Jump to content

Απο DSLR σε μονόχρωμη κάμερα - ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι σοβαρά πλέον τη μετάβαση από την dslr σε μονόχρωμη κάμερα και φίλτρα.

Το τηλεσκόπιο μου αυτή τη στιγμή είναι ένα SW 200/1000. Η κάμερα που έχω στο μυαλό μου είναι η ZWO ASI 294mm pro. O λόγος προτίμησης αυτής της κάμερας είναι ότι πρώτον θεωρώ ότι έχει προχωρημένα χαρακτηριστικά (QE, full well, χαμηλό readout noise κτλ) και δεύτερον με καλύβει αρκετά στο resolution / pixel όπως είδα στο CCD suitability στο astronomy tools που μπήκα, έτσι ώστε να μην γίνεται over sampling ή under sampling.

 

Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις :

 

1)Τι φίλτρα μου κάνουν για αυτόν τον αισθητήρα ; Τα 1,25¨ με καλύβουν ; Ο αισθητήρας είναι 4/3¨

 

2) Μέχρι τώρα για την dslr χρησιμοποιούσα φίλτρο φωτορύπανσης. Επειδή σκέφτομαι πέρα από τα narrowband φίλτρα ότι θα θέλω και τα LRGB φίλτρα, τι γίνεται με αυτά τα τελευταία όσον αφορά τη φωτορύπανση ; Δηλαδή έστω ότι φωτογραφίζεις έναν γαλαξία με φίλτρα RGB. Δεν περνάει η φωτορύπανση κανονικά στο κάθε χρώμα ξεχωριστά και τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση ;

 

3) Σε περίπτωση αναβάθμισης τηλεσκοπίου στο μέλλον, πιθανόν θα χρειαστεί να κάνω binning, που δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής. Σε αυτή την περίπτωση χάνω κάτι άλλο εκτός από το size του frame που μικραίνει ;

 

4) ZWO ASI 294 M ή QHY 294 M ;; Γενικότερα ποιες οι σκέψεις σας ;

 

Ευχαριστώ

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης