κάνει και με γενικά λίγο χρόνο έκθεσης είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Όλα αυτά βέβαια μέσα από Αθήνα...

Για την ακρίβεια από Κηφισιά με σκάλα φωτορυπανσης σχεδόν 8!

Εχω ένα φίλτρο 2" της Lumicon το deep sky.

Έχω και 2 svbony αλλά 1.25" (uhc και cls)

Τα οποία είναι όπως είπα 1.25" και νομίζω ότι μου κάνουν αρκετά βινιεταρισμα.

Θα ήθελα την γνώμη σας ποια άλλα φίλτρα θα μπορούσα να αγοράσω σε λογικές τιμές για τον εξοπλισμό μου και αν αξίζει βέβαια να κάνω κάτι τέτοιο...

Ώστε να έχω πχ για γαλαξιες

Ή για σμηνη

Ή για νεφέλωματα.

Δε ξέρω ποια είναι τα όρια κι ολας του Lumicon που έχω. Αν και αυτό από όσο ξέρω είναι απλά για την φωτορυπανση

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, το lumicon είναι light pollution φίλτρο και κάνει για γαλαξίες και broadband στόχους πχ Πλειάδες. Τα άλλα δύο είναι narrowband και κάνουν για νεφελώματα με το UHC να είναι πιο "κλειστό" από το CLS. Το πρόβλημα που έχουν είναι ότι αλλάζουν τα χρώματα των άστρων και γενικά θέλουν δουλειά στην επεξεργασία. Υπάρχει πάντα και η δυνατότητα συνδυασμού, δηλαδή μικρές εκθέσεις με το lumicon να πάρουμε το χρώμα των άστρων και μεγάλες με το uhc να πιάσουμε το νεφέλωμα και συνδυασμός των δύο εικόνων στην επεξεργασία. Ή τραβάμε την ανδρομέδα με το Lumicon και παίρνουμε και εκθέσεις με το UHC για να τονίσουμε τις περιοχές με Ηα και πάλι τα συνδυάζουμε στην επεξεργασία. Επειδή όμως σε περιορίζει πολύ το ότι χρησιμοποιείς stock dslr και άρα χάνεις το μεγαλύτερο μέρος του Ηα και επίσης επειδή είσαι σε περιοχή με υψηλή φωτορύπανση άρα οι μεγάλες εκθέσεις που θα σου φέρουν πληροφορία είναι απαγορευτικές θα σου πρότεινα να μην κάνεις άλλη αγορά αλλά να προχωρήσεις σιγα-σιγά σε μία αστρονομική κάμερα, που θα σου δώσει ,ειδικά σε νεφελώματα ακόμα και από πόλη, πολύ καλά αποτελέσματα. Οι γαλαξίες τώρα για να βγουν καλοί ,θέλουν σκοτεινό ουρανό γιατί δεν υπάρχει φίλτρο που να κόβει όλη την φωτορύπανση αλλά να μην κόβει και την πληροφορία από τον γαλαξία.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω πόσο πιο δύσκολο είναι να χειρίζεσαι κάμερα μέσω υπολογιστή όπως και προγράμματα! Αλλά και η ιδέα μετά του κουβαλά έξτρα πράγματα (υπολογιστή μπαλαντεζες κλπ) με χαλάει λίγο! Εξάλλου δε θα ήθελα (ακόμα βέβαια) να έχω τα τέλεια αποτέλεσματα!

Όσο για το ότι αλλάζουν τα χρώματα το είχα δει μια φορά σε οπτική παρατήρηση και νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου! Βασικά νομίζω ότι στις άκρες έκαναν και διπλά είδωλα!!

Το μόνο που σκέφτομαι για τα 1.25 είναι πόσο μπορεί να με δυσκολέψουν όπως είπα μετά στην επεξεργασία με το βινιεταρισμα!

Όσο για τον χρόνο έκθεσης έχω διαβάσει όντως ότι από περιοχές με φωτορυπανση δε θες μεγάλους χρόνους!

 

Τελος υπάρχει η πιθανότητα να γίνει η αγορά μια nikon d90 modified άρα τα πράγματα θα αλλάξουν λίγο προς το καλύτερο πιστεύω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης