Jump to content

Κεντραρισμα του στόχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Προσπαθώντας υπομονετικά να φτάσω στην πρώτη μου αξιοπρεπή λήψη dso έχω κολλήσει στο θέμα του κεντραρισματος του στόχου. Κάνω πολική ευθυγράμμιση με polemaster με μεγάλη ακρίβεια. Εν συνεχεία δίνω εντολή στο stellarium να κινηθεί στο στόχο κι όταν φτάσει, κάνω plate solving με το sharpcap. Οι συντεταγμένες που μου βγάζει το sharpcap δεν συμπίπτουν με τις συντεταγμένες του στόχου. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι ακολουθες:

 

Α) Η ρουτίνα που ακολουθώ είναι σωστή?

Β) Υπάρχει τρόπος να συγχρονίσω το stellarium με το sharpcap ώστε να αξιοποιήσω το plate solving και τελικά να καταφέρω να κεντραρω σωστά το στόχο μου;

 

Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν οι διατυπώσεις μου δεν είναι απόλυτα ορθές από τεχνική άποψη. Θα μάθω σιγά σιγά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικα θα πρεπει να κανεις star alignment, αν θες ακομα και με ενα αστερι κοντα στο στοχο που θες. Επειτα θα το στειλεις στον στοχο. Το plate solve απλα αναλυει το καρε και σου δινει αυντεταγμενες κεντρου. Αν δεν επικοινωνουν μεταξυ τους τοτε στο stellarium βαλε να σου βρει τις συντεταγμενες του plate solve σα να θες να σε παει σε στοχο με συντεταγμενες δλδ και οχι με ονομασια και το κανεις συγχρονισμο.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Παναγιώτη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να ρωτήσω πρώτον αν το star alignment το κάνεις με το handset κι επίσης πώς περνάς συντεταγμένες στο stellarium.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, στις ρυθμίσεις του plate solving στο Sharpcap θα πρέπει να έχεις επιλέξει

Sync mount and re-center target

Επίσης κάτι που με ταλαιπώρησε πολύ εμένα όταν ξεκινούσα είναι το ότι ΔΕΝ κάνεις plate solve από το menu tools αν και αυτό εξαρχής φαίνεται το πιο λογικό. Πρέπει να έχει συνδεθεί η βάση με το sharpcap και μετά από το tab της βάσης που θα σου εμφανιστεί στο δεξί μέρος της οθόνης "Scope controls" μαζί με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις της κάμερας και του εξοπλισμού, θα πατήσεις το κυκλάκι που μοιάζει με στόχο και είναι στο κάτω αριστερά μέρος στο "τετράγωνο" που σχηματίζουν τα βελάκια της βάσης.

Τότε το sharpcap θα κάνει plate solve αλλά επιπρόσθετα θα κάνει sync την βάση και θα την στείλει εκεί που επιθυμείς χωρίς να χρειάζεται να έχεις κάνει ότιδήποτε άλλο πριν. (Σίγουρα μια καλή πολική θα την χρειαστείς για την οδήγηση).

Να προσθέσω ότι θα πρέπει τόσο στην βάση όσο και στο Stelarium να υπάρχουν σωστές συντεταγμένες της περιοχής που βρίσκεσαι. Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος συγχρονισμός αυτό το κάνει το ASCOM. Το Stelarium θα στείλει την βάση στις συντεταγμένες του στόχου, το Sharpcap θα κάνει plate solve θα δει που πραγματικά κοιτάει το τηλεσκόπιο και μετά θα το μετακινήσει ώστε να συμπίπτει με τις συντεταγμένες του Stelarium, από εκεί και πέρα αν αλλάξεις στόχο θα είσαι πολύ κοντά αλλά κάνοντας νέο plate solve θα κεντράρεις τον στόχο και ταυτόχρονα θα αποθηκεύονται στοιχεία στην βάση ώστε το μοντέλο να είναι πιο ακριβές στο επόμενο goto.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείς φίλτατε ένα ορθογώνιο πλαίσιο μαύρο και κόκκινο το οποίο έχει στο κέντρο 4 βελάκια με τα σημεία του ορίζοντα; Από εκεί θα κάνω το plate solving και τον συγχρονισμό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, στις ρυθμίσεις του plate solving στο Sharpcap θα πρέπει να έχεις επιλέξει

Sync mount and re-center target

Επίσης κάτι που με ταλαιπώρησε πολύ εμένα όταν ξεκινούσα είναι το ότι ΔΕΝ κάνεις plate solve από το menu tools αν και αυτό εξαρχής φαίνεται το πιο λογικό. Πρέπει να έχει συνδεθεί η βάση με το sharpcap και μετά από το tab της βάσης που θα σου εμφανιστεί στο δεξί μέρος της οθόνης "Scope controls" μαζί με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις της κάμερας και του εξοπλισμού, θα πατήσεις το κυκλάκι που μοιάζει με στόχο και είναι στο κάτω αριστερά μέρος στο "τετράγωνο" που σχηματίζουν τα βελάκια της βάσης.

Τότε το sharpcap θα κάνει plate solve αλλά επιπρόσθετα θα κάνει sync την βάση και θα την στείλει εκεί που επιθυμείς χωρίς να χρειάζεται να έχεις κάνει ότιδήποτε άλλο πριν. (Σίγουρα μια καλή πολική θα την χρειαστείς για την οδήγηση).

Να προσθέσω ότι θα πρέπει τόσο στην βάση όσο και στο Stelarium να υπάρχουν σωστές συντεταγμένες της περιοχής που βρίσκεσαι. Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος συγχρονισμός αυτό το κάνει το ASCOM. Το Stelarium θα στείλει την βάση στις συντεταγμένες του στόχου, το Sharpcap θα κάνει plate solve θα δει που πραγματικά κοιτάει το τηλεσκόπιο και μετά θα το μετακινήσει ώστε να συμπίπτει με τις συντεταγμένες του Stelarium, από εκεί και πέρα αν αλλάξεις στόχο θα είσαι πολύ κοντά αλλά κάνοντας νέο plate solve θα κεντράρεις τον στόχο και ταυτόχρονα θα αποθηκεύονται στοιχεία στην βάση ώστε το μοντέλο να είναι πιο ακριβές στο επόμενο goto.

 

Το βρήκα. Ευχαριστώ πολύ. Νομίζω ότι έγινε μεγάλο βήμα προς τα

εμπρός.

IMG_20210912_125934.thumb.jpg.2791a157ad570bbf51cb64363e935a9c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης