Jump to content

Σελήνη - Τμηματικοί χάρτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για τους τμηματικούς χάρτες της Σελήνης όπως αυτοί φαίνονται στην παρακάτω εικόνα.

Έστω και ένας να τους χρησιμοποιήσει για μένα είναι θετικό.

 

Θα δημοσιεύω κάθε χάρτη όταν είναι έτοιμος (τυχαία σειρά δημοσίευσης) με ονομασία τον αντίστοιχο αριθμό, σε βάθος χρόνου.

Τυχόν αλλαγές που θα γίνονται στην πορεία ενημερώνονται στην κάθε εικόνα.

 

Ευπρόσδεκτες κάθε είδους επισημάνσεις, υποδείξεις για προσθήκες και διορθώσεις! :D

 

Προσπαθώ να έχουν όση περισσότερη συμπυκνωμένη πληροφορία για την ονομασία, είδος, διάμετρο, μήκος, υψόμετρο κ.τ.λ. του εκάστοτε σημείου.

Επίσης όσοι κρατήρες έχουν ελληνική ονομασία τους γράφω στα ελληνικά, τους υπόλοιπους στα λατινικά.

Τέσσερα χρώματα για τους κρατήρες για να ομαδοποιούνται και να ξεχωρίζουν οι επιμέρους κρατήρες τους (A,B,C κτλ...) όσοι έχουν.

 

Οι εικόνες δεν έχουν και την τέλεια ανάλυση (ειδικά για αμυδρότερα σημεία), είναι όμως ικανοποιητική πιστεύω.

Άλλωστε ο σκοπός είναι η αναζήτηση-παρατήρηση των αναφερόμενων αντικειμένων στις εκάστοτε τοποθεσίες.

 

Καλές παρατηρήσεις!

Βαγγέλης

 

497397611_.thumb.png.31cae1840cf2a71249fad2f04e6ab6c0.png

Καταμερισμός Χαρτών

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
1 hour ago, george mic said:

Συγχαρητήρια μέχρι ποιο μέγεθος μπορεί να εκτυπωθεί ;

Χωρίς να χάσει σε ποιότητα  ;

Ευχαριστώ πολύ ! 

Σε Α4 που τους έχω τυπώσει φαίνονται μια χαρά (με επιλογή βέλτιστης ποιότητας στις προτιμήσεις εκτύπωσης)

Σε μικρότερο μέγεθος δε θα φαίνονται τα μικρότερα γράμματα (ήδη είναι οριακά) αλλά δεν γινόταν αλλιώς να χωρέσουν όλες οι πληροφορίες.. Θα έπρεπε να γίνουν περισσότεροι χάρτες, απλά ήθελα για πρακτικούς λόγους να είναι τρεις χάρτες το πολύ σε κάθε κατακόρυφη λωρίδα καθώς προχωρά η διαχωρίζουσα οπότε βρήκα αυτή τη χρυσή τομή..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλήμερα .Ωραία, το σκεφτήκαμε και σε πλαστικοποιημένα φύλλα.

Συγνώμη η διάταξη τους ποια είναι ,δεν έχω παρακολούθηση από την αρχή τις ανάρτησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια!

Φαίνεται καθαρά η δυσκολία του να φτιάξεις έναν χάρτη με όλες τις λεπτομέρειες, αλλά συγχρόνως φαίνεται ξεκάθαρα και το μεράκι και η αγάπη που του δίνεις. 

 

  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλή,χρήσιμη και αξιέπαινη η προσπάθεια Βαγγέλη!

Συγχαρητήρια,καλή συνέχεια και ολοκλήρωση!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή τη φορά δεν παραθέτω τον επόμενο χάρτη (ακόμη) αλλά ένα εξαιρετικό βιντεάκι από το κανάλι του YouTube "To Scale:" .

Ο,τι και να πεις είναι λίγο οι εκφράσεις των ατόμων τα λένε όλα... Ήταν τυχεροί που πέτυχαν τα παιδιά που έφτιαξαν το βίντεο... SW Dobsonian 12 truss με Ethos 13mm 100° τους προσέφερε πτήση κυριολεκτικά.

 Η αντίδραση του κόσμου δείχνει την άγνοια που υπάρχει για ένα αντικείμενο καθημερινό, χιλιοειπωμένο σε βιώματα, τραγούδια, ποιήματα...αλλά και για την αστρονομία γενικότερα. 

 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χαρακτηριστικό βίντεο με απλές και σημαντικές αλήθειες...

Ευχαριστούμε Βαγγέλη για τους εξαιρετικούς χάρτες! Καλή συνέχεια! (Ελπίζω σύντομα να δούμε και το 15-Πλάτων).

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Πολύ χαρακτηριστικό βίντεο με απλές και σημαντικές αλήθειες...

Η πλάκα είναι ότι ο πρώτος δεν κατάλαβε ότι πρόκειται περί τηλεσκοπίου και ένας άλλος νόμιζε ότι τους έχει βάλει ψηφιακή εικόνα

 

4 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Ευχαριστούμε Βαγγέλη για τους εξαιρετικούς χάρτες! Καλή συνέχεια! (Ελπίζω σύντομα να δούμε και το 15-Πλάτων).

Και εγώ ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.. Θα τους τελειώσω σιγά σιγά όλους, έχει βγει αρκετό κομμάτι. Ξεκίνησα με την ανατολική πλευρά που ως επί το πλείστον παρακολουθούν οι περισσότεροι λόγω της βολικής ώρας παρατήρησης. Η δυτική πλευρά θα βγει ευκολότερα καθώς έχει σημαντικά λιγότερους κρατήρες

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, vagkaf said:

...και ένας άλλος νόμιζε ότι τους έχει βάλει ψηφιακή εικόνα

Αυτό το έχουμε αντιμετωπίσει αρκετές φορές σε αστροβραδιές για το κοινό! Ενώ κοιτούν στο τηλεσκόπιο, μας ρωτούν αν η εικόνα είναι αληθινή (!) ή αν την προβάλουμε ψηφιακά!... Σε δυό τρεις φορές μάλιστα αντιμετωπίσαμε ...καχυποψία ότι τους ξεγελάμε με κάποιο τρικ! 😄

  • Χαχα 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Αυτό το έχουμε αντιμετωπίσει αρκετές φορές σε αστροβραδιές για το κοινό! Ενώ κοιτούν στο τηλεσκόπιο, μας ρωτούν αν η εικόνα είναι αληθινή (!) ή αν την προβάλουμε ψηφιακά!... Σε δυό τρεις φορές μάλιστα αντιμετωπίσαμε ...καχυποψία ότι τους ξεγελάμε με κάποιο τρικ! 😄

Παρόμοιες αντιδράσεις βίωσα από κοντά πριν δύο χρόνια περίπου στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Τότε μάλιστα ενώ διάβαζα περί αστρονομίας ακόμη δεν είχα δικό μου τηλεσκόπιο (είχα δει βέβαια αρκετές φορές). Στο Ίδρυμα υπάρχουν δύο κιάλια σαν αυτά της φωτογραφίας (χωρίς κέρμα) ένα που κοιτάει βόρεια προς Ακρόπολη και ένα νότια προς την παραλία, τα οποία παρεπιπτόντως πρέπει να είναι πάρα πολύ ποιοτικά αποχρωματικάIMG_20220213_115839.jpg.4f87b9a4f7133d4f10e1d69c3af8b2fc.jpg

Ενώ όλοι κοιτούσαν επίγειους στόχους, έτυχε εκείνη τη μέρα η Σελήνη να ήταν κοντά στο τέταρτο και επειδή ήταν καλοκαίρι ήταν και σχετικά χαμηλά. Είχαν ένα top αξιοθέατο λίγα κλικ πάνω από τα καράβια που κοιτούσαν... Εννοείται πως κοίταξα τη Σελήνη και μπορεί να με περνούσαν και τρελό που είχα σκύψει σχεδόν στα γόνατα. Όταν άρχισαν όμως να παρατηρούν και άλλοι και να αρχίζουν τα επιφωνήματα για την πρωτόγνωρη εικόνα γεμάτη κρατήρες μαζεύτηκε ουρά. Σε αυτήν την περίπτωση όμως δεν υπήρχε περιθώριο καχυποψίας και τρικ 🤣

Εξαιρετικές εικόνες έδωσαν τα συγκεκριμένα κιάλια και στο Δία και στον Κρόνο (που προφανώς τα έστρεψα). Η εικόνα ήταν κρυστάλλινη (παρόλο των εμφανώς λερωμένων-λιπαρών προσοφθάλμιων στοιχείων), ίσως παίζει ρόλο και η χρήση και των δύο ματιών αλλά σίγουρα πρέπει να πρόκειται για πανάκριβα κιάλια.

EDIT: Αυτά είναι από το πλανητάριο έχει και φωτογραφίες τους 

https://www.planitario.gr/gr/kialia-makrinis-theasis-25x100.html

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Vagkaf καλησπέρα σας,

Αρχικά, η δουλειά σας επάνω στη Σελήνη ήταν αρκετά προσεκτική, με τους χάρτες να είναι απόλυτα κατατοπιστικοί (ειδικά οι ονομασίες των χαρακτηριστικών στα Ελληνικά η οι διαστάσεις των χαρακτηριστικών, είναι κάτι που θεωρώ πως λείπει στην Ελληνική Βιβλιογραφία σχετικά με τον φυσικό μας δορυφόρο. Επειδή είμαι & εγώ λάτρης της Σελήνης (έχοντας κάνει & παρουσιάσεις επάνω στη Σελήνη), με όλο τον σεβασμό έχω προσέξει τις ακόλουθες αδυναμίες (τακτικής) :

  • 1. Παρότι η αρίθμηση σας στους χάρτες είναι άρτια, στους περισσότερους χάρτες της Σελήνης η αρίθμηση αρχίζει απ'τον Βορρά (εάν έχεις τον Atlas of the Moon του Antonin Rukl μπορείτε να ανατρέξετε σε αυτόν όσον αφορά την αρίθμηση των χαρτών)
  • 2. Όπως ανέφερα πριν, οι ονομασίες στα Ελληνικά είναι (κατά τη γνώμη μου) μια καινοτομία σας (!) καθώς όλοι οι χάρτες της Σελήνης έχουν τις ονομασίες των χαρακτηριστικών στα Αγγλικά, οπότε οι άνθρωποι που έχουν μικρή η μηδαμινή γνώση Αγγλικών, θα εξοικειωθούν πολύ εύκολα. Όμως, οι (ελληνικές) ονομασίες των "θαλασσών" και των σχετικών με αυτών χαρακτηριστικών είναι έντονες και κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ισορροπηθούν με τη γραμματοσειρά των υπόλοιπων χαρακτηριστικών. Οι ελληνικές ονομασίες των ελληνικών κρατήρων είναι επίσης πολύ καλή, όπως επίσης των μεγαγενέστερων κρατήρων που σχετίζονται με τους μητρικούς (πχ Clavius A, Torricelli R) που έχουν το ίδιο χρώμα τους μητρικούς !

Όπως και να'χει, άρτια & άψογη δουλειά από μεριάς σας !

 

Καθαρούς Ουρανούς,

Μάκης Λυκόπουλος

  • Ευχαριστώ 1

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάκη καλησπέρα !

Επιτρέψτε μου τον ενικό καθώς έχουμε την ίδια ηλικία!! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά και τις υποδείξεις σου. Θα σου πω το σκεπτικό μου και στα δύο θέματα :

1) Αρχικά σχετικά με την αρίθμηση, δεν το έχω υπόψιν αυτό το βιβλίο αλλά θα το ψάξω. Τους χάρτες τους αρίθμησα από Βορρά προς Νότο κατακόρυφα σε στήλες προχωρώντας προς τα αριστερά "ακολουθώντας" την πορεία της διαχωρίζουσας. Αυτό γιατί όταν τους ολοκληρώσω θέλω να τους κάνω pdf-βιβλιαράκι (με επεξήγηση συμβόλων, υπόμνημα κτλ) τοποθετημένους με τη σειρά της αρίθμησης. Έτσι καθώς αποκαλύπτεται και μεγαλώνει ο μηνίσκος θα προχωράει κάποιος σελίδα σελίδα και όλα τα χαρακτηριστικά θα είναι σε διπλανές σελίδες. Ειδάλλως, όπως κατάλαβα ότι τους αριθμούν οι περισσότεροι, θα πρέπει συνέχεια ο αναγνώστης-παρατηρητης να ψάχνει σελίδες μπρος πίσω. Τώρα αν κάποιος τους έχει τυπωμένους ξεχωριστά σαν καρτέλες δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Όπως είπα είχα αρχικά στο μυαλό ένα βιβλιαράκι με πλαστικοποιημένα φύλλα σε βιβλιοδεσία. Μπορώ, ωστόσο να φτιάξω και μια δεύτερη εικόνα του πρώτου ποστ με διαφορετική αρίθμηση και ο καθένας τυπώνει όποια θέλει έτσι και αλλιώς σε κάθε χάρτη πάνω δε γράφω αριθμό.

2) Όσων αφορά τα χρώματα, επέλεξα τη χρήση τους για βοήθεια στον διαχωρισμό των κρατήρων και των κρατήρων δορυφόρων τους σκεπτόμενος ότι στην παρατήρηση της Σελήνης δε μας ενδιαφέρει μη χαλάσει η προσαρμογή του ματιού οπότε κάποιος τους φωτίζει ελαφρά χωρίς πρόβλημα. 

Συμφωνώ ότι κάποια χαρακτηριστικά έχουν έντονο χρώμα και χαλάει τη συνολική εικόνα (π.χ.το μωβ στο Catena Davy στο χάρτη 13) ή κάποια χαρακτηριστικά με λαχανί χρώμα είδα ότι εκτυπωμένα δυσκολεύουν στην ανάγνωση. Γενικά θέλω η ονομασία των βουνών, των θαλασσών, των κόλπων κτλ να έχουν ίδιο χρώμα ξεχωριστό για κάθε κατηγορία (π.χ. πράσινο για βουνά, μπλε για θάλασσες). Εννοείται θα κάνω προσαρμογές και θα αλλάξω στην πορεία κάποια χρώματα ή την αντίθεση τους. Η αλήθεια είναι ότι μου παίρνει αρκετό χρόνο κάθε χάρτης και ο χρόνος πιέζει και από άλλες υποχρεώσεις. Τους ανεβάζω τώρα ας πούμε 90% έτοιμους μέχρι να τους τελειώσω και να τους τελειοποιήσω, ώστε να τους χρησιμοποιήσει όποιος θέλει μέχρι να τους ολοκληρώσω. 

Αν έχεις κάποια πρόταση ή να μου πεις συγκεκριμένα ποιες γραμματοσειρές είναι ενοχλητικά έντονες ώστε να κάνω αλλαγές, μετά χαράς !!

Και πάλι ευχαριστώ, 

Βαγγέλης

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης