Jump to content

καθαρισμός και συντήρηση (γρασάρισμα) βάσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Όντας ιδιοκτήτης μια παλιάς ισημερινής στήριξης, πήρα την μεγάλη απόφαση να την ανοιξω να την καθαρίσω και να ξαναπεράσω με γράσo ό,τι χρειάζεται. Έτσι κι αλλιώς νιώθω ότι έχει μια μικρή σκληρότητα στον άξονα της απόκλισης.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν το έχει κάνει κανείς, για να δώσει οδηγίες κυρίως για τα υλικά καθαρισμού και συντήρησης, καθώς και γενικά τι πρέπει να προσέξει κανείς

Για παράδειγμα ψάχνοντας αρκετά, είδα ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ένα συγκεκριμένο συνθετικό γράσο (όχι λιθίου). Για να καθαριστούν πχ υπολειμματα δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@mad: γράσο πήρα οnline (και από ότι ειδα μόλις, από εκεί που λες).

Για καθαρισμό όμως, τι μπορεί να χρησιμοποιήσει κανένας; επίσης για τρίψιμο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ όταν πήρα την μεγάλη αυτή απόφαση! Το καθάρισμα έγινε με πετρέλαιο!

Να προσέχεις πολύ την σειρά που βγάζεις τα πράγματα!

Και αν έχει επίσης ανάμεσα στα κομμάτια που έχουν επαφή μεταξύ τους! Αν έχουν από τεφλον μια ροδέλα! Μην τις μπερδέψεις! Επίσης προσοχή στο τελικό σφίξιμο! Σφιξε όσο πρέπει για να κινείται γλυκά!

Όσο για γρασο...

Εγώ διάβασα και είδα κι ολας μέσα ότι είχε 2 τύπων!

Στα γραναζια ήταν ένα πράσινο και κολλωδες. Όπου είχα παρόμοιο!

Και στις επιφάνειες τις άλλες ήταν ένα καφέ...

Οπου έγω έβαλα ένα θερμοκρασίας που είχα και αυτό καφέ.

Διαβασα στο ίντερνετ τι προδιαγραφές πρέπει να έχουν. Και αυτά που είχα ευτυχώς ήταν ίδια! Μέχρι στιγμής εδώ και έναν χρόνο σχεδόν δουλεύει άψογα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά χρησιμοποιώ swaz για καθαρισμό.Μπορει να το καθαρίσεις με διάφορα υγρά ακόμα και με wd40. Για τρίψιμο ντουκοχαρτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για καθαρισμό, σε ενα χρωματοπωλείο μου πρότειναν ενα σπρει καθαρισμού φρένων. Γιατί λέει δεν καταστρέφει το μέταλλο. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Κοιτούσα και κάτι που λέγεται Citrus Degreaser, που ειναι φουλ βιολογικό και το χρησιμοποιουν οι ποδηλάτες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης