Jump to content

Παρατήρηση πλανητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ένα τηλεσκόπιο εστιασμένο σωστά skywatcher 150/750 F5 . Με ένα omegon x3 και το μανίσιο 10mm. ο Δίας φαίνεται χάλια. Πήρα ένα televue x2. Με ποιο eyepiece να το συνδυάσω για να έχω μεγέθυνση και ευκρίνεια;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα και καλως ηρθες.

Με την παραπανω μεγεθυνση (225) ειδες τον κρονο? Ηταν κ αυτος τοσο θολος? Ο Διας 'μαλακωνει' πιο ευκολα στις μεγαλες μεγενθυνσεις, ο κρονος κρατα πιο καλυτερα τις λεπτομερειες του.

Φανταζομαι το τηλεσκοπιο ειναι ευθυγραμμισμενο?

Δοκιμασες με televue και το 10αρι προσοφθαλμιο να δεις τον Δια? Πως ηταν? (μεγεθυνση x150)

Ενα καλο αρθρο που με βοηθησε στην επιλογη προσοφθαλμιων ειναι αυτο: https://agenaastro.com/articles/choosing-eyepieces-for-your-telescope.html

Η προσωπικη μου εμπειρια: με skywatcher 200/1000 τον Δια καταφερα να τον δω καθαρα ατην αθηνα μεχρι στιγμης (4 προσπαθειες) με μεγεθυνση < 170. Απο 200 κ πανω ηταν θολος ο δισκος του. Εχει σημασια το seeing και η διαυγεια, υπαρχουν αρθρα ατο astrovox για αυτα. Για αθηνα γενικα > 200 μεγενθυνση δεν συμβαινει συχνα. Επιπλεον σημασια εχει οικαι η ευθυγραμμιση, ακομα την προσπαθω.

Και μια συμβουλη: Αν εισαι εντελως νεος στον χωρο μην βιαστεις να αγορασεις προσοφθαλμια, ψαξε το πρωτα.

Ελπιζω να βοηθησα καπως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα.

Κρόνο είδα καλύτερα όντως. Δια πολύ θολά όμως. Όχι ότι μπορώ να συγκρίνω με το τι βλέπει κάποιος με καλύτερο εξοπλισμό.

 

Με τον νέο οχι δεν δοκίμασα.Το Barlow θα έρθει αύριο η μεθαύριο. Είναι ευθυγραμμισμένο. Με το 20mm και το x3 (*125)βλέπω καλύτερα αλλά είναι πολύ μικρός ο Διας. Σκέφτομαι τώρα με το *2 να πάω σε 6mm αλλά μάλλον δεν άξιζει το κόπο και μάλλον είναι οι συνθήκες. Τζάμπα το πείρα το televue καθαρά τον Δία live μόνο το Hubble μάλλον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλησπερα απο εμενα. Αρχικα οπως ειπε ο φιλος ειδες με πολυ μεγαλη μεγεθυνση για αθηνα. Εγω με ενα 130/900 με το 8αρι σκετο βλεπω καλυτερα απο οτι με δεκαρι και barlow 2x. Επισης το 10αρι που εχεις αν ειναι το 10mm super τοτε ειναι κακο ουτος η αλλως. Παρε ενα 8-12mm και μονο με αυτο θα δεις οσο καλυτερα μπορεις. Ο κρονος φαινεται καλα ακομα και με barlow 2x γιατι ειναι πιο μακρια και ειναι μικροτερος.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Τελικά έπρεπε να μείνει μια ώρα έξω να πάρει θερμοκρασία. Βλέπω αρκετά καλά τώρα. Τι eyepiece 10mm skywatcher στα άκρα είναι θολό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικό να είναι θολό λόγω κακής ποιότητας. Εγώ έχω τον televue 8mm και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάρε ένα καλό 8-12μμ και θα είσαι μια χαρά για πλανήτες.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης