Jump to content

L-extreme σε γρήγορο τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα ένα l-extreme αλλά δεν είχα ακόμα την δυνατότητα να το δοκιμάσω με το τηλεσκόπιο μου (f4, 6" νευτώνειο) μιας και είμαι εκτός Ελλάδας αυτή τη στιγμή.

Ψάχνωντας για παραπάνω πληροφορίες, είδα ότι η περατοτητα (το λέω σωστά?) του φίλτρου μειώνεται γρήγορα στους μικρούς εστιακους λόγους, γύρω στο 40% για f4, αν και οι σχεδιαστές του επιμένουν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα με τα γρήγορα οπτικά.

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτό το φίλτρο σε εστιακους λογους f3.5 ως f4.5?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γρήγορα τηλεσκόπια είναι σίγουρο ότι η απόδοση του πέφτει δραματικά..

Έχω ένα νευτωνιο 10' F4 και η πληροφορία που πήρα στην φωτογραφία που έβγαλα ήταν μη αναμενόμενη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Θυμάσαι περίπου τον χρόνο έκθεσης και τις λοιπές παραμέτρους στον αισθητήρα?

Για μεσα απο την πόλη που σχεδιάζω να το χρησιμοποιήσω υπολογίζω λήψεις 300" και έχω βρει διάφορα αποτελέσματα αλλα καλά και άλλα κακά.. πχ αυτό είναι αρκετά καλό

https://www.astrobin.com/lknefx/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εκθέσεις ήταν δεκαλεπτες από βουνό έξω από την Θεσσαλονίκη.

Επειδή τον ίδιο στόχο που έβγαλα τον είχα δοκιμάσει με 6' νευτωνιο F4 και το φίλτρο L- enhance δεν έχει καμμιά σχέση με το L-exteme, το πρώτο είναι σαφώς καλύτερο για γρήγορο F.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Idas LPS D2 που έχει παρόμοια φασματική απόκριση με το l-enhance απλά ήθελα κάτι που να αντέχει περισσότερο στη σκληρή φωτόρυπανση της πόλης. Υπάρχει και ένα φίλτρο από την hutech (nbz νομίζω?) που είναι αντίστοιχο με το l extreme αλλά είναι σχεδιασμένο να δουλεύει ως και f2 και δεν είναι πολύ πιο ακριβό. Αν δεν με ικανοποιήσει το l extreme ίσως θα μπορούσα να κινηθώ προς τα εκεί.

Θα ήθελα να πάρω κι άλλες γνώμες για το l-extreme πάντως σε σχέση με τους γρήγορους εστιακους λόγους γιατί έχω δει πολύ αξιόλογες φωτογραφίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικότερα και ισχύει για όλα σχεδόν τα στενά narrowband φίλτρα, θες άλλο φίλτρο για γρήγορα οπτικά και άλλο για αργά.

Για παράδειγμα τα high speed της baader δεν δουλεύουν καλά σε εστιακους λόγους από f4-f5 και πάνω.

Για αυτό κ τα clip φίλτρα της astronomik που λογικά θα παίζουν κ με αργους κ γρήγορους φακούς έχουν "φαρδύ" bandpass 12nm, για αυτό κ το l-enhance που είναι πιο "φαρδύ" από το l-extreme είναι πιο συνεργασιμο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικότερα και ισχύει για όλα σχεδόν τα στενά narrowband φίλτρα, θες άλλο φίλτρο για γρήγορα οπτικά και άλλο για αργά.

Για παράδειγμα τα high speed της baader δεν δουλεύουν καλά σε εστιακους λόγους από f4-f5 και πάνω.

Για αυτό κ τα clip φίλτρα της astronomik που λογικά θα παίζουν κ με αργους κ γρήγορους φακούς έχουν "φαρδύ" bandpass 12nm, για αυτό κ το l-enhance που είναι πιο "φαρδύ" από το l-extreme είναι πιο συνεργασιμο

 

Εχω ενα f6 και ενα f4 και σχεδιαζα να την γλιτωσω με ενα μονο φιλτρο μιας και η optolong διαφημιζει οτι το l-extreme αποδιδει καλα και στα γρηγορα.

Παντως σε μεγαλυτερη εκθεση (600") εχω δει καποια καλα αποτελεσματα με f4 + l-extreme ..βεβαια σε 10 λεπτα εκθεσης πολλα μπορουν να συμβουν..το color balancing ισως να γινει δυσκολο..τεσπα θα δειξει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης