AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Παρατήρηση και υγρασία
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Παρατήρηση και υγρασία

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo1970Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 380
Τόπος: Πετρούπολη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:07    Θέμα δημοσίευσης: Παρατήρηση και υγρασία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από ποιο ποσοστό υγρασίας και πάνω πιστεύετε ότι πρέπει να αποφεύγουμε την παρατήρηση για να προστατεύσουμε τα κάτοπτρα από το λέκιασμα ; Το γράφω αυτό γιατί αύριο έχει καλές συνθήκες για παρατήρηση αλλά η υγρασία θα είναι 72% .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
John..Offline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 09 Οκτ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 174
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γω το είχα απορία αυτο
Το 72 νομίζω είναι πολύ για να βγεις. Πιστεύω μετά από λίγο θα στάζουν όλα!
Εγώ είχα φτιάξει dew shield γιατί θολωνε ο δευτερεύον. Αλλά μετά μου θολωνε το προσοφθαλμιο. Άρα αν έχει τόση υγρασία... Απλά το παίρνω απόφαση και δεν βγαίνω! Άσε που μετά από λίγο διαπερνά και σένα Χαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1369
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρόβλημα με την δρόσο είναι σύνθετο. Η ποσότητα της υγρασίας είναι απλά μία παράμετρος. Από εκεί και πέρα για να σχηματιστεί θα πρέπει η θερμοκρασία της επιφάνειας να κατέβει λίγο πιο κάτω από αυτή του αέρα. Θυμηθείτε το ποτήρι με το κρύο νερό το καλοκαίρι.
Αν έχει άπνοια τότε σχηματίζεται εύκολα, διότι τα αντικείμενα γίνονται πιο κρύα από τον αέρα και ευνοούν τον σχηματισμό της. Αν όμως φυσάει έστω και λίγο, θερμαίνονται και εξισώνονται με την θερμοκρασία του αέρα και δεν σχηματίζεται εύκολα δρόσος. Ακόμα και σε ποσοστά υγρασίας κοντά στα 80%.
Το Σάββατο μάλλον θα πάω κι εγώ απέναντι από τον Πάτροκλο. Θα έχει 3 μποφόρ και δεν την φοβάμαι. Βεβαίως αυτό είναι σχετικό και έχει και κάποια όρια.
Θυμάμαι μία φορά τέτοια εποχή στον Κιθαιρώνα, είχε συμβεί το εξής. Η βραδιά ήταν ήσυχη και σιωπηλή. Ξαφνικά ακούω αέρα στα έλατα μακριά μου. Φαινόταν ότι ο αέρας με πλησίαζε. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα με έφτασε και ήταν πολύ ισχυρός. Προσωπικά τρόμαξα λήγω, από το ξαφνικό του πράγματος. Μιλάμε μου τα πείρε όλα! Χάρτες πολυθρόνες και η σκηνή που είχα στήσει σειόταν επικίνδυνα. Είναι ζήτημα αν όλο αυτό κράτησε ένα με δύο λεπτά. Και έτσι όπως ξαφνικά ήρθε, έτσι ξαφνικά κι απότομα σταμάτησε. Μόνο που όταν σταμάτησε ήταν όλα, τα πάντα βρεμένα και στάζανε! Σαν να είχε ρίξει μία γερή μπόρα χωρίς σύννεφο!
Έ αυτό δεν αντιμετωπίζεται! Απλώς το υπομένεις
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
CanopusOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 356
Τόπος: Αθήνα-Νέα Μάκρη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/10/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε κατοπτρικό, και μάλιστα νευτώνειο, είναι πολύ δύσκολο να πιάσει δρόσο το κάτοπτρο γιατί είναι πολύ "βαθεία" στο σωλήνα οπότε θα πρέπει να είναι πολλές ώρες εκτεθειμένο για να φτάσει μέχρι εκεί ο δρόσος

Τώρα σε διοπτρικο με heater έχω παρατηρήσει και σε 98% στον Πάρνωνα χωρίς κανένα θέμα... 70-80% θα είναι ΟΚ για σύντομες εξορμήσεις και προσοχή στην "επάνοδο" σε κλειστό/ζεστό χώρο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης