Jump to content

Συμβουλές για λήψεις με φωτορυπανση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το forum.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας όσο γίνεται.

Μιας και μαθαίνω/ προσπαθώ να κάνω λήψεις από Αθήνα.

Ξέρω ότι από τέτοιες περιοχές θες και καλό εξοπλισμό και ότι γενικά τα πράγματα είναι δύσκολα...

 

Ο εξοπλισμός μου είναι ένα νευτωνιο 8" f4.4 (F900)

Mια nikon d90 ir mod

Σε μια βάση eq mon2 με diy onstep.

Και ένα φίλτρο Lumicon deep sky 2"

 

Μεχρι στιγμής οι ληψεις που προσπαθώ και κάνω είναι περίπου 1λ

Με σχετικά καλό ζύγισμα και καλη πολική ευθυγράμμιση. Πιο μετά νομίζω αρχίζουν τα αστέρια να γίνονται λίγο οβαλ... (όχι στα άκρα λόγω κόμης)

Ίσως με καλύτερο ζύγισμα όμως να μπορώ να ανέβω λίγο ακόμα.

 

Επίσης δυστυχώς από εκεί που τραβάω έχω και λάμπες τις ΔΕΗ γύρω μου. Όπου οι δέσμες τους χτυπάνε το τηλεσκόπιο. Σκέφτομαι από δω και πέρα να χρησιμοποιώ την Dew shield που έχω. Λογικά θα βοηθήσει στο να μην γίνεται τόσο έντονη η φωτορυπανση στην επεξεργασία; η κάνω λάθος σκέψη;

 

Τελος θα ήθελα προτάσεις για άλλο φίλτρο, που μπορώ να χρησιμοποιώ από την περιοχή μου, ώστε να έχω λίγο καλύτερα αποτελέσματα.

Δε ζητάω τα μέγιστα εννοείται γιατί ο εξοπλισμός μου δεν είναι καλός... Απλά θέλω λίγο καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχω μέχρι στιγμής.

Σίγουρα μετράει και η επεξεργασία και οι ώρες που έχεις αφιερώσει στον στόχο σου!

 

Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρέκταμα δρόσου θα βοηθήσει ναι. Προσπάθησε να στήσεις κάτι που να εμποδίζει το φως από τις λάμπες να πέφτει κατευθείαν πάνω στο τηλεσκόπιο. Φίλτρο φωτορύπανσης έχεις. Με τους "οικολογικούς" λαμπτήρες LED δεν μπορείς να κάνεις και πολλά απ'όσο γνωρίζω ακόμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με καλύτερο ζύγισμα και πολική μπορείς πιστεύω να ανέβεις λίγο, αν και για μεγαλύτερες εκθέσεις θα χρειαστείς οδήγηση. Τα νευτώνεια λόγω μήκους και βάρους είναι κάπως δύσκολα στο ζύγισμα και επιρρεπή σε κουνήματα (π.χ. μια πνοή αέρα). Βέβαια ο σωλήνας σου είναι γρήγορος (αλήθεια είναι f4.4 ή f4;), οπότε με μικρότερους χρόνους (σε σχέση με το δικό μου που είναι f6) θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Αν το υπόβαθρο της φωτογραφίας "καίγεται" γρήγορα λόγω της φωτορρύπανσης ίσως χρειαστείς πιο στενό φίλτρο (ένας πιο ειδικός θα μπορούσε να προτείνει κάποιο).
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4,4 είναι! Σπάνιο θα έλεγα!

Και γω πιστεύω ίσως με λίγο καλύτερο ζύγισμα να φτάσω το 1.5 λεπτό. Ναι μετά θα θέλω οδήγηση! Γι αυτό και δεν το προσπαθώ

Δε ξέρω αυτά τα έξτρα 30sec βέβαια τι διαφορά μπορούν να κάνουν στην πληροφορία!

Ή φωτογραφια ακόμα και με ISO 1.600 Νομίζω ότι είναι okay.

Θέματα έχω μετά στην επεξεργασία όπου στις γωνίες χαλάει πολύ καμία φορά... (δε λέω για βινιεταρισμα)

Δε ξέρω αν αυτό οφείλεται βέβαια επειδή όπως είπα πιο πάνω το χτυπάει ειδικά μια λάμπα! Οι άλλες είναι πιο μακρυά αλλά όσο να είναι δημιουργούν πολύ φως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με iso 800 δε θα δέχεται πολύ λίγη πληροφορία; σε σχέση με το 1600;; σίγουρα βοηθάει σε θόρυβο το λιγότερο iso!

Θα χρειαστεί απλά να κάνω λίγες ακόμα εκθέσεις για να καλύψω την διαφορά πχ;

Αν προλάβω θα ανεβάσω αργότερα μερικες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μικρότερο iso θα χρειαστεί μεγαλύτερος χρόνος έκθεσης. Κάπου είχα διαβάσει ότι ορισμένες μηχανές (δεν θυμάμαι ποιες) έχουν καλύτερη συμπεριφορά στο θόρυβο στο iso 1600 απ' ότι στο 800 και κάποιες το αντίστροφο. Μερικές φορές χρειάζεται πειραματισμό.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μερικά παραδείγματα.

(Τα οποία είναι από print screen από το κινητο για να μπορώ να τις ανεβάσω εδώ λόγω όγκου)

Με λίγη επεξεργασία. Εχω πολύ δουλειά και σε αυτό το κομμάτι.

Ξέρω δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό αλλα στην αρχή ειμαι ακόμα και προσπαθώ.

Φαίνεται και το θέμα με την φωτορύπανση στις γωνίες. (ξέρω οτι το θέμα μου δεν είναι μονο αυτο όπως φαίνεται... χαχαχα)

Τώρα iso δε θυμάμαι δυστυχώς τι είχα. Σίγουρα 1600! Ίσως και παραπάνω. Λήψεις του 1λ

 

Ευχαριστώ

 

Screenshot_20210930_194458_com.android.gallery3d.thumb.jpg.26375f81c5fef3d2efceedcb3376a3cb.jpg

45 λεπτά περίπου του veil

 

Screenshot_20210930_194507_com.android.gallery3d.thumb.jpg.588431662b49f9f35c88aecb97b2cc9b.jpg

6 λεπτά μόνο του bubble

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πληροφορία που έχεις μαζέψει μου φαίνεται ικανοποιητική. Αν εφαρμόσεις τις συμβουλές που σου έδωσε ο mad για παρεκταμα δρόσου και κάλυψη του φωτός από τις λάμπες πιστεύω θα βελτιωθεί αρκετά. Επίσης στο πρώτο βήμα της επεξεργασίας κάνε ένα crop περιμετρικά στα όρια για να κόψεις τις αλλοιώσεις που οφείλονται νομίζω στη διαδικασία του stacking.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίτηδες τις έβαλα χωρίς crop για να γίνει έντονο το θέμα στις γωνίες!

Πήρα και διορθωτή κόμης!

Και περιμένω να φτιάξει λίγο ο καιρός για να κάνω τις δοκιμές μου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα πάνω και κάτω άκρα, σε όλο το μήκος φαίνονται κάτι φωτεινές λωρίδες. Όχι στις γωνίες, αλλά σε όλο το μήκος πάνω και κάτω. Πιστεύω ότι είναι κάποια ίχνη που αφήνει η διαδικασία της ευθυγράμμιση των καρέ που γίνεται στο stacking. Γι αυτό κόβουμε στην αρχή λίγο όλα τα άκρα για να τα πετάξουμε εκτός.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αν κάποιος έχει να πρότεινε κάποιο καλύτερο φίλτρο από αυτό που έχω. Η πουλάει, ενδιαφέρομαι.

Δε ξέρω αν θα μου έκανε το l enhance...

Βέβαια μπορεί να είναι πολύ κλειστό και το 1λ να είναι λίγο για να μπορέσει να αποδώσει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης