Jump to content

Redcat προσαρμογή Pegasus focus cube 2


qforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Redcat είναι ένα πολύ ωραίο τηλεσκόπιο - φακός το οποίο δίνει

πολύ καθαρές εικόνες και αποτελεί ένα δελεαστικό πακέτο στα 250mm.

Το πρόβλημα είναι ότι είχα τον Pegasus focus cube2 από το προηγούμενο

τηλεσκόπιο μου και δεν υπήρχε κάποιος εύκολος τρόπος να τον συνδέσεις

ούτε κάποια έτοιμη λύση όπως αυτές για τον focuser της ZWO. Αρχικά δοκίμασα

με belt όπως είδα ότι κάνουν αρκετοί στο διαδίκτυο αλλά δεν με ικανοποιούσε

η απόδοση του.

Έτσι ξεκίνησα να σχεδιάσω κάτι από την αρχή. Αρχικά έφτιαξα ένα focusing

ring το οποίο βιδώνεται πάνω στον εστιαστή του Redcat και δεν έχει καθόλου

γλύστρημα όπως συμβαίνει με τα belts. Ήθελα επίσης το focusing να γίνεται

γρανάζι με γρανάζι για να μην βάλω belt και να πρέπει να ρυθμίζω tensions

που δεν είναι ούτε το πιο εύκολο πράγμα ούτε το πιο σταθερό. Έτσι σχεδίασα

ένα νέο γρανάζι που πιάνει απευθείας πάνω στον focus cube και μετά από

κάποιες δοκιμές με τα δόντια και την διάμετρο κουμπώνει τέλεια με το

focusing ring.

Αφού είχα μπει στον χορό, έφτιαξα και ένα clip για τον αισθητήρα θερμότητας

και μία θέση για να μπει το Pegasus pocket powerbox micro πάνω και να αφήσει

την θέση για το guiding scope κενή (αν και χρησιμοποιώ OAG) σε περίπτωση που

θέλω να προσαρμόσω εκεί κάτι άλλο.

Στην πράξη τώρα, δουλεύει άψογα με 50steps και 180 backlash στις ρυθμίσεις.

Η απόδοση του είναι τόσο σταθερή που πια κάνω focusing μόνο στο L και τα υπόλοιπα

φίλτρα εστιάζονται με βάση το υπολογισμένο offset. Τρία βράδια που δοκίμασα έτσι

την εστίαση όλα τα frames ήταν άψογα εστιασμένα παρόλο που άλλαζαν φίλτρα Ha,OIII,SII

κάθε 3 frames για ολόκληρο βράδυ.

Design.thumb.jpg.523f0712c86d48568b3715a77ad19f6d.jpg

Powerbox_adapter.thumb.jpg.dd1d23560f509cd49764fef6776bacbf.jpg

Powerbox_adapter2.thumb.jpg.e8e965e5bbafefe1967a4c34ff8333db.jpg

focuser_adapter.thumb.jpg.6979195465f68b2454cebfd95e3fe83a.jpg

1067956088_focusingring.thumb.jpg.a0eb3fe34a067268331f8620c16eaca1.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικό. Μπράβο \:D/

DennisStav

----------

“It is said that your life flashes before your eyes just before you die. That is true, it is called Life.”

― Terry Pratchett, The Last Continent

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο πολυ ωραια σχεδιαση σου και πολυ βολικο να χωρεσεις πανω ολα τα αξεσουαρ και να ξεμπερδεψεις!

Αυτο που με προβληματιζει κυριως, οχι στην κατασκευη σου αλλα γενικα με το 3D printing, ειναι η αντοχη και η ευκαμψια του υλικού.

Εγω φοβαμαι να βαλω τα οπτικα μου πανω σε βαση που εχω τυπωσει οχι μονο γιατι μπορει να σπασει αλλα γιατι το πλαστικο μπορει να καμφθει αρκετα λογω του βαρους και να δημιουργησει προβληματα.

Το redcat βεβαια δεν φαινεται να ειναι πολυ βαρυ...Στις ρυθμισεις της εκτυπωσης εκανες αλλαξες κατι ωστε να βγει πιο στιβαρη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γιώργο πολύ καλό. Coreos γενικά το pla είναι άκαμπτο και με ένα καλό ποσοστό σε infill και walls σηκώνει αρκετά κιλά και δεν του φαίνεται.To μόνο του μείον είναι ότι στις υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να παραμορφωθεί και η όχι μεγάλη του αντοχή στις κρούσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο πολυ ωραια σχεδιαση σου και πολυ βολικο να χωρεσεις πανω ολα τα αξεσουαρ και να ξεμπερδεψεις!

Αυτο που με προβληματιζει κυριως, οχι στην κατασκευη σου αλλα γενικα με το 3D printing, ειναι η αντοχη και η ευκαμψια του υλικού.

Εγω φοβαμαι να βαλω τα οπτικα μου πανω σε βαση που εχω τυπωσει οχι μονο γιατι μπορει να σπασει αλλα γιατι το πλαστικο μπορει να καμφθει αρκετα λογω του βαρους και να δημιουργησει προβληματα.

Το redcat βεβαια δεν φαινεται να ειναι πολυ βαρυ...Στις ρυθμισεις της εκτυπωσης εκανες αλλαξες κατι ωστε να βγει πιο στιβαρη?

 

Όλη η κατασκευή είναι από PLA EVO HP που έχει μεγαλύτερη αντοχή στην κρούση αλλά και στην

θερμοκρασία.

https://www.3dexpert.gr/eshop/el/nima-pla-evo-hp-neema3d-black-175mm?keyword=evo%20hp&model=1

Η βάση ανάμεσα στο τηλεσκόπιο και το vixen bar είναι σφιγμένη πολύ καλά και ακόμα και να σπάσει

είναι έτσι πιασμένο το τηλεσκόπιο που δεν θα φύγει από πάνω. Είναι πάρα πολύ άκαμπτη, την έχω

αρκετό καιρό επάνω, βασικά την είχα από όταν είχα το powerbox ανάμεσα στο Redcat και την vixen, τώρα δεν είναι απαραίτη αλλά την άφησα. Η οδήγηση μου είναι πάρα πολύ καλή και δεν έχω παρατηρήσει flexure.

Η κατασκευή τώρα που συγκρατεί τον focuser και το powerbox είναι ενισχυμένη με αρκετές βίδες αλλά έχω γενικά και υψηλό infill οπότε τα κομμάτια βγαίνουν πραγματικά δυνατά. Έχω σκεφτεί να πάω και σε ABS αλλά πρέπει να λύσω θέματα μετά και με enclosure και με αέρια που είναι επικίνδυνα από την εκτύπωση και γενικά σαν υλικό δύσκολα σηκώνει τις λεπτομέρεις που σχεδιάζω με το PLA.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν αρκετά αστρονομικά προϊόντα που είναι εκτυπωμένα σε 3D. Θα ήθελα πάρα πολύ να έχω ένα CNC και να τα φτιάχνω από αλουμίνιο αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

Αυτό που μπορώ να σου πω όπως έχω γράψει και στο αρχικό ποστ είναι ότι λειτουργεί άψογα. Είναι αρκετό καιρό και περίμενα να το δοκιμάσω καλά πριν το ανεβάσω.

Design2.thumb.png.15831c852a98694afecc0a4d790a12d2.png

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Η κατασκευή έχει ολοκληρωθεί και δοκιμαστεί πια επαρκώς ώστε να είναι ένα ολοκληρωμένο σχέδιο. Οπότε ανέβασα στο Thingiverse τα αρχεία για όποιον ενδιαφέρεται να την εκτυπώσει. Δεν έχω ανεβάσει τις επιμέρους πληροφορίες για τα μεγέθη βίδας και παξιμαδιών που χρησιμοποίησα. Αν κάποιος θέλει να την φτιάξει και δεν βγάζει άκρη, χαρά μου να βοηθήσω.

Όσον αφορά την αντοχή δεν έχει παρατηρηθεί καμία φθορά στα μέρη από PLA, έχω χρησιμοποιήσει το πιο ισχυρό από το 3dexperts που αντέχει σε θερμοκρασίες 85C.

Η λειτουργία είναι άψογη, χρησιμοποιώ το NINA, κάνω focus με το L και μετά τα υπόλοιπα φίλτρα με offset. Αυτό μου γλιτώνει πολύ χρόνο και αντί να τραβάω ένα φίλτρο κάθε βράδυ όπως έκανα, αλλάζω φίλτρα μέσα στην βραδιά διαδοχικά οπότε έχω παρόμοιες συνθήκες σε όλα τα φίλτρα. Η καμπύλη focusing έχει σχεδόν πάντα ταύτιση 98 ή 99%, είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την κατασκευή αλλά και από τον focuser της Pegasus που είναι άψογος.

https://www.thingiverse.com/thing:5142993

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης